Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Регіональні та місцеві валютні ринки


< Попередня  Змiст  Наступна >

Регіональні та місцеві валютні ринки


На регіональних та місцевих валютних ринках здійснюються операції з конкретними валютами (сінгапурський долар, саудівський ріал, кувейтський динар тощо.) Регіональний валютний ринок сформувався у рамках європейської валютної системи, що виникла на основі регіональної економічної інтеграції країн Західної Європи.

1

Міжнародні інвестиції. Теорія та практика бізнесу транснаціональних корпорацій : підручник / О. І. Рогач. — К. : Либідь, 2005. — С. 326—330.

2

Там само.

Історія становлення сучасного світового валютного ринку пов’язана із розвитком та взаємодією національних ринків.

На національних валютних ринках банками, що розташовані на території країни, здійснюються всі операції з валютного обслуговування клієнтів. Серед клієнтів можуть бути як промислово-торгові компанії та фізичні особи, так й інші банки, що не спеціалізуються на проведенні міжнародних валютних операцій.

Функції валютного ринку

Узагальнити функції валютного ринку можна так:

• забезпечення своєчасності здійснення міжнародних розрахунків, страхування валютних ризиків;

• регулювання валютних курсів;

• диверсифікація валютних резервів банків, підприємств, держав, регулювання валютних курсів;

• забезпечення кредитування в іноземній валюті;

• отримання спекулятивного прибутку учасниками ринку у вигляді різниці курсів валют;

• проведення валютної політики, спрямованої на державне регулювання національної економіки, узгодження політики в рамках світового господарства.

До основних функцій валютних ринків можна віднести: передавання купівельної спроможності, хеджування, кліринг та кредит.

До загальноринкових функцій можна віднести такі:

• функцію одержання прибутку від діяльності на даному ринку;

• функцію ціноутворення, яка забезпечує складання ринкових цін на об’єкт купівлі-продажу на цьому ринку й визначає основні чинники впливу на ціноутворення;

• інформаційну функцію, яка сприяє інформованості основних учасників ринку стосовно діяльності, об’єкта торгівлі, особливих умов тощо;

• функцію регулювання та контролю, яка забезпечує проведення організованої торгівлі на ринку відповідно до встановлених норм, стандартів та правил, а також контроль за їх дотриманням.

Валютна політика

Валютна політика є невіддільною складовою макроекономічної політики держави.

Валютна політика — це сукупність здійснюваних державою економічних, організаційних та правових заходів у сфері валютних відносин з метою реалізації стратегічних завдань розвитку національної економіки.

Практична реалізація валютної політики досягається за рахунок двох основних форм:

— валютного регулювання;

— валютного контролю.

Валютне регулювання визначається як діяльність держави в особі уповноважених нею органів, що передбачає проведення законодавчих, економічних та організаційних заходів, які визначають порядок здійснення операцій з валютними цінностями на території країни.Валютний контроль визначається як сукупність заходів, спрямованих на забезпечення виконання встановлених державою законів, норм і правил проведення валютних операцій.

Провідна роль в реалізації державою валютного регулювання і контролю належить Національному банку України. Саме на нього як головний орган реалізації монетарної політики держави покладено повноваження з валютного регулювання.

До складу цих повноважень чинним законодавством віднесено такі основні:

— здійснення валютної політики за принципами загальної економічної політики України;

— складання разом із Кабінетом Міністрів України платіжного балансу;

— контроль за дотриманням ліміту зовнішнього державного боргу України;

— визначення лімітів заборгованості в іноземній валюті уповноважених банків;

— ухвалення обов’язкових до виконання нормативних актів щодо здійснення операцій на валютному ринку України;

— нагромадження, зберігання і використання резервів валютних цінностей для здійснення державної валютної політики;

— видача ліцензій на здійснення валютних операцій та прийняття рішень про їх скасування;

— установлення єдиних форм обліку, звітності та документації про валютні операції, порядку контролю за їх достовірністю та своєчасним поданням;

— забезпечення публікації банківських звітів про власні операції та операції уповноважених банків.

Реалізація валютної політики в різних країнах відбувається за рахунок певних інструментів або їх сукупності. Інструменти валютної політики — це прийоми, важелі, методи, які використовуються для впливу на відносини суб’єктів валютного ринку з метою реалізації завдань валютного регулювання і валютного контролю в країні. Умовно поділити інструменти валютної політики можна на економічні та адміністративні (рис. 11.1).

1

1

Рис. 11.1. Класифікація інструментів валютної політики

1

Центральний банк та грошово-кредитна політика : підручник / Кол. авт.: А. М. Мороз, М. Ф. Пуховкіна, М. І. Савлук та ін. ; за ред. А. М. Мороза, М. Ф. Пуховкіної. — К. : КНЕУ, 2005. — С. 480.Тобто економічні інструменти валютної політики передбачають використання засобів стимулювання економічної зацікавленості суб’єктів валютного ринку у здійсненні тих чи інших валютних операцій з метою впливу на динаміку обмінного курсу та інші макроекономічні параметри.

Адміністративні інструменти передбачають наявність сукупності заходів з нормативно-правового регулювання різноманітних аспектів функціонування валютного ринку країни та діяльності його суб’єктів.

Загалом основні повноваження Національного банку України щодо реалізації основних завдань валютної політики можна звести до таких:

— установлення режиму обмінного курсу національної грошової одиниці;

— регулювання валютного ринку країни, у тому числі, регулювання поточних валютних операцій та операцій, пов’язаних із рухом капіталів;

— регулювання ринку дорогоцінних металів;

— реалізація заходів валютного контролю .

У попередній період стан валютного ринку України визначався поступовою лібералізацією валютного регулювання. Зі зміною економічних умов (за наслідками світової фінансової кризи 2007—2010 рр.) відбулися зміни й у підходах до регулювання валютного ринку. У 2013 р. посилення девальваційного навантаження на національну валюту стимулювалося Національним банком шляхом посилення валютного регулювання та контролю. У першому півріччі 2014 р. відбулася девальвація національної валюти. За даними НБУ обмінний курс гривні до долара США на міжбанківському ринку знизився на 45,1 % — до 11,82 грн/дол. США, на готівковому ринку — на 44,8 %

— до 11,99 грн/дол. США. З урахуванням впливу негативних внутрішніх і зовнішніх політико-економічних чинників здійснюється валютна політика НБУ на теперішньому етапі.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Номінальний та реальний валютний курс
11.3. Валютні операції
Паритет купівельної спроможності
Хеджування валютних ризиків
РОЗДІЛ 12 ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОГО РИНКУ Зміст розділу
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)