Posibniki.com.ua Банківська справа Безпека банківської діяльності Частина 5. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій


< Попередня  Змiст  Наступна >

Частина 5. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій


та проценти за користування ним на умовах, установлених кредитним договором.

Організація роботи з клієнтами щодо проблемної заборгованості, за операціями з використанням спеціальних платіжних засобів здійснюється так само, як і з клієнтами, які мають кредитну заборгованість.

Як показує досвід більшості комерційних банків України — членів платіжних систем, платіжні засоби дозволяють оперувати тільки наявними на р ахунку держателя картки коштами за допомогою безготівкових розрахунків.

Платіжні картки повинні прийматися для оплати товарів і різноманітних послуг підприємствами торгівлі і сервісних пунктів в Україні і за її межами (якщо картка міжнародна). У разі втрати картки її держатель зобов’язаний негайно сповістити про це банк-емітент.

У свою чергу, банк-емі тент або визначена ним юридична особа під час отримання повідомлення та/або заяви про втрату спеціального платіжного засобу зобов’язаний ідентифікувати держателя і зафіксувати обставини, дату, годину та хвилини його звернення на умовах і в порядку, установлених договором. Крім того, після надходження вказаного повідомлення банк-емітент зобов’язаний негайно зупинити здійснення операцій з використанням цього спеціального платіжного засобу.

Залишок ко штів на рахунку в разі втрати спеціального платіжного засобу або закінчення терміну його дії, а також розірвання чи припинення дії договору за дорученням власника рахунку перераховується на інші рахунки або видається готівкою з дотриманням термінів, установлених правилами платіжної системи та договором.

Емітенти карток пови нні інформувати мережу сервісних організацій про номери карток, які визнані недійсними: украдені, загублені, фальсифіковані, фальшиві. Така інформація доводиться у вигляді списку номерів платіжних карток, який називається «стоп-листом». Це список карток, які повинні бути вилучені у клієнта, де б вони не пред’являлись до сплати.

Для підвищення якості карткового обслуговува ння населення в даний час широко використовуються банкомати. Банкомат ? це програмно-технічний комплекс, що дає змогу держателю спеціального платіжного засобу здійснити самообслуговування за операціями з одержання коштів у готівковій формі, унесення їх для зарахування на відповідні рахунки, одержання інформації

щодо стану рахунків, а також виконати інші операції згідно з функціональними можливостями цього комплексу. Ще при оформленні картки клієнт одержує крім самої картки запечатаний конверт, що містить РІN-код ? набір цифр або набір букв і цифр, відомий лише держателю спеціального платіжного засобу і потрібний для його ідентифікації під час здійснення операцій із використа нням спеціального платіжного засобу (не знає РІN-код навіть банк; код автоматично наноситься на папір і запечатується в конверт при видачі картки; визначити РІN-код, звернувшись до комп’ютера в банку, неможливо, бо на магнітній смузі його теж немає).

Під час здійснення операції банкомат у певний момент запитує РІN-код. Пр и спробі тричі набрати неправильний помилковий РІN-код банкомат захоплює картку. Теж відбувається, якщо результат авторизації негативний. Коли ж усе гаразд, держатель картки, може продовжити здійснення операції, а також, при бажанні — виписку про стан рахунку, сума на якому змінилася за командою пристрою.

Останнім часом спектр злочинних посягань на кошти кліє нтів банків, що перебувають на карткових рахунках значно розширився. Поява фішингу банкоматів з так званими скімерами

— обладнанням, що дає змогу знімати з магнітної стрічки пластикової картки інформацію, яка дозволяє виготовити дублікат картки. Ще одним способом посягання на карткову інформацію є встановлення спеціальної накладки на клавіатуру банкомату, яка дає можливість узнати PIN-код картки. Цікаво, що комплект із скімера і накладки можна ві льно придбати через Інтернет, що робить такі посягання досить поширеними.

З метою попередження та захисту від цих та інших посягань на карткові кошти клієнтів банків було б доцільним ввести так зване SMS-інформування їх про проведені операції по карткових рахунках. У цьому раз і про проведення будь-якої операції з використанням карткового рахунку клієнта йому надходить SMS-повідомлення і в такий спосіб він може контролювати наявність та витрати його коштів та відповідно реагувати на несанкціоновані ним операції.

Ще одним способом захисту картки є використання при її виготовленні мікропроцесора ? спеціального чіпа. Підробити чіп досить скл адно.

