Posibniki.com.ua Банківська справа Безпека банківської діяльності 8.3. Інформаційне супроводження діяльності банку


< Попередня  Змiст  Наступна >

8.3. Інформаційне супроводження діяльності банку


Формування інформаційного ресурсу є важливим але не єдиним завданням інформаційно-аналітичної роботи в банку. Не менш важливе місце посідає ще одне завдання ? інформаційне супроводження діяльності банку. Однозначно, що інформаційний ресурс буде активно використовуватися для забезпечення діяльності банку, але в процесі управління, проведення банком операцій, у господарській діяльності можуть виникати ситуації, які буд уть вимагати додаткової, нової інформації. Звичайно, забезпечення діяльності банку в таких ситуаціях здійснюватиметься через виконання ІАР. У таких випадках проводяться інформаційно-аналітичне дослідження нових клієнтів, контрагентів та партнерів, з якими банк планує вступити в певні взаємовідносини; інформаційноаналітичне дослідження та контроль персоналу під час прийому працівників на роботу, у проце сі роботи та при звільненні; інформаційний контроль банківських та господарських операцій; інформаційно-аналітичне забезпечення роботи щодо повернення дебіторської заборгованості; забезпечення інформаційного впливу в інформаційному середовищі банку. Інформаційне супроводження діяльності банку потребує оперативної реакції служби безпеки та її інформаційних підрозділів на події, що відбуваються навколо банку, зміни поведінки окремих його клієнтів, контрагентів і парт нерів, а в деяких випадках і працівників. Звичайно, у таких умовах необхідна об’єктивна інформація насамперед про суб’єктів зазначених подій, причому така, яку можна швидко зібрати. Тут можна було б скористатись інформацією з єдиного державного реєстру та послугами інформаційних агентств.

Останнім часом було прийнято ряд нормативних документів, які зробили більш дост упною інформацію з єдиного державного реєстру.

Сьогодні в Україні існують такі Державні реєстри, з яких суб’єкт господарювання за відповідною процедурою може отримати необхідну йому інформацію:

1. Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень (Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень затверджене наказом Міністерства юстиції від 20 травня 2003 р. № 43/5). Відповідно до п. 5.1 Положення кожна фізична та юридична особа має право доступу до відомостей про торги та майно, що реалізується. Пошук інформації про майно, що реалізується, здійснюється за такими реквізитами: ви д майна, що реалізується; поштова адреса (місцезнаходження) рухомого майна; початкова ціна продажу; населений пункт, у якому проводяться торги; найменування організації, яка проводить торги. Пунктом 6.1 Положення передбачено, що інформація з Єдиного реєстру про наявність виконавчих проваджень (у тому числі завершених) відносно боржників ? юридичних осіб та фізичних осіб ? підприємців надається у вигля ді скорочених витягів у паперовій або електронній формі на запити будь-яких фізичних та юридичних осіб. Таким чином, подавши запит установленого зразка, банк має змогу отримати інформацію про відкриті виконавчі провадження як щодо самого банку, так і стосовно його клієнтів, контрагентів чи партнерів, про які з різних причин банку могло бути не відомо.

2. Єдиний реєстр довіреностей (Положення про Єдиний реєстр довіреностей затверджене наказом Міністерства юстиції України від 28 грудня 2006 р. № 111/5); Пунктом 3.2 Положення передбачено, що скорочені витяги з реєстру надаються на письмовий запит будь-якої фізичної чи юридичної особи. Відповідно до п. 3.1.1 Положення скорочений витяг містить таку інформацію: реєстраційний номер і дат у реєстрації довіреності (її дубліката) в Єдиному реєстрі; номери та серії спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладено текст довіреності (її дубліката) ? для довіреностей, посвідчених у нотаріальному порядку; дату посвідчення довіреності (дата видачі її дубліката); строк дії довіреності; номер запису в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, за яким посвідчено довіреність (ви дано дублікат довіреності); відомості про посвідчення довіреності в порядку передоручення або відомості про припинення дії довіреності. Крім цього, перевірити бланки документів, складених нотаріально, можна за такою Інтернетадресою: http:rnb.informjust.ua/pages/default.aspx.

3. Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна (Положення про Єдиний реєстр затверджене наказом Міністерства юстиції України від 9 червня 1999 р. № 31/5 ).

4. Реєстр прав власності на нерухоме майно (Тимчасове положення затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 р. № 7/5). Відповідно до п. 5.1.1, п. 5.1.2 Положення право на отримання витягу та інформації з Реєстру прав мають: власник (власники), його спадкоємці та правонаступники юридичних осіб, уповноважені особи; суд, органи внутрішніх справ, органи прокуратури, органи державної податкової служби, державні виконавці, нотаріуси, органи Служби безпеки України та інші органи державної влади (посадові особи), якщо запит зроблено у зв’язку із здійсненням ними повноважень, визначених чинним законодавством України. Витяг із зазначе ного Реєстру містить таку інформацію: реєстраційний номер нерухомого майна; адресу (місцезнаходження) нерухомого майна; підстави виникнення чи припинення права власності; відомості про власника (власників); форму власності; вид і розмір часток спільної власності; опис нерухомого майна (розміри земельної ділянки, на якій розташований об’єкт; найменування будівель, споруд та їх літеровка; призначення май на; матеріали стін кожної будівлі та споруди; розмір житлової та нежитлової площі; процент зношеності тощо); вартість (вартість будівель і споруд за даними інвентаризації, у тому числі й самочинно збудованих, прибудованих чи реконструйованих, з урахуванням фізичного зносу та діючої індексації); особливі позначки реєстратора (дані, у разі їх наявності, про самочинно збудовані, пр ибудовані чи реконструйовані об’єкти, про накладення арешту та/або заборони, про перебування майна у податковій заставі тощо); термін чинності; дату видачі витягу з Реєстру прав; прізвище,

Інформацією з даного реєстру банк може контролювати відповідність балансових даних про його нерухоме майно правовим підставам щодо володіння ним.

5. Державний реєстр іпотек (Тимчасовий порядок затверджений Постановою КМУ від 31 березня 2004 р. № 410). Відповідно до п. 29 зазначеного Порядку буд ь-яка фізична чи юридична особа має право отримати витяг з нього. Для цього подається запит про наявність або відсутність запису в Реєстрі про обтяження і зміну умов обтяження нерухомого майна іпотекою, відступлення прав за іпотечним договором, передання, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної, видачу витягу про державну реєстрацію обтяження майна іпотек ою. У витягу із зазначеного реєстру міститься така інформація: дата реєстрації обтяження майна іпотекою; порядковий номер запису; відомості про іпотекодавця (майнового поручителя), іпотекодержателя, а також боржника за основним зобов’язанням, якщо він не є іпотекодавцем; відомості про відступлення прав за іпотечним договором; опис предмета іпотеки, достатній для його ідентифікації, та/або йог о реєстраційні дані; розмір основного зобов’язання; строк виконання основного зобов’язання в повному обсязі; посилання на випуск заставної або її відсутність, у разі реєстрації заставної ? реквізити заставної; відмітка про те, що іпотека є наступною; підстава внесення запису до Реєстру (іпотечний договір чи рішення суду); відомості про реєстр атора. Ця інформація вкрай необхідна банку, особливо в операціях іпотечного кредитування.

6. Державний реєстр правочинів (Тимчасовий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 671). Пунктом 18 зазначеного порядку передбачено, що витяг із реєстру видається на запит сторін правочину або уповноважених ними осіб. У п. 11 зазначається, що витяг містить таку і нформацію: порядковий номер запису та дата державної реєстрації; відомості про сторін правочину; опис нерухомого майна, щодо якого вчиняється правочин, достатній для його ідентифікації, та/або його реєстраційні дані; строк дії правочину; відомості про нотаріальне посвідчення правочину; відомості про реєстратора.

