Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Біржові накази


< Попередня  Змiст  Наступна >

Біржові накази


Правилами фондової біржі мають визначатися види угод, що можуть укладатися в процесі конкретного аукціону, та види наказів брокерам і дилерам на купівлю цінних паперів, які видає клієнт.

Біржові накази, що надаються клієнтами біржовим посередникам, залежно від ціни виконання поділяють на таки групи: І. Ринковий наказ (замовлення купити або продати за ринковою ціною, або купити — за мінімальною ціною, продати — за максимальною ціною). ІІ. Лімітний наказ (замовлення купити цінні папери за ціною, що не перевищує обумовлену, або продати за ціною, що не нижче, ніж обумовлена). ІІІ. Стоп-наказ (замовлення купити або продати цінні папери в той момент, коли ціна досягне обумовленого рівня).

Залежно від терміну дії біржового наказу вони поділяються на: відкриті — це такі, які діють до моменту виконання або відміни; на термін — діють тільки впродовж встановленого терміну.

Біржові методи визначення ринкової ціни

Біржова торгівля передбачає застосування аукціонного, або конкурсного, методу визначення ринкової ціни ЦП.

Біржові аукціони поділяють на прості та подвійні.

Простий аукціон характеризується тим, що динаміка ціни на ньому має переважно односпрямований характер. Як правило, такий аукціон застосовується за умов малоактивного ринку. Простий аукціон, своєю чергою, може бути:

— аукціоном продавця (англійський аукціон) — на такому аукціоні покупців більше, ніж продавців, тому ціна ЦП, як правило, вища, ніж початкова (стартова) ціна. Угода здійснюється, якщо залишається один покупець або число покупців дорівнює числу продавців;

— аукціон покупця (голландський аукціон) — на такому аукціоні продавців більше, ніж покупців, тому ціна угоди, як правило, нижча, ніж початкова (стартова) ціна. Угода здійснюється, якщо залишається один продавець або число продавців дорівнює числу покупців.

Подвійний аукціон використовується на високоактивних ринках, на яких попит та пропозиція схильні до постійних коливань та число покупців та продавців не залишається незмінним і залежить від ринкової ціни. Розрізняють дві форми подвійного аукціону:

— залповий (онкольний) аукціон — подвійний аукціон, замовлення на купівлю та на продаж на якому накопичуються впродовж визначеного періоду, а задоволення їх відбувається за єдиною ціною, за якою буде виконано максимальну кількість замовлень на купівлю та на продаж (фіксингове котирування);Безперервний аукціон — такий, за якого угоди здійснюються безперервно, по індивідуальним цінам, що змінюються від угоди до угоди (безперервне котирування, або мультифіксинг).

Курси цінних паперів та інформація, яка не може бути віднесена до конфіденційної, оприлюднюються біржею.

Резюме за змістом теми

Таким чином, ринок цінних паперів характеризується єдністю його об’єктів, учасників та видів відносин між ними. РЦП виконує важливі функції щодо розподілу та перерозподілу капіталів, сприяє економічному розвитку.

РЦП відрізняється від інших сегментів фінансового ринку своїм об’єктом — цінними паперами. З економічної точки зору цінний папір — капітал, який приносить дохід його власникові. Цінний папір є однією з форм існування вартості поряд з іншими формами її існування як товару, грошей чи капіталу.

Завдяки РЦП цінні папери отримують власну ринкову ціну. Ціна цінного папера є грошовою оцінкою капіталу, що представлений цим ЦП. Для прийняття рішень щодо купівлі чи продажу цінних паперів використовують спеціальні показники, що їх характеризують та надають можливість оцінити доцільність інвестування коштів.

Головною подією на ринку цінних паперів є випуск в обіг (емісія) цінного папера. Це здійснюється на первинному ринку ЦП. Ринок цінних паперів для одних його учасників (емітентів) є сферою, що забезпечує необхідним капіталом, а для інших (інвесторів) — сферою вкладання капіталу. Якщо перший власник продає цінний папір, він потрапляє в обіг або на вторинний ринок. Розвиток біржового вторинного ринку ЦП сприяє розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів в економіці.

Основні терміни та поняття до теми: акція, бездокументарна форма, біржові накази та угоди, боргові цінні папери, вторинний ринок цінних паперів, емісія, заставна, іпотечні облігації, інвестиційні сертифікати, іпотечні цінні папери, казначейські зобов’язання, неемісійні цінні папери, обіг цінного папера, облігації, організований ринок цінних паперів, ордерний цінний папір, ощадний (депозитний) сертифікат, пайові , ринок цінних паперів. олю

цінні папери, первинний ринок цінних паперів

Запитання для самоконтр

1. Які функції виконує РЦП?

