Posibniki.com.ua Менеджмент STАRT-UP: створення та функціонцування Взаємозв’язок між категоріями і запитаннями


< Попередня  Змiст  Наступна >

Взаємозв’язок між категоріями і запитаннями


Категорія A. Постановка мети та наполегливість. Важливо, щоб власник / менеджер мав здатність поставити чітку мету та сформулювати завдання, які були б високими і багатонадійними та, водночас реалістичними і досяжними. Паралельно до цього має існувати зобов’язання на довгострокові майбутні проекти і на виконання завдань, що можуть мати доволі віддалену перспективу в майбутньому. Суттєвою запорукою успіху власника / менеджера є рішучість виконати роботу будьякою ціною, навіть за рахунок самопожертви.

Запитання: 9, 12, 29, 49.

Категорія B. Здатність до співпраці з людьми: Успішний підприємець має вміти продавати. Це означає здатність переконувати інших робити кроки в конкретних напрямах. Цього навряд чи можна досягти, якщо певна особа перебуває в поганих стосунках із іншими. Тут важливими є такі риси, як весела вдача, бажання співпрацювати та тактовність.

Запитання: 7, 13, 36, 37.

Категорія C. Здатність до спілкування. Власник / менеджер повинен уміти спілкуватися, розуміти почуте і прочитане, а також мати дар письмової комунікації. Здатність передавати думки іншим є життєво необхідною для кожного підприємства, однак для малого підприємства вона обов’язкова.

Запитання: 1, 2, 17, 20.

Категорія D. Конкуренція із самовстановленими стандартами. Для успішності власника / менеджера є важливими бажання і схильність встановлювати стандарти для самого себе, які є досить високі, але й реалістичні, а потім конкурувати із самим собою. Якщо цілі підприємства встановлені власником, мале підприємство покладається на особу, яка виконує обидва завдання для досягнення успіху. Більше нема кого звинувачувати за банкрутство малого підприємства, окрім особи, котра взяла на себе всю відповідальність.

Запитання: 14, 18.

Категорія E. Уроки банкрутства. Поки справи в малому підприємстві йдуть добре, необхідно, щоб власник / менеджер навчився ставитися до банкрутства як до способу отримання кращого розуміння того, як запобігти повторному банкрутству.

Запитання: 4, 27.

Категорія F. Упевненість у своїх силах та віра у власне призначення. Власник / менеджер повинен непохитно вірити у свою здатність досягти цілей і вірити у власне призначення. Також дуже важливо, щоб особа вірила в те, що успіх і невдача більшою мірою залежать від особистого контролю, а не визначені долею.

Запитання: 3, 19, 39, 50.

Категорія G. Удавання до помірного ризику. Відколи кожному комерційному підприємству притаманний ризик, власник/менеджер повинен бути схильним вдаватися до помірного, прорахованого ризику, що дає сумнівну, проте реальну можливість досягти успіху.

Запитання: 28, 31, 46.

Категорія H. Ініціативність та пошук особистої відповідальності. Ніхто не допоможе власнику/менеджеру прийняти важливі рішення чи визначити наступні кроки. Важливою складовою успіху є заповнення вакууму керівництва, якщо такий є. До того ж майбутньому власнику / менеджеру мають подобатися такі ситуації, за яких можна визначати особистий вплив на проблеми.

Запитання: 15, 33, 41, 43.

Категорія I. Рівень працездатності та енергійності. Ведення власної справи є тяжкою роботою. Власник / менеджер повинен уміти працювати допізна і спати менше звичайного. Тут надзвичайно важливо бути енергійним, наполегливим і мати гарне здоров’я.

Запитання: 5, 10, 32, 44.

Категорія J. Пристосування до невизначеності. Кожне мале підприємство стикається з багатьма критичними ситуаціями, з яких може вийти тільки власник / менеджер. Він повинен уміти жити за середнього/високого рівня непевності щодо роботи та безпеки роду занять, та має вміти вирішувати кілька завдань одночасно.

Запитання: 11, 42.

Категорія K. Здатність мислити. Для того щоб стати успішним власником / менеджером і незалежним бізнесменом, ви маєте володіти оригінальним мисленням, творчим підходом та здатністю критично аналізувати ситуації. Тут украй важливо вміти розв’язувати проблеми

— особливо, якщо це можна робити за скрутних обставин.

Запитання: 21, 22, 23.