7. Державний реєстр обтяжень рухомого майна (Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня

2004 р. № 830). Пу нктом 28 зазначеного Порядку передбачено,

8. Єдиний державний реєстр судових рішень (Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2006 р. № 740). Відповідно до п. 20 зазначеного Порядку доступ до реєстру судових рішень здійснюється б езоплатно через офіційний веб-портал Державної судової адміністрації. Користувачам Реєстру надається можливість пошуку, перегляду, роздрукування електронних копій судових рішень, копіювання їх текстів у цілому або частин відповідно до режиму доступу до судових рішень, унесених до Реєстру за останніх п’ять років. Порядок надання інформації за попередній період визначається держателем реєстру. Доступ зді йснюється за такою Інтернет адресою: http:rnb.informjust.ua/pages/default.aspx.

З огляду на існування в Україні інформаційного ринку, необхідну інформацію можна отримати насамперед у суб’єктів такого ринку. Значним обсягом необхідної банку інформації можуть володіти інформаційні агентства. Наприклад, інформаційне агентство УНІАН надає такі інформаційні послуги:

УНІАН-Анонс ? анонси найважливіших подій, які відбуватимуться найближчими днями. Виходить дві чі на день. У понеділок та четвер виходить основний випуск (з повідомленнями про події наступних трьох

—чотирьох днів) українською та російською мовами (о 16-й та о 19-й годині), додаткові випуски (про події наступного дня). У п’яницю і суботу ? один раз на день о 18-й годині;

УНІАН-Бізнес-On-line ? опера тивні економічні новини у режимі реального часу. Виходять п’ять днів на тиждень російською мовою. Загальний обсяг ? до 100 повідомлень у день;

УНІАН-Бізнес ? економічні новини за тиждень та коментарі до них, аналітичні статті. Виходить щосуботи, російською мовою, обсяг ? від 25 сторінок;

УНІАН-Зв’язок ? інформаційні повідомлення про найважливіші події в галузі зв’язку, інформатики та технологій, які відбулися в Україні протягом тижня. Коментарі, аналітичні статті, офіційні документи (рішення уряду та парламенту), новини іноземних компаній. Виходить російською мовою у вівторок ? 2 випуски, обсяг ? до 200 сторінок на тиждень та ін. Інформаційні послуги надают ься агентством УНІАН на платній основі. Інформаційне агентство «Інтерфакс-Україна» ? компанія в структурі міжнародної інформаційної групи Interfax Information Services ? працює на ринку політичної та економічної інформації України з 1992 р. Серед інформаційних продуктів, що надаються інформаційним агентством є такі:

Ефір-Україна ? є оригінальною інформаційно-аналітичною системою, розрахованою на широке коло користувачів, які цікавлят ься станом світової економіки, фінансів і ринків України, Росії та країн СНД. Її структура включає розділи загальнополітичної, економічної, біржової та аналітичної інформації, які можуть цікавити банки і фінансово-інвестиційні організації, аналітичні служби, трейдерів, інвесторів.

Користувачі системи можуть одночасно отримувати інформацію про хід торгів у ПФТС, на ММВБ, МФБ, РТС, СПВБ і ФБСП; ко тирування з брокерських майданчиків, міжнародну фінансову інформацію (Standart & Poor’s), новини та інформаційно-аналітичні матеріали, фондові індекси в режимі реального часу. Котирувальна інформація включає котирування першого і другого порядків, архів за кілька років. Аналітичний модуль дає можливість виконати графічний і технічний аналіз.

Крім того, отримання необхідної інформації під час інформаційного супроводження діяльнос ті банку може здійснюватися від різного роду консалтингових та інших підприємств, які надають інформаційні послуги, а також за рахунок діяльності власних сил безпеки і їх інформаційних підрозділів.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Розділ 9 ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА БАНКУ
9.2. Захист матеріальних ресурсів банку
9.3. Фінансова безпека банку
9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Частина 2. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)