2. Хто є учасниками РЦР?

3. Що таке цінний папір?4. Якими є права власників простих та привілейованих акцій?

5. Як можна визначити ціну акції?

6. Які особи можуть бути емітентами інвестиційних сертифікатів?

7. Які особливості нарахування та сплати дивідендів власникам цінних паперів інвестиційних фондів відкритого та інтервального типу?

8. Назвіть особливості сертифікатів ФОН. Хто може бути емітентом сертифікатів ФОН? Які існують обмеження щодо випуску сертифікатів?

9. Які облігацій можуть випускатися в Україні? Які обмеження на випуск юридичними особами облігацій існують в Україні?

10. У яких випадках ціна облігації з фіксованою ставкою купонних платежів буде нижчою за номінальну вартість? У яких — вищою за номінальну вартість?

11. Якими є основні показники дохідності облігацій?

12. Що таке дюрація облігації? Яким чином використовується цей показник?

13. Якими є особливості ощадних (депозитних) сертифікатів в Україні?

14. Які існують види іпотечних цінних паперів? Хто може бути емітентом іпотечних сертифікатів та іпотечних облігацій?

15. Які операції на ринку цінних паперів України можуть здійснюватися без участі торговця цінними паперами?

Тестові завдання

1. Хто може бути емітентом акцій в Україні: а) командитні товариства; б) акціонерні товариства; в) товариства з обмеженою відповідальністю; г) повні товариства; д) правильні відповіді а) і б); е) правильні відповіді б) і в); є) правильні відповіді б) і г).

2. Ціна безкупонної облігації (облігації з нульовим купоном, дисконтної) може бути визначена за формулою, де N — номінальна вартість , r — ставка доходу, яку очікують одержати інвестори, n — період часу до погашення (років):

3. Власник простої акції має право: а) брати участь в управлінні АТ; б) вимагати від емітента повернення коштів, інвестованих в його діяльність; в) на отримання фіксованих дивідендів;

3. Власник простої акції має право: а) брати участь в управлінні АТ; б) вимагати від емітента повернення коштів, інвестованих в його діяльність; в) на отримання фіксованих дивідендів;г) на отримання частини прибутку у вигляді дивідендів; д) правильні відповіді а) і г); е) правильні відповіді б) і г).

4. До пайових цінних паперів відносять: а) облігації, акції, заставні; б) векселі, інвестиційні сертифікати, опціони; в) акції, інвестиційні сертифікати, сертифікати ФОН.

5. У випадку ліквідації АТ власники простих акцій: а) повністю втрачають право на інвестовані кошти; б) мають право вимагати повернення всіх інвестованих коштів; в) мають право взяти участь у розподілі майна АТ; г) мають право на отримання частини майна після задоволення вимог кредиторів та власників привілейованих акцій; д) правильні відповіді б) і в); е) правильні відповіді в) і г).

6. Емітентом облігацій в Україні можуть бути: а) юридичні особи; б) міські ради; в) держава; г) фізичні особи; д) правильні відповіді б) і г); е) правильні відповіді а) і б); є) правильні відповіді а) — в).

7. Документарна форма ЦП — це: а) обліковий запис, який є підтвердженням права власності на ЦП; б) сертифікат, що містить реквізити відповідного виду ЦП певної емісії, дані про кількість ЦП та засвідчує сукупність прав, наданих цими цінними паперами; в) сертифікат якості ЦП, який видається власнику і засвідчує право власності на ЦП; г) немає правильної відповіді.

8. Ціна облігації з фіксованою ставкою купонних платежів може бути визначена за формулою, де С — розмір купонного платежу в i-ому періоді, N — номінальна вартість, r — ставка доходу, яку очікують одержати інвестори, n — кількість купонних виплат до погашення:

9. Які з наведених далі ЦП можна віднести до боргових: а) облігації;

9. Які з наведених далі ЦП можна віднести до боргових: а) облігації;

б) ощадні сертифікати; в) акції; г) опціони; д) правильні відповіді а) і б); е) правильні відповіді б) — г).

10. Коефіцієнт P/E розраховують як: а) поточну ринкову ціну однієї простої акції, поділену на чистий прибуток (дохід) на одну просту акцію; б) ринкову капіталізацію простих акцій, поділену на загальну кількість простих акцій; в) ринкову капіталізацію простих акцій, поділену на балансовий прибуток.

