Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Функції фінансового ринку


< Попередня  Змiст  Наступна >

Функції фінансового ринку


У сучасній економіці фінансовий ринок має низку важливих функцій, до яких належать накопичувальна, інвестиційна та цінова. Саме у процесі реалізації таких функцій фінансовий ринок виконує своє суспільне призначення. Процеси реалізації кожної з функцій тісно пов’язані між собою: зокрема, накопичувальна функція передує інвестиційній, а вкупі вони являють собою процес мобілізації грошового капіталу фінансовим ринком; цінова функція реалізується у перебігу виконання перших двох функцій.

За умов глобалізації економіки та фінансових ринків перелічені функції набувають особливого значення, оскільки реалізація їх супроводжується інтенсивним рухом грошового капіталу не лише в межах національних (локальних) фінансових ринків, а й у межах цілих регіонів та світової економіки загалом. Грошовий капітал надзвичайно мобільний, і фінансовий ринок забезпечує його

мобілізацію (акумулювання та розміщення) не лише на національному, а й на глобальному рівні. Завдяки фінансовому ринку забезпечується перетік грошового капіталу між країнами та регіонами світу.

Накопичувальна функція фінансового ринку полягає у тому, що цей ринок акумулює грошовий капітал, котрий суб’єкти господарювання пропонують для подальшого інвестування. Таке має місце, наприклад, у процесі нагромадження банками грошового капіталу на депозитних рахунках своїх вкладників; або коли такі інституційні інвестори, як недержавні пенсійні фонди, страхові компанії, інститути спільного інвестування (корпоративні та пайові інвестиційні фонди) акумулюють грошовий капітал своїх клієнтів. Це надзвичайно важлива функція фінансового ринку, адже завдяки їй невеликий за обсягом грошовий капітал окремих вкладників банків та клієнтів інституційних інвесторів може бути трансформований фінансовими посередниками (професійними учасниками фінансового ринку) у великі за обсягом інвестиції, котрі потрібні іншим учасникам фінансового ринку — емітентам (позичальникам, реципієнтам). Крім того, реалізуючи накопичувальну функцію, фінансовий ринок акумулює різний за тривалістю грошовий капітал, який потім може бути трансформований у довготривалі інвестиції. Ідеться про те, що вклади в банках бувають різної тривалості (наприклад, один або три місяці, півр. або рік), а економіці необхідні великі за обсягом довгострокові гроші (терміном понад один рік). І завдяки фінансовому ринку вирішується питання формування необхідного за тривалістю та обсягами грошового капіталу. Інвестиційна функція фінансового ринку полягає в тому, що фінансовий ринок уможливлює ефективне розміщення акумульованого грошового капіталу. Тобто фінансовий ринок уможливлює оптимальне інвестування грошового капіталу, його вкладання у найприбутковіші проекти. На фінансовому ринку діє закон руху грошового капіталу в напрямі більшої норми прибутку.

Отже, реалізуючи накопичувальну та інвестиційну функції, фінансовий ринок мобілізує грошовий капітал суспільства. Накопичений за сприяння фінансового ринку капітал інвестується (позичається, вкладається) за допомогою того самого фінансового ринку. Фінансовий ринок уможливлює рух капіталу та збільшення його вартості. При цьому рух капіталу відбувається в напрямі вищої норми прибутку. Забезпечуючи такий рух капіталу, фінансовий ринок покликаний реалізовувати такі важливі для економіки завдання:

• капітал, що накопичується (акумулюється) з різноманітних джерел і є різним за обсягом та тривалістю, має відповідати за обсягами та строками потребам тих учасників ринку, в активи яких цей капітал буде інвестуватися (тобто потребам реципієнтів капіталу — емітентів, позичальників);

• накопичення та розміщення капіталу має супроводжуватися мінімальними ризиками;

• має забезпечуватися необхідна інвесторам дохідність капіталу;

• має забезпечуватися ліквідність інструментів фінансового ринку (фінансових інструментів), тобто створюватися умови для швидкої та без суттєвих втрат купівлі-продажу їх.

Функція ціноутворення надзвичайно важлива у ринковій економіці, оскільки розподіл та обмін усіх ресурсів суспільства здійснюється на основі попиту та пропозиції на ці ресурси, в основі чого лежить їхня ціна. Ціна ж грошового капіталу, яка фіксується на фінансовому ринку, дає можливість відображати ціни та цінові пропорції між рештою товарів в економіці. Ціна грошового капіталу не є довільною величиною, вона залежить від низки чинників. На фінансовому ринку ціна грошового капіталу формується шляхом зіставлень попиту та пропозицій на капітал і віддзеркалює рівень дохідності інвестицій та їхню ризикованість. Зокрема, на ціну капіталу впливають очікувана дохідність за інвестиціями грошового капіталу, тривалість обігу грошового капіталу, а також різні ризики, що супроводжують рух грошового капіталу.

Функція ціноутворення полягає в тому, що на фінансовому ринку в процесі операцій купівлі-продажу капіталу визначають ціну капіталу та інструментів фінансового ринку (цінних паперів). Фінансові інструменти, які є юридично оформленими фінансовими документами і містять інформацію про мінову вартість капіталу та операції з ним, можуть обертатися на ринку, виконуючи роль активу-посередника, і мати ціну. Такі фінансові інструменти є цінними паперами. Вони підвищують ліквідність та ефективність фінансового ринку.

Рівень розвитку фінансового ринку та його функціональність значною мірою залежать від стану економіки, в межах якої він функціонує. Але існує і зворотний зв’язок: організованість фінансового ринку країни та його відповідність найкращим світовим зразкам є вагомою запорукою економічного зростання такої країни. У результаті виконання своїх функцій фінансовий ринок підвищує ефективність обмінно-розподільних процесів у суспільстві, сприяє зростанню виробництва та економіки загалом.

Слід зазначити, що на фінансовому ринку здійснюється низка фінансових послуг, що в сукупності формують ринок фінансових послуг. Серед функцій ринку фінансових послуг є розрахункова функція, що полягає у здійсненні розрахунків за різноманітні товари та послуги, в тому числі за здійснення операцій з грошовим капіталом. Послуги за розрахунків надаються на ринку банківських послуг. До функцій ринку фінансових послуг належить також функція мінімізації ризиків капіталу, що полягає в наданні спеціальних послуг, які дозволяють мінімізувати ризики, пов’язані з рухом капіталу. До таких послуг належать послуги зі здійснення операцій хеджу (англ. hedge), котрі допомагають мінімізувати ризики суб’єктів господарювання, пов’язані зі зміною ціни валюти, в якій оцінюється капітал чи фінансовий інструмент.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Матриця руху капіталу в економіці
1.3. Роль фінансового ринку в сучасній економіці
Фінансовий ринок за умов інтернаціоналізації та глобалізації економіки
Фінансові ринки розвинених економік
РОЗДІЛ 2 ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ СУЧАСНОГО ФІНАНСОВОГО РИНКУ Зміст розділу
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)