Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ НА ВИРОБНИЧОМУ ПІДПРИЄМСТВІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ НА ВИРОБНИЧОМУ ПІДПРИЄМСТВІ


За сучасних ринкових умов розвитку української економіки виникає необхідність у пошуку нових оптимальних і раціональних підходів до організації і ведення бухгалтерського обліку. Ринкова економіка передбачає, що основною метою діяльності будь-якого підприємства є отримання прибутку.

Варто зазначити, що актуальність даного питання визначається тим, що процес обліку готової продукції та її реалізації на виробничому підприємстві має бути чітко налагодженим: підбір і налагодження контактів з контрагентами (як постачальниками, так і покупцями), у тому числі підготовка та підписання договорів постачання і реалізації продукції тощо.

На підприємстві, згідно з Наказом про облікову політику, встановлюються ключові аспекти (методи, способи і принципи) ведення бухгалтерського обліку готової продукції та формування фінансової звітності (методи вибуття запасів на виробництво, оцінювання собівартості готової продукції, класифікація витрат тощо).

Процес організації обліку готової продукції та її реалізації, можна умовно розділити на три етапи, на кожному з яких важливо визначити осіб, які відповідатимуть за виконання певних розподілених обов’язків, та осіб, які контролюватимуть їх виконання (рис. 1).

Ефективність організації обліку готової продукції та її реалізації на виробничому підприємстві має суттєвий вплив на життєздатність самого підприємства (ліквідність, платоспроможність тощо) та відтворення виробничого циклу.

Відповідно до П(С)БО 9 «Запаси», готова продукція є складовою запасів на підприємстві і визначається як та продукція, що

Процес організації обліку готової продукції та її реалізації на виробничому підприємстві головним чином має враховувати умови визнання доходу від реалізації, а саме: покупцеві передані

Процес організації обліку готової продукції та її реалізації на виробничому підприємстві головним чином має враховувати умови визнання доходу від реалізації, а саме: покупцеві передані

виготовлена на підприємстві, в установі, призначена для продажу і відповідає технічним і якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актам [2]. Для організації процесу реалізації продукції необхідно зрозуміти який життєвий цикл вона проходить, що наведено на рис. 2.

Саме тому виробниче підприємство при організації процесу реалізації має визначитися з такими елементами: умовами договорів з контрагентами-покупцями, первинними документами, які будуть використовуватися в процесі реалізації готової продукції та отримання доходів, штатом бухгалтерів, який забезпечить ефективне ведення обліку реалізації та отримання доходів тощо. З точки зору, документального оформлення обліку реалізації готової продукції та отримання доходів і порядку розрахунків з покупцями можна привести як приклад дві схеми (табл. 1).

Таблиця 1

ОРГАНІЗАЦІЯ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО ОФОРМЛЕННЯ ПРОЦЕСУ

РЕАЛІЗАЦІЇ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ОТРИМАННЯ ДОХОДІВ

Відвантаження продукції покупцю Видаткова накладна на відвантаження продукції + Податкова накладна + Товарно-транспортна накладна + Сертифікат якості продукції (партії продукції тощо) ? Платіжне доручення вхідне
Попередня оплата від покупця Платіжне доручення вхідне + Податкова накладна ? Видаткова накладна на відвантаження продукції + Товарно-транспортна накладна + Сертифікат якості продукції (партії продукції тощо)

Отже, організація обліку готової продукції та її реалізації на виробничому підприємстві — це основа ефективної діяльності підприємства (отримання максимального прибутку). Для того, щоб ця організація була на достатньо високому рівні необхідно, по-перше, підібрати відповідний кваліфікований персонал, подруге, розробити загальну схему обліку бухгалтерами готової продукції та її реалізації залежно від розміру підприємства, характеру його діяльності, типу продукції, ринків збуту тощо.

Література

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»: Затверджене наказом Міністерства фінансів України від 14 грудня 1999 р. за № 860/4153 зі змінами.

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»: Затверджене наказом Міністерства фінансів України від 2 листопада 1999 р. за № 751/4044 зі змінами.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: КРОК ДО ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ
ПРОБЛЕМИ ТА МЕТОДИ ПОЛІПШЕННЯ ОБЛІКУ ПОТОЧНОЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ В УКРАІНІ
УДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМУ ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ЩОДО ВИЗНАННЯ, ОЦІНКИ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА П(С)БО 10 «ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ»
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ НА УМОВАХ ОРЕНДИ (ЛІЗИНГУ)
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)