Posibniki.com.ua Інформатика Корпоративні інформаційні системи 10.3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СИСТЕМИ SCALA ТА ІНШИХ СИСТЕМ


< Попередня  Змiст  Наступна >

10.3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СИСТЕМИ SCALA ТА ІНШИХ СИСТЕМ


Систему Scala було створено у Швеції 1978 року групою компаній Скала (Scala Business Solutions) — усесвітнім розробником і постачальником програмного забезпечення з управління бізнесом, фінансами й виробництвом для місцевих і міжнародних компаній. За час, що минув, система безперервно розвивалася як універсальний засіб фінансового обліку й комплексного управління підприємством. Центри розроблення і розвитку системи Scala працюють у Західній Європі, Азії, Росії та Америці. На теперішній час систему успішно використовують понад 90 держав світу на більш як 14 000 підприємств різного масштабу і профілю.

Серед останніх досягнень компанії Скала можна назвати серію програмних продуктів Scala для електронної комерції — Scala Solutions, яка стала володарем головного призу в категорії «Прикладання для електронної комерції» (НьюЙорк, 1999 р.), а також новий продукт Scala 5.1, який здобув акредитацію Асоціації розробників прикладного програмного забезпечення (BASDA) на сумісність із Євровалютою (1999 р.). На рис. 10.1 подано заставку системи Scala.

Головні позитивні якості програмного забезпечення Scala

— це гнучкість і модульність, що дають змогу враховувати не лише міжнародні стандарти з ор-

кого сортового обліку, за картками аналітичного обліку й оборотними відомостями бухгалтерії, оскільки оперативна інформація, яку вводить комірник, стає одночасно доступною дляі бухгалтера.

Рис. 10.1. Вигляд заставки системи Scala

На ринку СНД система Scala вперше була представлена у 1991 році. Scala СНД є лідером на ринку у своїй галузі, має офіси в Москві, Санкт-Петербурзі, Києві, підтримує своїх регіональних клієнтів через мережу дилерів, яка постійно зростає.

Успішний розвиток Scala на світовому ринку програмного забезпечення для управління підприємством і фінансами пов’язаний передусім з високим рівнем кваліфікації спеціалістів, зайнятих розробленням, упровадженням і підтримкою системи. Вона може бути використана в будь-якій сфері діяльності, будь-якою компанією незалежно від типу та розмірів. Усі інстальовані системи характеризуються набором параметрів, унікальним для кожної компанії, що дає підстави говорити про індивідуалізацію продукту. Клієнт сам обирає для себе модулі та функції, які найбільшою мірою відповідають його спеціалізації.

Комплексний набір модулів Scala охоплює такі аспекти бізнесу як фінанси, матеріально-технічне постачання, управління виробництвом, сервісне обслуговування, ведення проектів і управління персоналом.

Система Scala має 12 модулів: Головна книга, Книга продажу, Книга закупівель, Замовлення на продаж, Замовлення на закупівлю, Управління запасами, Пряме виписування рахунків, Статистика, Управління виробництвом, Управління замовленнями на обслуговування, Управління проектами, Розрахунок заробітної плати (Payroll PRO).

Головна книга є функціональним ядром системи Scala. У ній описується структура підприємства чи компанії. У цьому модулі, використовуючи гнучку

ганізації бізнес-процесів, а й вимоги місцевого законодавства. Програмне забезпечення Scala дає можливість працювати більш як 30 мовами й валютами, використовувати бази даних MS-SQL або Pervasive SQL на базі ОС Windows NT, Novell Netware, UNIX.

— можливість використання до десяти різних облікових вимірів. Обліковий вимір «0» є керівним виміром і позначає номер рахунка в плані рахунків. Інші дев’ять компанія використовує на власний розсуд, наприклад, центр витрат, продукт, проект тощо. У системі є функція встановлення комбінації припустимих значень облікових вимірів для рахунка під час уведення проведень.

Використовуючи облікові виміри в системі Scala, можна створити 99 автоматичних розподілів сум для кожного облікового виміру. Тобто якщо у користувача є потреба перерозподілити суму, занесену на один рахунок (обліковий вимір), у деякій пропорції чи у відсотковому співвідношенні на інші рахунки (облікові виміри), то для спрощення створення і запису таких проведень існують 99 автоматичних розподілів.

