Posibniki.com.ua Мікроекономіка Економіка підприємств агропромислового комплексу Тема 12. ОБОРОТНИЙ КАПІТАЛ ПІДПРИЄМСТВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУТ


< Попередня  Змiст  Наступна >

Тема 12. ОБОРОТНИЙ КАПІТАЛ ПІДПРИЄМСТВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУТ


Ключові поняття і терміни: оборотний капітал підприємства; оборотний капітал сфери виробництва; оборотний капітал сфери обігу; виробничі запаси; поточні біологічні активи; незавершене виробництво; готова продукція; дебіторська заборгованість; поточні фінансові інвестиції; грошові кошти та їх еквіваленти; структура оборотного капіталу; забезпеченість підприємства оборотним капіталом; показники ефективності використання оборотного капіталу; індивідуальний і сукупний норматив оборотного капіталу; норма запасу.

12.1. Економічна суть оборотного капіталу та його склад

Вивчивши матеріал цієї теми, ви будете ЗНАТИ: сутність оборотного капіталу, його склад і поділ на оборотний капітал сфери виробництва і оборотний капітал сфери обігу; методи вартісної оцінки виробничих запасів за їх виробничого споживання або іншого вибуття; особливості структури і кругообігу оборотного капіталу в аграрних і переробних підприємствах; відмінності в нормуванні й ефективності оцінювання ефективності використання оборотного капіталу в аграрних і переробних підприємствах; напрями поліпшення використання оборотного капіталу в агропромисловому виробництві, а також УМІТИ: ? визначати за фактичними даними забезпеченість підприємства оборотним капіталом, його структуру, здійснювати аналіз та оцінку цих показників; ? розраховувати й оцінювати показники ефективності використання оборотного капіталу підприємства, аналізувати їх, у тому числі і матеріаломісткість продукції з урахуванням таких факторів, як обсяг виробництва продукції, натуральні витрати предметів праці на цей обсяг продукції та ціну одиниці відповідного предмета праці; ? визначати нормативи на виробничі запаси, готову продукцію, незавершене виробництво; ? визначати для вузькоспеціалізованих аграрних і переробних підприємств оптимальний обсяг одноразового завезення предметів виробничого споживання (сировини, комбікормів тощо), за якого досягаються мінімальні логістичні витрати; ? розраховувати, наскільки днів зменшиться період обороту авансованих оборотних запасів у короткострокові біологічні активи завдяки підвищенню продуктивності тварин на задану величину і доцільність створювати наднормативні запаси матеріальних цінностей аграрними підприємствами, ураховуючи сезонне коливання цін на них. У процесі агропромислового виробництва незамінну роль відіграє оборотний капітал як один із найважливіших факторів, що значно впливає на формування собівартості продукції.

Оборотний капітал грошовий вираз предметів праці, узятих на всіх стадіях їх кругообігу, що виробничо споживаються в процесі одного операційного циклу і цілком переносять свою вартість на створений продукт.

Оборотний капітал підприємств представлений такими активами, що призначені для виробничого споживання чи реалізації протягом операційного циклу або протягом 12 місяців з дати балансу, а також грошовими коштами та їх еквівалентами . При цьому під операційним циклом розуміють проміжок часу з моменту придбання запасів для здійснення господарської діяльності до часу отримання коштів від реалізації виробленої за їх участю продукції.

За економічним змістом оборотний капітал являє собою сукупність оборотного капіталу сфери виробництва (оборотні фонди) і оборотного капіталу сфери обігу (фонди обігу).

Оборотний капітал сфери виробництва (оборотні фонди)

— це грошовий вираз предметів праці, що перебувають на стадії виробничих запасів і незавершеного виробництва, узятий разом із витратами, викликаними їх виробничим споживанням.

Оборотні фонди з економічного погляду є авансованою вартістю на стадії виробництва. За функціональною роллю в процесі виробництва вони істотно різняться між собою. Відповідно до вказаної ознаки виділяють такі їхні групи: виробничі запаси, незавершене виробництво і поточні біологічні активи.

В активі балансу підприємств названі елементи оборотного капіталу сфери виробництва, а також складники оборотного капіталу сфери обігу відображаються в розділі II «Оборотні активи», підрозділі «Запаси». До складу цього підрозділу в обліку включена і готова продукція, хоч за економічним змістом цей вид оборотних засобів слід було б розглядати як елемент фондів обігу.