11. Поточна дохідність акції (дохідність дивідендів, дивідендна віддача) визначається як: а) дивіденд на акцію, поділений на номінальну вартість акції; б) дивіденд на акцію, поділений на ставку дисконту; в) дивіденд на акцію, поділений на дивіденд у минулому році; г) дивіденд на акцію, поділений на ринкову ціну акції.

12. Ціна акції з постійним темпом приросту дивидендів може бути визначена за формулою, де D

0 — останній сплачений дивіденд у поточному році, D

1 — дивіденд у наступному році, r — ставка доходу, яку очікують одержати інвестори, g — постійний темп приросту дивіденду: а) D

0 (1 + g) / (rg); б) D

0 / (rg); в) D

1 / (r + g); г) D

0 / (r + g).

13. Івестиційні сертифікати в Україні можуть випускати: а) корпоративні інвестиційні фонди; б) пайові інвестиційні фонди; в) інвестиційні банки; г) компанії з управління активами пайових інвестиційних фондів.

14. Загальна номінальна вартість сертифікатів ФОН, випущених емітентом: а) не може перевищувати 50-кратного розміру власного капіталу емітента; б) не може перевищувати 10-кратного розміру власного капіталу емітента; в) не може бути меншою за 10-кратний розмір власного капіталу емітента; г) не може бути меншою за 50-кратний розмір власного капіталу емітента.

15. Прості акції підлягають конвертації у: а) привілейовані акції; б) ордерні цінні папери; в) конвертовані облігації; г) прості акції не підлягають конвертації.Тематика рефератів

1. Фондовий ринок як складова ринку капіталів.

2. Особливості формування ринку капіталів в Україні.

3. Основні тенденції розвитку сучасних ринків цінних паперів.

4. Ринок акцій: призначення та особливості розвитку в Україні на сучасному етапі.

5. Особливості становлення та розвитку ринку акцій в Україні.

6. Розвиток світових ринків акцій (на прикладі США, Німеччини чи будьякої іншої країни).

7. Ринок облігацій: становлення та розвиток в Україні.

8. Особливості формування ринку боргових цінних паперів в Україні.

9. Розвиток ринку державних цінних паперів в Україні, його особливості.

10. Розвиток світових ринків облігацій (на прикладі США, Німеччини чи будь-якої іншої країни).

11. Сучасний стан ринку корпоративних облігацій в Україні.

12. Муніципальні облігації на фондовому ринку України.

13. Розвиток ринку іпотечних цінних паперів в Україні.

14. Ринок цінних паперів ІСІ в Україні.

15. Інформація та її вплив на ринок капіталів.

Практичні завдання

8.1. Дохід на акцію А становив 5,2 гр. од., дивіденд, що сплачений акціонерам, — 2,4 гр. од. Ринкова ціна акції 35 гр. од.

Знайти: 1) дивідендну віддачу; 2) коефіцієнт сплати дивідендів; 3) коефіцієнт Р/Е.

8.2. Ціна акції Б на біржі становить 1,7 грн. За останній рік дивіденди сплачені в розмірі 0,17 гр. од. на акцію. Очікується, що в наступні роки чистий прибуток та дивіденди зростатимуть на 5 % щорічно.

Яку ставку доходу вимагають інвестори від вкладання коштів в акції Б?

8.3. Коефіцієнт дивідендних виплат корпорації становить 0,4; чистий прибуток на одну просту акцію — 3 гр. од., дивіденди щорічно зростають на 3 %, відсоткова ставка доходу за акціями даного класу — 14 %.

Визначте ціну акції.

8.4. Корпорація виплачує дивіденди в розмірі 30 % від чистого прибутку. Щорічний приріст дивідендів становить 5 %. Чистий прибуток на акцію — 1, 5 гр. од.

Визначте ціну акції за умови, що ринкова ставка доходу по даному класу акцій — 12 %.

8.5. Останній дивіденд, що був сплачений по акції, — 3 гр. од. Упродовж наступних п’яти років щорічно дивіденди зростатимуть на 10 %. За п’ять років планується постійний щорічний темп зростання дивідендів у розмірі 5 %.Зробіть розрахунки можливої ціни такої акції за умови, що інвестори очікують доходність у розмірі 10 %.

8.6. Акціонерне товариство сплатило дивіденди власникам простих акцій у розмірі 2,1 гр. од. на акцію. Очікується, що впродовж наступних трьох років темпи приросту дивідендів становитимуть 10 %, після чого знизяться до 5 %.

1) Якою може бути ринкова ціна акції за умови, що інвестори очікують доходність від такого роду інвестування в розмірі 11 %?

2) Як може змінитися ціна на ринку, якщо доходність, яку вимагають інвестори від такого класу акцій, буде 12 %?

