< Попередня  Змiст  Наступна >

9.3. Фінансова безпека банку


Фінансова безпека банку є головним елементом його економічної безпеки. Водночас певною мірою вона є самостійним елементом і являє собою такий стан фінансових ресурсів банку, за якого забезпечується його ефективна (прибуткова) діяльність, захист фінансових інтересів та здатність зберігати свої фінансові можливості під впливом різного роду небезпек і загроз. Тобто основна увагу фінан сової безпеки має бути спрямована на забезпечення ефективного використання фінансових ресурсів і підтримання їх на достатньому для ефективної діяльності банку рівні за будьяких умов. Останнє ж передбачає активну його діяльність щодо залучення фінансових ресурсів та їх ефективного вкладання. Виходячи з цього можна зауважити, що фінансова безпека охоплює всі сторони фінансової дія льності банку і забезпечує його стійкість та конкурентоспроможність у процесі функціонування.

Метою ж фінансової безпеки банку є забезпечення фінансової стійкості та фінансової незалежності банку, недопущення втрати та неефективного використання ним своїх фінансових ресурсів.

Основними завданнями фінансової безпеки є: моніторинг і прогнозування факторів, що визначають загрози фінансовій безпеці банку; формування оптимальної структури боргових (дебіторських та кредиторських) зобов’язань банку; протидія злоч инним посяганням на фінансові ресурси банку та уражаючим факторам надзвичайних ситуацій; визначення повноважень і функцій посадових осіб банку в його фінансово-господарській діяльності; моніторинг індикаторів фінансової безпеки банку; визначення пріоритетів і оптимізація використання фінансових ресурсів; збереження і нарощування фінансових ресурсів банку; забезпечення балансу доходів і витрат у діял ьності банку; забезпечення ліквідності та платоспроможності банку; формування умов для швидкого відновлення платоспроможності та ліквідності банку, адекватних обстановці фінансового стану у випадках негативного впливу на нього екстремальних ситуацій.

До об’єктів фінансової безпеки банку слід віднести: ? кошти (готівкові і безготівкові); ? фінансові розрахунки; ? фінансові документи; ? фінансові інструменти (акції, векселі, обліга ції, страхові поліси); ? дорогоцінні метали та коштовне каміння; ? фінансові відносини.

Особливий характер банківської діяльності, заснований на різних прийомах використання коштів, зумовлює і відповідні специфічні підходи до забезпечення фінансової безпеки банків.

Специфічність заходів фінансової безпеки полягає в тому, що вони мають поділятися на дві категорії — заходи загал ьного (рис.9.1) та заходи спеціального характеру (рис. 9.2).

До заходів фінансової розвідки банку слід віднести:

• отримання інформації про фінансові можливості конкурентів і клієнтів банку;

• виявлення тіньової складової у фінансових ресурсах клієнтів;

• дослідження кредитної і податкової історії клієнтів;

• пошук прихованих фінансових ресурсів (активів) у процесі здійснення роботи щодо повернення простроченої дебіторської заборгованості;

• контроль законності використання фінансових ресурсів банку;

• визначення причин заподіяних банку збитків, упущеної вигоди і т. і.;

• контроль поведінки позичальників у процесі здійснення кредитного моніторингу;

• моніторинг фінансових ринків;

• визначення економічної потужності загроз (обсяг втрат, збитків, шкоди, упущеної вигоди і т. і.).

Рис. 9.1. Заходи фінансової безпеки загального характеру

Рис. 9.1. Заходи фінансової безпеки загального характеру

Рис. 9.2. Заходи фінансової безпеки спеціального характеру

Заходами з протидії втягуванню банку в незаконну фінансову діяльність є:

• фінансовий моніторинг операцій клієнтів банку;

• перевірка надійності кредиторів і законного походження їх фінансових ресурсів;

• інформаційно-аналітичне супроводження банківських операцій;

• формування картотеки ненадійних клієнтів і партнерів;

• дотримання заходів безпеки у процесі співпраці з кредиторами, партнерами і клієнтами;

• моніторинг суб’єктів фондового ринку.

Сам же процес забезпечення фінансової безпеки банку являє собою сукупність заходів, спрямованих на формування фінансових ресурсів, запобігання збиткам та ефективне використання коштів у його фінансово-господарській діяльності. Безпосередньо заходи із забезпечення фінансової безпеки виконуються у чотири етапи:

1. Визначення загроз фінансовій безпеці банку, їх небезпечності та механізмів не гативного впливу на фінансовий стан банку.

2. Визначення уразливих (слабких) місць і напрямів у фінансовій безпеці банку, розроблення та застосування заходів захисту та протидії негативному впливу загроз.

3. Визначення сильних сторін та переваг фінансової безпеки банку, проведення заходів щодо мінімізації ризиків використання коштів.

4. Формування (використання) сприятливих умов для здійснення фінансово-господарської діяльності банк у, реалізація заходів захисту його господарських і банківських операцій.

Ураховуючи, що внутрішні загрози мають досить значну питому вагу в усій сукупності загроз банку, а також численні

приклади проведення банками операцій, які є для них неефективними, а то й збитковими, особливе місце у фінансовій безпеці має займати протидія неконтрольованому витоку з банку коштів. Здійснення заходів з протидії неконтрольованому витоку коштів є функцією майже всіх банківських підрозділів за постійного контролю служби безпеки та керівництва банків. Тут мають проводитися досить різноманітн і заходи, серед яких: ? облік усіх видів коштів, фінансових документів і фінансових інструментів у банку; ? планування використання фінансових ресурсів банку; ? колективне прийняття рішень про здійснення великих платежів та об’ємних банківських операцій; ? визначення повноважень посадових осіб щодо використання коштів банку; ? дотримання принципу «чотирьох очей» при оформленні фінансови х документів; ? правове регулювання порядку фінансування проектів, операцій, діяльності банку; ? визначення обсягів відповідальності посадових осіб за допущені порушення при використанні коштів банку; ? установлення спеціального порядку доступу до фінансових ресурсів банку; ? забезпечення надійного зберігання готівки, цінностей, банків фінансових документів та інструментів у банку; ? установлення спеціального порядку нада ння банком гарантій, акредитивів, авалювання векселів, прийняття банком зобов’язань за третіх осіб; ? використання кошторисного підходу до фінансування господарської діяльності банку.

Оскільки переважну частину фінансових ресурсів банку становлять обігові кошти, то важливого значення для фінансової безпеки набуває захист банківських операцій, де здійснюється найбільший обіг коштів. Тут слід звернути увагу на те, що банківс ькі операції, є найбільш ризиковим видом діяльності банків, тому завжди потребують досконалого захисту.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Частина 2. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Частина 3. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Частина 4. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Частина 5. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
9.3.2. Протидія банку втягуванню його в незаконну фінансову діяльність
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)