В умовах поширення посягань на банкомати й операції, які вони проводять доцільно обладнувати їх системами відеоспостереження. Також відеокамера страхує банк на випадок,

коли клієнт хоче ввести банк в оману, що до його рахунку хтось має несанкціонований доступ і викрадає його кошти, коли насправді гроші знімаються ним самим.

Валютні та неторговельні операції. Серед операцій банків значне місце займають валютні операції. Тому захист таких операцій, особливо операцій, пов’язаних з міжнародними розрахунками, також має велике значення в с истемі економічної безпеки банків.

Однією з найбільш значимих сфер валютного й експортного контролю є операції по міжнародних торговельних розрахунках. Їхня важливість визначається насиченням валютного ринку України вільноконвертованою валютою, проблемою повернення коштів із-за кордону, стабілізацією курсу національної валюти.

Найбільш поширеною формою міжнародних розрахунків по експортно-імпортних операціях у наш ій країні є акредитивна форма.

Банк, отримавши заяву на відкриття акредитиву, повинен ретельно проаналізувати і подану заяву, і наданий договір (контракт). Аналіз проводиться послідовним розглядом кожного пункту заяви щодо відповідності його наданому договору (контракту).

Важливим, з точки зору безпеки, моментом є розгляд наданих експортером документів і прийняття рішення за ними. Ту т слід чітко керуватись принципом суворої відповідності тексту наданих документів умовам акредитива (банк може здійснити платіж тільки проти тих документів, які повністю відповідають акредитиву) та строків відвантаження товарів і надання документів (банк має право не здійснювати платежі за документами, які надані пізніше визначеної дати та терміну).

У разі позитивного розгляду заяви і пр ийняття рішення щодо відкриття акредитиву банк виконує відповідні дії, передбачені технологією таких операцій. Щодо елементів захисту технології проведення зазначеної операції, то слід звернути увагу на таке.

Банк-емітент відкриває акредитив за умови, що він забезпечений грошовими коштами наказодавця акредитива (покритий акредитив), або на підставі відкритих наказодавцю акредитива уповноваженим банко м-емітентом кредитних ліній, або на підставі отриманих у кредит коштів, або на підставі гарантій, наданих третіми сторонами на користь уповноваженого банку-емітента, або на підставі забезпечення наказодавцем акредитива відповідною заставою, порукою тощо, або без будьякого забезпечення згідно з внутрішніми положеннями уповноваженого банку-емітента (непокритий акредитив).

Якщо іноземна валюта грошового забезпечення акредитива відрізняється від виду іноземної валюти, у якій відкривається акредитив, визначеного умовами акредитива, то сума коштів грошового забезпечення акредитива за вимогою уповноваженого банку-емітента може бути збільшена на суму можливих ризиків від зміни курсів іноземних валют за умови, що це передбачено в заяві про відкриття акредитива та/або в до говорі банківського рахунку та/або інших договорах, укладених між наказодавцем акредитива та уповноваженим банком-емітентом.

Якщо кошти грошового забезпечення надані в грошовій одиниці України, то в разі значного зростання курсу іноземної валюти або гривні в заяві про відкриття акредитива наказодавець акредитива повинен передбачити право уповноваженого банкуемітента списати (у де нь виконання платежу за акредитивом) з поточного рахунку наказодавця акредитива додаткову суму коштів у національній валюті для здійснення операції з купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України з метою забезпечення покриття за акредитивом у повному обсязі.

Під час перевірки документів, які надані бенефіціаром, необхідно спочатку впевнитися, що за зовніш німи ознаками вони відповідають умовам акредитива. Якщо в них виявлено якісь розбіжності, слід вважати, що такі документи не відповідають умовам акредитиву. І в такому разі банк повинен діяти відповідно до вимог, указаних у Положенні про порядок здійснення уповноваженими банками операцій за документарними акредитивами в розрахунках за зовнішньоекономічними операціями, затвердженому постановою Правління Націона льного банку України від 3 грудня 2003 р. №514.

Оцінюючи документи, необхідно:

• перевірити їх комплексність (наявність усіх перелічених в акредитиві документів у необхідній кількості примірників);

• перевірити правильність оформлення кожного документа та його відповідність вимогам акредитива (правильність заповнення реквізитів бланку документа, наявність підписів, печаток, штампів, передавальних надписів, віз, застережень або інших поміток, які обумовлені в акредитиві, або формою самого документа), а також впевнитись у відсутності явних слідів підробок;

• перевірити документи за змістом та цифровими даними (документи повинні відповідати вимогам акредитива і не містити ніяких суперечностей, весь комплект документів повинен

Також підлягають перевірці: транспортні документи, страхові документи, комерційні рахунки.

