Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОРГАНІЗАЦІЯ ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОБЛІКУ ТОВАРНИХ ЗАПАСІВ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОРГАНІЗАЦІЯ ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОБЛІКУ ТОВАРНИХ ЗАПАСІВ


ризики і вигоди, пов’язані з правом власності на продукцію; підприємство надалі не здійснює контроль та управління за реалізованою продукцією; сума доходу може бути достовірно визначена; є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод, а витрати можуть бути достовірно визначені, пов’язані з цією операцією [1].

У процесі становлення та розвитку ринкової економіки відбувається безперервний процес видозмін торговельної системи України. Саме товарні запаси займають ключову позицію в стру

ктурі оборотних активів торговельних підприємств. Цей процес супроводжується створенням нових організаційних структур і потребує розробки нових підходів особливо до організації обліку товарних запасів, оскільки, система обліку повинна бути надійним джерелом інформації для прийняття рішень.

Організація бухгалтерського обліку товарних запасів — це сукупність методів, способів, прийомів, що застосовуються при веденні обліку товарних запасів, і постійне їх удосконалення з метою забезпечення оптимального функціонування обліку [1].

Особливості дослідження організації обліку товарних запасів і відображення інформації про них в обліковій політиці висвітлено в роботах багатьох економістів і фахівців, зокрема цим питанням займалися: Н. Бузак, C. Ф. Голов, Н. Р. Домбровська, О. В. Карпенко, О. В. Хоменко, С. Р. Яцишин.

Спираючись на думки та теоретичні підходи вказаних авторів, вивчення діяльності підприємств і організацій України, сформуємо етапи організації обліку товарних запасів на підприємстві (рис. 1).

211 Хоречко Ю.В., студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Супрович Г.О., к.е.н., ст. викладач кафедри обліку підприємницької діяльності

Хоречко Ю.В., студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Супрович Г.О., к.е.н., ст. викладач кафедри обліку підприємницької діяльності

У процесі організації обліку товарних запасів виникає низка проблем. Насамперед це пов’язано з тим, що облік товарних запасів, на більшості підприємств, ведеться паралельно трьома підрозділами з різною метою:

— на складі, де все враховується в натуральному виразі. Метою складського обліку є збереження запасів;

— у торговому відділі, де формується й аналізується інформація про рух і залишки товарів з метою ефективного продажу.

— у бухгалтерії, де облік запасів ведеться з використанням встановлених П(С)БО 9 «Запаси» методів для формування фінансової та податкової звітності.

Виходячи із зазначеного, часто виникають ситуації, коли за даними одного підрозділу залишок запасів є (наприклад, у торговому відділі), а в обліку іншого (наприклад, бухгалтерії) — залишків немає.

Тому необхідно як найкраще організувати облік товарних запасів з метою забезпечення його оптимального функціонування на підприємствах.

Таким чином, організація обліку товарних запасів зводиться до таких основних завдань:

— достовірне та повне відображення в обліку всіх операцій, які були здійснені на підприємстві;

— обробка даних з використанням певних прийомів і способів відповідно до вихідної інформації;

— складання звітності на основі обробленої та отриманої інформації;

— подання звітності користувачам.

Організація бухгалтерського обліку передбачає вирішення наступних принципово важливих питань:

— розробка концепції облікової політики підприємства щодо обліку товарних запасів;

— визначення межі застосування фінансового та управлінського обліку [2].

Вирішення вищесказаних питань, дає змогу сформувати відповідну структуру обліку підприємства та покращити його якість. Також від перелічених питань залежить функціонування інформаційної системи підприємства.

Отже, на останок хотілося б додати, що для покращення організації обліку товарних запасів підприємств необхідно розробити графік документообігу з метою вчасного надходження первинних документів до бухгалтерії та складання фінансової звітності.

Зважаючи на те, що постачання товарів здійснюється не ритмічно, то необхідно вчасно визначити оптимальний розмір поставок протягом року, це буде сприяти уникненню простоїв, та мінімізації витрат на зберігання товарів.

Ми всі є свідками того, що дане питання є не повною мірою досліджене, тому в сучасних умовах слід приділити більшої уваги стосовно організації формування системи обліку товарних запасів.

Література

1. Верига Ю.А.,Деньга С.М. Еккаунтинг ефективності вкладення капіталу в торговельну сферу. — Ч. 1. Теоретичні аспекти системи еккаунтингу : Монографія. — Полтава: РВВ ПУСКУ, 2002. — 355 с.

2. Джулій Л.В.,Стрижкова В.Г. Організація обліку на підприємствах малого бізнесу. — Хмельницький: ТУП, 2002. Циган К.А., студент ФЕУ, 1 курсу, напрям підготовки 6.030509 «Облік і аудит», КрНУ імені Михайла Остроградського, науковий керівник — Циган Р.М., ст. викладач кафедри обліку, аналізу і аудиту


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПРОБЛЕМИ ТА МЕТОДИ ПОЛІПШЕННЯ ОБЛІКУ ПОТОЧНОЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ В УКРАІНІ
УДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМУ ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ЩОДО ВИЗНАННЯ, ОЦІНКИ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА П(С)БО 10 «ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ»
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ НА УМОВАХ ОРЕНДИ (ЛІЗИНГУ)
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)