Posibniki.com.ua Фінанси Фінансові інвестиції Частина 2. 12.3. Здійснення фінансових інвестицій страховими компаніями


< Попередня  Змiст  Наступна >

Частина 2. 12.3. Здійснення фінансових інвестицій страховими компаніями


Страхові компаній, які займаються ризиковими видам и страхування, мають більш короткий строк зобов’язань порівняно з компаніями зі страхування життя і більш широкий спектр типів полісів. При цьому точний розмір збитку і час настання страхового випадку є невідомими. Разом з тим, максимальна сума зобов’язань не може перевищувати страхову суму, що зафіксована в по лісі.

На відміну від багатьох фінансових продуктів, що пропонуються компаніями зі страхування життя, зобов’язання компаній, що займаються ризиковими видами страхування, не залежать від зміни відсоткових ставок, але цілком підпадають під вплив інфляції. Існує низка специфічних типів ризику зобов’язань, з якими стикаються такі компанії, серед них дв а найбільш вагомі — географічний ризик (geographic risk) і тарифний ризик, пов’язаний з обмеженнями на премії за полісами (regulatory pricing risk). Географічний ризик виникає, коли страховик має поліси, що локалізовані в межах певної географічної території. Якщо катастрофа, наприклад, землетрус або ураган, виникають на цій території, значення цього ризику стрімко зростає. Тарифний ри зик виникає, коли органи нагляду обмежують премії, які можуть бути призначені за певним видам страхування.

Щодо економічного надлишку компанії, що займається ризиковими видами страхування, то він з часом підлягає змінам. Його трансформацію відносно змін портфеля активів і змін у зобов’язаннях показано на рис. 12.7.

Останні роки в портфелях компаній з ризикових ви дів страхування переважали короткострокові активи відповідно до характеру зобов’язань. Дилема, з якою стикаються ці страховики, поля

гає в тому, що при більш різкому зниженні відсоткових ставок за короткостроковими цінними паперами порівняно з достроковими доходи компанії значно знижуються. Жорсткий контроль з боку контрольних органів і тиск конкуренції не дає можливості компенсувати це зниження доходом від інвестиційної діяльності шляхом емісії нових полісів, що ставить страховиків з ризикових видів страх ування в ряд найбільш складних суб’єктів управління серед усіх фінансових інститутів. надлишок в майбутньому

Рис. 12.7. Фінансова динаміка компаній з ризикових видів страхування

Рис. 12.7. Фінансова динаміка компаній з ризикових видів страхування

На практиці найбільш досвідчені компанії проводять якісний статистичний аналіз, застосовують імітаційне моделювання для портфеля активів і зобов’язань з метою обґрунтування комбінації активів, яка буде включена в портфель компанії.

12.4. Розміщення страхових резервів Інвестиційна діяльність страхових компаній, джерелом якої є тимчасово вільні залучені кошти, досить жорстко регулюється державою. Це пояснюється не тільки природою інвестованих коштів страхових організації, а й відсутністю у фактичних власників цих грошових коштів (страхувальників) об’єктивної можливості контролювати, наскільки ефективно страховик розпоряджається наданими йому коштами.

Оскільки основним джерелом і нвестицій страхової компанії є страхові резерви, держава встановлює певні обмеження на форми і умови розміщення цих коштів. При цьому спостерігається постійне зростання фінансового потенціалу страховиків, що зумовлює необхідність державного регулювання їх інвестиційної діяльності. Форми і методи цього регулювання, як правило, відображують національні особливості страхового та інвестиційного ринку. Інвестиційна діяльність страхо вих компаній, що здійснюють свою діяльність на території України, регулюється Законом України «Про страхування» (у редакції Закону від 04.10.01 №2745-14, зі змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Напрямів інвестування галузей економіки за рахунок коштів страхових резервів» від 17.08.02 №1211, розпорядженнями Держфінпослуг «Про затвердження Правил розміщення страхових резервів із страх ування життя» від 26.11.04 №2875 та «Про затвердження Правил формування, обліку та розміщення страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя» від 17.12.04 №3104.

