Posibniki.com.ua Маркетинг Маркетингові комунікації РОЗДІЛ 2. РЕКЛАМА В СИСТЕМІ МАРКЕТИНГОВИХ КОМУНІКАЦІЙ


< Попередня  Змiст  Наступна >

РОЗДІЛ 2. РЕКЛАМА В СИСТЕМІ МАРКЕТИНГОВИХ КОМУНІКАЦІЙ


2

2.1. Розвиток реклами.

2.2. Сутність та види реклами.

2.3. Реклама в Інтернеті.

2.4. Психологічні аспекти реклами.

2.5. Планування рекламної діяльності.

Резюме

Терміни і поняття

Питання для перевірки знань

Завдання для індивідуальної роботи

Література для поглибленого вивчення

Після опанування цього розділу ви будете знати:

• історію розвитку реклами;

• законодавчу базу рекламної діяльності;

• основні види та засоби реклами;

• сутність та види інтернет-реклами;

• особливості психологічного впливу реклами на особистість;

• етапи планування рекламної діяльності на підприємстві, уміти:

• визначати рекламу як продукт і рекламу як процес;

• характеризувати рекламні звернення за різними класифікаційними ознаками;

• розробляти рекламні стратегії;

• визначати переваги та недоліки інтернет-реклами;

• аналізувати ефективність реклами;

• визначати емоційне враження для сприйняття рекламного повідомлення;

• формувати образ товару за допомогою реклами;

• виявляти особливості створення ефективного рекламного звернення.

2.1. Розвиток реклами

У процесі розвитку виробничих і соціальних стосунків уже в стародавніх цивілізаціях виникає потреба у передачі інформації, призначеної для груп людей. Частина цієї інформації містила елемент стимулювання, переконання адресатів повідомлень у доцільності певних дій. Саме ці послання несли в собі сутнісні риси сучасної реклами та інших засобів просування товарів.

Слово «реклама» походить від латинського «reclamare» — зазивати, викрикувати. Інститут глашатаїв був зафіксований на державному рівні дуже давно. Посада глашатая згадується ще в XIV ст. до Різдва Христового. Глашатай — спеціально найнята торговцями людина, до завдань якого входило зазивання покупців і вихваляння товару наймача. Важливою перевагою користування послугами глашатаїв була можливість віддаленості джерела усної інформації від місця продажу. Інформацію про товар можна було тепер отримати не лише в місці, де він продавався. Це значно розширило межі усної комунікації. У період античності усна реклама вже відокремилася від загальної інформації і розвивалася в таких напрямах:

• викрикування закликів у місцях постійного пропонування товарів і послуг, тобто на ринках і ярмарках;

• заклики рознощиків, посередників і мандрівних ремісників із пропозицією послуг (рис. 2.1).

Рис. 2.1. Глашатай зазиває покупців

Важливим чинником формування комерційних комунікацій у стародавньому світі стали ярмарки. Від звичайних торжищ ярмарок відрізнявся традиційністю,маркової торгівлі ставали найбільш шановані святилища.

З метою виділити себе із середовища конкурентів стародавні ремісники і торговці часто ставили свої фірмові знаки (клейма) на товари, що продавалися.

Початок іншого виду реклами — образотворчої — тісно пов’язаний з орнаментом, малюнком, скульптурою. До образотворчої реклами належать орнаменти з їхнім ритуальним змістом, знаки власності у вигляді клейм, якими позначали різні предмети, худобу та рабів; племінні тотеми, де були зображені тварини, що вважалися пращурами племені й утілювали могутність, сміливість, розум, хитрість тощо (рис. 2.2). Воскові маски предків, що їх носили на тріумфальних і релігійних процесіях і які стали неодмінною частиною інтер’єрів вілл римських патриціїв, відображали древність роду, велич його діянь, отже, були своєрідним прообразом того, що нині називають «фірмовим стилем».

Рис. 2.2. Образотворча реклама

Реклама в середні віки була представлена усною та друкованою рекламою.

Винахід Гуттенбергом друкарського верстата в 1445 р. ознаменував початок епохи становлення системи засобів масової комунікації.

