Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ, БЮДЖЕТНИЙ ДЕФІЦИТ ТА ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ, БЮДЖЕТНИЙ ДЕФІЦИТ ТА ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ


Целью данной работы является поиск доказательств существования взаимосвязи между либерализацией внешней торговли, балансом Государственного бюджета и экономическим ростом. Используя макроэкономические показатели развития украинской экономики за период 1998—2004 года, были рассчитаны соответствующие коэффициенты корреляции. В результате было установлено наличие взаимосвязи между либерализацией внешней торговли и налоговыми поступлениями (некоторыми группами), между балансом Государственного бюджета и темпами экономического роста, которые в свою очередь выражаются ростом валового внутреннего продукта. The aim of this paper is to examine the relationship between trade liberalization, budget balance and economic growth. Using a data of Ukrainian economy over

1998—2004, I perform Generalized Method of Moment regressions to test this rela-tionship. I find out that the relationship between trade liberalization and tax revenue is sensitive and that trade liberalization is linked to higher income tax revenue and to higher international trade revenue. I also find the evidence that there is the positive correlation between budget balance and the real GDP growth.

Ключові слова: гідералізація торгівлі, податкові надходження, кореляційний аналіз

Дослідженням фінансових аспектів зовнішньої торгівлі на сьогоднішній день займається велика кількість іноземних науковців. Важливими напрямами на сьогоднішній день є: виявлення взаємозв’язку між лібералізацією зовнішньої торгівлі та економічним зростанням, податковими надходженнями державного бюджету та його дефіцитом.

Теоретичним обґрунтуванням взаємозв’язку між лібералізацією зовнішньоторговельного режиму та економічним зростанням

146

Дослідженням більш ширшого кола питань, пов’язаних із лібералізацією зовнішньої торгівлі та її фінансовими аспектами, займалась група науковців (Теренс Агбеєгбе, Джанет Дж. Стотскі та Асегедек ВолдеМаріам), які також є співробітниками Міжнародного Валютного Фонду (МВФ). У своїй роботі під назвою «Лібералізація зовнішньої торгівлі, зміна обмінного курсу, та податкові надходження в країнах Західної та Центральної Африки» [7] вони приділили увагу дослідженню впливу лібералізації зовнішньоторговельного режиму не тільки на обмінний курс, а й на рівень податкових надходжень держави. Для цього було досліджено 22 країни африканського континенту за період 1980—1996 роки. Було знайдено докази того, що взаємозв’язок між лібералізацією зовнішньої торгівлі та податковими надходженнями є та все ж, загалом, суттєвого зв’язку із середнім рівнем податкових надходжень чи окремими елементами не існує. Хоча, у випадку із високим рівнем податкових надходжень від податків на доходи зв’язок є. Підвищення обмінного курсу національної валюти та висока інфляція демонструють певний зв’язок із низьким рівнем податкових надходжень від податків на доходи. Ці результати співпадають із попередніми висновками та підтверджують думку, що лібералізація зовнішньої торгівлі разом із сприятливою макроекономічною політикою може сприяти підвищенню загального рівня добробуту в країні.

Проаналізуємо наявність зв’язку між податковими надходженнями зведеного Бюджету України та лібералізацією зовнішньої торгівлі. Для того, щоб кількісно виміряти ступінь лібералізації зовнішньоторговельного режиму ми скористаємося показником, який розраховується як відношення обсягу зовнішньої торгівлі країни (ЗТО) до валового внутрішнього продукту (ВВП). З метою виявлення кореляційного зв’язку між податковими надхо-

економіки останнім часом досить інтенсивно та успішно займаються співробітники Міжнародного валютного фонду. Так у лютому 2003 року колективом авторів на чолі із Аланом Д. Бруннером було оприлюднено результати дослідження щодо впливу зовнішньої торгівлі на рівень ВВП та на довгострокові темпи його зростання [2]. Було проаналізовано дані по 125 країнам світу за 1960—1992 роки. В результаті було виявлено, що зміни частки зовнішньої торгівлі у ВВП країни в один відсоток призводять до зміни ВВП на душу населення у розмірі від 0,7 % до 1,2 %. Також вагомих успіхів у цьому напрямі досягли Ж. М. Гроссман та Е. Хелпман [3], О. Петрунін [1], Тео Хітіріс [4], Ягдіш Н. Бхагваті [6], Джеймс Лессінг та Стівен Токарік [5].

