Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Фондова біржа як організаційно оформлений ринок


< Попередня  Змiст  Наступна >

Фондова біржа як організаційно оформлений ринок


Фондова біржа — це організаційно оформлений постійний ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами.

Фондова біржа характеризується такими ознаками: це централізований ринок із фіксованим місцем торгівлі (наявність торгового майданчика); наявність процедури відбору цінних паперів (лістингу); наявність процедури відбору посередників — членів біржі; наявність регламенту торгівлі ЦП і стандартних торгових процедур; централізація реєстрації угод і розрахунків за ними; встановлення офіційних біржових цін; наявність процедури нагляду за членами біржі.

Слід звернути увагу на те, що у світі склалися різні типи біржових систем. Відомі три основні типи.

Моноцентрична біржова система — характерним є існування в країні лише однієї фондової біржі та її філіали. Склалася еволюційним шляхом. Характерна для таких країн як Франція, Велика Британія.

Поліцентрична біржова система. У країні є більш як одна фондова біржа. Обсяги угод приблизно однакові (Канада, Німеччина, Австралія).

• Біржова система змішаного типу (наприклад, така система у США — є біржі-лідери і є біржі, що мають незначні показники).

В Україні десять фондових бірж, з яких лише три (Українська біржа, Фондова біржа «Перспектива», Фондова біржа «ПФТС») мають значні обсяги торгівлі, що дає підстави для висновку про змішаний тип української біржової системи.

Згідно із Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку передбачає створення організаційних, технологічних, інформаційних, правових та інших умов для збирання й поширення інформації стосовно попиту та пропозицій, проведення регулярних торгів фінансовими інструментами за встановленими правилами, централізованого укладання і виконання договорів щодо фінансових інструментів, у тому числі здійснення клірингу та розрахунків за ними, та розв’язання спорів між членами організатора торгівлі.

Для здійснення професійної діяльності з організації торгівлі в Україні необхідно отримати ліцензію, яку видає НКЦПФР. Така діяльність має бути виключним видом діяльності фондової біржі. Разом із тим організатори торгівлі можуть здійснювати діяльність з проведення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів), які укладаються на такому організаторі торгівлі.

Розмір статутного капіталу фондової біржі має становити не менш як 15 млн грн. Розмір власного капіталу фондової біржі, що здійснює кліринг та розрахунки, має становити не менш як 25 млн грн.

Фондова біржа в Україні може бути створена не менше ніж 20 засновниками

— торговцями цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку або їх об’єднанням, що налічує не менш як двадцять торговців цінними паперами. Частка торговця цінними паперами не може бути більшою за 5 відсотків статутного капіталу фондової біржі.

Фондова біржа утворюється й діє в організаційно-правовій формі товариства (крім повного, командитного товариства і товариства з додатковою відповідальністю) або дочірнього підприємства об’єднання торговців цінними паперами.

Слід звернути увагу на те, що прибуток фондової біржі в Україні має спрямовуватися на її розвиток і не підлягає розподілу між її засновниками (учасниками).

Діяльність фондової біржі як організатора торгівлі тимчасово зупиняється НКЦПФР у разі, коли кількість її членів стала меншою за 20 (якщо фондова біржа створена у формі дочірнього підприємства об’єднання торговців цінними паперами — членів такого об’єднання). Якщо впродовж шести місяців прийняття нових членів не відбулося, діяльність фондової біржі припиняється.

Торгівля на фондовій біржі здійснюється за правилами фондової біржі, які затверджуються біржовою радою та реєструються НКЦПФР.

Правила фондової біржі мають передбачати: порядок організації та проведення біржових торгів; процедуру лістингу та делістингу цінних паперів; порядок допуску членів фондової біржі та інших осіб, визначених законодавством, до біржових торгів; процедуру котирування цінних паперів та оприлюднення їх біржового курсу (котирування — це механізм визначення та/або фіксації ринкової ціни цінних паперів); порядок розкриття інформації про діяльність фондової біржі та її оприлюднення; правила розрахунків; процедуру розв’язання спорів між членами фондової біржі та іншими особами, які мають право брати участь у біржових торгах згідно із законодавством; порядок здійснення контролю за дотриманням членами фондової біржі та іншими особами, які мають право брати участь у біржових торгах згідно із законодавством, правил фондової біржі, накладення санкцій за порушення її правил.

