Posibniki.com.ua Менеджмент Організація та нормування праці ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАХОДІВ ЩОДО ВДОСКОНАЛЮВАННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАХОДІВ ЩОДО ВДОСКОНАЛЮВАННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІ


мування праці полягає у встановленні і підтримці на необхідному рівні якості таких норм праці, використання яких в економічній діяльності підприємств дозволить забезпечити підвищення продуктивності праці та ефективності виробництва.

13.1. Оцінка економічної ефективності заходів щодо вдосконалювання організації праці.

13.2. Зв’язок ефективності праці з її продуктивністю.

13.3. Соціальна ефективність заходів з удосконалення організації праці.

Резюме

Терміни і поняття

Література для поглибленого вивчення матеріалу

Вивчивши матеріали цього розділу, ви будете знати: сутність поняття «ефективність»; різновиди ефективності та їх ознаки; розуміти взаємозв’язок понять «ефект» і «ефективність»; складові ефективності роботи підприємства; методи оцінки соціально-економічної ефективності організації праці; уміти: розрізняти види ефективності; розраховувати соціально-економічну ефективність; оцінювати економічну ефективність.

13.1. Оцінка економічної ефективності заходів щодо вдосконалювання організації праці

Кожний етап соціально-економічного розвитку країни пов’язаний з ефектом, результатом, отриманим у процесі діяльності галузей економіки або окремих суб’єктів ринкових відносин (підприємств).

Ефект свідчить про те, що за певних економічних, соціальних або політичних умов отримано результат, який планували, передбачали або очікували. Часто-густо в економічній літературі

?????? 13

— це результат вартісного співвідношення між отриманим результатом і витратами на досягнення цього результату (ефекту). Іншими словами, це співвідношення між величиною корисного результату як ступеня досягнення поставленої мети і витратами на отримання цього ефекту. І чим більшим буде розрив між чисельником і знаменником, тим більшою буде отримана ефективність.

Паралельно з ефективністю використовують термін «ефективність виробництва».

Під економічною ефективністю виробництва розуміють ступінь використання виробничого потенціалу, який визначається співвідношенням результатів і витрат суспільного виробництва. Чим вище результат за одних і тих самих витрат, чим швидше він збільшується в розрахунку на одиницю витрат суспільно необхідної праці, чим меншими є витрати на одиницю корисного ефекту, тим вищою є ефективність виробництва. Сутність проблеми підвищення економічної ефективності виробництва полягає в тому, щоб кожна одиниця трудових, матеріальних і фінансових ресурсів забезпечувала істотне збільшення обсягу виробництва продукції і національного доходу. Це в кінцевому рахунку означає підвищення продуктивності суспільної праці, що і є критерієм (мірилом) підвищення ефективності виробництва. Необхідність і можливість підвищення ефективності виробництва зумовлюються як сукупністю постійно діючих факторів, так і особливостями сучасного етапу економічного розвитку України. Ефективність виробництва залежить від різних чинників: соціально-економічних, технологічних, організаційних та ін.

Розглянемо основні види ефективності: технічна (коли результати залежать від удосконалення техніки, технології, впровадження різних новинок); економічна (безпосередньо пов’язана з результатами роботи підприємств, їх структурних підрозділів); соціально-економічна (включає задоволення потреб населення, умови роботи працівників, відповідність виробничих відносин рівню продуктивних сил).

Зазначені види ефективності тісно взаємопов’язані, й іноді їх дуже складно розділити.

У тій чи тій інтерпретації проблема ефективності існує з моменту виникнення матеріального виробництва, відображаючи

ми зустрічаємо термін «економічна ефективність», «ефективність» або «ефективність виробництва». Слід зазначити, що ефективність або економічна ефективність

Основними напрямами піднесення ефективності суспільного виробництва є використання у виробництві досягнень науки і техніки; вдосконалення системи державного регулювання і структури народного господарства; підтримання встановленого рівня якості (товарів, що випускаються); зниження матеріаломісткості продукції; здійснення природоохоронних заходів і раціональне використання природних ресурсів, упровадження ресурсоощадних технологій; підвищення віддачі як живої, так і уречевленої праці.

Слід пам’ятати, що для оцінки ефективності виробництва не використовується єдиний показник, тому розраховується система показників (рис. 13.1).

У формуванні системи показників ефективності виробництва виробничо-господарської і комерційної діяльності підприємства бажано дотримуватися певних принципів. До них можна віднести: забезпечення взаємозв’язку критерію і системи конкретних показників ефективності виробництва; відображення ефективності використання усіх видів застосовуваних у виробництві ресурсів; можливість застосування показників ефективності в управлінні різними ланками виробництва на підприємстві; виконання найважливішими показниками функції стимулювання у процесі використання наявних резервів зростання ефективності виробництва, того чи того виду діяльності підприємства.