Крім того, банк повинен ретельно стежити за виконанням бенефіціаром решти умов акредитива:

• установлених в акредитиві строків;

• умов транспортування товару;

• умов, що стосуються кількісних та якісних характеристик товару;

• умов, що стосуються страхування товару та інших умов.

З метою попередження втрат від шахрайства при розрахунках за акредитивом банку слід отримати від особи, на користь якої видається акредитив відомості, що підтверджують факт реального існування організації-продавця, надійність контракту і наявність можливостей виконати поставку товару.

Таким чином, акредитивна форма розрахунків сама по собі є однією із захисних форм у часті банків у міжнародних торговельних розрахунках. А проведення зазначених перевірок, передбачених технологією розрахунків за допомогою акредитивів, є важливим елементом захисту самої розрахункової операції.

Подібні елементи захисту застосовуються і при інших формах розрахунків ? інкасо, гарантій. Важливим, з погляду безпеки, тут буде безумовне дотримання банками технологій проведення операцій, передба чених відповідними законодавчими та нормативними актами. Практично всі елементи захисту спрямовані на отримання банками інформації, яка б найбільшою мірою характеризувала об’єктивну сторону тієї чи тієї операції.

Одним із видів неторговельних операцій банків є операції з іменними і дорожніми чеками. Чек ? паперовий розрахунковий документ установленої форми, що містит ь нічим не обумовлене письмове розпорядження чекодавця платнику про сплату чекодержателю зазначеної в ньому суми коштів протягом установленого строку. Сфера чекового обігу зазнає досить сильного впливу різного роду махінацій і зловживань, оскільки основним ідентифікатором власника чека часто є його підпис (насамперед іменні та дорожні чеки). Тому банки повинні приділяти досить серйозну увагу захисту так их операцій. Так, іменні чеки в основному повинні прийматися на інкасо. Тобто прийнятий чек після його перевірки на справжність (водяний знак, випуклість зображень, реакція на ультрафіолетове

випромінювання і т. п.), правильність заповнення, термін дії й оформлення відповідно всіх документів, відправляється іноземному банку, який, у свою чергу, також перевіряє справжність чека для виплати клієнту. Наявність подвійного контролю є непривабливим для шахраїв, тому операції з іменними чеками, які приймаються на інкасо, часто обходяться ними. У даному разі зловживання може бу ти тільки за наявності змови шахрая і банківського працівника при перевірці документів. В останньому випадку слід забезпечувати контроль діяльності працівників, задіяних в операціях з чеками, періодичні перевірки їх роботи та документів, виконаних ними, а також перевіряти всі скарги та заяви, які надходять з приводу порушень правил проведення операцій з чеками.

Дорожній чек ? це паперовий розрахунковий докумен т, що виражений в іноземній валюті та використовується як засіб міжнародних розрахунків неторговельного характеру і є грошовим зобов’язанням чекодавця виплатити зазначену в чеку суму чекодержателю (власникові), підпис якого проставляється в зазначеному місці під час продажу. Такі чеки друкуються на спеціальному папері і мають відповідні но мінали, вид і захисні засоби.

Основними заходами безпеки в операціях з дорожніми чеками за досвідом банків можуть бути: ? операції з продажу дорожніх чеків фізичній особірезиденту здійснюються після пред’явлення цією особою касиру каси банку (установи) або пункту обміну валюти банку (установи) паспорта громадянина України або довідки на проживання особи, яка мешкає в Україні, але не є громадянино м України, та проїзного документа особи без громадянства для виїзду за кордон або паспорта для виїзду за кордон; ? операції з продажу дорожніх чеків фізичній особі-нерезиденту здійснюються після пред’явлення цією особою уповноваженому працівникові банку (установи) паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та за наявності підтверджених документів про джерела походження іноземної валюти у нерезидента. (У в’їзній митній декларації на ввезення готівкової іноземної валюти нерезидента робиться відмітка про продаж дорожніх чеків); ? після продажу дорожніх чеків фізична особа (резидент чи нерезидент) або уповноважений представник юридичної особирезидента, або уповноважена особа представництва юрид ичної особи-нерезидента, що від’їжджають у службове відрядження, у присутності працівника банку (установи) ставлять свій підпис на