Можливі два варіанти використання розподілів: автоматично, під час уведення проведень, чи періодично (періодичний автоматичний розподіл).

Періодичні автоматичні розподіли дозволяють будь-яке проведення розподілити за кількома періодами, включно з періодами наступних фінансових років. Вони використовуються під час формування проведень з витрат чи доходів майбутніх періодів. У момент звернення до цієї функції система перерозподіляє введену суму на майбутні звітні періоди і для кожного з них автоматично створює бухгалтерське проведення.

Функція імітаційного моделювання допомагає користувачеві зберігати до 100 варіантів імітаційних проведень (їх можна використовувати як типові проведення). Щоб було зручніше оцінювати результати введення імітаційного проведення, доцільно вивести на друк звіти за головною книгою, в яких це проведення подане реально виконаним. Можна моделювати підсумкові звіти з будьякого періоду записів у книзі. Імітаційне проведення може бути легко перетворене в реальне.

Модуль Головна книга надає користувачеві широкі можливості щодо складання власних кошторисів бюджетів. Для кожної комбінації десяти облікових вимірів уводиться до п’яти різних варіантів кошторису. Система містить кошториси на поточний і наступний фінансові роки. Це дозволяє, працюючи з кошторисами поточного фінансового року, вводити кошторис для наступного фінансового року. Отже, використовувати новий кошторис можна з першого дня роботи в новому фінансовому році.

десятивимірну структуру фінансового й бухгалтерського обліку, можна встановити будь-яку схему групування й кодування рахунків. Головна книга є фінансовим модулем, який може працювати як в автономному режимі, так і в єдності з іншими модулями системи. В останньому разі саме до нього автоматично надходять бухгалтерські дані з інших модулів: Книга закупівель, Книга продажу, Управління запасами, Управління виробництвом, Управління проектами, Управління замовленнями на обслуговування, Зарплата. Іншими словами, вся отримана інформація аналізується в модулі Головна книга, потім у ньому формуються обороти й залишки на бухгалтерських рахунках, бухгалтерські й управлінські звіти для конкретного звітного періоду фінансового року (сальдова відомість). Кількість звітних періодів у фінансовому році може бути встановлена від 1 до 24. Істотна перевага системи Scala

Для автоматизації введення кошторисів можна використовувати 10 моделей для розрахунку розподілу сумарного річного кошторису за звітними періодами. Також можна скористатися функцією імпорту кошторисів.

Книга продажу. Модуль Scala Книга продажу слугує для спрощення роботи з фінансами компанії. У ньому є підпрограми для виписування рахунків-фактур, реєстрації платежів і передоплат, ведення звітності. Але цим його можливості не вичерпуються. Крім переліченого, у модулі Книга продажу можна обробляти основні та статистичні дані про замовників, завдяки чому користувач може аналізувати свій ринок і, якщо необхідно, прийняти правильні управлінські рішення. Книгу продажу можна використовувати як окремий самостійний модуль, а також поєднувати з іншими модулями: Головна книга, Замовлення на продаж, Управління проектами, Управління замовленнями на обслуговування, Пряме виписування рахунків, Статистика.

У модулі формується файл покупців, який містить загальну інформацію про кожного покупця (ПІБ, адресу, номер телефону), інформацію про наданий кредит, умови платежу, умови і спосіб поставки, мову, яку буде використано в інструкціях до товару, тощо.

У книзі продажу передбачено навіть ситуацію, коли ваш покупець одночасно є вашим постачальником. У цьому разі можна одержати інформацію про можливості взаємозаліку рахунків на отримання товарів і рахунків на оплату.

Рахунки-фактури можна вводити безпосередньо в книгу продажу і коригувати їх, зазначаючи коди покупців і номери рахунків-фактур.

Рахунки-фактури, що створюються в інших модулях (наприклад, Замовлення на продаж чи Управління замовленнями на обслуговування), автоматично переносяться в книгу продажу. Можна роздрукувати зведення журналу рахунківфактур і відправити інформацію за ними в головну книгу.

За допомогою функції об’єднання рахунків-фактур є можливість провести їх консолідацію з кількох замовлень (якщо є модуль Замовлення на продаж чи Управління замовленнями на обслуговування) у єдиний рахунок-фактуру.