Для порівняння отриманих результатів із тими, що були отримані Теренсом Агбеєгбе, Джанет Дж. Стотскі та Асегедек ВолдеМаріам, використаємо статистичні дані за наступними групами податкових надходжень: податки на доходи і податок на прибуток, податок на збільшення ринкової вартості (група 1); внутрішні податки на товари та послуги (група 2); податки на зовнішню торгівлю та зовнішні операції (група 3).

До складу першої групи відносяться, насамперед, податок на прибуток підприємств та прибутковий податок з громадян. Лібералізація зовнішньої торгівлі повинна мати вплив на доходи та прибутки у короткостроковому періоді через зміни у рівні прибутковості операцій з імпортованими товарами та виробників замінників імпортних товарів у цей період, а у довгостроковому періоді до економічного зростання. Таким чином, зменшення рівня тарифів призводить до падіння ціни на імпортовані товари, що повинно вести до більшого рівня прибутковості (маржі), а через це і до збільшення податкових надходжень першої групи.

Друга група — це група внутрішніх податків на товари та послуги охоплює, передусім, податок на додану вартість (ПДВ), акцизний збір з вітчизняних товарів та акцизний збір з імпортованих товарів. У більшості країн світу саме ця група податкових надходжень є найважливішим ресурсом. В Україні, зокрема, частка цієї групи податків у загальному обсязі податкових надходжень у 1998 році становила 42,3 %, а у 2004 — 34 %. Досить велика частка податкових зборів цієї групи отримується від імпорту. Як було зазначено вище, лібералізація зовнішньої торгівлі передбачає зменшення рівня імпортних та експортних тарифів, які у свою чергу становлять частину податкової бази даної групи податків. Тим не менш, загальна вартість імпорту до країни повинна зрости, що врівноважить зменшення податкової бази. До того ж, податкові надходження будуть зменшуватись через падіння обсягів виробництва товарів — субститутів. У довгостроковому періоді, якщо відбудеться економічне зростання внаслідок лібералізації зовнішньої торгівлі, то податкова база зросте.

До третьої групи податків відносяться податки на зовнішню торгівлю та зовнішні операції. Експортні та імпортні тарифи встановлюються в основному у відсотках до митної вартості то-

дженнями та рівнем лібералізації зовнішньої торгівлі використаємо статистичні дані за період 1998—2004 роки, оскільки саме в цей час в економіці країні почали відбуватися зрушення у позитивному напрямку.

При розрахунку коефіцієнта лібералізації зовнішньої торгівлі виявляється, що він не має чіткої тенденції до зростання, або до падіння, зменшуючись або збільшуючись у період з 1998 до 2004 року. При цьому найбільше значення він досяг у 2000 році, а найменшого — у 1998 році (табл. 1).

Таблиця 1

СТРУКТУРА ПОДАТКОВИХ НАДХОДЖЕНЬ ЗВЕДЕНОГО

БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ ТА ЗОВНІШНЬОТОРГОВЕЛЬНИЙ ОБОРОТ (У % ДО ВВП) ЗА 1998—2004 роки

Роки Податкові надходження Група 1 Група 2 Група 3 ЗТО
1998 21,29 9,03 9,01 0,94 76,99
1999 19,76 8,48 8,46 0,97 91,59
2000 18,41 8,27 7,20 0,91 106,08
2001 17,98 8,35 6,66 0,95 96,75
2002 20,10 8,95 8,05 1,04 95,41
2003 20,31 10,00 6,94 1,41 104,50
2004 18,31 8,51 6,59 1,37 102,93

Джерело: таблицю складено за даними Державного комітету статистики, розрахунки автора

Розрахунок коефіцієнта кореляції між показником лібералізації зовнішньої торгівлі та податковими надходженнями за вказаний період підтверджує висновки, що були отримані дослідниками МВФ за країнами Африки (таблиця 2). Так, взаємозв’язок є суттєвим у випадку із податковими надходженнями групи 1, але

варів та послуг, а в деяких випадках можливе встановлення специфічних імпортних тарифів (на одиницю товару). Усунення кількісних обмежень внаслідок лібералізації зовнішньоторговельного режиму повинно призвести до збільшення податкових надходжень. Ефект від зменшення рівня тарифів залежить від рівня та покриття тарифних змін. Із незмінним обсягом імпорту падіння рівня тарифів призведе до зменшення акцизного збору та ПДВ, що нараховується на митну вартість імпортованих товарів.

