Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 11.2. Валютний курс. Чинники, що впливають на валютний курс


< Попередня  Змiст  Наступна >

11.2. Валютний курс. Чинники, що впливають на валютний курс


Поняття валютного курсу

Здійснення міжнародних операцій буде неможливим без обміну однієї національної валюти на іншу. Пропорція, в якій здійснюється обмін однієї валюти на іншу, називається валютним курсом.

Валютний курс являє собою ціну особливого товару — грошей. Як будь-яка ціна, валютний курс змінюється.

Слід звернути увагу на особливість валютного курсу як ціни грошей. Ціни на товари та послуги відображають співвідношення між грошима i вартістю товарів та послуг.

Валютний курс відображає співвідношення грошей до грошей. Це означає, що валютний курс може бути поданий двома способами. Наприклад, валютний курс між гривнею та американським доларом може бути встановлений як

5,1500 грн = 1,0000 дол. США або 1,0000 грн = 0,1942 дол. США.5,1500 грн = 1,0000 дол. США або 1,0000 грн = 0,1942 дол. США.

1

Центральний банк та грошово-кредитна політика : підручник / Кол. авт.: А. М. Мороз, М. Ф. Пуховкіна, М. І. Савлук та ін. ; за ред. А. М. Мороза, М. Ф. Пуховкіної. — К. : КНЕУ, 2005.

— 556 с.

Таке визначення курсу не дає однозначної відповіді на питання «валютний курс зріс чи впав?» Для цього необхідно знати метод оцінювання (котирування).

Пряме котирування

Перший метод називається прямим котируванням: з його допомогою валютний курс відображає ціну одиниці іноземної валюти через національну валюту.

При прямому котируванні для визначення суми у національній валюті, що буде еквівалентній сумі у іноземній валюті, використовується рівняння: ? нац. = ? іноз. · R, де R — курс іноземної валюти до валюти національної.

Приклад:

1000 дол. США · 7,980 грн = 7980 грн.

Для визначення суми в іноземній валюті, що буде еквівалентною сумі в національній валюті, використовують рівняння: ? іноз. = ? нац. / R.

Приклад:

2000 грн / 7,980 = 250,63 дол. США.

Непряме котирування

Непряме котирування виражає ціну національної валюти через іноземну валюту.

При непрямому котируванні для визначення суми в національній валюті, що буде еквівалентною сумі в іноземній валюті, використовують рівняння: ? нац. = ? іноз. / R, де R — курс національної валюти до валюти іноземної.

Приклад:

1000 дол. США / 0,1253 ? 7980 грн.

Для визначення суми в іноземній валюті, що буде еквівалентною сумі в національній валюті, використовують рівняння: ? іноз. = ? нац. · R.

Приклад:

10000 грн · 0,1253 = 1253 дол. США.

В Україні, як правило, використовують пряме котирування.

Непряме котирування застосовують у Великій Британії, де всі валюти прирівнюються до фунта стерлінгів та до низки валют у США. Непряме котирування вможливлює порівняння курсу національної валюти на різних валютних ринках.

Курс покупця та курс продавця

Для учасників валютних ринків важливо знати, що валютний курс розглядається як курс покупця та курс продавця.

Курс покупця — це курс, за яким банк-резидент покупає іноземну валюту за національну.

Курс продавця — це курс, за яким банк продає валюту.При прямому котируванні курс покупки буде меншим за курс продажу.

При непрямому котируванні курс покупки валюти, що котирується, буде більшим за курс продажу.

Різниця між курсом продавця та покупця називається маржею. Маржа покриває витрати банку та формує його прибуток від здійснення валютних операцій.

При котируванні валют використовують також їх крос-курси. Крос-курс — це курс однієї валюти до іншої, розрахований через їхні курси до третьої валюти. Крос-курс валюти А до валюти С можна визначити за такими формулами:

ВА /продажукурс /купівлікурс .

Купівля:

ВС

ВА /купівлікурс /продажукурс .

Продаж:

ВС

Слід відрізняти терміни «знецінення» та «подорожчання» від девальвація i ревальвація валют. Перші два терміни характеризують зміни у вартості валют під впливом попиту та пропозиції на валюти у місцях продажу іноземної валюти (на валютних ринках). Девальвація i ревальвація валют — це їх знецінення чи подорожчання, але цілеспрямовано здійснене урядом через встановлення паритету валют або їх валютного курсу.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
11.3. Валютні операції
Паритет купівельної спроможності
Хеджування валютних ризиків
РОЗДІЛ 12 ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОГО РИНКУ Зміст розділу
Нелінійна парадигма (Е. Петерс і теорія хаоса)
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)