Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств 2.2.3. Розрахунки платіжними вимогами


< Попередня  Змiст  Наступна >

2.2.3. Розрахунки платіжними вимогами


Платіжна вимога — це розрахунковий документ, що містить вимогу стягувача (або отримувача за договірного списання) до банку, що обслуговує платника, провести без погодження з платником перерахування належної суми коштів з рахунка платника на рахунок отримувача.

Платіжна вимога застосовується в разі здійснення примусового списання (стягнення) коштів на підставі рішень судів та інших державних і недержавних органів. Вона приймається банком до виконання незалежно від наявності достатнього залишку коштів на раху нку платника протягом 30 календарних днів від дати складання.

Ці платіжні вимоги банк може виконувати частково — у межах наявної суми на рахунках платника, а в невиконаній сумі повертати разом із супровідними документами за відповідною адресою. Якщо вимога надійшла від банку стягу вача, то вона повертається стягувачу через цей банк; якщо від державного виконавця або податкового органу — то безпосередньо цьому дер

38

Банки виконують платіжні вимоги на примусове списання (стягнення) коштів з усіх рахунків підприємств (поточних, депозитних чи відкритих за рахунок цього підприємства для здійснення розрахунків за акредитивами). Якщо до банку надійшло кілька розрахункових документів на примусове стягнення коштів, то для їх виконання дотримуються таких пріоритетів: спочатку виконуються платіжні вимоги, оформлені на підставі рішень су дів, далі — розрахункові документи на уплату платежів до бюджету, після цього — платіжні вимоги, оформлені на підставі інших виконавчих документів.

2.2.4. Розрахунки із застосуванням розрахункових чеків

Розрахунковий чек — це розрахунковий документ, що містить письмове доручення власника рахунка (чекодавця) банку-емітенту, в якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю зазначеної в чеку суми коштів.

Чекодавець

— юридична або фізична особа, яка здійснює платіж за допомогою чека та підписує його.

Чекодержатель — підприємство, котре виступає як отримувач коштів за чеком.

Банк-емітент

— банк, що видає чекову книжку (розраху нковий чек) підприємству або фізичній особі.

Розрахункові чеки використовуються тільки для безготівкових розрахунків підприємств та фізичних осіб з метою зменшення розрахунків готівкою за отримані товари (виконані роботи та надані послуги) і не підлягають сплаті готівкою.

Розрахункові чеки (чекові книжки) виготовляються на спеціальному папері Банкнотно-монетним двором Національного банку (або іншими спеціалізованими підприємствами) з дотриманням ус іх обов’язкових вимог. Розрахункові чеки, які брошурують у чекову книжку на 10, 20, 25 аркушів, є бланками суворого обліку.

Фізичні особи мають можливість використовувати розрахункові чеки (окремі бланки) для одноразових операцій.

Для гарантованої оплати розрахункових чеків чекодавець бронює кошти на окремому раху нку «Розрахунки чеками» у банку-емітенті. Для цього разом із заявою на видачу чекової книжки чекодавець подає до банку-емітента платіжне доручення для перерахування коштів на аналітичний рахунок «Розрахунки чеками». Банк-емітент видає чекову книжку на ім’я чекодавця на суму, що не перевищу є залишку коштів на рахунку чекодавця.

Строк дії чекової книжки — один рік (розрахункового чека, який видається фізичній особі для одноразового розрахунку, — три місяці).

39

Грошові розрахунки підприємств Строк дії невикористаної чекової книжки може бути подовжено за погодженням з банком-емітентом.

Розрахунковий чек із чекової книжки пред’являється до оплати в банк чекодержателя протягом 10 календарних днів (день виписки не враховується).

Підприємствам не дозволяється обмінювати розрахунковий чек на готівку та отримувати решту із суми чека готівкою. Фізичні особи можуть обмінювати розраху нковий чек на готівку або отримувати решту готівкою, але не більше ніж 20% від суми чека.

Власник розрахункового чека повертає невикористаний розрахунковий чек до банку-емітента для зарахування суми на свій рахунок або обміну його на готівку. Повернути чекову книжку з невикористаними розрахунковими чеками її власник може з одночасним поданням до банку-емітента платіжного дору чення на перерахування заброньованих коштів на свій поточний рахунок.

Банк-емітент може відмовитися від оплати розрахункового чека, якщо він заповнений з порушеннями вимог чи виписаний чекодавцем на суму більшу, ніж заброньована на рахунку «Розрахунки чеками».

Невикористані розрахункові чеки після закінчення строку дії чекової книжки або вичерпання ліміту підлягають поверненню до банку-емітента, який їх погашає. Банк може подовжити строк дії чекової книжки або поповнити її ліміт.

У разі припинення клієнтом розраху нків користування чеками до закінчення строку дії чекової книжки та вичерпання ліміту чекодавець звертається до банку з платіжним дорученням для зарахування невикористаного залишку ліміту на той рахунок, з якого бронювались кошти.

За неправильне використання розрахункових чеків відповідальність несе особисто чекодавець.

Розрахунок чеком здійснюється за схемою, наведеною на рис.2.4.

Рис. 2.4. Розрахунок чеком:

Рис. 2.4. Розрахунок чеком:

1 — постачальник передає товар покупцеві; 2 — покупець передає чек постачальнику; 3 — постачальник передає чек у свій банк; 4 — банк постачальника направляє чек

40 6 — банк платника повідомляє платника про списання коштів; 7 — банк платника переказує банку постачальника відповідні кошти; 8 — банк постачальника зараховує кошти на рахунок постачальника; 9 — банк постачальника повідомляє постачальника про зарахування коштів на його рахунок

Чекова форма розрахунків має певні переваги. Це передовсім відносне прискорення термінів розрахунків і надходження коштів на рахунок постачальника, що сприяє зменшенню дебіторської заборгованості. Принциповими вадами такої форми розрахунків є недостатня гарантія платежу, оскільки на рахунку чекодавця може не бути потрібних коштів; неможливість розрахунків чеками на велику суму; складність оформлення чека.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
2.2.6. Вексельна форма розрахунків
2.2.7. Розрахунки заліку взаємної заборгованості
2.4. Платіжна дисципліна: наслідки порушення та способи зміцнення
ГРОШОВІ НАДХОДЖЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ
3.3. Грошові надходження від інвестиційної, фінансової та іншої звичайної діяльності підприємств
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)