Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 6.6.3. Співробітництво Клубів з Україною


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.6.3. Співробітництво Клубів з Україною


Після реструктуризації комерційного боргу України, враховуючи розриви платіжного балансу нашої держави та після консультацій із Міжнародним валютним фондом було визнано необхідним здійснити низку дій, пов’язаних із подальшим подовженням терміну погашення та зменшенням боргового навантаження на державний бюджет України, тобто розпочався другий етап реструктуризації державного боргу — реструктуризації частини зовнішнього боргу України в рамках Паризького клубу кредиторів.

Україна вибрала шлях реструктуризації, пов’язаний із принципом однакового ставлення до всіх кредиторів і, відповідно, 21 січня 2001 року повідомила керівництво Паризького Клубу щодо своїх намірів про реструктуризацію боргів та призупинення платежів членам Клубу.

У 2001 році були проведені успішні переговори з Паризьким клубом кредиторів, у результаті чого досягнуто домовленостей щодо суттєвого послаблення навантаження на державний бюджет

— перенесенням платежів за державним боргом.

Упродовж 2001—2002 рр. українською стороною було підготовлено й підписано міжурядові угоди про реструктуризацію державного боргу України перед усіма кредиторами

—членами Паризького клубу, в т.ч. перед ФРН (06.12.01), США (10.06.02), Італійською Республікою (27.06.02), Французькою Республікою (17.07.02) та Японією (29.10.02).

10 лютого 2003 року підписано угоду про реструктуризацію державного боргу України перед Туркменистаном.

падку, якщо нові зобов’язання визнаються пріоритетними відносно старих боргів. В іншому випадку очікувані платежі за старим боргом еквівалентні платежам за новим, який буде торгуватися з тим самим дисконтом, що й наявний. Зменшення боргового тягаря не відбувається. На практиці досягнути такої пріоритетності досить важко. Просте декларування переваги одних зобов’язань над іншими автоматично призводить до порушення міжнародних норм права. І тим не менше в багатьох випадках це можливо.

Унаслідок проведеної роботи обсяг платежів із погашення й обслуговування зовнішнього боргу у 2000

—2002 рр. перед офіційними кредиторами зменшився з 1,06 млрд дол. США до 240 млн дол. США, тобто на 820 млн дол. США.

Слід зазначити, що проведення реструктуризації стало запорукою успішної реалізації програми реформ уряду України та дозволило:

• значно зменшити боргове навантаження на державний бюджет України, особливо у 2000—2001 роках, та скоротити обсяг державного боргу;

• уникнути дефолту та його негативних наслідків. Серед можливих наслідків — пред’явлення кредиторами вимог достроково погасити кредити на суму близько 3 млрд дол. США, припинення позик міжнародних фінансових організацій, інших офіцій-них кредиторів та донорів, судові справи й арешт закордонної державної власності, включаючи закордонні активи Національного банку України та інші;

• не відволікати значний обсяг коштів від фінансування потреб державного бюджету. Навпаки, кошти, отримані в результаті економії за платежами державного бюджету з погашення та обслуговування державного боргу, були спрямовані на фінансування програмних видатків державного бюджету;

• подовжити терміни погашення боргових зобов’язань та, відповідно, згладити періоди пікових виплат за державним боргом, виплати зменшення вартості обслуговування державного зовнішнього боргу України, забезпечити відповідність обсягів зобов’язань держави можливостям економіки та не відволікати значні кошти від фінансування програмних видатків.

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ТА ПИТАННЯ

ДЛЯ ДИСКУСІЇ

1. Структура, принципи організації та функції зовнішнього фінансування МФО.

2. Роль зовнішнього фінансування у трансформаційних процесах країн із перехідною економікою.

3. Поняття й розвиток інституціональної структури міжнародних валютно-кредитних відносин

4. Специфіка кредитної політики МВФ в Україні.

5. Роль кредитів МБРР та ЄБРР в інвестиційній політиці трансформаційних процесів в Україні

6. Технічна допомога як важливий компонент взаємодії України з МФО.

7. Загальні принципи боргової стратегії та особливості фінансування бюджетного дефіциту України на сучасному етапі.

8. Історичний аспект залучення Україною фінансових ресурсів із різних джерел.

9. Динаміка надання міжнародними фінансовими організаціями кредитних ресурсів Україні.

10. Практичні аспекти усунення проблемних питань валютнокредитних відносин та вдосконалення механізмів співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

ТЕМИ РЕФЕРАТІВ

1. Основні передумови виникнення міжнародних неурядових організацій.

2. Загальна правосуб’єктність міжнародних неурядових організацій.

3. Основні здобутки міжнародних неурядових організацій.

4. Значення міжнародних неурядових організацій, їх цілі та види.

5. Статус міжнародних неурядових організацій у спеціалізованих установах ООН та інших міжнародних організаціях.

6. Діяльність міжнародних неурядових організацій юридичного профілю.

7. Міжнародні неурядові організації як суб’єкти міжнародного екологічного права

8. Діяльність неурядових міжнародних організацій у галузі охорони навколишнього середовища.

