Posibniki.com.ua Менеджмент Організація та нормування праці ХАРАКТЕРИСТИКА УМОВ ПРАЦІ ТА ПРОВЕДЕННЯ АТЕСТАЦІЇ РОБОЧИХ МІСЦЬ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ХАРАКТЕРИСТИКА УМОВ ПРАЦІ ТА ПРОВЕДЕННЯ АТЕСТАЦІЇ РОБОЧИХ МІСЦЬ


3.1. Умови праці на виробництві, їх класифікація.

3.2. Методика інтегрального бального оцінювання важкості праці, розмір доплати за умови праці.

3.3. Сутність організації робочих місць.

3.4. Атестація робочих місць за умовами праці.

Резюме

Терміни і поняття

Література для поглибленого вивчення матеріалу

Вивчивши матеріали цього розділу, ви будете знати: поняття умов праці; класифікацію умов праці; методику інтегрального бального оцінювання важкості праці; категорії важкості робіт; гігієнічну класифікацію праці; елементи умов праці; травмонебезпека; суть і порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці; як здійснюється комплексна оцінка факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність стандартам безпеки праці, будівельним і санітарним нормам і правилам; уміти: визначати інтегральне бальне оцінювання важкості праці; визначати розмір доплати за умови праці; визначати чинники, які впливають на умови праці; визначати категорій важкості робіт; на основі типової раціональної організації праці робітників і фахівців атестувати робочі місця; складати карту умов праці на робочому місці.

3.1. Умови праці на виробництві, їх класифікація

?????? 3

Розвиток техніки і удосконалення технологій, підвищення рівня механізації, автоматизації виробництва, впровадження досягнень науки

— все це створює реальні передумови для покращення умов і збагачення змісту праці. Всі зазначені чинники пов’язані з інтенсифікацією праці. А це, у свою чергу, вимагає підвищення рівня профілактичної роботи щодо запобігання дії на працюючих додаткових небезпечних і шкідливих чинників. Незадовільний стан безпеки і умов праці у суспільному виробництві, щорічне зростання загальної суми витрат на фінансування пільгових пенсій вимагають від держави приведення національного законодавства з охорони праці у відповідність до норм і стандартів Європейського Союзу і в першу чергу щодо загальних вимог безпеки і гігієни праці.

Досягнення стандартів безпеки праці, які б відповідали вимогам провідних світових держав, можливе тільки за результативної співпраці суб’єктів трудового права у сфері регулювання охорони праці, тобто за допомогою впровадження ефективної системи управління охороною праці.

Метою управління охороною праці є забезпечення безпеки, збереження здоров’я і працездатності людини в процесі трудової діяльності.

Умови праці

— це сукупність взаємозалежних виробничих, санітарно-гігієнічних, психофізіологічних, естетичних і соціальних факторів конкретної роботи, обумовлених рівнем розвитку продуктивних сил суспільства, які визначають стан виробничого середовища й впливають на здоров’я та працездатність людини.

На формування умов праці впливають 3 групи факторів (рис. 3.1): соціально-економічні фактори: обумовлюють характер умов праці; техніко-організаційні фактори: впливають на формування умов праці на робочих місцях; природні фактори: їх дія обумовлюється особливостями природного середовища.

Умови праці визначаються певними елементами: санітарногігієнічні (пил, промисловий шум, вібрація, випромінювання, токсичні речовини); психофізіологічні (робоча поза, фізичне навантаження); соціально-психологічні (соціальний клімат у колективі); естетичні (освітлення, музика); технічні (рівень механізації праці).