Книга закупівель. Цей модуль використовують для відстежування інформації про розрахунки з постачальниками й підрядниками. У ньому можна виписувати рахунки-фактури, реєструвати платежі та передоплати, одержувати необхідні звіти.

Книгу закупівель можна використовувати як самостійний модуль чи разом з іншими модулями, такими як Головна книга, Замовлення на закупівлю, Статистика тощо.

У книзі формується файл постачальників, який інформує про кожного постачальника, дає його прізвище, адресу й номер телефону, а також платіжну інформацію, тобто повідомляє про валюту, в якій проводяться взаєморозрахунки, методи постачання, мову, яка буде використовуватися в документах, що відправлятимуться, та іншу інформацію. Щоб дані про нового постачальника було простіше заносити у файл, можна створити кілька шаблонів і користуватися ними. Якщо в системі встановлено книгу продажу, а ваш постачальник одночасно є вашим покупцем, можна одтримати інформацію про взаємозаліки рахунків на одержання і рахунків на оплату.

Крім перелічених функцій у модулі передбачено оформлення централізованих закупівель, виписування рахунків-фактур, розрахунок ПДВ, здійснення

Замовлення на продаж. Цей модуль спрощує процес збуту продукції настільки, що він стає зовсім нетрудомістким. Етапи збуту подано в Scala різними функціями. Їх можна налаштувати по-своєму, так, як вимагає ваш бізнес. Зв’язок модуля Замовлення на продаж з модулями Управління запасами і Управління виробництвом забезпечує безперервний потік інформації в системі. Скажімо, на підставі даних про продаж, що передбачається, Scala може скласти план закупівель чи виробництва.

Користуючись функцією програми комерційні пропозиції, персонал із відділу продажу може сформувати комерційну пропозицію (розцінку) для клієнтів. Після того, як пропозицію прийнято клієнтом, можна автоматично перетворити її на замовлення на продаж. Пропозиції, термін яких минув, легко вилучаються із системи.

Якщо користувачеві необхідні звіти про пропозиції, можна одержати відомості про нинішні та застарілі комерційні пропозиції.

Модуль передбачає кілька різних типів замовлень на продаж, перетворених з комерційних пропозицій чи введених вручну. Scala розрізняє 8 типів замовлень. Залежно від типу замовлення товар може відвантажуватися одразу або за деякий час.

Використання цієї функції надає користувачеві інформацію про те, чи треба доставити товар негайно, чи протягом певного терміну, здійснити постачання прямо від постачальника покупцю чи на склад, використовувати процедуру періодичних поставок, здійснювати повернення товарних запасів від покупця на склад постачальника тощо.

Можливість копіювання рядків замовлень з архіву (історії замовлень) чи відкритих замовлень спрощує введення даних. Автоматична перевірка статусу кредиту покупця під час уведення замовлення на продаж знижує ризик виникнення безнадійних боргів.

Модуль Замовлення на продаж дає користувачеві змогу, під час відвантаження товарів покупцю обрати конкретну партію. З іншого боку, модуль може автоматично обробляти партії за принципом «першим надійшов — першим проданий». Система формує графік постачання, що повною мірою цілком ураховувати стан справ із запасами товарів. Спеціальна функція суттєво спрощує пошук потрібних партій товарних запасів.

Замовлення на закупівлю. Незалежно від виду діяльності компанії (оптова торгівля, сервісне обслуговування чи виробництво) закупівлі можна робити різними способами. Цей модуль легко пристосовується до різних бізнес-процесів. Усі функції (планування закупівель, оброблення замовлення на закупівлю, постачання, розподіл додаткових витрат, введення рахунків-фактур) може виконати один користувач або кілька. Відомості про заплановані та вже виконані замовлення на закупівлю доступні в усіх модулях матеріально-технічного постачання Scala, тому можна планувати не лише закупівлі, а й продаж. Це надає користувачеві загальне уявлення про стан складських запасів на будь-який момент. Така функція вельми корисна, адже дозволяє знизити загальні витрати на складування і закупівлю.

електронних платежів, спеціальний механізм автоматизації створення і введення низки проведень (наприклад, з розрахунку курсових різниць, розрахунку ПДВ тощо) та складання звітів.