Згідно зі ст. 31 Закону України «Про страхування» для забезпечення ефективної інвестиційної діяльності кошти страхових резервів повинні розміщуватися з урахуванням безпечності, ліквідності, прибутковості, диверсифікованості.

Безпечність як п ринцип розміщення страхових резервів означає, що страхова компанія несе інвестиційний ризик — ризик втрати вкладеного капіталу та очікуваного доходу, — тому вона повинна проводити достатньо зважену інвестиційну політику (консервативну), яка б забезпечувала збереження та приріст страхових резервів. З точки зору страховика авантюрним є інвестування коштів у дуже дохідні активи, оскільк и в такому разі під ризик підпадає не стільки дохід від інвестицій, скільки можливість повернення вкладеного капіталу.

Ліквідність — це принцип, згідно з яким загальна структура вкладень страховика повинна бути такою, щоб у будь-який час він мав у наявності суму коштів, яка б забезпечувала виплату страхувальникам страхових сум у межах встановлених строків. Так, наприклад, кошти, отримані за договорами ризикового страхування, бажано інвестувати переважно у високоліквідні і коро ткострокові активи. Визначаючи ліквідність інвестицій, слід звернути увагу на два важливі чинники — ринкову ціну і надійність, які враховуються у разі екстренного продажу активів компанії, при цьому ціна реалізації інвестицій має бути не нижчою за їх балансову вартість.

Згідно з Рекомендаціями щодо аналізу діяльності страховиків, затверджених Розпорядженням Держфінпослуг від 17.03.05 №37

55, показник ліквідності активів розраховується як відношення високоліквідних активів (грошових коштів та їх еквівалентів) до зобов’язань. Фактично цей показник визначається шляхом порівняння його розрахованого значення з відповідною шкалою значень (враховуючи, якими видами страхування (життя/не життя) займається страховик). Результати тестів раннього попередження, про які йшлося вище, для с траховиків із різних видів страхування щодо показника ліквідності активів наведено в табл. 12.9.

Прибутковість інвестицій для страховиків не є першочерговим принципом, але якщо розміщувати страхові резерви з урахуванням ситуації на фінансовому ринку, то вони мають приносити досить високий прибуток. Інвестиційний дохід у страховій діяльності відіграє особливу роль —у раз і збитку за страховими операціями він забезпечує виконання зобов’язань страховика за договорами, що передбачається під час розроблення портфельної стратегії.

Таблиця 12.9

ОФОРМЛЕННЯ ТЕСТУ РАННЬОГО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДЛЯ ПОКАЗНИКА ЛІ

КВІДНОСТІ АКТИВІВ

Вид показника Розраховане значення показника Оціночна шкала Коефіцієнт Фактична оцінка
Показник ліквідності активів (ПЛА) для страховиків життя 1. 95 ? ПЛА 2. 80 ? ПЛА <95 3. 65 ? ПЛА <80 4. ПЛА < 65 0,10
Показник ліквідності активів (ПЛА) для страховиків не життя 1. 60 ? ПЛА 2. 50 ? ПДА<60 3. 40 ? ПДА<50 4. ПДА < 40 0,125

Показник дохідності інвестицій (ПДІ) розраховується за такого формулою: де ПФД — прибуток від фінансової діяльності; ?ФІ п.р. ; ?ФІ к.р — сума фінансових інвестицій на початок і кінець року відповідно. Сума фінансових інвестицій включає довгострокові фінансові інвестиції, які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств, інші довгострокові фінансові інвестиції, а також поточні фінансові інвестиції.

Результати тесту для страховиків з різних видів страхування щодо показника дохідності інвестицій наведено в та бл. 12.10.

Результати тесту для страховиків з різних видів страхування щодо показника дохідності інвестицій наведено в та бл. 12.10.

