Posibniki.com.ua Фінанси Фінансові інвестиції Частина 3. 12.3. Здійснення фінансових інвестицій страховими компаніями


< Попередня  Змiст  Наступна >

Частина 3. 12.3. Здійснення фінансових інвестицій страховими компаніями


Для представлення страхових резервів зі страхування життя величина активів у вигляді акцій, емітованих банком, та банківських вкладів (депозитів), розміщених у цей банк, не може перевищувати 20 % загального розміру резервів у разі розміщення в одній банківській установі.

Для представлення цих резервів не можуть використовуватися позикові кошти, кредити банків, поворотна фінансова допомога, цінні па пери із зобов’язаннями зворотного викупу, вклади (депозити) строком менше одного місяця, помилково перераховані кошти на рахунок страховика, суми страхових премій, які повертаються протягом періоду, наступного за звітним кварталом. Крім цього, не приймаються акції, емітовані будь-яким страховиком.

Щодо спрямування страхових резервів як інвестиційних ресурсів у конкретні га лузі економіки, то ці галузі визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.02 №1211 «Про затвердження Напрямів інвестування галузей економіки за рахунок коштів страхових резервів». Зокрема, це розроблення та впровадження високотехнологічного устаткування, іншої інноваційної продукції; ресурсо- та енергозберігаючі технології; розвиток ін

фраструктури туризму; добування корисних копалин; перероблення відходів гірничо-металургійного виробництва; будівництво житла; розвиток транспортної інфраструктури, у тому числі будівництво та реконструкція автомобільних доріг; розвиток сектору зв’язку та телекомунікацій.

Зазначимо, що українські страховики стикаються з реальними труднощами вже на стадії вибору фінансових інструментів. Вони намагаються досягти інвестиційних цілей на якісному рівні прийняття рішень ві дносно найбільш ризикованих напрямів вкладень. При цьому більша частина коштів розміщується на банківських депозитах і поточних рахунках. Невеликі обсяги та низька ліквідність ринку корпоративних цінних паперів, обмеженість можливостей вкладення в державні цінні папери призводять до того, що страховики змушені використовувати «прості» інструменти, а са ме: банківські депозити і поточні рахунки.

Зберігання коштів на депозиті в банку або у валюті могло бути в кращому випадку засобом збереження коштів і захисту від інфляції, але не засобом реального збільшення капіталу, яким могли б бути акції. Перевагою страхових компаній порівняно з іншими інвесторами є те, що вони мо жуть грати на ринку на довгостроковому тренді (більше року), тому ймовірність програшу у декілька разів менша, ніж на короткому часовому інтервалі.

На нашу думку, для забезпечення ефективної інвестиційної діяльності кошти страхових резервів повинні розміщуватися з урахуванням не тільки безпечності, прибутковості, ліквідності, диверсифікованості, а й контролю за інвестиціями. Страховик повинен ма ти змогу здійснювати контроль за розміщеними резервами шляхом участі в радах директорів підприємств-емітентів, регулярно одержувати інформацію про прийняті управлінські рішення, поточний фінансовий стан тощо. Сьогодні ж у нього немає ні можливого вибору, ні способів впливу на ефективність своїх вкладень.

Принцип контролю над інвестиціями є особливо актуальним в умо вах економіки, що розвивається, і відсутності «прозорого» ринку цінних паперів. Держава ставить за мету підтримку платоспроможності страховиків перед своїми клієнтами і зовсім не звертає увагу на права самих страхових компаній як інвесторів. Тому в більшості випадків вони поки що функціонують на ринку цінних паперів як емітенти, а не інституційні інвестори.

З усього наведеного вище можна зробити висновок, що українським науковцям і практикам-страховикам доцільним буде подальше вивчення досвіду інвестиційної діяльності західних страхових компаній з метою суттєвої активізації вітчизняного страхового бізнесу. При цьому вельми актуальною проблемою є реформування системи управління страховими резервами, оскільки вони є капіталом, придатним для інвесту вання. Сьогодні обсяги інвестиційної діяльності страховиків є незначними, але страховий ринок динамічно розвивається, і від того, як формуватимуться і розміщуватимуться кошти страхових організацій, багато у чому залежатиме економічний розвиток країни. на західних ринках капіталу?

?


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Розділ 13 ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ 13.1. Організаційна структура і діяльність пенсійних фондів на розвинутих ринках
Частина 1. 13.2. Система недержавного пенсійного забезпечення в Україні
Частина 2. 13.2. Система недержавного пенсійного забезпечення в Україні
Частина 3. 13.2. Система недержавного пенсійного забезпечення в Україні
Контрольні запитання
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)