Категорія L. Залучення персоналу зі сторони. Підприємець повинен мати визнану здатність пошуку і застосування думок інших для того, щоб вдатися до виправних дій і покращити якість ділових рішень. Така орієнтація спрямована на здобуття знань і досвіду, а також отримання допомоги за вирішення цілей.

Запитання: 8, 24, 30.

Категорія M. Технічні знання. Небезпечно входити в комерційну діяльність, не знаючи броду. Якщо підприємцю бракує необхідних знань, то він має здобути їх завдяки програмі самоосвіти, працюючи співробітником у подібному підприємстві, отримуючи право діяльності в певному районі, стаючи партнером чи наймаючи досвідченого пра-

Запитання: 16, 25, 26, 47.

Категорія N. Відчуття чисел. Підприємство оцінюється низкою фінансових звітів. Не обов’язково бути знавцем цих звітів, але «цифри» не повинні лякати майбутнього бізнесмена. Рано чи пізно доведеться приймати важливі рішення на основі «чисел». Щокраще підприємець здатний зрозуміти ці показники, то ліпшим буде його рішення.

Запитання: 34, 40.

Категорія O. Відчуття грошей. Підприємець повинен усвідомлювати, що гроші є важливим фактором у веденні справи «entrepreneur must recognize that money is an important factor in running a business». Рання повага до грошей і вміння користуватися ними є важливими аспектами успіху незалежного бізнесмена.

Запитання: 6, 38.

Категорія Q. Родинні зв’язки. Успішний підприємець часто має родинні зв’язки, що вказують на підприємницьку батька, матері чи близьких родичів. Запитання: 35

Категорія S. Послужний список. Люди, котрі справді хочуть відкрити своє підприємство, повинні важко попрацювати на інших. Їм здається, що більшість начальників не такі розумні, як вони, а робота дуже швидко стає нудною. Комерційна діяльність і стаж роботи в дитинстві допомагають виробити в людей дух самостійної зайнятості.

Запитання: 45, 48.

Оцінювання тесту «Візуальне мислення»

Кожна ствердна відповідь оцінюється в один бал.

Прийнятним результатом вважається оцінка в 7 балів.

Додаток 2 (до теми 5 «Відбір персоналу до start-up»)

Ключі до тесту « Командувати чи підкорятися»

Використовуючи ключ, підрахуйте бали. Знайдіть їх суму та оцініть одержаний результат.

Варіанти відповідей Оцінювання відповідей, бали
Номер твердження
123456789 10
А 3331333312
Б 2223222231
В 1112111123

цівника. Деякі з цих останніх варіантів приховують у собі небезпеку через те, що ставлять підприємця в залежність від милості інших.

1. Якщо оцінка не більше 16 балів, то в товаристві ви – пересічний, не більше. Ви занадто поважаєте інших і ототожнюєте себе з ними, тому сьогодні не здатні командувати й успішно конкурувати, адже для цього необхідно вміти абстрагуватися від чужих емоцій і труднощів. Можливо, за вашою непевністю й відмовою від влади приховується страх або невиправдані очікування? Тоді, перш ніж робити якісь висновки, проаналізуйте, скільки разів ваші спроби керувати закінчувалися невдачею. Якщо ж відвертість вимагає визнати, що ви й без лідерства почуваєтеся чудово, залишайтесь дещо осторонь від подій, що, по суті, не так уже й погано: так спокійніше.

2. Якщо оцінка від 17 до 23 балів, то в товаристві ви — молодший офіцер. Це доволі незручна позиція: між молотом і ковадлом. Ви — трохи керівник, трохи — командир, а трохи — військо. Вам важко здобувати визнання, ваші аргументи — занадто раціональні і засновані лише на власному досвіді. Вам доцільно розвивати свої лідерські якості. Це дозволяє посилити вплив на інших і відчути більшу впевненість у собі.

3. Якщо оцінка більше 24 балів, то в товаристві ви — генерал. З дитячих років ви завжди одним із перших пропонували свої послуги, коли йшлося про громадські справи, чи не так? З віком ваш вплив на інших людей міцніє і особливо активізується у важкі хвилини. Якщо ви честолюбець і не боїтеся роботи, цей дар може підняти вас дуже високо. Якщо ж ні — задовольняйтеся тим, що вас вважають прекрасним другом (подругою), радником і ви завжди опиняєтеся в центрі уваги на вечірках (у колі знайомих).

