Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 6.4.2. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ПІБ


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.4.2. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ПІБ


З метою створення правової основи співробітництва України з ПІБ міністр фінансів України 23 грудня 2005 року в Києві підписав Рамкову угоду між Україною та Північним інвестиційним банком. Верховна Рада України ратифікувала Рамкову угоду 14 вересня 2006 року, після завершення внутрішньодержавних процедур 14 грудня 2006 року вона набула чинності.

на чотири роки з моменту призначення та відповідну особу з певними повноваженнями, яка в разі відсутності директора представляє країну-члена в Раді директорів. Рада директорів обирає Голову та заступника Голови терміном на два роки. Посада Голови банку підлягає ротації. Кворум для проведення засідання Ради директорів становить щонайменш сім директорів. Рішення приймаються не менш ніж п’ятьма директорами Ради. Основними завданнями Ради директорів є прийняття рішень стосовно кредитування, запозичення та вирішення адміністративних витрат.

Згідно з Рамковою угодою Україна може залучати в економіку дешеві довгострокові фінансові ресурси Північного інвестиційного банку для реалізації важливих інвестиційних проектів у сфері:

• інфраструктури,

• енергетики,

• охорони навколишнього середовища.

На сьогодні між сторонами триває переговорний процес із формування пакета пропозицій з урахуванням профілю роботи Банку та потреб України. Особлива увага Банку приділяється фінансуванню проектів у природоохоронній сфері та сфері енергозбереження. У цьому ж контексті в перспективі вивчатиметься можливість залучення ПIБ до фінансування інфраструктурних проектів спільно з ЄІБ. Також, ураховуючи напрями діяльності ПІБ, Українська сторона зацікавлена в реалізації проектів у сфері освіти.

На даний час Північний інвестиційний банк акцентує свою увагу на впровадженні в Україні проектів як у державному, так і у приватному секторі.

У приватному секторі розглядається можливість упроваджувати проекти в банківській сфері та в галузі телекомунікацій.

ПІБ також зацікавлений у реалізації проектів із розвитку муніципальної інфраструктури міст України.

Співробітництво України з Північним інвестиційним банком розглядається українською стороною як один із механізмів зміцнення економічних зв’язків у Північному регіоні Європи та розширення співпраці нашої країни з міжнародними фінансовими організаціями.

Діяльність ПІБ в Україні є важливим сигналом для європейських інвесторів, що сприятиме поліпшенню інвестиційного клімату в нашій країні. Після набуття чинності Рамковою угодою Україна, крім економічних вигід, отримала також позитивні наслідки політичного характеру, оскільки ця угода дозволяє активізувати співробітництво нашої країни в Північному регіоні Європи шляхом ініціювання конкретних інвестиційних проектів і програм.

6.5. Банк міжнародних розрахунків (БМР) 6.5.1. Загальна інформація, членство й організаційна структура

Найстарішою валютно-фінансовою організацією регіонального типу є Банк міжнародних розрахунків (БМР). Банк було засно-

Нова міжнародна організація повинна була сприяти співробітництву центральних банків країн-учасниць і надавати додаткові можливості щодо здійснення міжнародних фінансових операцій (стаття 3 першого Статуту). БМР розпочав свою діяльність 17 травня 1930 р. До 1932 р. його учасниками стали ще 19 країн Європи. На сьогодні членами БМР є центральні банки 60 країн Європи, Азії, США та ПАР, ряд країн очікують рішення щодо набуття членства ними в БМР.

За правовим статусом БМР є компанією з обмеженою відповідальністю. Статутний акціонерний капітал Банку міжнародних розрахунків становить 1500 млн золотих франків (3000,0 млн СПЗ) у вигляді 600 000 акцій однаковою номінальною вартістю (2500 золотих франків або 5000 СПЗ за акцію), який формується за рахунок продажу акцій центральним банкам країнучасниць та на відкритому валютному ринку. Відповідно до статті 7 Статуту БМР, акції, які випущено (547 125 акцій), повністю оплачено з розрахунку 25 % їх номінальної вартості. Станом на 31 грудня 2007 р. оплачена частина акціонерного капіталу БМР становила 683,9 млн СПЗ. Баланс банку на 31.04.2010 складав 258,9 млрд СПЗ. Акціонерами БМР стали банки та приватні особи понад 60 країн.

На капітал Банку кожна країна-учасниця в межах свого внеску може здійснити або пряму підписку на акції, або продаж їх на відкритому валютному ринку. Перший шлях передбачає, що центральні банки самі підписуються на акції, а другий — що вони можуть організувати публічну підписку на акції у своїх країнах. Відповідно до другого підходу частина випуску акцій у Бельгії, Франції та повний випуск у США належить приватним акціонерам. Частка цих держателів у капіталі Банку становить

вано в ході реалізації плану Юнга після Першої світової війни 20 січня 1930 р. відповідно до міжурядових угод. Основна мета його створення полягала у врегулюванні проблем платежів Німеччини. Банк був створений у формі акціонерного товариства центральними банками Бельгії, Великої Британії, Німеччини, Італії, Франції, Японії та групою банків США. Розташований у місті Базелі (Швейцарія). Відповідно до Гаазької угоди він одночасно був заснований як міжнародна організація, чия діяльність регулюється міжнародним правом і яка користується привілеями та імунітетами, необхідними для виконання своїх функцій. Банк не є об’єктом швейцарського законодавства про компанії. Фактично Банк міжнародних розрахунків має статус міжнародного банку, який координує дії національних центральних банків.

