Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств 3.3. Грошові надходження від інвестиційної, фінансової та іншої звичайної діяльності підприємств


< Попередня  Змiст  Наступна >

3.3. Грошові надходження від інвестиційної, фінансової та іншої звичайної діяльності підприємств


3.3. Грошові надходження від інвестиційної, фінансової та іншої звичайної діяльності підприємств

За умов ринку зростає значення інвестиційної та фінансової діяльності підприємств. З прийняттям П(С)БО в Україні уточнено зміст цих видів діяльності. Поняття фінансової діяльності визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку П(С)БО 4 («Звіт про рух грошових коштів»), інвестиційної — П(С)БО 5 («Звіт про власний капітал»).

Раціональне використання грошових кошті в, пошук ефективних варіантів їх інвестування, які забезпечуватимуть додатковий дохід, є важливим напрямком інвестиційної діяльності підприємства. Інвестиційна діяльність дає можливість підприємству отримувати грошові надходження:

• від продажу основних засобів;

• реалізації нематеріальних активів;

• реалізації цінних паперів та інших довгострокових фінансових інвестицій;

• повторного продажу власних акцій;

• погаше ння наданих позичок;

• отримання позичок;

• одержання процентів і дивідендів.

Слід зауважити, що оскільки підприємства намагаються розширити і модернізувати виробничі потужності, то інвестиційна діяльність найчастіше призводить до відпливу грошових коштів. Інвестиційна діяльність підприємства починається з розроблення інвестиційної стратегії. Інвестиційна стратегія — це формування системи довгострокових цілей інвестиційної діяльності та вибір н айефективніших способів їх досягнення. Отримання доходу від інвестиційної діяльності здебільшого визначається типом інвестиційної стратегії — агресивної (активної) чи пасивної. Агресивна стратегія спрямована на отримання максимального прибутку, тоді як пасивна — на збереження за рахунок інвестицій досягнутого рівня показників операційної діяльності. Інвестиційна стратегія визначає як можливості поліпше ння

76 так і напрями інвестування з метою отримання доходів і збільшення власних активів.

Відповідно до розробленої стратегії інвестор оцінює альтернативні інвестиційні проекти, здійснює їх техніко-економічне обґрунтування, відбираючи найперспективніші, та формує з них інвестиційні портфелі.

Розроблена інвестиційна стратегія підприємства визначає орієнтири щодо придбання і продажу тих чи інших активів за лежно від кон’юнктури ринку, структури портфеля, послідовності інвестиційних рішень.

Характеристика інвестицій

Свою інвестиційну діяльність підприємство здійснює відповідно до розроблених стратегічних напрямів, які обумовлюють розподіл інвестицій, з одного боку, на капітальні і фінансові, а з другого — за галуззю та по регіону.

Співвідношення між капітальними (реальними) і фінансови ми інвестиціями визначають такі фактори:

• стадія життєвого циклу підприємства;

• функціональне спрямування діяльності підприємства;

• розмір підприємства за обсягом операційної діяльності;

• готовність до реалізації окремих реальних проектів;

• стан попиту на продукцію підприємства;

• кон’юнктура інвестиційного ринку. Інвестиційна стратегія підприємства має передовсім передбачати запровадження реальних інвестиційних проектів і формування портфелів такого типу, тому що ця форма інвестування забезпечує підприємству швидкий розвиток, освоєння нових видів продукції та розширення ринку збуту.

Реальні, або капітальні, інвестиції здійснюють в різних формах:

• капітальне будівництво;

• придбання (виготовлення) основних засобів;

• придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів;

• придбання (створення) нематеріальних активів тощо.

Вибір галузі (регіону) для інвестицій здійснюється відповідно до їхньої інвестиційної привабливості. Після вибору галузі (регіону) підприємство розробляє стратегію формування інвестиційних ресурсів підприємства, формує політику інвестиційної діяльності, оцінює результативність інвестиційної стратегії. Крім капітальних інвестицій, підприємства здійснюють також фінансові інвестиції. Грошові надходження підприємств

77Фінансові інвестиції — це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигід для інвестора.

Підприємства здійснюють фінансові інвестиції в різноманітних формах, а саме:

1. Вкладення капіталу в дохідні види фондових інструментів. Підприємство може придбавати у власність різні види цінних паперів, що перебу вають у вільному обігу на фондовому ринку, з метою отримання інвестиційного доходу в різних його формах.