Виробничі запаси — це предмети праці, які не вступили ще в стадію виробничого споживання і займають найбільшу частку в оборотному капіталі.

В аграрних і переробних підприємствах виробничі запаси бувають сільськогосподарського і промислового походження. До виробничих запасів сільськогосподарського походження відносять корми, насіння і посадковий матеріал, підстилку, сільськогосподарську сировину для промислової переробки, дорослу птицю, кролів.

Виробничі запаси промислового походження представлені в аграрних підприємствах мінеральними добривами, отрутохімікатами, нафтопродуктами і твердим паливом, запасними частинами, малоцінними і швидкозношуваними предметами, що використовуються протягом не більше одного року, будівель

1

У вітчизняній науці і практиці замість поняття «оборотний капітал» використовувалося поняття «оборотні засоби». За економічним змістом ці поняття ідентичні. вах є переробні промислові виробництва, до виробничих запасів цього виду можуть входити тара, основні і допоміжні матеріали, пакувальні матеріали, напівфабрикати та ін.

Співвідношення між виробничими запасами промислового і сільськогосподарського походження в аграрних підприємствах різне і залежить від ступеня розвитку переробних виробництв та інших видів промислової діяльності, інтенсивності виробництва та його спеціалізації. За інших однакових обставин основна частка виробничих запасів представлена запасами сільськогосподарського походження. Розмір виробничих запасів повинен забезпечити безупинність виробництва і залежить від обсягу виробництва продукції, норм і характеру виробничого споживання предметів праці.

У переробних підприємствах виробничі запаси представлені сировиною сільськогосподарського походження, основними і допоміжними матеріалами, купованими напівфабрикатами, паливом, тарою, пакувальними матеріалами, запасними частинами та іншими матеріальними цінностями, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва й адміністративних потреб.

Треба брати до уваги, що в системі бухгалтерського обліку П(С)БО 9 «Запаси» запаси розглядаються більш широко. До їх складу відносять, крім сировини, основних і допоміжних матеріалів, кормів, насіння тощо і незавершене виробництво; готову продукцію; товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані з метою подальшого продажу; малоцінні та швидкозношувані предмети, що використовуються протягом не більше одного року, або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року; поточні біологічні активи, якщо вони оцінюються за цим положенням, а також сільськогосподарська продукція і продукція лісового господарства після її первісного визнання.

Поточні біологічні активи. Згідно з П(С)БО 30 «Біологічні активи» поняття «біологічний актив» трактується як тварина або рослина, що в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію і/або додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди.

Біологічні активи поділяють на поточні та довгострокові. До поточних відносять такі біологічні активи, що здатні давати сільськогосподарську продукцію і/або додаткові біологічні активи, одержані в процесі біологічних перетворень, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на дорощуванні і відгодівлі.

Розрізняють поточні біологічні активи рослинництва і тваринництва. У статистичній звітності (ф. № 1 «Баланс») поточні біологічні активи представлені тільки поточними біологічними активами тваринництва. Крім тварин на дорощуванні і відгодівлі до них відносять дорослу птицю, сім’ї бджіл, кролів.

Що ж стосується поточних біологічних активів рослинництва (посіви культур, витрати на підготовку ґрунту під посів ярих культур), то оскільки на них немає активного ринку, їх обліковують окремо як незавершене виробництво й оцінюють за фактичними витратами. Для поточних біологічних активів тварин-нюються за справедливою вартістю.

Отже, незавершене виробництво

— це ті предмети праці, які вже виробничоспожиті, але готової продукції ще не одержано. Як бачимо, ці оборотні фонди перебувають на стадії виробництва, їх величина залежить від масштабів виробництва і виробничого напряму підприємства, рівня його спеціалізації на головній галузі.

В аграрних підприємствах незавершене виробництво в рослинництві представлене витратами на лущення стерні і підняття зябу, вартістю внесених восени добрив і витратами на їх доставку та внесення в ґрунт під урожай майбутнього року, витратами на насіння і посів озимих, на снігозатримання тощо. Незавершене виробництво у тваринництві утворюється на кінець року і представлене витратами по незакінченій інкубації яєць, вартістю перехідних запасів меду у вуликах, а в підсобних виробництвах — незакінченим ремонтом техніки, незакінченим випалюванням цегли і т. ін.