Таблиця 12.10

ОФОРМЛЕННЯ ТЕСТУ РАННЬОГО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДЛЯ ПОКАЗНИКА ДО

ХІДНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙ

Вид показника Розраховане значення показника Оціночна шкала Коефіцієнт Фактична оцінка
Показник дохідності інвестицій (ПДІ) для страховиків життя 1. 10 ? ПДІ 2. 5 ? ПДІ < 10 3. 0 ? ПДІ < 5 4. ПДІ < 0 0,04
Показник дохідності інвестицій (ПДІ) для страховиків не життя 1. 10 ? ПДІ 2. 5 ? ПДІ < 10 3. 0 ? ПДІ < 5 4. ПДІ < 0 0,075

Диверсифікованість — показник рівномірного розподілу інвестиційних ризиків за різними видами вкладень — підвищує стійкість інвестиційного портфеля. Диверсифікованість дає змогу уникнути переваг будь-якого виду вкладень над іншим, тим більше вкладень коштів на рахунок одного дебітора.

Розміщення страхових резервів здійснюється в дозволені активи відповідно до норм розміщення цих резервів і переслідує три мети:

1) розміщення резерві в страховиками має збігатися в часі та просторі з їхніми зобов’язаннями, тобто розміщення, які здійснюють страховики, повинні відповідати вимогам страхового за

2) інвестиції повинні бути обмежені сферою національної економіки. З одного боку, так нівелюється ризик, пов’язаний з обмінними курсами, а з другого — довгострокові інвестиції сприяють задоволенню потреб національної економіки у капітальних вкладеннях;

3) норми розміщення інвестиційних ресу рсів страхових компаній мають враховувати пріоритети галузей економіки і певні регіони, які необхідно розвивати в конкретний період часу.

Для прикладу, директивами ЄС встановлені такі розміри обсягів інвестицій страхових резервів для страхових організацій країн — членів ЄС: вкладення у нерухомість — не більше

10% загального обсягу резервів з кожного об’єкта; вклад ення в акції, що котируються, і гарантовані кредити — не більше 10% розміру резервів з кожного виду зазначених резервів; інвестиції у незабезпечені кредити — не більше 5% з кожного їх виду; в акції, що не котируються, — не більше 10% від сукупності вкладень; у готівку — не більше 3% загальної суми резервів.

У табл. 12.11 наведено максимально допустимі час тки інвестицій для страховиків у країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

З українських правил розміщення страхових резервів випливає, що страхова компанія має право робити за рахунок тимчасово вільних коштів страхових резервів і капітальні, і фінансові інвестиції. Проте капітальні інвестиції обмежуються лише правом придбання нерухомого майна. Щодо фінансових інвестиц ій, то вони мають бути лише портфельними, а не прямими.

Як зазначалось вище, з метою забезпечення диверсифікованості активів страховиків обсяги технічних резервів повинні бути представлені такими категоріями дозволених активів: грошові кошти на поточному рахунку; банківські вклади (депозити); валютні вкладення згідно з валютою страхування; нерухоме майно; акції, облігації, іпотечні сертифікати; цінні пап ери, що емітуються державою; права вимоги до перестраховиків; інвестиції в економіку України за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів

України; банківські метали; готівка у касі в обсягах лімітів залишків каси, встановлених НБУ.

Інші позички і кредити ІІ 0 5(5) 5 10 10 50 10 10 45 0 55 0 40
І 0 5(5) 5 10 10 50 10 10 0 55 0 40
Позич к и під заставу ІІ 10 50 10 10 50 50 10 40
І 10 50 10 20 55 10 40
Нерухо мість ІІ 30 10(4) 5—25 40 25 50 25 50 20 40 40
І 30 10(4) 10 40 25 40 60 35 20 40 40
Інші позички і кредити ІІ 8 30 25 10 0 20 10
І 5 30 10 10 0 20 10
Позич к и під заставу ІІ 10 30 25 25 20 10 60 50
І 10 30 10 25 20 10 40 50
Нерухо мість ІІ 30 45 25 20 10 25
І 30 35 25 20 5 25

хисту, ліквідності й дохідності, вкладатися на строк, що збігається з часом дії взятих зобов’язань; В Україні величина окремих категорій активів, у тому числі утворених в іноземній валюті, приймається для представлення технічних резервів в обсягах, наведених у табл. 12.12.