Банк міжнародних розрахунків незмінно залишається центральною банківською установою на світовій арені. Він належить центральним банкам країн-членів та контролюється ними.

Одна з основних цілей міжнародної діяльності Банку полягає у зміцненні міжнародної фінансової стабільності. Особливої актуальності така діяльність набуває в сучасних умовах інтеграції світових фінансових ринків. Це визначає місце й роль банку в системі міжнародних відносин:

• є місцем проведення зустрічей представників центральних банків;

• виступає банком центральних банків — зберігає їхні депозити, які становлять значну частку світових валютних резервів, здійснює розрахунки між ними на кліринговій основі;

• виконує роль агента або довіреної особи з різноманітних міжнародних фінансових домовленостей.

Згідно зі Статутом Банк міжнародних розрахунків виконує цілий ряд функцій, — зокрема:

• здійснює широке коло банківських операцій із метою сприяння центральним банкам в управлінні їхніми валютними резервами, тобто БМР є банком центральних банків;

• слугує форумом (організатором) міжнародного грошовокредитного та валютного співробітництва, в рамках якого періодично зустрічаються керівники центральних банків;

• виступає інформаційно-дослідним центром із питань грошово-кредитних та валютно-фінансових відносин;

• виконує функції агента та довіреної особи з виконання міжнародних фінансових угод, у тому числі до 1994 р. у рамках ЄС.

Банк міжнародних розрахунків активно сприяє міжнародному регулюванню валютно-кредитних відносин. Як банк центральних банків БМР також успішно й сьогодні виконує важливу функцію координатора діяльності цих банків. БМР здійснює розрахунки між країнами-членами Економічного й Валютного союзу, виконує функції депозитарію Європейського об’єднання вугілля і сталі (ЄОВС), здійснює операції за дорученням Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Водночас не тільки центральні банки-акціонери, а й інші центральні банки, а також

14 %, і близько 86 % випущеного акціонерного капіталу зареєстровано на ім’я центральних банків. Усі акції мають однакові права на отримання щорічних дивідендів, разом із тим право голосу (присутності) належить виключно центральним банкам тієї країни, в якій відбувалася первісна підписка на національний випуск акцій.

Крім здійснення взаємних міжнародних розрахунків Банк надає різні фінансові послуги щодо управління зовнішніми резервами центральних банків. Крім того, БМР приймає від центральних банків короткострокові вклади (до трьох місяців) в іноземній валюті або золоті. На кінець березня 1997 р. загальна сума депозитів у БМР становила близько 113,1 млрд дол. США, це близько 7 % світових валютних запасів. Із цими коштами Банк у своїй діяльності використовує такі операції:

• операції з купівлі-продажу та зберігання золота;

• депозитно-позичкові операції з центральними банками (надає центральним банкам забезпечені золотом або депозитами кредити, іноді надає незабезпечені (резервні) кредити на короткі строки);

• операції з валютою та цінними паперами (крім акцій, переважно короткострокові державні цінні папери);

• підписання угод із центральними банками з метою сприяння взаємним міжнародним розрахункам;

• надання інвестиційних послуг з управління портфелем цінних паперів;

• надання інших послуг на світових ринках (валют, позик, цінних паперів, золота) як агента або кореспондента центральних банків (проміжне фінансування).

Адміністративна структура БМР складається з трьох органів: загальні збори акціонерів (General Meeting), рада директорів (Board of Directors) і правління (Management).

Найвищим органом БМР є загальні збори, які скликаються щороку для затвердження доповіді про діяльність банку, його баланс, розрахунки доходів та збитків, та складаються з представників центральних банків країн-акціонерів Банку, чиї голоси розподіляються пропорційно до кількості їхніх акцій. Фізичні та юридичні особи — держателі акцій БМР не мають права брати участі у зборах. Поточними справами керує Рада директорів.

До складу Ради директорів входять шість керуючих центральними банками. Крім того, кожний із них призначає ще одного члена, який представляє його країну. Сьогодні членами ради директорів є керуючі центральними банками Бельгії, Німеччини, Італії, Великої Британії, Франції та голова Ради керуючих Федеральної резервної системи США. Положення Статуту передбачає вибір до Ради ще не більше дев’яти керуючих іншими централь-


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.6. Паризький та Лондонський клуби 6.6.1. Загальна інформація та організаційна структура
6.6.2. Основні умови та специфіка діяльності Клубів кредиторів
6.6.3. Співробітництво Клубів з Україною
РОЗДІЛ 7 ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЇ ГЛОБАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ
7.2. Міжнародні організації як інститути глобального управління
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)