2. Вкладення капіталу в дохідні види грошових інструментів. Підприємство розміщує свої тимчасово вільні грошові активи у формі депозитних вкладів, фінансових кредитів з метою отримання інвестиційного доходу.

3. Вкладення капіталу в статутний капітал спільних підприємс тв. Підприємство розміщує будь-які форми капіталу в заснування інших підприємств з метою диверсифікації операційної діяльності та отримання інвестиційного доходу.

Фінансові інвестиції поділяють на довгострокові та поточні.

Основним критерієм такого поділу фінансових інвестицій є мета їх здійснення (придбання).

Довгострокові фінансові інвестиції — інвестиції зі строком погашення понад один рік, а тако ж інвестиції, які не можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент.

Поточні фінансові інвестиції — інвестиції зі строком погашення, меншим за один рік, які можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент. Серед поточних фінансових інвестицій виділяють фінансові інвестиції, які для цілей фінансової звітності визнаються ек вівалентами грошових коштів.

Еквіваленти грошових коштів — це короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються в певну суму коштів з незначним ризиком зміни їхньої вартості.

Такими еквівалентами є високоліквідні інвестиції в цінні папери на строк, що не перевищує трьох місяців (казначейські векселі, депозитні сертифікати тощо).

З-поміж довгострокових фінансових інвестицій розрізня ють такі, що надають право власності (інвестиції в акції інших підприємств, внески до статутного капіталу), та інвестиції, що утримуються підприємством до їхнього погашення (боргові цінні папери, довгострокові векселі тощо).

За цими ознаками довгострокові фінансові інвестиції поділяються на групи боргових та пайових з такими характеристиками.

Довгостро кові боргові фінансові інвестиції (облігації, довгострокові векселі):

78 • приносять дохід у вигляді відсотка;

• як правило, мають точно визначений строк обігу;

• утримуються інвестором до строку погашення;

• у разі, коли довгострокові цінні папери, що утворюють фінансову інвестицію, придбано за ціною, більшою за номінальну, різниця може бути амортизована (поступово списана на витрати) до моменту погашення.

Довгострокові пайові фінансові інвестиції (акції) — це такі, що:

• засвідчують право інвестора на частку в капіталі об’єкта інвестування;

• дають дохід у вигляді дивідендів;

• не мають визначеного строку обігу;

• різниця між вартістю придбання та номінальною вартістю не амортизується (не списується на витрати).

Поточні фінансові інвестиції класифікують на: 1) еквіваленти грошових коштів, 2) інші поточні фінансові інвестиції.

Еквіваленти грошових коштів (казначейські векселі, депозитні сертифікати тощо) характеризуються тим, що це:

• високоліквідні цінні папери з низькою дохідністю і високою надійністю;

• цінні папери, які можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент з мінімальною втратою вартості;

• цінні папери, які мають постійну ринкову вартість;

• папери, які придбаваються (зберігаються) в основному як страховий резерв готівки. Інші поточні фінансові інвестиції характеризуються тим, що вони:

• перебувають в обігу на активному ринку;

• можуть бути вільно реалізовані з незначною втратою вартості;

• мають строк функціонування в межах року або придбаваються з метою перепродажу незалежно від виду інвестиції;

• дають дохід у вигляді відсотків, дивідендів або у формі різниці між купівельною та продажною ціною в разі перепродажу.

Фінансова діяльність на підприємстві ведеться з метою примноження його грошових коштів і служить для фінансового забезпечення виробничо-господарської діяльності.

Рух грошових коштів у результаті фінансової діяльності підприємств визначається на основі змін власного капіталу та інших зобо в’язань, пов’язаних з фінансовою діяльністю: «Забезпечення наступних витрат і платежів», «Довгострокові зобов’язання», «Поточні зобов’язання», «Короткострокові кредити банків», «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями», «Поточні зобов’язання за розрахунками з учасниками» тощо.

Грошові надходження підприємств

79З фінансовою діяльністю підприємства пов’язані такі надходження грошових коштів:

• від емісії власних акцій;

• отриманих довгострокових кредитів і позичок;

• короткострокових кредитів і позичок;

• погашення заборгованості за довгостроковими орендними зобов’язаннями;

• цільових фінансових надходжень;

• курсових фінансових надходжень;

• курсових валютних різниць від переоцінки валюти тощо.

