Posibniki.com.ua Банківська справа Безпека банківської діяльності 9.4. Протидія рейдерським посяганням на банки


< Попередня  Змiст  Наступна >

9.4. Протидія рейдерським посяганням на банки


Розглядаючи питання протидії рейдерським посяганням на банки, слід наголосити на тому, що вітчизняні банки поки що не навчилися сприймати проблему рейдерства всерйоз. Якщо проаналізувати сучасний стан захисту банків, то можна сказати, що створення серйозних перепон на шляху рейдерів для банків залишається проблемою. На жаль, етап захисту банків

починається тільки в момент рейдерського нападу або набагато пізніше, так як аналіз на зацікавленість рейдерів певним банком не проводиться.

Разом з тим слід зазначити, що на даний час існує певна низка заходів протидії рейдерським посяганням, у тому числі і на ринку банківських послуг. Пам’ятаючи про те, що першим етапом незаконного п оглинання є розвідка, банки мають постійно звертати увагу на ознаки, що вказують на масштабний збір інформації про них. Насамперед слід знати джерела інформації про банк, на які звернуть увагу рейдери в першу чергу.

Основними з таких джерел є Національний банк України, реєстратор ? де зберігається реєстр кредиторів, органи податкової служби, бюро технічної інвентаризації, Ас оціація українських банків, бюро кредитних історій. Саме з цими організаціями банку слід тримати тісні взаємовідносини та контролювати будь-які спроби отримати інформацію про банк через них. Отримавши інформацію про зацікавленість певних суб’єктів банком, вживаються заходи щодо ідентифікації суб’єктів і причин такої зацікавленості. Надалі дії банку будуть залежат и від поведінки вказаних суб’єктів, але банк має вжити превентивних заходів щодо мінімізації ризику підпадання під рейдерську атаку. Серед них: ? формування захищеної корпоративної структури банку, тобто створення в банку такої системи управління його діяльністю і володіння власністю, яка б не дозволила рейдерам перебрати на себе управління банком і розпоряджатися його власністю без уча сті акціонерів. Сюди ж треба віднести і обмеження повноважень керівника банку щодо здійснення масштабних угод з фінансами і майном. Разом з тим керівник і провідні менеджери банку мають бути певною мірою мотивовані щодо ефективної своєї роботи, у тому числі і стосовно захисту від рейдерських посягань. Така мотивація мо же здійснюватися через участь зазначених осіб у акціонерному капіталі та прибутку банку, а також через ефективний контроль їх роботи; ? максимальна консолідація пакету акцій, бажано доведення його до контрольного. А якщо є можливість, то краще об’єднати всі акції під єдиним управлінням. Крім того, важливим буде встановлення і підтримка максимально можливої ціни на акції банк у; ? підтримка тісних взаємовідносин з реєстратором акцій банку та контроль заходів, що вживаються ним щодо захисту реєстру акціонерів. Хороші стосунки з компанією-реєстратором

В окремих випадках банк може організувати власну компанію ? реєстратора, єдиним засновником якої буде сам банк. Як правило, основним клієнтом такої компанії, а то і єдиним буде суб’єкт ? засновник компанії, тобто банк;

• структурування банківського бізнесу з метою безпечного і конфіденційного володіння ним. Тут під структуруванням слід розуміти комплексну процедуру, яка дозволяє створити таку систему володіння і управління найбільш привабливими активами банку, яка зробить їх недосяжними для третіх осіб.

Ефективність дій банку щодо захисту від рейдерських атак залежатиме від своєчасного виявлення початку активізації рейдерів що до банку. Однією з найбільш явних ознак є незвична поведінка міноритарних акціонерів. Від них починають надходити запити про фінансовий стан банку, плани його розвитку, роботу керівництва банку. До компанії-реєстратора надходять запити з вимогою надання витягу з реєстру кредиторів, а до Національного банку України чи Асоціації українських банків запити про надійність банку. У більш ості випадків міноритарних акціонерів представляють їхні довірені особи.

