Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: КРОК ДО ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: КРОК ДО ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ


Постійне реформування системи бухгалтерського обліку в Україні викликане прагненням країни залучитися до світового економічного простору. Проблема впровадження міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) постійно стикається з відсутністю фінансування для залучення міжнародних аудиторських компаній або навчання власних бухгалтерів. Але сучасні ринкові умови вимагають від держави та власників підприємств знаходить можливості для їх застосування.

Значний вклад у дослідження проблем впровадження та гармонізації міжнародних стандартів внесли науковці: С.Ф. Голов [1], В.Ф. Палій [5], В.М. Костюченко [3], І. В.Жолнер [2], Н.А. Пономарьова [6] та інші. Спроби до переходу на міжнародні стандарти фінансової звітності Україна вперше зробила у 1998 році та продовжує реформування вітчизняного бухгалтерського обліку в цьому напрямі.

Складання фінансової звітності за міжнародними стандартами може здійснюватися за двома способами, а саме:

— трансформація вітчизняної фінансової звітності у фінансові звіти за міжнародними стандартами;

— організація збору даних для складання фінансової звітності за міжнародними та національними положеннями.

Процес трансформації — це метод корегування даних сформованих згідно української системи бухгалтерського обліку, на базі аналізу приводяться у відповідність МСФЗ.

Процес трансформації має свої переваги та недоліки, по-перше, якість отриманих фінансових звітів напряму залежить від кваліфікації працівника, що відповідає за складання звітності. По-друге, достовірність трансформованої фінансової звітності залишається під питанням.

Другий спосіб — паралельного ведення обліку за ПСБО та одночасно за МСФЗ дає можливість формування достовірнішої якісної фінансової звітності за міжнародними стандартами. Однак, такий варіант збору інформації є трудомістким і потребує додаткових фінансових затрат. Але, в будь-якому випадку застосування міжнародних стандартів фінансової звітності потребує значних витратна підвищення кваліфікації бухгалтерів, на оплату праці тощо.

Також, особливою умовою представлення правдивої та доречної фінансової звітності за міжнародними стандартами є наявність у підприємства розробленої програми для комп’ютерного ведення обліку. Як правило, багато підприємств не мають фінансової можливості встановлювати спеціально написаної для конкретної організації комп’ютерної програми, хоча й це не дає повної упевненості в тому, що фінансова звітність буде якісна. Адже одночасно неможна формувати фінансові звіти за національними та міжнародними положеннями в силу деяких відмінностей у практиці ведення обліку. Тобто вітчизняний облік ведеться для забезпечення здійснення контрольних функцій податкових органів, фінансові звіти за МСФЗ складаються для інвесторів і мають стратегічну спрямованість.

На думку автора, реальні зміни в плані підвищення зацікавленості власників і топ-менеджменту щодо представлення у фінансової звітності за міжнародними стандартами правдивої інформації. Задля цього необхідно створення зовнішніх умов, а саме:

— подолання політичної та соціально-економічної кризи в Україні;

— створення здорового інвестиційного клімату в країні;

— розвиток фондового ринку;

— реформування бухгалтерського обліку з урахуванням інтересів підприємств тощо.

Отже, ефективне впровадження міжнародних стандартів фінансової звітності можливо тільки зі створенням стабільного зовнішнього середовища функціонування підприємств України.

Література

1. Голов С.Ф. Трансформація фінансової звітності українських підприємств у фінансову звітність за міжнародними стандартами: методичний посібник/ С.Ф. Голов, В.М. Костюченко, О.М. Кулага. — Вінниця: ТОВ «Консоль», 2013. — 267 с.

2. Жолнер І. В. Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами. / І. В. Жолнер. [навч. посіб.]. — К.: Центр учбової літератури, 2012. — 368 с.

3. Костюченко В.Н. Консолідована фінансова звітність: теорія і практика / В.Н. Костюченко. — Х.: Фактор, 2009. — 512 с.

4. Міжнародні стандарти фінансової звітності [електронний ресурс].

— Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua

5. Палий Виталий Федорович. Международные стандарты финансовой отчетности [Текст]: учеб. пособие для студ. вузов, обуч. по спец. «Бухгалтерский учет, анализ и аудит» / В. Ф. Палий. — М.: Издательский дом «Инфра-М», 2003.

— 455 с.

6. Пономарьова, Наталія Анатоліївна. Міжнародні стандарти фінансової звітності та міжнародні стандарти аудиту [Текст]: навч. посібник / Н. А. Пономарьова. — Хмельницький: ХНУ, 2008. — 211 с. Черемхівська О. А., студент ОЕФ, 3 курсу, напрям підготовки 6.030509 «Облік та аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Кірданов М. Г., к.е.н., доцент кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
УДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМУ ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ЩОДО ВИЗНАННЯ, ОЦІНКИ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА П(С)БО 10 «ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ»
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ НА УМОВАХ ОРЕНДИ (ЛІЗИНГУ)
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА
ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ МСФЗ В УКРАЇНІ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)