Надхо дження грошових коштів від розміщення акцій та від інших операцій ведуть до збільшення власного капіталу.

Отримані позички, тобто надходження грошових коштів у результаті утворення боргових зобов’язань (позичок, векселів, облігацій, а також інших видів короткострокових і довгострокових зобов’язань, не пов’язаних з операційною діяльністю), призводять до зб ільшення позичкового капіталу.

Перш ніж придбати акції (облігації) будь-якого підприємства, покупець мусить їх всебічно оцінити. Цінність акцій визначається тими доходами, котрі очікуються підприємством у майбутньому.

Для оцінки акцій, які планується придбати, використовують такі показники.

1.Дивідендна віддача акції, яка встановлює зв’язок між величиною дивіденду і ціною акції.

%100 акціїЦіна

Дивіденд акціївіддачаДивідендна= . %100 акціїЦіна

Дивіденд акціївіддачаДивідендна= .

Цей коефіцієнт є основним індикатором, який дає змогу зіставляти рівень прибутковості акцій різних підприємств.

2.Коефіцієнт «Ціна

—Прибуток», який установлює зв’язок між ціною акції і рівнем чистого прибутку акціонерного товариства, що припадає на 1 акцію (Earnings pen Share).

акціїЦіна акціюоднунаПрибуток

Прибуток»«ЦінаКоефіцієнт=

— . акціїЦіна акціюоднунаПрибуток

Прибуток»«ЦінаКоефіцієнт=

— .

3.Коефіцієнт виплат, який виражає у відсотках ту частину чистого прибутку, отриманого акціонерним товариством, яку роз

80

%100 акціюоднунаДивіденд

Дивіденд виплатКоефіцієнт=. %100 акціюоднунаДивіденд

Дивіденд виплатКоефіцієнт=.

4.Коефіцієнт дивідендного покриття — показник, обернений до коефіцієнта виплат.

5.Показник капіталізованої вартості акції, який визначає ринкову вартість усіх акцій акціонерного товариства.

Капіталізована вартість акції = Кількість акцій ? Курс однієї акції.

Капіталізована вартість акції = Кількість акцій ? Курс однієї акції.

6.Показники віддачі (рентабельності) акціонерного капіталу за чистим прибутком і обсягом реалізації. Перший показник визначає співвідношення рівня чистого прибутку акціонерного товариства і капіталізованої вартості акції за певний період. Другий — співвідношення обсягу реалізації (продажу) і розміру капіталізованої вартості акцій.

; прибутокЧистий акційвартістьванаКапіталізо прибуткомчистимза капіталугоакціонерно остірентабельнКоефіцієнт = ? ? ? ? ? ? ? ? ; прибутокЧистий акційвартістьванаКапіталізо прибуткомчистимза капіталугоакціонерно остірентабельнКоефіцієнт = ? ? ? ? ? ? ? ? . акційвартістьванаКапіталізо (продажу)реалізаціїОбсяг (продажу)реалізаціїобсягом закапіталугоакціонерно остірентабельнКоефіцієнт = ? ? ? ? ? ? ? ? . акційвартістьванаКапіталізо (продажу)реалізаціїОбсяг (продажу)реалізаціїобсягом закапіталугоакціонерно остірентабельнКоефіцієнт = ? ? ? ? ? ? ? ?

7.Показник вартості акції за балансом показує, яка величина акціонерного капіталу і резервного (страхового) фонду припадає на одну випущену акцію.

фондРезервнийкапіталйАкціонерни акціїВартість + = балансомза . акційКількість фондРезервнийкапіталйАкціонерни акціїВартість + = балансомза . акційКількість фондРезервнийкапіталйАкціонерни акціїВартість + = балансомза .

8.Показник реальної вартості акції показує величину всіх капітальних ресурсів акціонерного товариства, що припадає на одну випущену акцію. ресурси,Капітальні

акційКількість резервиінеоголошенвключаючи акціївартістьРеальна=. акційКількість резервиінеоголошенвключаючи акціївартістьРеальна=.