8.7. Облігація має: номінал 10 000 гр. од.; купонну ставку

— 10 %; термін до погашення — 4 роки.

Скільки може коштувати облігація, якщо інвестори вимагають дохідність в розмірі 14 %? Як зміниться можлива ціна, якщо ставка доходу буде 9 %? Зробіть необхідні розрахунки.

8.8. Інвестиційний фонд має портфель облігацій із такими характеристиками:

Вид облігацій Номінальна вартість, гр. од. Очікувана ставка доходу, % Термін до погашення, років
Корпоративні з 10 % купоном 200 000 12 4
Корпоративні з 12 % купоном 100 000 10 3
Державні з 9 % купоном 300 000 9 5
Усього 600 000

Якою може бути сьогоднішня ринкова вартість портфеля?

8.9. Банк придбав облігації на загальну суму 12 тис. гр. од. при номінальній вартості 10 тис. гр. од. До терміну погашення залишилося чотири роки, купонна ставка — 14 %. Припустимо, що за рік дохід, що очікується від облігації, буде 12 %. В яку ціну банк зможе продати ці облігації за рік? Який дохід отримає банк від облігацій у цьому випадку?

8.10. Компанія А має надлишок коштів, які вона може інвестувати на 5 років. Вона може придбати нові 20-річні державні облігації на 5,8 тис. гр. од. при номіналі 6 тис. грошових одиниць і купонній ставці 11 % річних. Планується, що очікуваний дохід за 5 років становитиме 12 %.

1) Якою буде прогнозна ціна 20-річних облігацій за п’ять років?

2) Який дохід принесене інвестиція за 5 років?

8.11. Компанія може придбати: або 1) 10-річну облігацію з нульовим купоном, яка має загальну номінальну вартість 100 тис. грошових одиниць, ціну купівлі — 60 тис. грошових одиниць; або 2) облігацію з таким самим ризиком, яка має шість років до терміну погашення, купонну ставку 10 %, загальну номінальну вартість 40 тис. гр. од., ціну купівлі 60 тис. гр. од.

Компанія може інвестувати 60 тис. гр. од. на шість років. Якщо дохід, який очікується за шість років, становитиме 11 %, то яку інвестицію обере компанія?8.12. Облігація має ставку щорічних купонних виплат у розмірі 10 %, до терміну погашення залишається вісім років. Якою є поточна дохідність та дохідність до дати погашення, якщо ринкова ціна становить 98 % від номіналу?

8.13. Номінальна вартість облігації

— 10 000 гр. од. Купонна ставка — 15 %. До погашення залишається п’ять років. Визначте дохідність облігації до терміну погашення, якщо ринкова ціна облігації: а) 9000 гр. од.; б) 10 100 гр. од.; в) 95 % від номіналу.

Побудуйте графік залежності дохідності від поточної ціни.

8.14. Визначте повну реалізовану дохідність облігації, номінальна вартість якої 1000 гр. од., термін до погашення два роки, купонна ставка 11 %. Купонні доходи власник мірою отримання планує реінвестувати за ставкою 10 %. Власник придбав облігацію на вторинному ринку за 1020 гр. од.

8.15. Визначте дюрацію облігації (показник Макоулі). Облігація номіналом 1000 гр. од., річна купонна ставка 10 %, випущена терміном на шість років. Очікувана дохідність до погашення 11 %, ринкова ціна — 960 гр. од. матеріалу

Література для поглибленого вивчення

1. Колісник М. К., Маслак О. О., Романів Є. М. Фінансовий ринок : навч. посіб. — Львів : Вид-во Національного університету «Львівська політехніка», 2004.

— С. 135— 147.

2. Смолянська О. Ю. Фінансовий ринок : навч. посіб. — К. : Центр навчальної літератури, 2005. — С. 198—230.

3. Суторміна В. М. Фінанси зарубіжних корпорацій : підручник. — К. : КНЕУ, 2004. — С. 168—203.

4. Ходаківська В. П., Бєляєв В. В. Ринок фінансових послуг: теорія і практика : навч. посіб. — К. : Центр учбової літератури, 2002.

5. Шелудько В. М. Фінансовий ринок : навч. посіб. — К. : Знання-Прес, 2003.

— С. 52

—70, 71

—75, 190


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Класифікація похідних фінансових інструментів
Учасники ринку деривативів
9.2. Лінійні деривативи форвардного типу
Ф’ючерсна (форвардна) ціна; контанго та беквордація
Поняття відкритої, довгої та короткої позиції; офсетні угоди
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)