Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Угоди з цінними паперами: касові, строкові


< Попередня  Змiст  Наступна >

Угоди з цінними паперами: касові, строкові


Угоди щодо купівлі-продажу ЦП на вторинному ринку залежно від терміну виконання можуть бути: касовими, або угоди спот (з негайним виконання, як правило, в термін до 2-3 днів ); строковими (з виконанням через відповідний термін у майбутньому); комбінованими, або пролонгованими (поєднання двох протилежних договорів: касового та строкового на той самий ЦП).

Касові угоди поділяються на:

прості касові угоди (угоди за рахунок власних коштів клієнта (інвестора) або з власними ЦП клієнта);• маржинальні касові угоди (угоди з власними та запозиченими активами: купівля ЦП за рахунок власних коштів клієнта та запозичених коштів або одночасний продаж власних ЦП клієнта та запозичених ЦП).

Комбінаційні, або пролонговані, угоди називають угодами репо. Угода репорт включає продаж ЦП на умовах касової угоди й одночасне його придбання за форвардним контрактом через необхідний термін у майбутньому. Угода «депорт» включає купівлю ЦП на умовах касової угоди й одночасний його продаж за форвардним контрактом через відповідний термін у майбутньому.

Етапи обігу цінних паперів

Ринковий процес обігу цінного папера умовно включає такі етапи (рис. 8.7). ? ? ? ?

Рис. 8.7. Етапи обігу цінних паперів

Рис. 8.7. Етапи обігу цінних паперів

Біржова та позабіржова торгівля цінними паперами

Як уже зазначалося, торговці цінними паперами можуть укладати угоди або на біржовому, або на позабіржовому РЦП.

Біржова торгівля цінними паперами — це торгівля, яка організується професійним учасником ринку цінних паперів — фондовою біржею (саме тому вид професійної діяльності, що здійснює фондова біржа, дістав назву «діяльність з організації торгівлі»).

Позабіржова торгівля цінними паперами — це торгівля ЦП між учасниками ринку, що здійснюється без наявності єдиного організатора торгівлі, тобто це децентралізована форма торгівлі ЦП.

На біржовому та позабіржовому ринках застосовують різні способи укладання угод купівлі-продажу ЦП. На біржах угоди укладаються між учасниками торгів усно або через електронні мережі з фіксацією в центральному комп’ютері біржі. На позабіржовому ринку можуть використовуватися різні способи: телефоном, факсом, телексом, електронними мережами. Історично торгівля ЦП розвивалася від неорганізованих до організованих форм. На практиці РЦП являє собою співіснування біржового та позабіржового його сегментів. При цьому ці сегменти не протиставляються як стихійний (нерегульований) та організований ринки. Позабіржовий ринок функціонує у

межах правового поля, його учасники дотримуються вимог чинного законодавства, нормативно-правових актів та ринкових правил. Розвиток комп’ютеризованої торгівлі ЦП веде до поступового стирання відмінностей у способах укладання угод.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Біржові накази
РОЗДІЛ 9 РИНОК ПОХІДНИХ ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ (ДЕРИВАТИВІВ) Зміст розділу
Класифікація похідних фінансових інструментів
Учасники ринку деривативів
9.2. Лінійні деривативи форвардного типу
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)