Posibniki.com.ua Мікроекономіка Економіка підприємств агропромислового комплексу 11.7. Виробничі будівлі і споруди та ефективність їх використання


< Попередня  Змiст  Наступна >

11.7. Виробничі будівлі і споруди та ефективність їх використання


Виробничі будівлі та споруди — важливий матеріально-речовий елемент основного виробничого капіталу, необхідна умова створення нормального середовища для виробництва сільськогосподарської продукції (насамперед тваринницької), а також запровадження комплексної механізації й автоматизації виробництва. У структурі основного виробничого капіталу вони мають найбільшу питому вагу — понад 60 %, а тому істотно впливають на загальні показники ефективності використання цього капіталу.

До виробничих будівель відносять корівники, свинарники, пташники, вівчарні, кормоцехи, а також такі допоміжні виробничі приміщення, як вагова, гаражі, комори, ветсанпропускники, ветлабораторії, навіси для зберігання техніки, відгодівельні майданчики тощо. Цільове призначення їх неоднакове. Більшість з клімату й умов для механізації окремих виробничих процесів (вентилювання приміщень, прибирання гною, напування худоби тощо). Частина виробничих будівель використовується для зберігання продукції (комори), техніки (гаражі, навіси).

До виробничих споруд відносять силосні траншеї та ями, силосні башти, водонапірні башти, гноєсховища, парники і теплиці, картопле-, овоче- і фруктосховища, гідротехнічні споруди, включаючи внутрішньогосподарську зрошувальну і осушувальну мережу тощо. Хоч конкретна функціональна роль виробничих споруд різна, але їх об’єднує одна істотна властивість — усі вони створюють необхідні умови для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва.

Сучасні будівлі і споруди — це дорогі і досить складні інженерно-технічні елементи основних виробничих засобів. На кожному підприємстві їх кількісний і якісний склад залежить від таких факторів, як спеціалізація господарства, природної зони, в якій воно розміщено, рівня розвитку головної галузі, економічного стану підприємства і культури виробництва. Зрозуміло, що господарства, спеціалізовані на виробництві тваринницької продукції, за інших однакових умов матимуть більше виробничих будівель і споруд порівняно з підприємствами, в яких переважає виробництво рослинницької продукції.

При виборі типу виробничих приміщень і споруд потрібно брати до уваги такий важливий показник, як їхня питома кошторисна вартість. Так, по тваринницьких приміщеннях розраховують кошторисну вартість на одне ското-місце; по картопле-, овоче- і фруктосховищах — на 1 т тих видів продукції, що зберігатимуться в них; по теплицях і парниках, коморах — на 1 м корисної площі; по силосних спорудах і траншеях — на 1 м їхнього об’єму. Останній показник використовується також і для тваринницьких приміщень.

Слід мати на увазі, що питома кошторисна вартість ското-місця, кубічний метр тваринницьких приміщень тим дешевша, чим більше приміщення, і навпаки. Але позитивна дія цього фактора обмежена, оскільки збільшення розміру тваринницьких будівель призводить до істотного погіршення мікроклімату в них і зниження продуктивності тварин.

Кошторисна вартість будівель і споруд висока і має тенденцію до зростання. Здешевлення їх будівництва можна досягти за рахунок використання більш ефективних проектів і широкого застосування місцевих дешевих матеріалів, панелей полегшеного типу. В багатьох підприємствах є необхідність у реконструкції діючих будівель і споруд з метою механізації в них виробничих процесів. Особливо нагальною є потреба в механізації внутрішньоскладських робіт і насамперед складів для зберігання і підготовки мінеральних добрив.

Узагальнюючими економічними показниками ефективності використання будівель і споруд є виробництво продукції і окремо одержаного прибутку на 1 грн їх кошторисної вартості; виробництво продукції і одержаний прибуток на одне ското-місце. Останній показник розраховується за окремими видами тварин і тваринницькими приміщеннями. За його допомогою не тільки визначається рівень ефективності використання цього виду основних засобів, а й вирішу-більш економічно доцільного варіанта відгодівлі свиней.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
11.9. Матеріальний потік і його різновиди. Управління матеріальними потоками
11.10. Транспортні засоби як важливий складник логістичної системи підприємства та ефективність їх використання
11.11. Склади в логістичній системі підприємств і визначення економічної доцільності зберігання на них продукції
Тема 12. ОБОРОТНИЙ КАПІТАЛ ПІДПРИЄМСТВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУТ
12.2. Структура оборотного капіталу й оцінка запасів за їх виробничого споживання
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)