9. Міжнародні неурядові організації у сфері стандартизації та сертифікації продукції.

10. Роль неурядових організацій у реалізації зовнішньої політики.

ТЕСТОВІ ВПРАВИ

1. Основними цілями Європейського інвестиційного банку є: а) фінансування капіталовкладень в економіку країн ЄС; б) реконструкція та будівництво підприємств, які не можуть бути здійснені силами однієї країни;

2. Основними джерелами формування фінансових ресурсів ЄБРР є: а) прибуток, отриманий від надання позик та від інвестицій в акціонерний капітал, а також прибуток від гарантованого розміщення цінних паперів; б) кошти, отримані за рахунок погашення позик чи за гарантіями, а також виручка від реалізації інвестицій в акціонерний капітал; в) дозволений до випуску статутний капітал Банку, включаючи акції, які оплачуються, та акції, що належать оплаті за вимогою; г) усі відповіді правильні.

3. Чорноморський банк торгівлі та розвитку (ЧБТР) було створено з метою: а) сприяння переходу до відкритої економіки, орієнтованої на ринок, та розвитку приватної підприємницької діяльності у країнах Центральної та Східної Європи і країнах-колишніх республіках СРСР; б) стимулювання співробітництва між країнами, фінансування регіональних проектів, сприяння приватній і підприємницькій діяльності та прискорення реформ у фінансовому секторі; в) правильні відповіді а) та б); г) немає правильної відповіді.

4. До базових умов реструктуризації офіційного боргу, встановлених Паризьким клубом кредиторів, належать: а) Неапольські умови; Ліонські умови; Тринідадські умови; Х’юстонські умови; б) Торонтські умови; Лондонські умови; ініціатива НІРС; стандартні класичні умови; в) Неапольські умови; Бостонські умови; Ліонські умови; Тринідадські умови; Х’юстонські умови; Торонтські умови; Лондонські умови; ініціатива НІРС; стандартні класичні умови; г) правильні відповіді а) та б).

5. Банк міжнародних розрахунків — це: а) спеціалізований міждержавний фінансовий інститут, який об’єднує на акціонерній основі частину фінансових ресурсів центральних банків 30 країн;

в) освоєння найменш розвинутих регіонів ЄС; г) розвиток пріоритетних галузей; ґ) усе наведене вище.

6. До ознак, які відрізняють діяльність Лондонського клубу кредиторів від Паризького, належать: а) інтереси кредиторів представляє Банківський консультативний комітет (БКК) з числа найбільш заінтересованих банків; б) умови «старих» боргів не переглядаються. Клуб погоджує пакет заходів щодо реструктуризації заборгованості, і банки стають власниками нових євробондів; в) необхідність підтримання дебіторів МВФ та іншими фінансовими інституціями не є обов’язковою; г) правильні відповіді а) та в); ґ) усі відповіді правильні.

7. Угоду про створення ЄБРР було підписано: а) 29 травня 1990 року; б) 15 квітня 1991 року; в) 28 березня 1991 року; г) 27 грудня 1945 року; ґ) 22 липня 1944 року.

8. Згідно з яким договором було засновано в 1958 р. ЄІБ? а) Римським; б) Амстердамським; в) Ніццьким; г) Паризьким; ґ) Маастрихтським.

9. Діяльність якої організації поділено на три географічні зони? а) ПІБ; б) БМР; в) МВФ; г) ЧБТР; ґ) ЄІБ.

б) міжнародний фінансово-кредитний інститут, який надає допомогу країнам від Центральної Європи до Центральної Азії для проведення ринкових реформ, активного інтегрування економік цих країн у міжнародні господарські зв’язки; в) державна фінансово-кредитна установа Європейського Союзу для фінансування розвитку відсталих європейських регіонів у формі довготермінових кредитів; г) правильні відповіді а) та в).

10. Що не належить до спільних рис Лондонського та Паризького клубів? а) урегулювання зовнішньої заборгованості; б) неурядові організації; в) датою заснування вважається дата проведення першого засідання; г) засідання проводяться в разі необхідності; ґ) усі наведені риси є спільними для клубів.

11. Основною метою БМР є: а) сприяння збалансованому розвитку членів банку; б) сприяння приватній та підприємницькій діяльності; в) прискорення реформ у фінансовому секторі; г) зміцнення міжнародної фінансової стабільності; ґ) врегулювання зовнішньої заборгованості країн-боржників.

12. ЧБТР складається з: а) 12 країн, б) 11 країн, в) 15 країн, г) 14 країн, ґ) 10 країн.

13. До складу ЄБРР входять: а) 192 країни; б) 61 країна, ЄС та ЄІБ; в) 27 країн; г) 153 країни; ґ) 172 країни.

14. До основних цілей ЧБТР включають: а) стимулювання співробітництва між країнами; б) фінансування регіональних проектів; в) прискорення реформ у фінансовому секторі; г) правильні відповіді а) та б) ґ) правильні відповіді а), б), в).