У системі передбачено різні методики планування закупівель. Перший метод

— це планування за кошторисом продажу, а ще окремо для кожного місяця і відповідно — до бюджету. Сюди також входить варіант планування закупівель за складськими залишками, який передбачає облік очікуваного продажу і закупівель, оптимальну кількість перезамовлень у постачальника і мінімальний складський залишок. Інший метод полягає в тому, що під час планування закупівель використовують різні схеми вибору постачальників. Це може бути основний чи альтернативний постачальник для певного складського запасу, а може бути постачальник із найменшою ціною і терміном поставки. Крім того, для прямого постачання клієнтові система дає змогу створювати замовлення на закупівлю на оснопідставіві замовлення на продаж.

Управління запасами. За допомогою цього модуля реалізуються функції автоматизованого ведення електронної картотеки на товари, системи складського господарства, включно з інформацією про кількість і місцезнаходження товару на складі, ведення прейскурантів для кожного товару, оброблення партій товару на складі (номер партії, дані про постачальників, строки зберігання, розмір складських площ, номер митної декларації тощо), присвоєння серійних номерів кожній одиниці товару і складання списків матеріалів для комплектації та продажу, оцінювання запасів (використовують три методи — за принципом витрат у порядку надходження (FIFO), за середньовиваженою вартістю, за нормативною вартістю), а також складання інвентаризаційних відомостей і звітів.

Одна з головних переваг модуля Управління запасами — велика кількість даних, які можна пов’язати з кожним видом товару. Рівні перезамовлення, звіти про резервні запаси й дефіцити допоможуть підприємству ефективно управляти запасами і зменшити обсяг капіталовкладень. Крім того, модуль дозволяє оперувати серійними номерами і списками матеріалів. Він також володіє функціональними можливостями для оброблення інформації з партій товарів, повного трасування і ведення розширеної статистичної звітності.

Модуль Пряме виписування рахунків призначений для створення рахунків-фактур. Він ураховує перелік позицій запасів і нематеріальних послуг, причому без допомоги модулів Управління запасами і Замовлення на продаж. Але модуль Пряме виписування рахунків-фактур вимагає наявності модуля Книга продажу, в якому можна вести взаєморозрахунки з покупцями. Якщо модуль Книга продажу інтегрувати з модулем Головна книга, можна отримати доступ до облікових вимірів останньої. Це розширить аналіз господарської діяльності. Модуль Пряме виписування рахунків-фактур дуже зручний для компаній, чия діяльність пов’язана із продажем послуг (юридичних і рекламних), і для консалтингових агентств.

Обробляти й заповнювати рахунок-фактуру можна за допомогою простого екрана. Зручний інтерфейс модуля значно полегшить виписування рахунківфактур. У рядках рахунка-фактури можна вводити позиції запасів (з файла запасів чи введені лише для конкретного рахунка-фактури), рядка специфікації, що, як правило, використовується для введення послуг, що не використовують кількісні дані, і текстові рядки.

У цьому модулі підтримується файл обліку запасів, куди можна записувати товарні позиції чи коди повторюваних подій. Є також опція, що дозволяє пере-

Модуль забезпечує швидке й гнучке автоматичне управління виставлянням рахунків та інтегрується з інтерфейсом обміну електронними документами (EDI).

Модуль Scala Статистика є ефективним інструментом аналізу. В інтеграції з іншими модулями системи Scala, такими як Замовлення на продаж, Замовлення на закупівлю, Книга продажу, Книга закупівель і Управління запасами, модуль Статистика надає докладнішу й повнішу статистичну інформацію, ніж засоби звітності, вбудовані в окремі модулі. Інші переваги цього модуля — гнучке налаштування структури звітів, широкий вибір критеріїв сортування, а також можливість побудови аналітичних звітів (звіти про комісійні, аналіз валового доходу чи статистика з проданих товарів). Крім роздруківки цих звітів можна зберегти їх на диску у форматі Excel.