Соціальноекономічні фактори

Соціальноекономічні фактори

Техніко-організаційні фактори

Природні фактори н о р м а т и в н о п р а в о в і е к о н о м і ч н і с о ц і а л ь н о п с и х о л о г і ч н і с у с п і л ь н о п о л і т и ч н і п р е д м е т и т ап р о д у к т и п р а ц і з а с о б ип р а ц і т е х н о л о г і ч н і о р г а н і з а ц і я в и р о б н и ц т в а , п р а ц іт а у п р а в л і н н я г е о г р а ф і ч н і б і о л о г і ч н і г е о л о г і ч н і

Умови праці санітарногігієнічні психофізіологічні естетичні соціальнопсихологічні технічні

Вплив умов праці на здоров’я та працездатність людини на ставлення до праці і задоволеність працею на ефективність праці та інші економічні показники на рівень життя і розвиток людини

Рис. 3.1. Формування умов праці

Забезпечення санітарно-гігієнічних умов праці, санітарнопобутового, лікувально-профілактичного і медичного обслуговування.

Функції системи управління охороною праці щодо санітарногігієнічних умов праці полягають: а) у забезпеченні: оптимальних із психофізіологічного погляду режимів праці та відпочинку; організації і функціонування санітарно-промислових лабораторій; виконання заходів, що стосуються полегшення й оздоровлення умов праці; працівників спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту; обробки миючими і знезаражуючими засобами; б) у виконанні вимог щодо: гігієнічної регламентації небезпечних факторів фізичної, хімічної, біологічної природи, що мають місце на виробництві; граничних норм навантаження жінок, неповнолітніх;

Діяльність у галузі лікувально-профілактичного обслуговування спрямована на зменшення наслідків несприятливого впливу виробничого середовища і трудового процесу на здоров’я людей. Це полягає в організації: безкоштовної видачі або молока, або рівноцінних продуктів харчування, передбаченої колективним договором для працівників деяких категорій; лікувально-профілактичного харчування відповідно до переліку виробництв, професій і посад, робота на яких надає право на безкоштовне одержання такого харчування у зв’язку з особливо шкідливими умовами праці; водолікувальних процедур; кімнат для масажу, лікувальної гімнастики та ін.

Що стосується медичного обслуговування, то у виробничій сфері воно полягає: у проведенні попереднього (при прийомі на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, які трудяться на важких роботах і роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці, а також медичних оглядів там, де є необхідність у професійному відборі; у проведенні щорічних обов’язкових медичних оглядів осіб у віці до 21 року; забезпеченні засобами надання першої допомоги; забезпеченні функціонування медичних пунктів (лікарень), медичних частин, аварійно-рятувальних формувань, центрів реабілітації потерпілих, медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення стійкої втрати професійної працездатності та інших медичних установ.

Умови праці за ступенем шкідливості та небезпечності поділяються на: оптимальні; допустимі; шкідливі; небезпечні.

Перший клас

оптимальні умови праці, тобто умови праці, за якими зберігається не лише здоров’я тих, хто працює, але і створюються передумови для підтримки високого рівня працездатності.

обмежень застосування роботи жінок і неповнолітніх на важких роботах і роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці; правочинності нічних понаднормових робіт тощо.

Другий клас

— допустимі умови праці

— характеризуються такими рівнями чинників середовища і трудового процесу, які не перевищують встановлених гігієнічних нормативів для робочих місць, а можливі зміни функціонального стану організму відновлюються під час регламентованого відпочинку або на початок наступної зміни і не повинні несприятливо впливати на стан здоров’я працівників і їхнього потомства.

Третій клас

— шкідливі умови праці

— характеризуються наявністю виробничих чинників, що перевищують гігієнічні нормативи і несприятливо впливають на організм працівників і їхнє потомство.

Четвертий клас

— небезпечні (екстремальні) умови праці

— характеризуються такими рівнями виробничих чинників, дія яких протягом робочої зміни або її частини створює загрозу для життя, високий ризик виникнення важких форм гострих професійних хвороб.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
3.3. Сутність організації робочих місць
3.4. Атестація робочих місць за умовами праці
4.1. Класифікація робочого часу
4.2. Методи вивчення трудових процесів і витрат робочого часу
Частина 2. 4.2. Методи вивчення трудових процесів і витрат робочого часу
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)