9.Показник валового прибутку від капіталу, що узагальнює всі доходи і збитки, які дають акції. Грошові надходження підприємств

81

року початок на року кінецьна

Дивіденд прибутокВаловий ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? + =

100%. рокупочатокнаЦіна року року капіталувід прибутокВаловий ? ? ? ? ? ? ? ? = акційкупленихКількість акціїцінаСередня ? ? ? = . облігаціїЦіна облігації відсоткаНорма иоблігаціямза дохідПрямий ? ? ? ? ? ? ? = . погашення

Сума купівлi деньнаЦіна облігацією за Дохід ** ? ? ? ? ? ? + ? ? ? ? ? ? = ? ? ? ? ? ? ? ? ? * %.100

2 погашення купівлi погашення датидо облігацією ? ? ? ? + ? ? ? ? ? ? = ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? *

Період відсотка

Норма ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? + ? ? ? ? ? ? 82

100%. рокупочатокнаЦіна року початок на

Ціна року кінецьна

Ціна

Дивіденд капіталувід прибутокВаловий ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? + =

10.Показник середньої ціни акції характеризує усереднену величину вартості однієї акції пакета, який формується протягом певного періоду. акційкупленихКількість роки)(місяці,Час ньперерахува регулярнихСума акціїцінаСередня ? ? ? ? ? ? ? = .

Аналогічно для оцінювання облігацій, які підприємство планує придбати, використовуються такі показники:

1.Прямий дохід від облігації за прибутком, який установлює у відсотковому співвідношенні залежність між величиною доходу за облігацією та її ціною. облігаціїЦіна облігації вартістьНомінальна відсоткаНорма иоблігаціямза дохідПрямий ? ? ? ? ? ? ? = .

2.Дохід за облігаціями до дати погашення визначає фактичний відсотковий дохід інвестора на цей момент. %.100

2 погашення

Сума купівлi деньнаЦіна

Період купівлі деньнаЦіна погашення

Сума відсотка

Норма погашення датидо облігацією за Дохід ** *** ? ? ? ? ? ? + ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? + ? ? ? ? ? ? = ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? *

3.Ціна конверсії визначає середню ціну акцій у разі обміну на них конвертованої облігації. *

Береться за 100%. **

Вираховується у відсотках до номінальної вартості облігації. облігаціюнуконвертовазаакційКількість облігаціїоїковертованвартістьНомінальна конверсіїЦіна=. облігаціюнуконвертовазаакційКількість облігаціїоїковертованвартістьНомінальна конверсіїЦіна=.

Забезпечення прибутковості інвестиційної діяльності досягається підприємством у процесі ефективного управління інвестиціями, що полягає в отриманні максимуму прибутку за певного рівня ризику або мінімізації ризику за певного рівня доходу.

Для досягнення максимального прибутку інвестор формує портфель з низьколіквідних цінних паперів з високим ризиком і, навпаки, для збереження власного капіталу включає в портфель цінн і папери відомих емітентів з високою ліквідністю, але такі, що гарантують, як правило, середній або низький рівень дивідендів.

Залежно від рівня розвитку підприємство формує різний за складом портфель цінних паперів. Так, на високій стадії розвитку підприємства це буде портфель цінних паперів з боргових інструментів та ін струментів власності з метою поширення впливу на ринок, підвищення конкурентоспроможності. За фінансової скрути цей портфель може використовуватись як фінансовий резерв.

У доходах підприємства виділяють доходи від фінансових операцій, які включають:

дохід від участі в капіталі;

інші фінансові доходи.

Дохід від участі в капіталі

це доходи від інвестицій, вкладених в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться за методом участі в капіталі.

Метод участі в капіталі — метод обліку інвестицій, згідно з яким балансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у влас ному капіталі об’єкта інвестування.

Розрізняють такі види доходів:

• дохід від інвестицій в асоційовані підприємства;

• дохід від спільної діяльності;

• дохід від інвестицій у дочірні підприємства.

Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства включає доходи, пов’язані зі збільшенням частки інвестора в чистих активах об’єкта інвестування, зокрема внаслідок одержання асоційованими підприємствами прибутків або зростання власного капіталу асоційованих підприємств у зв’язку з іншими подіями (переоцінка необоротних активів та інвестиці й тощо).

Дохід від спільної діяльності — це дохід, пов’язаний зі збільшенням частки інвестора в чистих активах об’єкта інвестування, скажімо, від одержання спільними підприємствами прибутків або Грошові надходження підприємств

83

зростання їхнього власного капіталу внаслідок інших подій (переоцінки необоротних активів та інвестицій тощо).