Ділова гра «Політ на Місяць»

Контрольний листок для підрахунку балів

Предмет Правильний номер Пояснення
Коробка сірників 15 На Місяці немає кисню
Харчовий концентрат 4 Деякий час можливо прожити без їжі
15 метрів нейлонової Може знадобитися для похо

6

мотузки

ду по нерівній місцевості

Парашутний шовк 8 Потрібно щось нести
Портативний нагрівач 13 На світлому боці Місяця жарко
2 револьвери 45-го калібру 11 Можна використати силу поштовху
Одна упаковка сухого молока 12 Потрібна вода, а не молоко

Закінчення таблиці

Два 100-літрові балони з киснем 1 На Місяці немає повітря
Зоряна карта (карта місячного сузір’я) 3 Потрібна для навігації
Надувний пліт 9 Має деяку цінність як укриття або для того, щоб щось нести
Компас магнітний 14 Магнітне поле Місяця відрізняється від магнітного поля Землі
20 л води 2 Без цього довго не прожити
Сигнальні ракети 10 Немає кисню, можна використовувати для сили поштовху
Аптечка першої допомоги зі шприцами 7 Аптечка знадобиться, але шприци не потрібні
Радіоприймачпередавач на сонячних батареях 5 Для комунікації

Очікуваний результат

1. Порівняння результатів рішень, що приймаються індивідуально і командою.

2. Визначення рівня єдності команди, яка вирішує поставлене завдання.

3. Набуття навичок командної взаємодії при прийняття рішень. Інструкція для підрахунку балів

1. Команди підраховують абсолютну різницю в балах між індивідуальними / командними і правильними відповідями.

2. Підраховується вся різниця в індивідуальному завданні.

3. Вираховується середній бал, для чого додаються всі індивідуальні бали та діляться на кількість членів команди..

4. Підраховується абсолютна різниця в балах між командними і правильними відповідями.

5. Вираховуються всі різниці в командному завданні.

6. Порівнюється індивідуальний і командний рахунок.

7. Визначаються кращі команди в індивідуальному змаганні.

Оцінювання результатів:

0—20 балів — відмінно;

21—30 балів — добре;

31—40 балів — посередньо;

41—50 балів — задовільно;

51 і більше балів — незадовільно.

Ключі до тесту «Здатність до співпраці»

Використовуючи ключ, підрахуйте бали.

Оцінки

Твердження

ПЗЗННЗАНЗ

1 –2 –1 0 +1 +2
2 –2 –1 0 +1 +2

3–2–10+1+2

3–2–10+1+2

–2 –1 0 +1 +2
5 +2 +1 0 –1 –2

4

6+2+10–1–2

6+2+10–1–2

–2 –1 0 +1 +2

7

Загалом сума балів коливатиметься між +14 та –14. Оцініть свій результат: чим більшу суму балів ви набрали, тим більш комфортно ви будете себе почувати в організації з формальною, механістичною, орієнтованою на жорстке структурування персоналу культурою. Це характерно для великих корпорацій і державних підприємств.

Від’ємна сума балів (зі знаком «–») вказує на вашу схильність до роботи в організації з неформальною культурою, гнучкій, інноваційній за своєю сутністю. Зразком можуть слугувати рекламні компанії, креативні агентства, компанії, що функціонують у сфері високих технологій, а також малі підприємства.

Загалом сума балів коливатиметься між +14 та –14. Оцініть свій результат: чим більшу суму балів ви набрали, тим більш комфортно ви будете себе почувати в організації з формальною, механістичною, орієнтованою на жорстке структурування персоналу культурою. Це характерно для великих корпорацій і державних підприємств.

Від’ємна сума балів (зі знаком «–») вказує на вашу схильність до роботи в організації з неформальною культурою, гнучкій, інноваційній за своєю сутністю. Зразком можуть слугувати рекламні компанії, креативні агентства, компанії, що функціонують у сфері високих технологій, а також малі підприємства.

Ключі до тесту «Оцініть свою мотивацію»

Підрахувавши результати тесту, визначте за одержаною кількістю балів домінування мотивів.

Оцінка питання 5 = Поділіть на 1 =

Оцінювання розв’язку кейсу «Який стиль керівництва використати


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Ключі до тесту «Чи вмієте ви вести переговори»
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТА
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ
1.9. ЗАВДАННЯ «Розробити сценарій презентації start-up і бізнес-плану start-up»
ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ СТУДЕНТАМ
Поради від Стіва Джобса — майстра презентації
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)