Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ПРОБЛЕМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ОПЛАТИ ПРАЦІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ПРОБЛЕМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ОПЛАТИ ПРАЦІ


На будь-якому підприємстві необхідним є облік розрахунків з оплати праці. Адже, кожен працівник виконує свої обов’язки тільки тому, що очікує винагороду у вигляді заробітної плати. Саме тому перед бухгалтером постає нелегке завдання правильно організувати оплату праці, так щоб це відповідало чинному законодавству, задовольняло працівника і щоб при цьому підприємство несло якомога менші витрати. Таким чином, тільки правильно підібрана система і форма оплати праці може сприяти підвищенню результатів виробництва, оптимальному поєднанню інтересів найманого працівника і власника. Особливо актуальним це є на даний момент у період переходу України до ринкової економіки, що супроводжується негативними явищами, такими як кризовий стан промисловості, відсутність будь-якої підтримки товаровиробників з боку держави. Задачею, що стоїть перед кожним підприємством, є, насамперед, недопущення банкрутства, підвищення рівня продуктивності праці, якісних характеристик продукту, що виробляється, зменшення витрат і, як наслідок, збільшення прибутку. Оскільки однією з найважливіших складових витрат підприємства є саме витрати на оплату праці, що регулюються великою кількістю законодавчих і нормативних актів, які постійно змінюються, то дослідження організації обліку розрахунків з оплати праці є необхідним за сьогоднішніх економічних умов.

Проблема обліку заробітної плати неодноразово піднімалась багатьма вченими, адже вона займає одне з головних місць серед аспектів облікової системи, зокрема, дану тему висвітлювали вчені: Л.О. Андрущенко, М.Т. Білуха, Т.А. Бутинець, П.М. Гарасим, С.Ф. Голов, Н.І. Дорош, Н.Л. Жук, С.В. Івахненко, О.І. Коблянська, О.А. Петрик, Г.А. Семенов, Н.М. Ткаченко, Б.Ф. Усач, П.Я. Хомин, Р.Л. Хом’як і багато інших. Проте на сьогоднішній день є ще доволі багато питань,які потребують вирішення в даній сфері обліку.

Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим до-

Ткаченко А.М., студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Супрович Г.О., к.е.н, ст. викладач кафедри обліку підприємницької діяльності

Як зазначає вітчизняний науковець О.П. Левченко, на сьогодні є потреба в перебудові організації розрахунків із заробітної плати, зокрема це має бути вирішення таких задач:

— підвищення матеріальної зацікавленості кожного у виявленні і використанні резервів ефективності своєї праці;

— усунення випадків зрівняльності в оплаті праці, досягнення прямої залежності заробітної плати всіх працівників від результатів їх праці.

— поліпшення співвідношень в оплаті праці працівників різних категорій з урахуванням складності виконуваних робіт, умов праці, пріоритетів, які склались в оплаті праці працівників [3].

Звісно, сьогодні через кризовий стан економіки багатьом фахівцям тяжко знайти роботу і роботодавці користуючись нагодою занижують заробітну плату, розуміючи, що в працівника все одно немає варіантів і він буде працювати. Проте не враховується те, що, не отримуючи гідної винагороди за вкладені зусилля, у людини знижується мотивація до праці і, відповідно, падає рівень продуктивності праці, що негативно відображається на результаті діяльності підприємства. Тому важливим є удосконалення мотиваційного механізму, а також удосконалення тарифної системи оплати праці шляхом встановлення відповідності тарифних ставок з кваліфікацією робітника.

Ще однією проблемою є занадто велика кількість документації щодо обліку праці і складність її заповнення. Є кілька шляхів вирішення проблеми. Насамперед необхідно скоротити кількість документації до мінімуму на законодавчому рівні, а також повністю перейти на застосування комп’ютерних технологій у бухгалтерському обліку, що зможе значно підвищити продуктивність

говором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу [1]. На жаль, сьогодні оплата праці в Україні для більшості професій не відповідає затратам сил на виконання даної роботи. Ціни з шаленою швидкістю зростають, а зарплата більшості працівників залишається на тому ж низькому рівні, що й була. На думку науковця в сфері обліку Н.В. Потриваєвої, інтеграція до Європи неможлива без підвищення рівня життя громадян України, забезпечення їх першочергових і духовних потреб на високому рівні. Адже якби інтеграція відбулася саме сьогодні, то десятки мільйонів українців при наявних заробітках були б просто розчавлені європейськими цінами [2]. Тому необхідно вирішувати дану проблему шляхом встановлення відповідності між затратами праці робітника, їх оплатою та сьогоднішніми витратами на життя.

Отже, на основі проведеного дослідження можна зробити висновки про те, що облік праці на підприємстві має бути організований таким чином, щоб у повній мірі сприяти підвищенню продуктивності праці, ефективному використанню робочого часу. Від організації оплати праці на підприємстві значною мірою залежить якість, правдивість, своєчасність, справедливість і повнота розрахунків з персоналом з оплати праці, а це в свою чергу оптимізує результати діяльності підприємства в цілому, адже, оплата праці — це інтерес не лише працівників, але й зацікавленість керівників у її раціональній організації.

Література

1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» [Електронний ресурс] — Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/ laws/show/996-14

2. Стан та перспектива обліку розрахунків з оплати праці: теоретичний аспект / Н.В. Потриваєва // Економічний форум. — 1/2014.

3. Проблеми організації обліку оплати праці / О.П. Левченко // Електронне наукове фахове видання: «Ефективна економіка». — № 3. — 2009[Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://www.economy. nayka.com.ua/?iid=31&operation=1

4. Проблеми обліку розрахунків з оплати праці / В.К Якубовська, О. М. Кравцова // Матеріали Міжвузівської науково-практичної конференції молодих вчених, аспірантів та студентів «Актуальні проблеми обліку, аналізу та аудиту в Україні». — Донецьк: Донецький національний технічний університет. 2012.

— С. 275–278.

5. Аналіз шляхів удосконалення автоматизації обліку заробітної плати на підприємстві / І.А. Юр’єва, Т.В. Березіна //Вісник НТУ «ХПІ». Серія: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Х.: НТУ «ХПІ», 2013. — № 67(1040). — С. 25–28.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ НА ВИРОБНИЧОМУ ПІДПРИЄМСТВІ
ОРГАНІЗАЦІЯ ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОБЛІКУ ТОВАРНИХ ЗАПАСІВ
ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: КРОК ДО ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ
ПРОБЛЕМИ ТА МЕТОДИ ПОЛІПШЕННЯ ОБЛІКУ ПОТОЧНОЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ В УКРАІНІ
УДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМУ ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)