Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 6.2.3. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ЄІБ


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.2.3. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ЄІБ


(100 та 50 млн євро відповідно). Проектами передбачається придбання 34 локомотивів для оновлення рухомого складу та заміна й ремонт систем опалювання у Вільнюсі, фінансування Європейського інвестиційного банку в цих проектах становить до 50 %.

З метою залучення додаткових кредитних ресурсів в економіку України, здійснення практичних заходів щодо зміцнення фінансового становища держави, створення умов для збільшення інвестицій у пріоритетні галузі економіки Урядом держави здійснюються кроки щодо започаткування співробітництва з новими міжнародними фінансовими установами. У цьому контексті як перспективна розглядається можливість подальшого співробітництва України з Європейським інвестиційним банком — одним із найбільших міжнародних фінансових інститутів та головною фінансовою установою Європейського Союзу.

Питання про необхідність поширення операційної діяльності Європейського інвестиційного банку на Україну до 2003 року порушувалося українською стороною впродовж кількох років на різних рівнях, у тому числі у двосторонніх контактах із країнамичленами. Спроби взаємодії безпосередньо з Банком до того моменту були невдалими, оскільки останній посилався на відсутність відповідного мандата. При цьому в березні 2001 р. під час саміту у Стокгольмі Рада Європейського Союзу прийняла рішення щодо поширення мандата Європейського інвестиційного банку на Російську Федерацію в рамках екологічних проектів так званого Північного виміру.

25 листопада 2003 року Рада міністрів Європейського Союзу прийняла рішення про розширення мандата Європейського інвестиційного банку в контексті ініціатив Ширшої Європи. Було прийнято рішення про додаткове кредитування Європейським інвестиційним банком у Росії, Україні, Білорусі та Молдові проектів у галузях, де Європейський інвестиційний банк має порівняльні переваги та існує незадоволений попит на кредити. Обсяг фінансування для цих країн встановлювався у розмірі 500 млн євро до 2007 року (при цьому Україні виділялося орієнтовно 50 % суми). Дане рішення Ради міністрів мало статус спеціального (ad hoc), і

слуг, пов’язаних з очищенням стічних вод для 720 тисяч мешканців міста, та поліпшити якість води в Балтійському морі, що є важливим для всіх країн регіону. Проект реалізується без надання державних гарантій. Загальна вартість проекту — 234,4 млн євро, частка Європейського інвестиційного банку становить 25 млн євро.

22 грудня 2004 року Рада ЄС своїм рішенням підтримала думку Європарламенту щодо надання Європейським Союзом гарантій Європейському інвестиційному банку стосовно його інвестиційних проектів у Росії, Україні, Білорусі та Молдові, зокрема у сферах захисту довкілля, транспорту, телекомунікацій та енергетичної інфраструктури, на загальну суму 500 млн євро до 31.07.2007 року. У документі зазначається, що запропоновані країнами проекти будуть оцінюватися й відбиратися в рамках звичайних критеріїв та процедур банку. Ураховуючи досвід співпраці інших міжнародних фінансових організацій з Україною, розглядається можливість співфінансування важливих проектів Європейського інвестиційного банку разом із ЄБРР.

Під час проведення Щорічних Зборів Ради Керуючих Європейського банку реконструкції та розвитку в м. Белграді 22 травня 2005 року Віце-прем’єр-міністр О. Б. Рибачук та Віце-президент ЄІБ Іван Піліп підписали Меморандум щодо переговорів між Україною та Європейським інвестиційним банком стосовно Рамкової угоди, в якому зазначалося про узгодження всіх положень документа та готовність до його підписання сторонами після завершення внутрішніх процедур погодження.

У Люксембурзі 14 червня 2005 року було парафовано Романом Шпеком та Герхардом Хютцем і підписано Віце-прем’єрміністром України Олегом Рибачуком та Президентом Європейського інвестиційного банку Філіппом Мейштадтом Рамкову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком. Координатором у співробітництві з ЄІБ визначено Міністерство економіки України. Верховна Рада України 7 лютого 2006 року прийняла Закон України «Про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком». Згідно з офіційним повідомленням керівництва банку Рамкова Угода між Україною та Європейським інвестиційним банком набула чинності 8 квітня 2006 року.

Серед пріоритетних сфер співробітництва з Україною Банк визначив такі сектори, як транспорт, телекомунікації, енергетична інфраструктура, захист довкілля. Наразі Банком активізовано контакти з українською стороною для реалізації проектів у сфері транспорту та енергетики.

Відповідно до нового мандата Європейського інвестиційного банку на 2007—2013 роки для Росії та країн Східної Європи

загальний мандат (тобто можливість здійснення операційної діяльності) Європейського інвестиційного банку на Україну не поширювався.

15 червня 2010 року між Україною та Європейським інвестиційним банком було підписано Договір «Про співробітництво та діяльність Постійного представництва ЄІБ в Україні». 4 квітня 2010 року його Договір ратифіковано Верховною Радою України. Підписання Договору сприятиме розширенню співробітництва України з Банком та залученню фінансових ресурсів для розвитку й перебудови економіки України. Крім того, 25 березня 2011 року відкрилося представництво ЄІБ в Україні, що є першим представництвом у регіоні Східного партнерства.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.4. Північний інвестиційний банк (ПІБ) 6.4.1. Загальна інформація, членство й організаційна структура
6.4.2. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ПІБ
6.5.2. Поточний стан і перспективні напрями співробітництва
6.6. Паризький та Лондонський клуби 6.6.1. Загальна інформація та організаційна структура
6.6.2. Основні умови та специфіка діяльності Клубів кредиторів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)