Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 10.5. Операції центральних банків на відкритому ринку


< Попередня  Змiст  Наступна >

10.5. Операції центральних банків на відкритому ринку


Характеристика операцій на відкритому ринку та їх роль

Відкритий ринок — ринок, на якому здійснюються операції з купівліпродажу цінних паперів між особами, що не є первинними кредиторами та позичальниками, і кошти внаслідок продажу цінних паперів на такому ринку надходять на користь держателя цінних паперів, а не їх емітента, а також операції з рефінансування.

До операцій центральних банків на відкритому ринку відносять операції з купівлі-продажу векселів, облігацій, інших видів фінансових інструментів. Такі операції здійснюються з метою регулювання грошового обігу (обсяг грошей в економіці збільшується, якщо центральний банк купує цінні папери, та, навпаки, зменшується, якщо продає). У розвинених країнах операції центральних банків на відкритому ринку є одним із основних інструментів контролю за грошовою масою.

Основні обсяги операцій центральних банків на відкритому ринку здійснюються з державними цінними паперами, які мають відповідати таким вимогам:

1. Основною умовою є наявність активного вторинного ринку відповідного цінного папера.

2. Перевагу надають короткотерміновим цінним паперам.

3. Менш ризикові цінні папери — ті, емітентом яких є держава або сам центральний банк (наприклад депозитний сертифікат НБУ).

4. Інші види цінних паперів: короткотермінові, емітентами яких є фінансові інститути, наприклад депозитні сертифікати банків, комерційні цінні папери.

Операції центрального банку на відкритому ринку передбачають можливість використання різноманітних форм: відповідно об’єктів угоди — з державними цінними паперами чи з цінними паперами приватних емітентів; термін дії угоди — від короткострокових до довгострокових (у практиці таких операцій вважається, що угоди до одного року є довгостроковими); відповідно до цілей здійснення — скорочення грошової маси в обігу чи її збільшення; сфера дії угод — винятково банківський сектор чи, можливо, небанківські кредитні установи тощо.

Такий метод грошово-кредитного регулювання вперше почали застосовувати у 1920-х роках у США, а у 1930-х і в Англії, що було зумовлено високим рівнем розвитку ринку цінних паперів у цих країнах. Нині у розвинених країнах операції на відкритому ринку вважаються найгнучкішим інструментом стимулювання скорочення або розширення кредитних вкладень в економіку, оскільки обсяги операцій можуть змінюватися практично щоденно відповідно до напряму політики центрального банку.

Ефективні операції на відкритому ринку неможливі за відсутності у комерційних банків економічної зацікавленості у придбанні державних цінних паперів.

Операції РЕПО та кредитування під заставу цінних паперів центрального банку

Указані операції здійснюються Національним банком України в процесі рефінансування банківських установ — операцій з надання банкам кредитів у встановленому Національним банком порядку.

Операція РЕПО — операція з цінними паперами, що складається із двох частин і для здійснення якої укладається договір між НБУ та банками про продажкупівлю державних цінних паперів на певний термін із зобов’язанням зворотного продажу-купівлі їх у визначений термін за обумовлену ціну. НБУ може здійснювати РЕПО шляхом:

1) безпосередньої домовленості з банком щодо купівлі-продажу державних цінних паперів, іноземної валюти;

2) проведення тендеру заявок банків щодо участі в операціях РЕПО (лише з державними цінними паперами).

Операції РЕПО можуть здійснюватися лише з тими державними цінними паперами, термін погашення яких не припадає на термін проведення операції РЕПО. НБУ може здійснювати такі види операцій РЕПО не більш як на 30 календарних днів:

1. Відкрите РЕПО (термін операції в договорі не визначається, кожна зі сторін може вимагати виконання операції в будь-який час, але з обов’язковим повідомленням за 2 робочі дні про дату завершення дії цього договору); % дохід (витрати) не є фіксованим і розраховується залежно від терміну дії операції РЕПО;

2. Строкове РЕПО (строк операції чітко визначений); % дохід (витрати) обумовлений та є фіксованим на час проведення цієї операції; зворотне РЕПО НБУ продає державні цінні папери; пряме РЕПО купує державні цінні папери.Національний банк здійснює підтримку короткострокової (миттєвої) ліквідності банку в національній валюті через постійну лінію рефінансування шляхом надання кредиту овернайт: під забезпечення державними облігаціями України (крім облігацій зовнішньої державної позики України) або депозитними сертифікатами (кредит овернайт під забезпечення); без забезпечення (кредит овернайт бланковий).