Наприкінці XV ст. у Західній Європі створюються друкарські підприємства, а в XVI ст. формується ринок друкованих видань і з’являється конкуренція в цій сфері, що привело до виникнення ще одного рекламного носія — видавничої марки і рекламної книжкової продукції.

Перша друкарська щотижнева газета Strasburger Relation («Страсбурзький зв’язок») була видана в Страсбурзі в 1609 р. німецькою мовою.

Бурхливий розвиток з початку XVII ст. друкованих засобів масової інформації започаткував рекламу в пресі (рис. 2.3).споживання північноамериканської картоплі (Англія, XVII ст.)

Вважається, що першим у світі рекламним агентством стало бюро Артура Горж і Уолтера Кона, яке вони заснували в Лондоні 1611 р. Перші рекламні агентства виникла на основі або певного видання, або з метою надання послуг з розміщення оголошень у пресі

Зовнішня реклама на початку нового часу була представлена практично тільки вивісками. У 1688 р. з’являються перші надруковані театральні афіші. У XVII ст. в Англії споруджують перші афішні тумби, що являли собою прикрашені різьбленням дерев’яні стовпи. У XVIII ст. у практику роздрібної торгівлі входять вітринні викладки товарів.

Ще у XVIII ст. в газетах трапляються заяви конкретних об’єктивно незацікавлених осіб або редакційні матеріали на користь того чи іншого товару. Така форма стимулювання продажів отримує визначення «сторонні повідомлення», «анонімна реклама». У сучасному побуті вона називається прихована реклама. Насправді ж ми маємо справу з характерними елементами пабліситі.

Піонером використання пабліситі на практиці став французький видавець Еміль де Жирардо. Він звернув увагу на те, що читачі з більшою увагою і довірою ставляться до редакційних матеріалів, ніж до чистої реклами. Він дійшов висновку, що сторонні повідомлення дають більший ефект для рекламодавця. І вже виходячи з цього брав плату за рядок пабліситі значно більшу, ніж за рядок реклами.

До кінця XIX ст. з’явилися перекладні плакати, призначені для розміщення на вікнах і в скляних вітринах.

У 1904 р. брати Люм’єр знімають перший рекламний ролик про одну з марок шампанських вин.На зміну середньовічним купцям-мандрівникам прийшли гідні послідовники — комівояжери. Останні, у вигляді прикажчиків, роз’їжджали зі зразками й пробами та приймали замовлення для фірми, яку вони представляли. Вони ж поширювали каталоги та прейскуранти.

До середини XIX ст. прейскуранти, каталоги, проспекти, брошури не тільки поширювалися комівояжерами або продавцями в місцях продажу, але й розсилалися в масовому порядку поштою.

У XIX ст. з’являються виставки — заходи, метою яких є показ, демонстрація досягнень у певній сфері діяльності. Головним експонатом на Всесвітній виставці 1889 року, що проходила в Парижі, стала гігантська металева башта заввишки 300 м, побудована інженером Ейфелем. До речі, ця неординарна конструкція вже з початку свого існування активно використовується в рекламних цілях.

У процесі своєї еволюції виставки дедалі більше комерціалізуються. З показу досягнень науки і техніки вони перетворюються на потужний засіб комерційних комунікацій і заходи, на яких укладаються великі угоди.

В умовах зростаючої конкуренції в XIX ст. першочерговим завданням великого товаровиробника стала самоідентифікація, виділення себе із загальної маси конкурентів. Це вимагало формування торгових марок. А це означало необхідність проведення широкомасштабних, безперервних у часі, з величезними бюджетами рекламних кампаній.

Саме з XIX ст. ведуть відлік своєї історії такі всесвітньо відомі бренди, як Coca-Cola, Procter & Gamble, Gillet.

Природно, що право на виключне володіння торговою маркою вимагало захисту з боку держави. Для захисту промислової власності в другій половині XIX ст. почали реєструватися товарні знаки. До речі, найбільша компанія Procter & Gamble до цього часу використовує товарний знак, зареєстрований у 1851 р.

