< Попередня  Змiст  Наступна >

10.6. Контролінг


Бюджет ка пітальних інвестицій на основі вибраного критерію рентабельності інвестицій визначає, які довгострокові активи необхідно придбати або побудувати. Бюджет капітальних інвестицій впливає на бюджет руху грошових коштів, прогноз прибутків і збитків (фінансових результатів) на бюджетний бухгалтерський баланс (змінюючи величину основних засобів та інших довгострокових активів).

Бюджетування капітальних інвестицій здійс нюється з урахуванням аналітичних показників їхньої економічної ефективності: періоду окупності інвестицій; внутрішньої ставки доходу (стандартний внутрішній коефіцієнт прибутковості); чистої теперішньої вартості; індексу рентабельності.

Прогнозний бухгалтерський баланс характеризує зміни фінансового й майнового стану підприємства за умови виконання передбачених бюджетами господарських і фінансових операцій.

Прогнозний баланс комерційної діяльності підпри ємства складається методом визначення відсоткового відношення активів до продажу. Він ґрунтується на тому, що на рух активів підприємства впливають зміни обсягу реалізації. За скорочення обсягу продажу зменшується сума активів, і навпаки, за зростання продажу постає потреба у збільшенні суми активів.

У разі використання цього методу активи поділяють на такі, що на них впл ивають зміни обсягу продажу (вони називаються спонтанними), і активи, незалежні від цих змін. Більша частина активів залежить від обсягу продажу. Так, дебіторська заборгованість, товарно-матеріальні запаси прямо пов’язані зі зменшенням або збільшенням продажу.

Статті пасиву балансу визначаються аналогічно через зміни, що відбуваються. Так, збільшення кіль кості зайнятих працівників веде до зростання показника «нарахована, але не виплачена заробітна плата», зростатиме оподаткування. Для розрахунку прогнозного балансу слід передовсім проаналізувати баланс за попередній рік.

Приклад2

Подамо розрахунок статей балансу, що прогнозувався підприємством на кінець планового року. Спочатку обчислюють відсоткові відно

Фінансове планування на підприємствах

51шення спонтанних статей балансу на кінець 2001 року до суми продажу. Якщо стаття балансу «грошові кошти» дорівнює 10 млн дол. на 500 млн дол. продажу, тобто становить 2% від продажу, то для визначення цієї суми за балансом на кінець планового року прогнозований обсяг продажу треба помножити на визначений відсоток. У такий спосіб обраховуються всі статті активів і пасивів та їхня загальна сума.

Цей розрахунок можливий у разі задовільного фінансового стану підприємства і належного рівня запасів сировини, а також дебіторської заборгованості. Коли прогнозується зміна активів і пасивів, то й прогнозовані активи/пасиви обчислюються з урахуванням відсотка їхнього зростання чи падіння.

Якщо сума розрахованих пасивів не покривається наявними активами, то підприємству необхідно знайти джерела по криття різниці між пасивами та активами, тобто або збільшити власний капітал, або вдатися до збільшення заборгованості. Під час визначення джерел фінансування враховується структурна політика щодо формування капіталу.

Приклад3

Підприємство уклало договір із власниками облігацій про підтримку відсоткового співвідношення заборгованості й активів на рівні 50%, а отже, половина активів підприємства може бути покрита заборгованістю. Крім цього, підприємство може зобов’язатися підтримувати поточний коефіцієнт ліквідності на рівні 2,5 або вище. Отже, умови договору, підписаного підприємством, є обмеженнями за визначення додаткових джерел фінансування. Обмеження можуть бути пов’язані із зобов’язаннями перед акціонерами.

 

Важливе місце в бюджетуванні належить контролю. Ієрархічна система бюджетів підприємства дає змогу встановити ефективний контроль за надходженням і витрачанням коштів, створити реальні умови для реалізації ефективної фінансової стратегії.

Схематично процес управління бюджетуванням зображено на рис. 10.5.

З бюджетом порівнюють досягнуті результати. У бюджеті закладено оцінку ефекту всіх змінних, які про гнозувались у процесі його розроблення.

До впровадження бюджетування поточні результати порівнювалися з результатами за минулий місяць чи аналогічний період попереднього року. Істотною вадою такого способу була неможливість урахувати зміни в напрямках діяльності підприємства та

52

Рис. 10.5. Управління бюджетуванням

Рис. 10.5. Управління бюджетуванням

Бюджет — база для внутріфірмового контролю: у міру реалізації закладених у бюджеті планів контролюються фактичні результати діяльності підприємства. Бюджетний контроль здійснюється простим порівнюванням фактичних показників із плановими. Це один з найпоширеніших способів перевірки виконання бюджетів підприємством.