Під забезпечення кредиту рефінансування приймаються державні облігації України (усіх випусків), термін погашення яких настає не раніше ніж через 10 днів після терміну погашення кредиту, за умови, що вони перебувають у власності банку і не обтяжені будь-якими іншими зобов’язаннями.

Кредит рефінансування може надаватися, якщо:

• термін погашення державних облігацій України настає не раніше ніж через 10 днів після терміну погашення кредиту;

• державні облігації України, які перебувають у довірчій власності банку, є вільними від застави чи інших обмежень в обігу;

• термін дії договору управління майном між установником управління і банком-управителем не менший, ніж термін дії кредитного договору;

• банк-управитель відповідно до договору управління майном є довірчим власником державних облігацій України, якими він володіє, користується і розпоряджається, та має право відчужувати їх третім особам, укладати щодо них договори застави;

• установник управління надав письмову згоду на заставу державних облігацій України, які перебувають в довірчій власності банку, під забезпечення кредиту рефінансування НБУ.

Резюме за змістом теми

Як грошовий ринок, так і ринок банківських позик є особливими сегментами фінансового ринку — насамперед з позиції їхніх фінансових інструментів та суб’єктів.

На грошовому ринку обертаються короткострокові фінансові інструменти (до одного року) — як у вигляді цінних паперів, так і несек’юритизовані інструменти (угоди, договори тощо). Основний фінансовий інструмент ринку банківських позик — кредитна угода.

З позиції емітента на грошовому ринку головним завданням є фінансування обігового капіталу й поточних потреб; тоді як для інвестора переважає мета здійснення короткострокових інвестицій з максимально можливим рівнем ліквідності. На ринку банківських позик відбувається взаємодія банків з позичальниками та іншими суб’єктами, котрі, як правило, залучають позиковий капітал та/або мають на меті управління ризиками операцій

Разом із тим суб’єктна структура грошового ринку є значно складнішою, а кількість та види фінансових інструментів — більш варіативними. При цьомунеобхідно враховувати, що окремі інструменти грошового ринку можуть використовуватися в процесі розрахунків як засоби платежу; така можливість пояснюється високим рівнем стандартизації умов випуску цих фінансових інструментів на міжнародному рівні.

Механізми грошового ринку перебувають в тісному зв’язку з бюджетною політикою держави, адже саме за рахунок емісійної діяльності на цьому сегменті держава отримує можливість покрити дефіцит державного бюджету. В цій самій площині проявляється й особливий вплив грошового ринку на макроекономічні тенденції.

Основні терміни та поняття до теми: вексель переказний, вексель простий, банківський платіжний інструмент, грошовий ринок, вклад (депозит), казначейські зобов’язання, кредит, позика, операція РЕолю

ПО, чек.

Запитання для самоконтр

1. Наведіть характерні ознаки грошового ринку як сегмента фінансового ринку.

2. Що таке ринок банківських позик? Якими є особливості його суб’єктної структури?

3. Які фінансові інструменти забезпечують купівлю-продаж фінансових фондів на грошовому ринку та ринку банківських позик?

4. Виокремте особливості вторинного обігу несек’юритизованих інструментів грошового ринку.

5. Якими чинниками визначається можливість використання окремих інструментів грошового ринку в процесі розрахунків?

6. Схарактеризуйте роль грошового ринку в забезпеченні виконання державного бюджету за доходами.

7. Наведіть та схарактеризуйте фінансові інструменти грошового ринку, що використовуються в Україні для виконання бюджету.

8. Проаналізуйте особливості кредитної угоди як головного інструменту ринку банківських позик (з економічної та правової точок зору).

9. Як визначається дохідність операцій з інвестування коштів у короткотермінові цінні папери грошового ринку?

10. У чому полягають особливості комерційних паперів як фінансових інструментів? Оцініть перспективи використання комерційних паперів в Україні.

11. Які нормативно-правові документи визначають особливості використання векселів в Україні? У чому полягають їхні особливості?

12. Розкрийте можливі загрози, що виникають в процесі використання векселів в економіці України.

13. Якими є особливості випуску та обігу ощадних (депозитних) сертифікатів в Україні?14. Особливості ринку депозитних послуг як сегмента грошового ринку України. Які чинники зумовлюють виникнення періодичних криз на депозитному ринку?

15. Яким чином використовуються банківські акцепти в міжнародній торгівлі?

16. Що таке РЕПО?

17. Які операції центральних банків належать до операцій на відкритому ринку? Назвіть причини та наслідки проведення таких операцій.

Тестові завдання

1. До фінансових інструментів грошового ринку належать: а) векселі; б) кредитні угоди; в) короткострокові кредитні угоди; г) депозитні договори; д) акції корпоративного інвестиційного фонду відкритого типу; е) правильні відповіді а) і в); є) правильні відповіді а), в) і г).