Кожна з перелічених груп охоплює певну кількість конкретних абсолютних або відносних показників, що характеризують загальну ефективність виробництва (діяльності підприємства) чи ефективність використання окремих видів ресурсів.

Оцінка економічної ефективності заходів щодо вдосконалення організації праці потрібна для вибору найперспективніших напрямів і розрахунку очікуваної економічної ефективності заходів під час планування цих робіт; зіставлення різних варіантів і вибору найефективнішого з них; розрахунку економічної ефективності, досягнутої в результаті впровадження досконалішої організації праці.

взаємозв’язок виробничих відносин і певного способу виробництва. В умовах формування ринкових відносин, коли результати роботи одних суб’єктів ринку залежать від чіткості й злагодженості роботи інших, проблема ефективності стає визначальною. п р а ц і

З а г а л ь н а р е н т а б е л ь н і с т ь т і в и р о б н и ц т в а п і д п р и є м с т в а

У з а г а л ь н ю ю ч і п о к а з н и к ип і д в и щ е н н я е к о н о м і ч н о ї е ф е к т и в н о с т і в и р о б н и ц т в а

1г р нв и т р а т

В и р о б н и ц т в о ч и с т о їп р о д у к ц і їн а

Т е м п из б і л ь ш е н н я в и р о б н и ц т в а

В і д н о с н ае к о н о м і я в и к о р и с т а н н я м и н у л о їіж и в о ї

З н и ж е н н я м а т е р і а л о м і с т к о с т і п р о д у к ц і ї

З н и ж е н н я з а р п л а т о м і с т к о с т і о д и н и ц іп р о д у к ц і ї

П о к а з н и к ип і д в и щ е н н я е ф е к т и в н о с т і в и к о р и с т а н н я м а т е р і а л ь н и хв и т р а т

7 Е ф е к т и в н і с т ьв и р о б н и ц т в а

3

3

Ф о н д о в і д д а ч а

Т е р м і но к у п н о с т і к а п і т а л ь н и хв к л а д е н ь

О б о р о т н і с т ьо б і г о в и х к о ш т і в

В і д н о ш е н н яп р и р о с т у ч и с т о їп р о д у к ц і їд о п р и р о с т ук а п і т а л ь н и х в к л а д е н ь

П о к а з н и к ип і д в и щ е н н я е ф е к т и в н о с т і в и к о р и с т а н н яо с н о в н и х ф о н д і в ,о б о р о т н и хк о ш т і в ік а п і т а л ь н и хв к л а д е н ь

С и с т е м ап о к а з н и к і ве ф е к т и в н о с

1 .

3 .

1

Р и с .

Е к о н о м і яж и в о ї п р а ц і

Ч а с т к ап р и р о с т у п р о д у к ц і їз а р а х у н о к п і д в и щ е н н я п р о д у к т и в н о с т і п р а ц і

Т е м п ип і д в и щ е н н я п р о д у к т и в н о с т і п р а ц і

П о к а з н и к ип і д в и щ е н н я е ф е к т и в н о с т і в и к о р и с т а н н яп р а ц і

Завдяки комплексному характеру цих заходів більшість з них тією чи тією мірою дає економічний, психофізіологічний і соціальний ефекти. Економічний ефект досягається зниженням трудомісткості продукції, втрат робочого часу, вивільненням виробничих площ й устаткування, зниженням матеріалоємності й енергоємності продукції тощо. Психофізіологічний ефект виникає за підвищення працездатності робітників, збереженні їхнього здоров’я. Соціальний ефект досягається за рахунок підвищення рівня задоволеності працею. Психологічний і соціальний ефекти з рештою створюють умови для підвищення мотивації праці, зацікавленості в її результатах, а отже, приводять до зростання продуктивності та якості праці, тобто до економічного ефекту.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Частина 2. 13.2. Зв’язок ефективності праці з її продуктивністю
13.3. Соціальна ефективність заходів з удосконалення організації праці
Частина 2. 13.3. Соціальна ефективність заходів з удосконалення організації праці
Частина 3. 13.3. Соціальна ефективність заходів з удосконалення організації праці
УПРАВЛІННЯ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ТА НОРМУВАННЯМ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ
11.4. Сучасний науковий підхід до організації нормування праці
11.3. Перегляд норм праці та календарні плани перегляду норм праці, їх зміст
11.2. Аналіз нормування праці на підприємстві
11.1. Служби з нормування праці, їх функції
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)