Порядок допуску (лістингу) ЦП має передбачати подання емітентом заяви про допуск до офіційного котирування, згідно з якою емітент бере на себе такі зобов’язання:

• подавати на біржу звіти загальних зборів акціонерів;

• подавати на біржу інформацію про внесення змін до статутних документів;

• узгоджувати з біржею графік випуску ЦП і проведення інших фінансових операцій, що включають пільгові права для власників ЦП;

• інформувати біржу про факти, що впливають на біржовий курс, на фінансове становище емітента;

• надсилати біржі інформацію, яку має намір оприлюднити через засоби масової інформації.

За допуск ЦП емітент сплачує біржі встановлені біржею суми зборів.

Допуск цінних паперів до котирування оголошується через офіційне повідомлення, яке публікується в офіційному видання біржі.

Цінні папери можуть бути вилучені з офіційного котирування (процедура делістингу):

— за вимогою емітента;

— за вимогою державного представника на фондовій біржі;

— за ініціативою біржі.

Біржа може бути ініціатором делістингу, якщо: спостерігається незначне співвідношення щоденного обсягу операцій до загальної кількості цінних паперів та до кількості котирувань на рік; є факти відсутності виплати процентів, дивідендів чи погашення боргових зобов’язань упродовж останніх трьох років; зафіксоване незначне співвідношення кількості цінних паперів, що перебувають у власників невеликих пакетів до їх загальної кількості; були порушення емітентом своїх зобов’язань щодо інформування власників цінних паперів і фондової біржі про свою діяльність; є порушення правил біржі; подання заяви про неплатоспроможність емітента; емітент ліквідується.

Право на здійснення біржової торгівлі мають особи, які володіють біржовим місцем.

Біржове місце — це засвідчене володінням акцією акціонера біржі чи іншим способом право на здійснення біржової торгівлі в торговельному залі або в торговельній електронній мережі біржі. Володіти біржовим брокерським місцем можуть члени фондової біржі.

Член фондової біржі — це особа, яка володіє біржовим місцем як засновник або акціонер біржі, або користується ним (така особа називається асоційованим членом

— упродовж встановленого біржею терміну, наприклад не менше одного року), способом, визначеним статутом і правилами біржі. Має право укладати угоди від свого імені й виконує вимоги нормативно-правових актів, статуту і правил біржі.

Членами фондової біржі в Україні можуть бути винятково торговці цінними паперами — юридичні особи, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку та взяли на себе зобов’язання виконувати всі правила, положення і стандарти фондової біржі.

Для виконання угод член фондової біржі має зареєструвати брокерську контору, яка розглядається як окремий підрозділ члена біржі. У брокерській конторі працюють брокери та дилери.

Брокер на фондовій біржі в Україні — це фізична особа, яка є уповноваженою особою брокерської контори, яка здійснює угоди щодо цінних паперів на підставі договорів комісії чи доручення за рахунок своїх клієнтів.

Дилер на фондовій біржі в Україні — це фізична особа, яка є уповноваженою особою брокерської контори, що здійснює угоди щодо цінних паперів від свого імені і за свій рахунок з метою перепродажу третім особам.

Крім брокерів та дилерів на фондових біржах також можуть працювати особи, яких називають маклери, спеціалісти, ліцитатори. Вони можуть проводити

біржовий аукціон, виконувати інші функції та можуть бути або уповноваженими особами біржі, або державними службовцями.

На американських біржах, крім зазначених осіб, у біржових угодах задіяні інші учасники — маркет-мейкери — це біржовий посередник, який займається дилерською діяльністю з визначеного кола цінних паперів і забезпечує ліквідність ринку даних цінних паперів.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЗДІЛ 9 РИНОК ПОХІДНИХ ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ (ДЕРИВАТИВІВ) Зміст розділу
Класифікація похідних фінансових інструментів
Учасники ринку деривативів
9.2. Лінійні деривативи форвардного типу
Ф’ючерсна (форвардна) ціна; контанго та беквордація
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)