? під час купівлі (сплати) дорожніх чеків уповноважений працівник банку (установи), пункту обміну валют банку (установи):

• перевіряє паспорт або інший док умент, що посвідчує особу, а також відсутність на дорожніх чеках виправлень або написів, які заважають прочитанню першого підпису власника;

• перевіряє реквізити дорожніх чеків на наявність захисних елементів дорожніх чеків і першого підпису чекодавця у відповідному місці;

• перевіряє відповідність першого підпису чекодержателя на дорожніх чеках його підпису в па спорті або іншому документі, що посвідчує особу;

• з’ясовує назву іноземної валюти, яку чекодержатель бажає одержати за дорожніми чеками;

• стежить за тим, як і де чекодержатель ставить другий підпис на дорожніх чеках згідно з правилами, установленими емітентом;

• у разі виникнення будь-яких сумнівів щодо дійсності підпису проп онує чекодержателю підписати дорожні чеки втретє на зворотному боці та записує паспортні дані; пропонує надати повідомлення про продаж дорожніх чеків, де зазначено їх кількість, серію, номер, назву іноземної валюти, номінал та загальну суму, а також є підпис чекодержателя;

• при виникненні серйозних сумнівів, а також при виплаті по чеку значних сум реко мендується зв’язатися з емітентом дорожнього чека і пересвідчитися, чи немає номера даного чека в списках вкрадених чи загублених;

• якщо чек є вкраденим чи загубленим, або особистість власника викликає певні сумніви, такий чек не оплачується і не повертається власникові. Про таке доцільно, не викликаючи підозри у власника чека, повідомити правоо хоронні органи.

На безпеку валютних операцій уповноважених банків може мати значний вплив необдуманий вибір банків-кореспондентів за кордоном. При виборі банку-кореспондента необхідно керуватися інформаційними довідниками міжнародних рейтингових агентств, де містяться списки банків, оцінені за різними видами рейтингу. Відкриваючи коррахунок, необхідно вивчити установчі документи, баланс на останню звітну дату, список банків-к ореспондентів даного банку, установити ліміти

коштів у розрахунках із банком-кореспондентом, домовитися про умови обслуговування рахунку, одержати зразки підписів співробітників банку, юридичну адресу, телефони та іншу необхідну інформацію. Більша частина порушень відбувається при здійсненні розрахунків по «лоро»-рахунках банківкореспондентів, оскільки режим їх функціонування неврегульований (проплати за кордон за підробними документами, «відмивання» грошей за допомогою «лоро»-рахунків, ко ли «брудні» гроші, які накопичуються на рахунках іноземних банків, використовуються для оплати товару українського виробника і т. п.). З метою недопущення перелічених вище порушень банкам необхідно вимагати від українських резидентів, які перераховують іноземним партнерам гривню на «лоро»-рахунки, таких же документів суворої звітності (митних декларацій, контрактів), як і для проведення конверта ційних операцій на Українській міжбанківській валютній біржі, а для здійснення авансових платежів доцільно застосовувати різноманітні форми акредитивів, не видавати кредити нерезидентам у національній валюті. Якщо банк здійснює термінову купівлю національної валюти у нерезидента за валюту, бажано розраховуватися напряму, уникаючи посередників. Крім того, комерційним банкам корисно диверсифікувати торгівлю валютою, що дає змогу ск оротити ризик неплатежів. Сюди може ввійти система одночасних розрахунків, за якої банк і центральна клірингова палата зобов’язані здійснювати одночасні розрахунки. При купівліпродажу валюти існує також ризик неотримання прибутку, коли кошти не використовуються. Так, стандартний термін здійснення угоди «спот» — два робочі дні. Тому банкам при здійсненні перерахувань необхідно виходити з того, що робочі дні не включают ь суботи, неділі або свята в обох країнах, чиї валюти використовуються, угоди між американськими і канадськими доларами проводяться на наступний робочий день. На Середньому Сході FX ринки закриті по п’ятницях, але відкриті по суботах.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
9.3.3. Особливості забезпечення фінансової безпеки банку в умовах глобалізації
9.4. Протидія рейдерським посяганням на банки
9.5. Забезпечення економічної безпеки банку в період роботи тимчасової адміністрації
Розділ 10 ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ БАНКУ В РОБОТІ З КАДРАМИ
Частина 2. Розділ 10 ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ БАНКУ В РОБОТІ З КАДРАМИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)