15. Що належить до однієї зі схем кредитування ПІБ? а) проектно-інвестиційна; б) розширеного кредитування; в) кредитування «стендбай»; г) превентивна;

16. Яку організацію називають Банком центральних банків? а) ЄБРР; б) ПІБ; в) БМР; г) СБ; ґ) МБРР.

17. Яку організацію було засновано в 1998 році на основі договору, підписаного у м. Тбілісі в 1994 році: а) ОЧЕС; б) ЧБТР; в) СНД; г) ЄБРР.

18. Чи надає ПІБ короткострокове кредитування? а) так; б) ні.

19. Датою заснування Паризького клубу є: а) 1930 рік; б) 1956 рік; в) 1976 рік; г) 1968 рік; ґ) 1974 рік.

СЛОВНИК КЛЮЧОВИХ ПОНЯТЬ Європейський банк реконструкції та розвитку (Євробанк, ЄБРР) — міжнародний фінансово-кредитний інститут, який надає допомогу країнам від Центральної Європи до Центральної Азії для проведення ринкових реформ, активного інтегрування економік цих країн у міжнародні господарські зв’язки. Створений у 1991 році (штаб-квартира — в Лондоні). Акціонерами Банку є 61 держава, Європейська комісія та Європейський інвести-

Банк міжнародних розрахунків (БМР) — спеціалізований міждержавний фінансовий інститут, який об’єднує на акціонерній основі частину фінансових ресурсів центральних банків 30 країн.

ґ) усе зазначене вище.

— 11,78 % (у тому числі Україні — 0,8 %), іншим акціонерам

— 14,58 %. Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) — державна фінансово-кредитна установа Європейського Союзу для фінансування розвитку відсталих європейських регіонів у формі довготермінових кредитів. Штаб-квартира розташована в місті Люксембурзі. Створений у 1958 році з метою надання кредитів для спорудження та реконструкції об’єктів, які становлять інтерес для країн ЄС і асоційованих держав. Статутний капітал формується із внесків країн-учасниць і становить 163,7 млрд євро.

Північний інвестиційний банк (Nordic Investment Bank)

— міжнародна фінансова установа Північних та Балтійських країн (Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії, Швеції, Латвії, Естонії та Литви), діяльність якої спрямована на посилення конкурентоспроможності й захист навколишнього середовища. Північний інвестиційний банк (ПІБ) заснований в 1976 році. Штаб-квартира ПІБ знаходиться в м. Гельсінкі, Фінляндська Республіка

Реструктуризація боргу — одна з форм реорганізації умов боргу, у процесі якої боржники та кредитори домовляються про відстрочення виплат заборгованостей за основною сумою кредиту та за процентами, сплата яких повинна настати в певний час, а також про новий графік таких платежів.

Чорноморський банк торгівлі та розвитку (ЧБТР) (Black Sea Trade and Development Bank) був заснований у 1998 році на підставі відповідної Угоди між країнами-членами ОЧЕС, підписаної в м. Тбілісі 30 червня 1994 року. Співзасновниками банку стали 11 країн: Албанія, Вірменія, Азербайджан, Болгарія, Грузія, Греція, Молдова, Румунія, Російська Федерація, Туреччина та Україна. Найбільшими акціонерами Банку є Греція, Росія та Туреччина, частка яких у статутному капіталі складає по 16,5 %, а також Болгарія, Румунія та Україна (по 13,5 %). Частка інших країн становить по 2 %.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ

1. Козак Ю. Г., Лук’яненко Д. Г., Макогон Ю. В. Міжнародна економіка : навч. посіб. / Ю. Г. Козак, Д. Г. Лук’яненко та ін. — 2-ге вид., перероб. та доп. — К. : Центр навч. літератури, 2004. — 672 с.

ційний банк. Капітал — 30 млрд євро. Фінансує 29 країн. Країнам ЄЕС належить 55,12 % капіталу, США — 10 %, Японії — 8,52 %, країнам операцій

2. Колосова В. П. Особливості співпраці України з Європейським банком реконструкції та розвитку / В. П. Колосова // Збірник наукових праць. — Вип. 45. — К. : Інститут світової економіки і міжнародних відносин, 2005. –– С. 228—238.

3. Міжнародні організації : навч. посіб. / за ред. О. С. Кучика. — 2-ге вид., перероб. і доп. — К. : Знання, 2007.

4. Міжнародні організації : навч. посіб. / за ред. Ю. Г. Козака, В. В. Ковалевського. — К. : ЦУЛ, 2003.

5. Лук’яненко Д. Г., Поручник А. М., Антонюк Л. Л. Управління міжнародною конкурентоспроможністю в умовах глобалізації економічного розвитку : монографія : [у 2 т.]. Т. І / за заг. ред. Лук’яненка Д. Г., Поручника А. М. — К. : КНЕУ, 2006. — 816 с.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
7.2. Міжнародні організації як інститути глобального управління
7.2.1. Міжурядові організації світового рівня як інститути глобального управління
7.2.2. Місце й роль регіональних міжурядових інститутів у глобальному управлінні
7.2.3. Міжнародні неурядові організації як гравці глобального управління
7.3. Формування фінансової архітектури: основні питання й можливі наслідки для України
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)