2. Логічний зв’язок між ринком банківських позик та грошовим ринком полягає в такому: а) усі кредитні угоди оформляються виключно короткостроковими та середньостроковими інструментами; б) частина ринку банківських позик є складовим елементом грошового ринку виходячи з функціонування відповідних фінансових інструментів; в) на цих сегментах взаємодіють одні й ті самі суб’єкти — комерційні банки; г) правильні відповіді а) і б); д) правильні відповіді а) і в).

3. Головними характеристиками цінних паперів, емітованих державою, з позиції інвестора є: а) можливість їх використання в окремих випадках для розрахунків з бюджетом; б) нижчий ризик порівняно з цінними паперами, що емітовані приватними емітентами; в) високий рівень ліквідності та надійності; г) відсутність ризику дефолту з боку держави; д) правильні відповіді а) — в); е) правильні відповіді а) — г).

4. Емітентами депозитних сертифікатів в Україні можуть бути: а) комерційні банки; б) кредитні спілки; в) комерційні банки та кредитні спілки; г) фінансові компанії; д) правильні відповіді в) і г).

5. Фінансовими інститутами, що надають короткострокові кредити на грошовому ринку України, можуть бути: а) венчурні пайові інвестиційні фонди; б) кредитні спілки; в) комерційні банки; г) ломбарди; д) відповіді а) — г) правильні; е) правильні відповіді б), в), г).

6. Усі короткострокові та середньострокові кредитні угоди є формально незабезпеченими (бланковими): а) так; б) ні.

7. Консорціальна позика — це а) позика, яка надається консорціуму; б) позика, яка надається одному позичальникові спільно групою банків; в) позики, які надаються одному позичальникові на однакових умовах кількома банками; г) усі відповіді а) — в) правильні; д) усі відповіді а) — в) неправильні.

8. Чи може бути ситуація, коли розмір кредитного ризику в процесі банківського кредитування дорівнює нулю: а) ні; б) так, якщо кредит надається урядовій структурі; в) так, якщо кредит в повному обсязі застрахований; г) так, якщо договором передбачено наявність ліквідної застави.

9. За різними класифікаційними ознаками векселі поділяють на такі групи: а) простий та переказний; б) фінансовий та товарний; в) місцевий та іногородній; г) правильні відповіді а) та б); д) усі відповіді а) — в) правильні.

10. Кредитна спілка — це: а) неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг; б) організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою отримання прибутку, а також задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг; в) неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів та інших осіб у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг.

11. Кредитні послуги на грошовому ринку передбачають: а) чітко визначене цільове призначення запозичених коштів;б) надання кредитів на термін до 1 року; в) обов’язкове забезпечення кредитів; г) усі відповіді а) — в) правильні; д) усі відповіді а) — в) неправильні.

12. Для операцій з обігу фінансових фондів на грошовому ринку одним із визначальних чинників є цільовий характер сформованих за їх рахунок грошових фондів: а) так; б) ні.

13. Негативні особливості кредитної угоди як специфічного інструменту грошового ринку такі: а) кредитор отримує можливість контролювати цільове використання ресурсів, що обмежує свободу дій позичальника; б) персоніфікований характер зменшує можливості переуступки прав та зобов’язань; в) виключна цільова спрямованість запозичених ресурсів; г) можливість юридичного закріплення відносин між кредитором та позичальником; д) правильні відповіді а) та б); е) правильні відповіді а), б) та г).

14. Послуги ломбардів на ринку короткострокового кредитування характеризуються такими особливостями: а) швидкість кредитування порівняно з іншими установами, що надають кредити; б) головною умовою отримання кредиту є наявність у позичальника у власності предмета застави; в) незначний розмір кредитів; г) як забезпечення не може використовуватися нерухомість та автомобілі; д) правильні відповіді а) — в); е) правильні відповіді а) — б).

Тематика рефератів

1. Аналіз сучасного стану грошового ринку в Україні (за окремими видами інструментів).

2. Сучасний стан та перспективи розвитку ринку банківських позик в Україні.

3. Основні проблеми банківської діяльності на грошовому ринку.

4. Аналіз застосування векселів на фінансовому ринку України.

5. Оцінювання рівня конкуренції на ринку банківських позик.

6. Аналіз банківських операцій з векселями.

7. Аналіз сучасного стану ринку ощадних (депозитних) сертифікатів.

8. Правове забезпечення операцій на відкритому ринку Національного банку України.Практичні завдання

10.1. Банк придбав на вторинному ринку шестимісячні комерційні папери за 9000 гр. од. за номінальної вартості 10 000 гр. од. та продав їх через 90 днів за 9250. Якою була дохідність вказаної операції для банку?