Аналіз відхилень

1 фактичних показників діяльності структурного підрозділу від бюджетних та з’ясування причин цих відхилень є постійним процесом. Ці відхилення можуть бути як позитивними, так і негативними. За позитивних відхилень фактичний дохід є більшим від запланованого, а фактичні витрати нижчі за бюджетні. За негативних відхилень навпаки: фактичний дохід менший, а фактичні ви трати — більші.

Виявляння відхилень фактичних фінансових показників діяльності структурних підрозділів від планових (бюджетних) та їх аналіз здійснюються щомісяця. Така інформація є базою для розроблення заходів, спрямованих на зміну способу виконання бюджетів та перевірку обґрунтованості вихідних положень.

Особливому контролю підлягає рух грошових коштів. Контроль руху грошових коштів включає перевірку:

• правильності заповнення бюджетних форм;

• відповідності сум витрат затвердженим плановим лімітам;

• виконання бюджетного регламенту.

1

Відхилення фактичних даних від бюджетних спричиняються зовнішніми та внутрішніми факторами. До зовнішніх належать: загальноекономічні, соціальні, політичні, зміни в конкуренції та умовах поставок. До внутрішніх — зміни методів управління, неефективне використання ресурсів, неякісне складання бюджету.

Фінансове планування на підприємствах

53 Перевірка правильності заповнення бюджетних форм фінансовою службою здійснюється за додаткового залучення: ? аналітичних матеріалів зі складання бюджетів; ? розшифровки окремих сум; ? інших матеріалів, пов’язаних з формуванням та виконанням бюджетів.

Відповідність сум витрат грошових коштів затвердженим плановим лімітам фінансова служба з’ясовує з метою підтвердження права на витрати в межах затверджених планових лімітів, але тільки за умови виконання дохідної частини бюджету. В іншому разі фінансова служба з рішення фінансового директора має пра во зменшити підрозділові витратну частину бюджету.

Наднормативні витрати (з урахуванням їхньої доцільності і наявності вільних грошових коштів) здійснюються за рахунок прибутку і тільки з рішення фінансового директора в кожному конкретному випадку.

Фінансова служба здійснює також контроль і за плануванням руху грошових коштів за центрами фінансового обліку та за виконанням бюд жетного регламенту. У разі незадовільного виконання бюджету фінансова служба має право застосувати санкції та вжити необхідних заходів, спрямованих на поліпшення діяльності відповідного підрозділу підприємства.

Аналіз відхилень фактичних результатів діяльності підрозділу і даних бюджету уможливлює:

• ідентифікацію проблемних ділянок, що потребують першочергової уваги;

• пошуки нових можливостей, не передбачених у процесі розроблення бюджету;

• міру реальності планового бюджету.

Реальність бюджету визначається величиною відхилень фактичних значень від запланованих. Що ближчі фактичні й бюджетні значення показників, то вищою є реальність бюджету.

Реальність бюджету можна оцінити з таких співвідношень:

• обсяг продажу – фактична виручка ? виручці за бюджетом;

• сума витрат – фактичні витрати ? витратам за бюджетом;

• сума прибутку – фактичний прибуток ? прибутку за бюджетом.

Велика різниця між бюджетними і фактичними значеннями основних показників свідчитиме про недосконале планування та неефективне використання ресурсів.

Контрольна роль бюджетів зберігається і за умов перегляду й коригування. За невідповідності бюджету вимогам реальності він перестає бути інструментом управління, і його необхідно скоригувати (змінити). Бюдже т коригується, коли відбуваються суттєві зміни в послідовності виконання робіт, у витратах або в підприємства

54 кварталу. Що нестабільніші умови діяльності підрозділу підприємства, то частіше коригуються бюджети. Завданням контролю є зменшення витрат, що досягається поліпшенням методів і технологій виробництва, підвищенням відповідальності працівників за якість товарів (послуг). Зміна всіх бюджетів відбувається, коли прогнозований обсяг продажу значною мірою відрізняється від фактичного.

У процесі контролю визначається, коли і за яких умо в починається віддача від вкладених коштів, тобто проводяться розрахунки точки беззбитковості як елемента самоокупності. Продаж за межею точки беззбитковості є елементом самофінансування.