Що ж відбувалося у нас. Дореволюційна реклама була представлена інститутом глашатаїв, друкованими плакатами, зовнішніми вивісками, стимулюючими заходами. Різноманітні картинки, які розміщувались в коробках із печивом та цукерками, стимулювали громадян купувати ці вироби, аби зібрати колекцію на визначену тему.

Перша щотижнева газета Росії — «Санкт-Петербурзькі відомості» — починає регулярно виходити з 1728 р. — На 109 років пізніше, ніж у Великобританії, і на 97 років пізніше, ніж у Франції. Перші рекламні оголошення в газетах з’явилися також на сто років пізніше, а розвиток отримали на двісті років пізніше, ніж у Європі. Перше рекламне агентство Росії — контора оголошень торгового дому «Л. Метцль і К» — було засновано в Москві в 1870 р., на 240 років пізніше першого французького рекламного агентства. Класичну тезу істориків про відставання нашої країни від країн Західної Європи в історичному розвитку, мабуть, найбільш яскраво проявляється саме у сфері комунікацій. Як бачимо, відставання становить від одного до двох століть, що, власне, свідчить про наявність яскраво вираженої історичній тенденції — значну затримку як у розвитку комунікацій, так і в їх використанні в маркетингових цілях.Попри те що велику частину рекламних матеріалів у Радянському Союзі становила політична реклама або пропаганда, існувала й комерційна реклама товарів і послуг. До того ж у досить великих обсягах. Певна кількість реклами публікувалася в країні в період Непу (рис. 2.4). Проте в інші періоди історії країни деяка реклама державних підприємств велася безперервно.

Копірайтинг реклами в СРСР і частково в царській Росії був переважно дуже примітивний: «Усі палять цигарки марки такі …», «Вимагайте скрізь …», «Їжте …», «Пийте …», «Бережіть …», «Літайте ...». Хоча траплялися й окремі шедеври, такі як: «Нигде, кроме как в Моссельпроме», «Той не громадянин СРСР, хто Добролета не акціонер» і вічний слоган Маяковського — «Лучше сосок не было и нет, готов сосать до старых лет» (рис. 2.5).Рис. 2.5. Реклама в СРСР

Зараз у нас сформований не лише рекламний бізнес як галузь економіки і сфера зайнятості, але й система маркетингових комунікацій.

Сучасна реклама виявляється у найрізноманітніших формах і має у своєму розпорядженні велику кількість засобів, які можна об’єднати в такі групи: інформаційно-рекламні матеріали; виставки, ярмарки, презентації, семінари; рек-клама; радіореклама; телереклама; реклама в Інтернеті.

Однією з яскравих подій у сфері рекламної діяльності є фестивалі реклами. Це події міжнародного масштабу, які сприяють зростанню професіоналізму рекламістів, підвищенню престижу професії. Регулярне проведення заходів допомагають отримати досвід та знайти нові креативні вирішення у сфері рекламних комунікацій.

Одним з фестивалів реклами є фестиваль «Канські леви» (Cannes Lions International Advertising Festival, скорочено IAF), який вважається найбільш авторитетним міжнародним фестивалем виробників реклами. Фестиваль, тривалістю від п’яти до семи днів, щорічно проводиться у французькому місті Канни. Хоча на ньому також проводяться семінари, навчальні курси та громадські заходи для працівників рекламної галузі, утім, його головною подією є церемонія нагородження почесними нагородами («Левами») кращих робіт року в сфері реклами (рис. 2.6). Незважаючи на те що церемонія нагородження проходить у Франції, фестиваль проводиться британською компанією.

Рис. 2.6. Призер Канського фестивалю реклами

Сучасна реклама — це складна кон’юнктурна діяльність, що поєднує в собі як творче, так і ділове начало. Умови жорсткої конкуренції сучасного ринку змушують рекламні компанії створювати більш вигідні для клієнта умови контракту, а також, безумовно, винаходити дедалі сучасніші й витонченіші способиправилам: бути креативною, виділятися серед конкурентів та приносити максимум ефекту.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Частина 2. 2.2. Сутність та види реклами
2.4. Психологічні аспекти реклами
2.5. Планування рекламної діяльності
Частина 2. 2.5. Планування рекламної діяльності.
Частина 3. 2.5. Планування рекламної діяльності.
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)