10.2. Інвестор придбав портфель тримісячних комерційних паперів, що мають сумарну номінальну вартість 1 000 000 гр. од. за 940 000 гр. од. Який дохід він отримає, якою буде дохідність інвестування коштів за умови, що інвестор дотримає цінні папери до дня погашення? Як зміняться дохід та дохідність, якщо власник комерційних паперів продасть їх на вторинному ринку через 60 днів за ціною 985 000 гр. од.?

10.3. Цінні папери за угодою РЕПО були придбані інвестором за ціною 4 800 000 гр. од., з обов’язковим продажем за ціною 5 000 000 дол. через 30 днів. Якою була дохідність подібної операції?

10.4. Компанія погодилася продати дилеру державні цінні папери за 25 млн гр. од. та через три місяці викупити їх за 25 625 000 гр. од. Якою буде ставка РЕПО для дилера?

10.5. Казначейські тримісячні векселі, що мають номінальну вартість 10 000 гр. од., продано на первинному ринку за ціною, що становить 97 % від номіналу. Визначити дисконт та ставку дисконту.

10.6. За 30 днів до погашення інвестор придбав тримісячний ощадний сертифікат за ціною 1045 грн. Номінальна вартість ощадного сертифіката 1000 грн, відсоткова ставка встановлена на рівні 16 % річних. Визначити суму, яку отримає власник ощадного сертифіката при погашенні та дохідність інвестування.

10.7. Вкладник вніс 2000 грн на депозитний рахунок банку під 16 % річних зі щоквартальним нарахуванням відсотків на п’ять років. Визначити дохід вкладника, якщо банк нараховує: а) прості відсотки; б) складні відсотки.

10.8. Інвестор має можливість укласти депозитний договір із двома банками. Перший банк пропонує 13 % річних з нарахуванням складних відсотків один раз на рік. Другий — 12 % річних зі щомісячним нарахуванням відсотків. Визначити ефективну річну ставку дохідності інвестора в кожному випадку. Який банк обере інвестор?

10.9. Порівняйте окремі види депозитів за запропонованими параметрами. Відповідь поясніть. Використовуючи офіційну звітність Національного банку України, схарактеризуйте поширеність того чи іншого виду депозитів на фінансовому ринку України. Які чинники, на вашу думку, впливають на структуру депозитних послуг за термінами?

Види депозитів Документарне оформлення послуги Відсоткова ставка Споживчі потреби вкладника Можливості управління інвестицією
Чекові
Строкові

10.10. Складіть структурно-логічну схему випуску облігацій внутрішньої місцевої позики в Україні. Які обмеження встановлено бюджетним законодавством щодо випуску таких фінансових інструментів та їх емітентів? Чим можна пояснити існування вимоги щодо обов’язкової процедури? матеріалу

Література для поглибленого вивчення

1. Глущенко С. В. Кредитний ринок: інститути та інструменти : навч. посіб. / С. В. Глущенко ; Нац. ун-т «Києво-Могилянська академія». — К. : Києво-Могилянська академія, 2010. — 153 с.

2. Котковський В. С. Банківські операції : навч. посіб. / В. С. Котковський, О. В. Нєізвєстна ; М-во освіти і науки України, ДВНЗ «Київський нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана», Криворізький екон. ін-т. — К. : Кондор, 2011. — 497 с.

3. Коцовська Р. Р. Банківські операції : навч. посіб. / Р. Р. Коцовська, О. П. Павлишин, Л. М. Хміль ; М-во освіти і науки України, Ун-т банківської справи НБУ. — К. : УБС НБУ : Знання, 2010. — 390 с.

4. Міжнародні комерційні угоди та розрахунки: нормативно-правове регламентування : навч. посіб. / [Ю. Г. Козак, Н. С. Логвінова, А. А. Наумчик та ін.] ; за ред. Ю. Г. Козака, Н. С. Логвінової ; М-во освіти і науки України. — К. : Центр учбової літератури, 2010. — 647 с.

5. Мороз А. М. Кредитний менеджмент : навч. посіб. / А. М. Мороз, Р. І. Шевченко, І. В. Дубик ; М-во освіти і науки України, ДВНЗ «Київський нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана». — К. : КНЕУ, 2009. — 399 с.

6. Мошенський С. З. Вексель. Базові концепції / С. З. Мошенський. — К. ; Рівне : Планета-друк, 2007. — 1202 с.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Регіональні та місцеві валютні ринки
11.2. Валютний курс. Чинники, що впливають на валютний курс
Номінальний та реальний валютний курс
11.3. Валютні операції
Паритет купівельної спроможності
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)