Другою ознакою є звернення, знову ж таки міноритарних акціонерів, до суду з вимогою захистити їх права по несуттєвих питаннях, як правило, таких, що вирішуються без будь-яких заперечень банком. Характерно, що позови таких акціонерів подаються одночасно в кількох різних регіонах, що го ворить про керованість судової процедури.

Ще однією ознакою є нездорова зацікавленість банком з боку засобів масової інформації, причому зацікавленість однобока і явно тенденційного і деструктивного характеру. Інколи подібною ознакою може бути зацікавленість банком сторонніх експертів, дослідників, консультантів, які нібито прагнуть вивчити досвід банку щодо виявлення причин його успіху в бізнесі.

Явною ознако ю, що вказує на початок рейдерських дій, є погіршення відносин з місцевими органами влади, рішення яких обмежують діяльність банку. Одночасно банк підпадає

під тотальну перевірку всіх органів, які мають функції контролю.

Нерідко основним акціонерам банку, що утримують контрольний чи блокувальний пакет акцій, може надходити пропозиція продажу його певним особам як юридичним, так і фізичним.

Якщо помічено дві і більше подібних ознак, необхідно терміново вживати заходів до захисту власності банку, а для власників — свого бізнесу.

У цьому разі банк може вдат ися до таких заходів: ? блокування пакета акцій з одночасним проведенням додаткової їх емісії. Такі дії можуть бути доцільними, коли у рейдерів перебуває пакет акцій, близький до блокуючого, і в банку немає інших способів щодо припинення їх дій; ? проведення контрскупки своїх акцій і також акці й компаній від імені яких проводиться рейдерська атака; ? структуризація активів банку, як правило, проводиться за рахунок переведення окремих установ банку до складу юридичних осіб — самостійних суб’єктів господарювання. Окремі матеріальні активи (транспортні засоби, комп’ютерна техніка, окремі будівлі) можуть бути власністю підприємств, які є власністю окремих власників банку і в икористовуватися банком у своїй діяльності на договірних засадах; ? проведення роботи з акціонерами, щодо недопущення продажу ними акцій банку, якими вони володіють; ? у разі виявлення суб’єкта, від якого надходить рейдерська атака, може бути доцільним проведення контррейдерських дій банку щодо його власності; ? проведення переговорів з рейдерами і знаходження компромісних варіантів; ? оприлюднення недобросовісної, злочинної поведінки рейдерів щодо банку і залучення уваги до таких фактів широкого загалу громадськості.

З метою попередження рейдерських посягань та ускладнення дій рейдерів доцільним може бути створення банківських об’єднань, спільне користування різних суб’єктів господарювання, у тому числі і банками, майновими активами (будівлями, землею і т. і.), збільшення акці онерного капіталу банку та мінімізація різниці між його обсягом і вартістю активів банку. Також до таких заходів слід віднести і мінімізацію простроченої кредиторської заборгованості банку, а також недопущення проведення банком операцій з порушенням чинного

законодавства та операцій з коштами, що мають незаконне походження. Існує думка, що рейдерським нападам можуть піддатися лише невеликі банки. Спростовуючи цю позицію, слід нагадати історію з Промінвестбанком у 2008 р., коли банк ледве не було втрачено не тільки для його власників, а й для держави. Тому, незважаючи на потужність банківської структури, її міс ця в банківській ієрархії, для кожного з банків існує постійна загроза рейдерських посягань. Більш того, чим потужніший банк, тим загроза буде ставати все небезпечнішою. За таких умов найбільш надійним захистом банку від рейдерських посягань буде захист влади. Знаходження порозуміння з владними структурами, окремими впливовими у владі особами ? запорука безпечного життя банкірів, у тому числі і щодо рейде рських загроз.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Розділ 10 ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ БАНКУ В РОБОТІ З КАДРАМИ
Частина 2. Розділ 10 ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ БАНКУ В РОБОТІ З КАДРАМИ
10.2. Психологія недобросовісного працівника, клієнта, шахрая
10.3. Конфлікти у банку, їх попередження та вирішення
10.4. Управління кадровою безпекою банку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)