Модуль Управління виробництвом — це система планування виробничих ресурсів, базована на принципах стандарту MRPII і здатна правильно і повно інформувати менеджерів про управління виробництвом. Система допомагає ефективно управляти виробничим процесом і контролювати його. Крім того, її можна об’єднати з фінансовими додатками для потужної інтегрованої системи. Програма містить великий функціональний набір, вирізняється високою гнучкістю, забезпечує розв’язання задач планування й управління всіма видами виробничої діяльності. Управління виробництвом Scala може використовуватися для різних типів виробництва: дрібносерійного, серійного, великосерійного, для виробництва під замовлення і для виробництва продукції на склад. Система підтримує стандарти Just-in-time, ISO 9000, EDI і CIM.

Виробничий модуль системи охоплює такі функції:

• підтримка бази даних готових виробів і їхніх комплектувальних;

• розрахунок собівартості готової продукції;

• планування ресурсів і складання головного плану-графіка виробництва;

• планування потреб у матеріалах і потужностях;

• планування потреб у розподілі та виробничих замовлень;

• управління роботою цехів, включно із завантаженням потужностей, збиранням виробничих даних і введенням звітів про витрату матеріалів, завершення операцій з виготовлення продукції, випуск продукції та передання її споживачу чи на склад;

• операції експорту-імпорту даних.

Управління замовленнями на обслуговування. У багатьох компаній доходи від сервісного обслуговування, продажу запасних частин і технічної підтримки перевищують доходи від збуту основної продукції. Модуль Scala Управління замовленнями на обслуговування відкриває нові можливості контролю за такими видами діяльності, як установлення і ремонт устаткування, гарантійне обслуговування, постачання видаткових матеріалів і запасних частин.

Для кожного запиту на сервісні послуги вводиться замовлення на обслуговування. Система перевіряє умови контракту та копіює цю інформацію в замовлення. Статус замовлення відображає стадію виконання, на якій воно перебуває. Наприклад, статус 10

— замовлення введено, статус 20

— замовлення в процесі виконання, статус 30

— очікується постачання запчастин, статус 40 — готовий

рахувати наявний прейскурант в іншу валюту множенням на константу. Передбачено можливість уведення додаткових витрат і знижок покупцям.

Крім того, є можливість, працюючи в замовленні на обслуговування, сформувати замовлення на закупівлю в разі недостатньої кількості деталей на складі.

Модуль Scala Управління проектами (Project Management) — це інструмент для відстежування всього життєвого циклу проекту: фінансового планування, планування ресурсів, складання кошторисів, контролю за виконанням підпроектів і видів діяльності, закриття проекту. Отже, цей модуль контролює управління різними видами діяльності єдиного проекту.

У системі Scala існує чотирирівнева ієрархічна структура проекту: перший рівень — Головний проект (Main Project), другий — Проект (Project), третій — Підпроект (Sub Project) і четвертий — Діяльність (Activity). Така організація вможливлює детальне планування всіх етапів проекту, їхній взаємозв’язок і контроль перебігу робіт на кожному етапі, навіть якщо вони розрізняються за характером і терміном реалізації. У разі відхилення планових показників від фактичних така структура допомагає у виробленні відповідних управлінських рішень і здійсненні вартісного аналізу елементів проекту в локальній та в оригінальній валютах.

Модуль Розрахунок заробітної плати — програмний продукт, розроблений спеціально для автоматизації розрахунку нарахувань, утримань, перерахувань заробітку, відрахувань у фонди і складання звітів для фінансових відділів, податкових органів і відділів кадрів. Цей модуль автоматизує роботу на кожному етапі розрахунку заробітної плати, включно з обліком найманих (або тих, яких звільняють) співробітників; табельний облік (облік робочого часу); розрахунок заробітної плати для співробітників за різними видами оплат і доплат; роздруківку розрахункових листків, складання звітів для бухгалтерії, податкових органів, відділів кадрів, ревізорів, аудиторів і керівництва, а також автоматичне формування проведень для головної книги. Модуль передбачає можливість налагодження розрахунку зарплати та звітності як відповідно до чинних у конкретній країні законодавчих норм і правил, так і згідно з внутрішніми вимогами підприємства.

Крім зазначених інформаційних систем корпоративного рівня можна назвати інші, наприклад інформаційну систему управління підприємством Miracle V (розробник науково-виробнича фірма «І.В.А.» Росії), автоматизовану систему управління підприємством ММІІ (розробник фірма «Hewlett-Packard»). Інформаційна система Miracle V є інтегрованою інформаційною системою управління бізнес-процесами, що базується на найновітніших технологіях і сучасних методах інформатизації. Система працює в середовищі MS Windows.