Таблиця 12.12

НОРМАТИВИ СТРУКТУРНИХ СПІВВІДНОШЕНЬ АКТИВІВ І СТРАХОВИХ РЕЗЕРВІВ ЗА ВИДАМИ СТРАХУВАННЯ, ІНШИМИ, НІЖ СТРАХУВАННЯ ЖИТТЯ

Активи, представлені для покриття страхових резервів Частка в резервах, %
1 Грошові кошти на поточних рахунках 5
2 Банківські вклади (депозити), валютні вкладення згідно з валютою страхування 70
2 * Банківські вклади (депозити), валютні вкладення згідно з валютою страхування у кожному банку 10
3 Нерухоме майно 20
3 * Вкладення в один або декілька об’єктів нерухомості, які розглядаються як цілісний майновий комплекс 10
4 Акції, облігації, іпотечні сертифікати 40
4.1 Акції українських емітентів, що відповідно до норм законодавства пройшли лістинг та перебувають в обігу на фондовій біржі або торговельно-інформаційній системі, зареєстрованих у встановленому порядку, обсяги торгів на яких становлять не менше 25 % від загальних обсягів торгів на організаційно оформлених ринках цінних паперів України 30
4.1 * Акції одного емітента 5
4.2. Облігації українських емітентів, що відповідно до норм законодавства пройшли лістинг та перебувають в обігу на фондовій біржі або торговельно-інформаційній системі, зареєстрованих у встановленому порядку 30
4.2 * Облігації одного емітента, який здійснює свою діяльність не менше 5 років 5
4.3. Акції та облігації емітентів, які здійснюють свою діяльність менше 5 років 10
4.3 * Облігації одного емітента 3
4.4 Акції, облігації іноземних емітентів, які повинні здійснювати свою діяльність не менше 10 років і бути резидентом країни, та цінні папери іноземних держав, рейтинг зовнішнього боргу та визначення рейтингових компаній яких здійснюється ДКЦПФР 10

Закінчення табл. 12.2

Активи, представлені для покриття страхових резервів Частка в резервах, %
4.5 Іпотечні сертифікати, визначені законодавством України 10
4.5 * Іпотечні сертифікати одного емітента 2
5 Цінні папери, що емітуються державою 40
6 Права вимоги до перестраховиків 50
6 * Права вимоги до перестраховиків-резидентів, у яких рейтинг фінансової надійності (стійкості) нижчий за один з таких: «В +» (А. М. Best), «Baa» (Moodys Investors Service), «ВВВ» (Standard & Poors) або «ВВВ» (Fitch Ratings) 20
6 ** Права вимоги до перестраховиків-нерезидентів 10
7 Інвестиції в економіку України за напрямами, визначеними КМ України 15
7 * Окремий об’єкт інвестування 5
8 Банківські метали 10

Для представлення технічних резервів акціями та облігаціями приймаються лише ті акції, за якими в попередньому році виплачувались дивіденди на рівні не нижче облікової ставки НБУ, і ті облігації та іпотечні сертифікати, за якими гарантується виплата доходу на рівні не нижче облікової ставки НБУ.

Для представлення технічних резервів не можуть використову ватись позикові кошти, кредити банків, поворотна фінансова допомога, цінні папери із зобов’язанням зворотного викупу, вклади (депозити) строкові (строком менше одного місяця), помилково перераховані кошти на рахунок страховика, суми страхових платежів, які мають бути повернуті страхувальнику в період, наступний за звітним.

