Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України


< Попередня  Змiст  Наступна >

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України


Відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі — НКЦПФР).

НКЦПФР була створена Указом Президента України №1063/2011 від 23.11.2011 з метою комплексного правового регулювання відносин, що виникають на ринку цінних паперів, забезпечення захисту інтересів громадян України та держави, запобігання зловживанням та порушенням у цій сфері. Фактично НКЦПФР стала правонаступником Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, створеної ще 1995 р., на етапі зародження вітчизняного фондового ринку. ДКЦПФР була створена згідно з однойменним Указом Президента України від 12.06.1995 № 446/5, а її функції та повноваження були закріплені в Законі України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 1996 р.

Сьогодні НКЦПФР є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

У своїй діяльності Комісія спирається на Конституцію та закони України, постанови Верховної Ради, укази і розпорядження Президента України, акти Кабінету Міністрів України, міжнародні договори України, а також на Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

НКЦПФР утворюється в складі Голови Комісії та шести членів Комісії. Голова Комісії та її члени призначаються на посади та звільняються з посад згідно з указами Президента України.

Основною формою роботи НКЦПФР є засідання, які проводяться за рішенням Голови Комісії у разі необхідності, але не рідше одного разу на місяць.

1

Річний звіт НКЦПФР за 2011 р. — С. 53 // Офіційний сайт НКЦПФР. — http://www.nssmc.gov.uaВиконуючи покладене на неї завдання з регулювання ринку цінних паперів, НКЦПФР має широке коло повноважень та функцій, які зазначені в Положенні «Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку» від 23.11.2011 № 1063/2011.

Діяльність НКЦПФР щодо регулювання ринку цінних паперів охоплює такі основні напрями:

— регуляторна діяльність;

— ліцензійна діяльність;

— реєстрація емісій цінних паперів та видача розпоряджень стосовно випусків ЦП;

— фінансовий моніторинг та моніторинг учасників фондового ринку;

— підготовка і сертифікація спеціалістів;

— Правозастосування на Ринку ЦП тощо .

Слід зазначити, що всі напрями діяльності тісно переплетені. Наприклад, здійснюючи регуляторну діяльність, НКЦПФР займається розробленням і прийняттям регуляторних актів на ринку цінних паперів. Ліцензійна діяльність, яка передбачає видачу, переоформлення й анулювання ліцензії на здійснення окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, наприклад, діяльності з торгівлі цінними паперами, здійснюється НКЦПФР відповідно до «Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку — діяльності з торгівлі цінними паперами», які затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 № 346.

Загалом НКЦПФР здійснює регулювання таких видів професійної діяльності на ринку цінних паперів, як:

— діяльність з торгівлі цінними паперами, що включає дилерську діяльність, брокерську діяльність, діяльність з управління цінними паперами та андеррайтинг;

— депозитарна діяльність, що включає депозитарну діяльність зберігача цінних паперів, депозитарну діяльність депозитарію цінних паперів, розрахунково-клірингову діяльність;

— діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку;

— діяльність з управління активами інституціональних інвесторів;

— діяльність з управління іпотечним покриттям.

Таким чином, до сфери регуляторних повноважень НКЦПФР належать такі учасники ринку цінних паперів, як емітенти цінних паперів, торговці (дилери, брокери), зберігачі, депозитарії, розрахунково-клірингові установи, фондові біржі та компанії з управління активами.

З офіційного сайта НКЦПФР (http://www.nssmc.gov.ua) можна отримати багато корисної інформації як про стан регулювання, так і про розвиток ринку цінних паперів в Україні:

• оперативні дані стосовно стану фондового ринку України;

• аналітичні дані щодо розвитку фондового ринку;

1

Офіційний сайт НКЦПФР. — http://www.nssmc.gov.ua/• річні звіти НКЦПФР, в яких міститься інформація про державне регулювання ринку цінних паперів, здійснюване Комісією у звітному р., та про актуальний стан і тенденції розвитку фондового ринку України;

• реєстри професійних учасників ринку цінних паперів;

• інформацію про звернення до НКЦПФР від фізичних осіб з питань порушення їхніх прав та законних інтересів на ринку цінних паперів тощо.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Валютне регулювання та валютний контроль в Україні
3.5. Саморегулювання на фінансовому ринку
РОЗДІЛ 4 ФІНАНСОВЕ ПОСЕРЕДНИЦТВО Зміст розділу
Роль фінансових посередників
Сутність та види фінансових послуг
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)