Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Нелінійна парадигма (Е. Петерс і теорія хаоса)


< Попередня  Змiст  Наступна >

Нелінійна парадигма (Е. Петерс і теорія хаоса)


За висловлюванням Е. Петерса, гіпотеза ефективного ринку базується на лінійній парадигмі («парадигма — це уявна модель, яка дає змогу розглядати явища в глобальному аспекті» ), а більш сучасний погляд на фінансові ринки та

1 Fama E. F. Efficient Capital Markets : A Review of Theory and Empirical Work // Journ. Finance. — 1970.

— May. — P. 383

—417; Malkiel B. G. A Random Walk Down Wall Street. — New York : Norton, 1975.

2 Fama E. F. Efficient Capital Markets // Journ. Finance. — 1991. — P. 1575—1617.

3

Петерс Э. Хаос и порядок на рынках капитала. Новый аналитический взгляд на циклы, цены и изменчивость рынка : пер. с англ. — М. : Мир, 2000. — С. 15.ціноутворення на них хоч і не ігнорує цю теорію, але вона стає немов поодиноким випадком на тлі прийняття нового підходу, теорії хаосу. Теорія хаосу базується на нових методах моделювання, нелінійній парадигмі та інших методах, використання яких стало можливим завдяки розвитку як самого фінансового ринку, так і новим досягненням математичної науки й новітнім технологіям. Появу цієї теорії уможливило розроблення російським математиком О. Колмогоровим теорії турбулентності, яка належить до витоків теорії хаосу.

До початку розвитку гіпотези ефективного ринку можна віднести працю, автор якої Луї Башельє (1900) використовував статистичні методи для аналізу прибутку. Теорія випадкових блукань має стосунок до впливу інформації на зміну цін цінних паперів. Згідно з цією теорією ціни змінюються хаотично. Гіпотеза ефективних ринків і теорія випадкових блукань пов’язані між собою, тим паче, що за допомогою теорії ефективного ринку можна пояснити хаотичність змін курсів акцій. Оскільки курси акцій змінюються у відповідь на непередбачені ситуації й у результаті надходження інформації про такі ситуації, то самі курси акцій також змінюються хаотично — подібно до випадкових блукань. Методи, які використовувалися для аналізу азартних ігор, Башельє застосував до акцій, облігацій, ф’ючерсів та опціонів. Одне із стверджень Башельє за браком емпіричних даних залишилося нереалізованим у практичному плані — це ствердження про те, що ринкові прибутки є незалежними, ідентично розподіленими випадковими величинами. «Упродовж десятиліть, від 1920-х до 1940-х років, у ринковому аналізі домінували фундаменталісти (послідовники Грехема та Дода) й техніки (або технічні аналітики, послідовники Магі). У 1950-і роки з’явилася третя група — кількісників (або кількісних аналітиків, послідовників Башельє)» .

Кількісники були ближче до фундаменталістів, бо вважали, що інвестори раціональні. А техніки, за висловом лорда Кейнса, вважали, що ринком править «животний дух». За тридцять років академічна спільнота зробила великий крок від «животного духу» до раціонального інвестора, а потім — до гіпотези ефективного ринку. Зараз усі загальновідомі праці Ю. Фами, У. Шарпа, Г. Марковіца та інших учених є підтвердженням гіпотези ефективного ринку. Останнім часом праць, які би практично змінили підхід до теорії ринків капіталу, не було. У сучасному вигляді теорія ринків капіталу базується на таких положеннях: раціональності інвестора (інвестори бажають таких активів, які дають найбільший прибуток за заданого ризику); ринок є ефективним (ціни відображають всю публічну інформацію); випадкові блукання цін, що виникають внаслідок двох зазначених вище положень 2 .


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
12.2. Види інформації на фінансовому ринку
Аудит
12.3. Система розкриття інформації. Інформаційні витрати
Удосконалення системи розкриття інформації
Джерела фінансової інформації
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)