Якщо кошти страхових резервів представлені правами ви моги до перестраховиків-нерезидентів, рейтинг фінансової надійності

(стійкості) яких не нижчий за один з таких: «В +» (А.М. Best), «Baa» (Moodys Investors Service), «ВВВ» (Standard & Poors) або «ВВВ» (Fitch Ratings), то не менше 50% коштів технічних резервів повинні бути розміщені на території України. В інших випадках кошти цих резервів має бути розміщено на території України в розмірі не менше 90% загальног о розміру технічних резервів.

Що стосується страхування життя, то, крім зазначених вище категорій вкладень, резерви можуть використовуватися також (стійкості) яких не нижчий за один з таких: «В +» (А.М. Best), «Baa» (Moodys Investors Service), «ВВВ» (Standard & Poors) або «ВВВ» (Fitch Ratings), то не менше 50% коштів технічних резервів повинні бути розміщені на території України. В інших випадках кошти цих резервів має бути розміщено на території України в розмірі не менше 90% загальног о розміру технічних резервів.

Що стосується страхування життя, то, крім зазначених вище категорій вкладень, резерви можуть використовуватися також

для надання кредитів страхувальникам-громадянам, які уклали договори страхування життя, у межах викупної суми на момент видачі кредиту та під заставу викупної суми. Слід зазначити, що це єдиний вид кредитування, який дозволено здійснювати страховикам.

Структуру активів, які приймаються для представлення резервів зі страхування життя, наведено в табл. 12.13.

Таблиця 12.13

НОРМАТИВИ СТРУКТУРНИХ СПІВВІДНОШЕНЬ АКТИВІВ І СТРАХОВИХ РЕ

ЗЕРВІВ ЗІ СТРАХУВАННЯ ЖИТТЯ

Активи, представлені для покриття страхових резервів Частка в резервах, %
1 Грошові кошти на поточних рахунках 5
2 Банківські вклади (депозити), валютні вкладення згідно з валютою страхування 50
2 * Банківські вклади (депозити), валютні вкладення згідно з валютою страхування у кожному банку 10
3 Нерухоме майно 20
3 * Вкладення в один або декілька об’єктів нерухомості, які розглядаються як цілісний майновий комплекс 5
4 Акції, облігації, іпотечні сертифікати 50
4.1 Акції українських емітентів, що відповідно до норм законодавства пройшли лістинг та перебувають в обігу на фондовій біржі або торговельно-інформаційній системі, зареєстрованих у встановленому порядку, обсяги торгів на яких становлять не менше 25% від загальних обсягів торгів на організаційно оформлених ринках цінних паперів України 30
4.1 * Акції одного емітента 5
4.2. Облігації українських емітентів, що відповідно до норм законодавства пройшли лістинг та перебувають в обігу на фондовій біржі або в торговельно-інформаційній системі, зареєстрованих у встановленому порядку 40
4.2.1 Облігації одного емітента, який здійснює свою діяльність не менше 5 років 10
4.2.2 Облігації українських емітентів, які здійснюють свою діяльність менше 5 років 10

Закінчення табл. 12.13

Активи, представлені для покриття страхових резервів Частка в резервах, %
4.2.2 * Облігації одного емітента 3
4.3 Акції, облігації іноземних емітентів, які повинні здійснювати свою діяльність не менше 10 років, та цінні папери іноземних держав, рейтинг зовнішнього боргу та визначення рейтингових компаній яких здійснюється ДКЦПФР 20
4.4 Облігації місцевих позик 10
4.5 Іпотечні сертифікати, визначені законодавством України 10
5 Цінні папери, що емітуються державою 50
6 Права вимоги до перестраховиків 40
6 * Права вимоги до перестраховиків-нерезидентів 25
7 Довгострокове фінансування (кредитування) житлового будівництва 10
8 Банківські метали 10
9 Кредити страхувальникам 10

< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Контрольні запитання
Розділ 13 ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ 13.1. Організаційна структура і діяльність пенсійних фондів на розвинутих ринках
Частина 1. 13.2. Система недержавного пенсійного забезпечення в Україні
Частина 2. 13.2. Система недержавного пенсійного забезпечення в Україні
Частина 3. 13.2. Система недержавного пенсійного забезпечення в Україні
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)