На базі оцінки бюджету, контролю за його виконанням, аналізу точки беззбитковості виявляється можливість удосконалення фінансової роботи підприємства, напрямки поліпшення його фінансового становища, бюджетува ння і фінансового планування в цілому.

Відхилення від гнучкого бюджету можуть спричинятися також змінами ціни і продуктивності праці.

Для поглибленого аналізу причин, що обумовили несприятливі відхилення від статичного бюджету, використовують так званий гнучкий бюджет.

Гнучкий бюджет — це бюджет, який складається не для конкретного рівня ділової активності, а для п евного його діапазону. Гнучкий бюджет ураховує зміни витрат залежно від зміни рівня реалізації. Інакше кажучи, він є динамічною базою порівняння результатів із запланованими показниками.

Аналіз фактичних відхилень від гнучкого бюджету можна деталізувати за місцями виникнення витрат.

Фактичні витрати зіставляються з даними стандартів, розроблених підприємством, а саме:

• витрати матеріалів на одиницю продукції, кг;

• витрати матеріалів на одиницю продукції, тис. грн;

• затрати робочого часу на виготовлення одиниці продукції, год;

• затрати на оплату праці на одиницю продукції, тис. грн / год.

Аналіз відхилень фактичних витрат від бюджетних проводиться на різних рівнях. На нульовому рівні фактичні показники зіставляються з даними зведеного бюджету, виявляються сприятливі (С) і несприятливі (Н) щодо розвитку бізнесу відхилення.

На першому рівні визначаються загальні причини відхилення фактичного прибутк у від запланованого в бюджеті (за рахунок обсягу реалізації чи загальної суми витрат).

У гнучкому бюджеті відображаються доходи і витрати, скориговані на фактичний обсяг реалізації, а в статичному — доходи і витрати, обчислені на базі запланованого обсягу реалізації. Фінансове планування на підприємствах

55Різниця між гнучким і статичним бюджетами виникає за рахунок змін в обсягах реалізації і характеризує якість роботи менеджера відділу збуту. Зменшення прибутку за змін реалізації розраховується за формулою: де ПО — відхилення прибутку залежно від обсягу реалізації;

() пст.бг.б

МДООПО??=±, () пст.бг.б

МДООПО??=±,

О г.б — обсяг реалізованої продукції за гнучким бюджетом;

О ст.б — фактичний обсяг реалізації продукції за статичним бюджетом;

МД п — запланована величина маржинального доходу на одиницю продукції.

На другому рівні аналізуються відхилення від гнучкого бюджету за стандартною й фактичною ціною придбання ресурсів. Відхилення в ціні розраховується за формулою:

Особлива увага на цьому рівні приділяється вартості матеріалів та їхній якості, тому що низька якість ресурсів потребуватиме згодом додаткових витрат на виправлення виробничого браку.

Особлива увага на цьому рівні приділяється вартості матеріалів та їхній якості, тому що низька якість ресурсів потребуватиме згодом додаткових витрат на виправлення виробничого браку.

У процесі контролю фактичні показники порівнюються з показниками статичного і гнучкого бюджетів. Це дає можливість своєчасно прийняти рішення щодо поліпшення якості упр авління діяльністю підприємства.

Питання для самоконтролю

1.Дайте визначення фінансового планування на підприємстві.

56

3.Охарактеризуйте методи фінансового планування на підприємстві.

4.Розкрийте зміст фінансової стратегії на підприємстві.

5.Поясніть значення оперативного і поточного фінансового планування на підприємстві.

6.Назвіть види бюджетів, що включаються до оперативного фінансового плану.

7.Розкрийте зміст бюджетування на підприємстві.

8.Охарактеризуйте контролінг на підприємстві.

9.Дайте визначення операційного та фінансового бюджету підприємства.

10.Назвіть і охарактеризуйте складові фінансового бюджету підприємства.

11.Назвіть і охарактеризуйте складові операційного бюджету підприємства.

12.Назвіть і охарактеризуйте розділи фінансового плану.

13.Наведіть можливі типи класифікації бюджетів за основними класифікаційними ознаками.

14.Яким нормативним актом регулюється порядок складання поточного фінансового плану?


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
11.1.2. Економічна сутність санації підприємств
11.1.3. Прийняття рішення про фінансове оздоровлення підприємства
11.1.4. Порядок проведення фінансової санації
11.2. Планування та фінансування санації підприємства
11.2.2. Санаційна спроможність підприємства та її оцінка
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)