Таблиця 2

ПОДАТКОВІ НАДХОДЖЕННЯ ТА ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ ЗОВНІШНЬОЇ

ТОРГІВЛІ — КОРЕЛЯЦІЙНИЙ АНАЛІЗ

Роки Зв’язок між ЗТО та податковими надходженнями Зв’язок між ЗТО та групою 1 Зв’язок між ЗТО та групою 2 Зв’язок між ЗТО та групою 3

1998—2004– 0,65– 0,01– 0,840,48

1998—2000 – 0,99 – 0,96 – 0,97 -0,53
2001—2003 0,45 0,87 – 0,45 0,94

Джерело: таблицю складено за даними Державного комітету статистики, розрахунки автора

Можна виділити два періоди, протягом яких змінювався характер взаємного впливу показників. Так, протягом 1998—2000 років вплив загалом був відсутнім і тільки податкові надходження за 3 групою демонстрували певний зв’язок із рівнем лібералізації зовнішньої торгівлі. І вже у період з 2001 по 2003 роки взаємозв’язок виявлено із податковими надходженнями загалом, податковими надходженнями за 1 та 3 групами.

Наступним етапом аналізу є виявлення взаємного впливу балансу Зведеного бюджету та темпів економічного зростання. В даному випадку дослідження, що було здійснено Європейською Комісією у період 1970—2003 роки за країнами-членами ЄС, свідчить про наявність такого зв’язку [3, c. 164]. Таким чином, за сукупний період коефіцієнт кореляції між балансом бюджету та темпами економічного зростання склав 0,48, а за період 1990— 2003 роки — 0,18. Якщо розрахувати відповідний показник для України, то у період з 1996 по 2003 роки він склав 0,73.

Підводячи підсумки дослідження, можна констатувати наявність зв’язку між лібералізацією зовнішньої торгівлі, податковими надходженнями зведеного Бюджету України, темпами економічного зростання та балансом зведеного Бюджету України. А якщо врахувати той факт, що між лібералізацією зовнішньої тор-

Рис. 1. Фінансово-економічна «тріада»

не протягом всього періоду, а лише на проміжку між 2000 та 2003 роками. На додаток до підтверджених висновків в Україні зв’язок існує між лібералізацією зовнішньої торгівлі та податковими надходженнями за групою 3 протягом всього дослідженого періоду.

Рис. 1. Фінансово-економічна «тріада»

Вплив через бюджет держави на зовнішню торгівлю відбувається головним чином за допомогою митно-тарифного регулювання та заходів субсидування вітчизняних виробників, що є предметом спеціального дослідження

Література

1. Петрунин О. Подводные камни либерализации внешней торговли: Мировая экономика и международные отношения, 2001.

— № 11.

— С. 39—43.

2. Allan D. Brunner. The Long-Run Effects of Trade on Income and Income Growth. — IMF Working Paper, WP/03/37. — 38 р.

3. European Economy. Public financies in EMU. — European Com-mission. Directorate

— general for economic and financial affairs, 2004. — № 3.— P. 23—165.

4. Gene M. Grossman and Elhaman Helpman. Innovation and Growth in the Global Economy. — The MIT Press, 1992. — XIV. — 359 p.

5. Hitiris, Teo. European Union Economics, 5 th ed., Prentice Hall, 2003. — XXV. — 360 p.

6. James Cassing and Stephen Tokarick. Trade and Growth in the Pre-sence of Distortions. — IMF Working Paper, WP/05/12, — 33 р.

7. Trade, balance of payment and growth. Edited by Jagdish N. Bhagwati and other. North-Holland Publishing Company — Amsterdam, London, 1979. — XI. — 532 p.

8. Terence Agbeyegbe, Janet G. Stotsky, and Asegbeyeb WoldeMariam. Trade Liberalization, Exchange Rate Changes, and Tax Revenue in Sub-Saharan Africa. — IMF Working Paper, WP/04/178. — 31 р.

Стаття надійшла до редакції 16 січня 2006 р.

гівлі та темпами економічного зростання також є зв’язок, то це свідчить про залежність розвитку цих показників в рамках фінансово-економічної «тріади» (рис. 1).

КНЕУ імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
СТРУКТУРА ПОДАТКОВИХ НАДХОДЖЕНЬ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМИ ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ
НЕОБХІДНІСТЬ ВДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ТА КОНТРОЛЮ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ
ПРЕДМЕТИ ФІНАНСОВОГО ЛІЗИНГУ — ОСНОВНІ ЗАСОБИ ЧИ ВИРОБНИЧІ ЗАПАСИ
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ВИТРАТ НА ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ТА РЕМОНТ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
ОБЛІК НАДЗВИЧАЙНИХ ВИТРАТ І ДОХОДІВ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)