Дохід від інвестицій у дочірні підприємства — це дохід, пов’язаний зі збільшенням частки інвестора в чистих активах об’єкта інвестування, наприклад, після одержання дочірніми підприємствами прибутків або зростання їхнього власного капіталу внаслідок інших подій (переоцінка необоротних активів та інвестицій тощо). Інші ф інансові доходи це доходи, що виникають у ході фінансової діяльності підприємства, — дивіденди, відсотки та інші доходи від фінансової діяльності, які не включаються в дохід від участі в капіталі.

Дивіденди одержані включають дивіденди від інших підприємств, що не є асоційованими, дочірніми та спільними. Це суми грошо вих надходжень у вигляді дивідендів, право на які виникає внаслідок придбання акцій або часток у капіталі інших підприємств (крім виплат за такими інструментами, які визнаються еквівалентами грошових коштів, або за такими, що утримуються для дилерських або торговельних цілей).

Відсотки одержані включають відсотки за облігаціями або іншими цінними папе рами, за якими не ведеться облік «дивіденди одержані», зокрема винагороди за здані у фінансову оренду необоротні активи тощо. Це надходження грошових коштів у вигляді відсотків за аванси грошовими коштами та позички, надані іншим сторонам (інші ніж аванси і позички, здійснені фінансовою установою), за фінансовими інвестиціями в боргові цінні папери, за використа ння переданих у фінансову оренду необоротних активів тощо. Інші доходи від фінансових операцій — це доходи, що не знайшли відображення в дивідендах та відсотках одержаних.

Головним показником для визначення дохідності тих чи тих цінних паперів є ставка дивіденду (відсотка) підприємства, котра встановлюється як відношення чистого прибутку ак ціонерного товариства, що спрямовується на виплату доходів за цінними паперами, до статутного капіталу цього акціонерного товариства у відсотках. Після цього ставка дивіденду співвідноситься з середньою відсотковою ставкою за довгостроковими внесками населення і депозитами підприємств. Якщо відношення цих двох показників менше за одиницю, то дохідність таких цінних пап ерів буде недостатньою і не сприятиме залученню інвесторів, а навпаки, призведе до того, що вони залишатимуть цей бізнес.

 

84 складається з дивіденду (або відсотка за облігаціями) і курсової різниці до ціни придбання цього цінного папера.

Якщо інвестор (материнське (холдингове) підприємство, інвестор асоційованого підприємства) передає або продає активи дочірньому, спільному, асоційованому підприємству відповідно (ясна річ, з одночасним передаванням усіх ризиків та економічних вигід, пов’язаних з володінням ними), то у складі фінансових результа тів звітного періоду відображається лише та частина прибутку (збитку), яка припадає на частку інших інвесторів дочірнього, спільного, асоційованого підприємства.

Сума прибутку (збитку) від передавання або продажу дочірньому, спільному, асоційованому підприємству активів, що припадають на частку інвестора, включається до складу доходів (витрат) майбутніх періодів з визнання м їх прибутком (збитком) інвестора лише після продажу цього активу дочірнім, спільним, асоційованим підприємством іншим особам. Актив уважається проданим таким підприємством у межах кількісного та й вартісного складу подібних активів, реалізованих ним після одержання.

Однак брак необхідних умов функціонування вільного фінансового ринку в нашій країні унеможливлює дотрим ання всіх вимог щодо функціонування цінних паперів. В Україні й досі нема ефективного державного регулювання випуску цінних паперів і торгівлі: зокрема бракує необхідної інформації, котра б забезпечувала прийнятну міру ризику стосовно операцій з цінними паперами.

Проте підприємства можуть вкладати тимчасово вільні грошові кошти на депозитні рахунки в комерційні банки під обумо влений відсоток.

До доходів підприємства, як уже зазначалось, відносять доходи від іншої звичайної діяльності, яка охоплює інвестиційну та фінансову діяльність підприємства, за винятком фінансових операцій, які забезпечують доходи від участі в капіталі та інші. Інші доходи включають:

1. Дохід від реалізації фінансових інвестицій.

2. Дохід ві д реалізації необоротних активів.

3. Дохід від реалізації майнових комплексів.

4. Дохід від неопераційної курсової різниці.