На переробних підприємствах цей елемент оборотного капіталу сфери виробництва представлений вартістю і витратами на переробку виробничо-спожитої сировини, основних і допоміжних матеріалів, що перебувають у процесі виробництва на різних стадіях технологічного циклу. Тобто йдеться про предмети праці, обробка чи переробка яких ще не завершена, наприклад, цукрові буряки або овочі, що знаходяться на митті, подрібнені цукрові буряки.

Елементом незавершеного виробництва на цих підприємствах можуть бути напівфабрикати власного виробництва. Вони представлені предметами праці, які повністю оброблені (перероблені) у даному виробничому підрозділі підприємства, але повинні пройти наступну обробку в інших підрозділах (наприклад, сироп і жовтий цукор на цукрозаводах, тісто — на хлібозаводах).

Другою важливою складовою оборотного капіталу є оборотний капітал сфери обігу (фонди обігу). Такий капітал не бере безпосередньої участі в процесі виробництва, а лише обслуговує його, будучи водночас результатом цього виробництва. До фондів обігу включають готову продукцію, товари, векселі одержані, дебіторську заборгованість за розрахунками та іншу поточну дебіторську заборгованість; поточні фінансові інвестиції; грошові кошти та їх еквіваленти в національній та іноземній валюті; інші оборотні активи.

Готова продукція

— це така продукція, що виготовлена на підприємстві і призначена для реалізації та відповідає технічним і якісним характеристикам, передбаченим умовами договорів із замовниками та іншим нормативноправовим актам (стандартам, вимогам безпеки тощо). Якщо продукція не відповідає вимогам для її реалізації, то вона відображається у складі незавершеного виробництва.

За елементом фондів обігу «Товари» відображається вартість товарів, які придбані підприємством для наступного продажу, а за елементом «Векселі одержані» — показується заборгованість покупців, різних замовників за відвантажену продукцію (виконані роботи чи надані послуги), яка забезпечена векселями — різновидом цінних паперів, що засвідчує довгострокове зобов’язання щодо погашення заборгованості продавцю. повинні надійти підприємству від інших суб’єктів ринку за продану їм продукцію, надані послуги і виконані роботи як оплата за одержані векселі тощо.

До дебіторської заборгованості за розрахунками включають заборгованість із бюджетом, за виданими авансами, з нарахованих доходів і з внутрішніх розрахунків. Зокрема, тут відображається заборгованість фінансових податкових органів, різні переплати за податками; суми авансів, наданих іншим підприємствам у рахунок наступних платежів; суми нарахованих підприємству дивідендів, відсотків, роялті тощо, що підлягають надходженню; заборгованість із внутрішньовідомчих розрахунків.

Важливою складовою фондів обігу є поточні фінансові інвестиції. Це — такі інвестиції, які здійснюються на строк не більше одного року і можуть бути вільно реалізовані у будь-який момент. До них відносять короткострокові комерційні ринкові цінні папери, казначейські векселі, депозитні сертифікати, інші ринкові цінні папери, придбані з метою перепродажу протягом одного року.

Важливою складовою фондів обігу є грошові кошти та їх еквіваленти представлені грошовими коштами у касі, на поточних та інших рахунках у банках (ці кошти можуть бути вільно використані для поточних операцій), а також еквівалентами грошових коштів . Вони являють собою короткострокові фінансові інвестиції, які є високоліквідними, вільно конвертуються в певні суми грошових коштів і для яких притаманний незначний ризик зміни вартості.

Загалом оборотний капітал є найбільш мобільною частиною авансованого капіталу (авансованої вартості), який перебуває в постійному русі, проходячи відповідні стадії кругообігу. Потрібно брати до уваги й ту обставину, що складовою оборотного капіталу є амортизація, яка завжди перебуває на усіх стадіях кругообігу, починаючи з виробничих запасів, які створені (вироблені) на підприємстві, і далі в незавершеному виробництві, готовій продукції, а за її реалізації — на стадії коштів в розрахунках і одержаних грошових коштах.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
12.3. Забезпеченість аграрних підприємств оборотним капіталом та його кругообіг
12.4. Методика визначення ефективності використання оборотного капіталу та її факторний аналіз
12.6. Методичні підходи до визначен нормативів для окремих елементів
Тема 13.НЕМАТЕРІАЛЬНІ АКТИВИ (РЕСУРСИ) ПІДПРИЄМСТВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУТ
13.2. Вартісна оцінка нематеріальних активів (ресурсів)
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)