Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Матриця руху капіталу в економіці


< Попередня  Змiст  Наступна >

Матриця руху капіталу в економіці


Рух капіталу в економіці має певні закономірності, що можуть бути подані у вигляді матриці. Далі наведено матрицю кругообігу капіталу, побудовану за даними балансів суб’єктів господарювання Канади впродовж 1990-х років (табл. 1.1).

1

Міжнародний стандарт фінансової звітності № 32 «Фінансові інструменти: подання», п. 11.

2

Там само.Таблиця 1.1

1

ГІПОТЕТИЧНА МАТРИЦЯ КРУГООБІГУ КАПІТАЛУ В ЕКОНОМІЦІ, %

Фінансові зобов’язання 6,3 12,3 18 6,7 43,3

Аналіз гіпотетичної матриці кругообігу капіталу дає підстави дійти таких висновків.

1. Сума використаного в економіці капіталу еквівалентна загальному обсягу його наявних ресурсів. Тобто інвестиції в реальні та фінансові активи дорівнюють сумі заощаджень, чистих активів та фінансових зобов’язань, що є в економіці.

2. У межах кожної групи суб’єктів господарювання сума використаного капіталу (тобто сума інвестованих коштів) дорівнює сумі джерел його фінансування.

3. Найбільший обсяг призначеного для інвестування капіталу формується домогосподарствами — їхні заощадження становлять понад третину всіх ресурсів капіталу країни (32 %).

4. Домашні господарства — найбільші споживачі капіталу (38,3 %).

5. Другим за обсягом генератором призначеного для інвестування капіталу є сектор нефінансових компаній, тобто корпорації, що працюють в реальному

1

Побудовано за даними: Horne J. C., Dipchand R. C., Hanrahan R. J. Fundamentals of Financial Manage-ment. — Scarborough, Ontario : Prentice-Hall Canada Inc., 1989. — P. 40.

секторі економіки. Обсяг їхніх чистих активів становить майже чверть усіх ресурсів капіталу в країні.

6. Власний капітал (чисті активи) фінансових посередників формує мізерну частку всього капіталу (трохи понад 1 %). Незважаючи на це, в загальному кругообігу капіталу роль цієї групи суб’єктів господарювання є винятковою завдяки їхній посередницькій діяльності.

7. У держави відсутні власні накопичення, тому дефіцит фінансових ресурсів, відомий як бюджетний дефіцит, держава покриває за рахунок залучених кредитів.

8. Обсяг коштів, інвестованих у реальні активи в цілому в економіці (56,7 %), у сукупності дорівнює сумі заощаджень та чистих активів загалом в економіці країни.

9. Обсяг інвестицій у фінансові активи (43,3 %) загалом в економіці дорівнює її фінансовим зобов’язанням.

10. Основними споживачами фінансових зобов’язань (тобто кредитних ресурсів) є фінансові посередники (18 %) та корпорації реального сектору (12,3 %).

11. Суб’єкти господарювання з реального (нефінансового) сектору економіки фінансують свої інвестиції в реальні активи переважно за рахунок власного капіталу (80,3 % = 24,4 : 30,4).

12. Найбільші за обсягом інвестиції у фінансові активи здійснюються фінансовими посередниками (18,9 %). При цьому фінансові посередники використовують для цього переважно не власні кошти, а запозичений капітал (95,2 % = = 18 : 18,9).

13. Другим за обсягом інвестором у фінансові активи є сектор домогосподарств (12,4 %). Ці інвестиції домогосподарства фінансують наполовину за рахунок власних заощаджень і наполовину за рахунок запозиченого капіталу.

14. Загалом в економіці грошовий капітал інвестується переважно в нефінансові, тобто реальні, активи (56,7 %).

15. За рахунок кредитних ресурсів (фінансові зобов’язання) фінансується 43,3 % економіки.

16. Структура інвесторів у фінансові активи така:

• фінансові посередники 43,6 % (18,9 : 43,3);

• домогосподарства 28,6 % (12,4 : 43,3);

• корпорації реального сектору 14,5 % (6,3 : 43,3);

• держава 13,1 % (5,7 : 43,3).

Зазначимо, що матриця руху капіталу в інших економіках може дещо відрізнятися, але описані тенденції є вельми показовими для сучасної розвиненої ринкової економіки. Зауважимо, що за суттєвого порушення балансу розподілу ресурсів в економіці, тобто у разі порушення пропорцій у кругообігу капіталу, може виникати фінансово-економічна криза.

Структуру активів та джерел їхнього фінансування в учасників фінансового ринку (за даними наведеної вище матриці) подано в табл. 1.2.Таблиця 1.2

СТРУКТУРА АКТИВІВ ТА ДЖЕРЕЛ ЇХНЬОГО ФІНАНСУВАННЯ

1

В УЧАСНИКІВ ФІНАНСОВОГО РИНКУ, %

Домогосподарства Корпорації нефінансового сектору Фінансові посередники Держава
АКТИВИ
Інвестиції в реальні активи 64,2 82,8 2 0
Інвестиції у фінансові активи 35,8 17,2 98 100
Джерела фінансових ресурсів (ПАСИВИ)
Чисті активи/ заощадження 83,5 66,5 6,7 -17
Фінансові зобов’язання 16,5 33,5 93,3 117

Як можна бачити, серед джерел фінансування домогосподарств та нефінансових корпорацій переважає частка власних коштів (тобто чисті активи та заощадження). І навпаки — у фінансових посередників у джерелах фінансування понад 93 % становлять кошти, запозичені від інших учасників ринку, частка власного капіталу є малою (6,7 %). У держави показник чистих активів (заощаджень) представлений від’ємним числом, що свідчить про дефіцит її ресурсів. Аналіз структури активів та пасивів підприємств різних галузей економіки в Україні підтверджує закономірності, виявлені за наведеними вище матрицями. Загалом по економіці на зобов’язання (довгострокові та поточні) припадає 52 % ресурсів капіталу, на власний капітал — 48 % 2 .


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Фінансовий ринок за умов інтернаціоналізації та глобалізації економіки
Фінансові ринки розвинених економік
РОЗДІЛ 2 ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ СУЧАСНОГО ФІНАНСОВОГО РИНКУ Зміст розділу
Класифікація інструментів сучасного фінансового ринку
2.2. Учасники фінансового ринку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)