5. Дохід від безоплатно одержаних активів.

6. Інші доходи від звичайної діяльності.

Доходи від реалізації фінансових інвестицій відображають суми грошових надходжень від продажу акцій або боргових зобов’язань інших підприємств, а також часток у капіталі інших підпр иємств (крім надходжень за такими інструментами, що виГрошові надходження підприємств

85знаються як еквіваленти грошових коштів, або за такими, що утримуються для дилерських або торговельних цілей).

Дохід від реалізації необоротних активів — це надходження грошових коштів від продажу основних засобів, нематеріальних активів, а також інших довгострокових необоротних активів (крім фінансових інвестицій).

Дохід від реалізації майнових комплексів — це надходження грошових коштів від продажу дочірніх підприємств та інших господарс ьких одиниць (за вирахуванням грошових коштів, які були реалізовані у складі майнового комплексу).

Дохід від неопераційної курсової різниці (курсові різниці за активами та зобов’язаннями в іноземній валюті, які пов’язані з фінансовою та інвестиційною діяльністю підприємства.

Дохід від безоплатно одержаних активів (у раз і безоплатного одержання підприємством необоротних активів дохід визнається в сумі амортизації таких активів одночасно з її нарахуванням). Інші доходи від звичайної діяльності (від списання кредиторської заборгованості, яка не належить до операційного циклу (не виникла в ньому), чи у зв’язку із закінченням строку позовної давності або ві д списання вартості від’ємного гудвілу, що визнається доходом).

Доходи, які є наслідком надзвичайних подій, відносять до надзвичайних доходів. Надзвичайними визнаються доходи від: ? відшкодування надзвичайних витрат страховими компаніями; ? значних благодійних внесків з боку інших підприємств або фізичних осіб.

Підприємство має проводити певну політику щодо зростання грошових надходжень у довгостроковому періоді. Це можливо в результаті: залучення стратегічних інвесторів з метою збільшення обсягу власного капіталу; додаткової емісії акцій; залучення довгострокових фінансових кредитів; продажу частини (або всього обсягу) фінансових інструментів інвестування; продажу (або здавання в ор енду) обладнання, яке не використовується.

За визначення доходу від реалізації товарів за методом нарахування, тобто в момент відвантаження продукції покупцям і виникнення дебіторської заборгованості, підприємства часто зазнають утрат від списання безнадійної дебіторської заборгованості, оскільки не всі дебітори погашають заборгованість. За трансформованого бухгалтерського обліку витрати на без надійну заборгованість мають бути узгоджені з доходами від реалізації товарів у звітних періодах. Для цього підприємства створюють резерв сумнівних боргів згідно з П(С)БО 10 «Дебіторська

86 ченого раніше доходу від реалізації, а включається до складу інших операційних витрат.

Питання для самоконтролю

1. Дайте характеристику грошових надходжень та поясніть їх значення для підприємств.

2. Назвіть види грошових надходжень підприємств із внутрішніх та зовнішніх джерел.

3. Дайте характеристику виручки від реалізації продукції.

4. Назвіть фактори, що впливають на абсолютну суму виручки від реалізації продукції.

5. Дайте характеристику цін на продукцію і факторів, що на них впливають.

6. Поясніть порядок розподілу виручки від реалізації продукції на підприємстві.

7. Поясніть порядок визначення цін на продукцію.

8. Охарактеризуйте доходи підприємства від фінансової та інвестиційної діяльності.

9. Які показники слід використати для оцінки акцій та облігацій перед їх придбанням?

10. Дайте визначення фінансової та інвестиційної діяльності.

11. Назвіть форми та дайте характеристику капітальних і фінансових інвестицій.

12. Охарактеризуйте довгострокові та поточні фінансові інвестиції.

13. Назвіть умови, за яких підприємство отримує доходи від курсових різниць, та вкажіть особливості перерахунків за бухгалтерським і податковим обліком.

14.

Охарактеризуйте доходи підприємств від надзвичайних подій.

15. Дайте визначення валового і чистого доходу підприємства.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
4.1.2. Прибуток від реалізації продукції та його формування
4.1.3. Методи розрахунку прибутку від реалізації продукції
4.1.4. Сутність і методи обчислення рентабельності
4.2. Розподіл і використання прибутку
ОПОДАТКОВУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)