Система Miracle надає повний набір інструментів для швидкого розроблення користувацьких додатків та їх експлуатації. Практично це інструмент, який дає змогу автоматизувати бізнесові операції з урахуванням специфіки й особливостей ведення справ на конкретному підприємстві. Основний принцип роботи системи Miracle

— цілковите візуальне управління всіма процесами — від проектування віконних форм, звітів і компонування додатків до моделювання бізнеспроцесів, складання алгоритмів оброблення інформації, управління рівнями до-

до виконання, статус 50 — готовий до фактурування. Щоб спростити введення замовлення, використовують шаблони. Під час уведення рядків замовлення можна зробити запит про наявність ресурсів і матеріалів та ввести оцінний час виконання робіт.

— конструктор бази даних — Miracle I Base Constructor;

— генератор віконних форм

— Miracle Form Generator;

— генератор додатків (рішень) — Miracle Task Generator;

— конструктор алгоритмів — Miracle Mathematic;

— конструктор звітів — Miracle Report.

У Miracle V немає формального чи наперед заданого рішення. З бібліотеки довідкових (референтних) моделей підприємство обирає ту, що найкраще відповідає його вимогам. Довідкова модель у Miracle V — це повнофункціональна та внутрішньо узгоджена інформаційна система. Там, де процеси, функції та структури не цілком відповідають потребам підприємства, вони можуть бути змінені та модифіковані інструментарієм Miracle V. За допомогою Miracle V або, точніше, її засобами для розробників, підприємство створює власну цілком відповідну його потребам та вимогам інформаційну систему. Усі процеси моделюються графічно, подібно до блок-схеми, і потім вводяться до системи. Структури даних та їхні зв’язки можуть за потреби змінюватися. З допомогою дизайнера форм їх можна змінювати та створювати наново. Інструмент запитів дозволяє упроваджувати запити на будь-якій стадії, у процесі впровадження системи або пізніше.

Усі визначення та описи (процеси, форми, документи, структури даних тощо) інтерактивно взаємозв’язані. Вони функціонують як правила роботи для інформаційної системи й детально описуються у власній базі даних, яка має назву Repository (сховище). Вони також можуть змінюватися чи розширюватися в будь-який час. Структури Repository контролюють усю виконавчу систему Miracle V. Repository є «вихідним кодом» для системи.

У наш час успіх підприємства великою мірою залежить від його здатності швидко реагувати на зміни. Звідси випливає, що бізнес-процеси також мають адаптуватися, аби відповідати новим умовам. Перепроектування організацій і процесів потребує наявності інформаційних інструментів для підтримки здійснення відповідних завдань. Додаток Miracle V відповідає таким вимогам. Business Process Modeller забезпечує підтримку управлінської діяльності, дозволяючи створювати нові процеси й адаптувати наявні. За допомогою симуляції наслідків втілення нових ідей різні варіанти можна тестувати, перш ніж упроваджувати їх на підприємстві. Перепроектування бізнес-процесів належну підтримку завдяки цій здатності їх симулювати. Усі досконаліші аналітичні засоби можуть генерувати надійні результати лише тоді, коли вони постійно використовуються в повсякденній діяльності підприємства. Саме тому організація та інформаційна система мають працювати взаємопов’язано. Філософія Miracle V базується на цій ідеї, оскільки виконуються лише процеси, необхідні у щоденній роботі підприємства.

За допомогою компонента Miracle V Business Process Modeller усі процеси відображаються графічно, одночасно здійснюється прямий вплив на інформаційну систему. Це означає, що доповідна документація, згенерована Process Modeller, у будь-який момент залишається актуальною. Оскільки процеси відомі інформаційній системі, а вся відповідна інформація (про виконані завдання)

ступу користувачів до інформації та програмних рішень. Розроблення програмних рішень інформаційної системи проводиться різними інструментальними засобами Miracle:

Основні компоненти системи Miracle V такі: репозитарій, у якому зберігаються всі визначення, правила та описи об’єктів (включно зі зв’язками та відносинами між ними), та інструменти ділових процесів, до яких належать: Business Process Modeller, Business Process Executer, Business Process Analyzer та Business Process Simulator. Modeller визначає процеси на різних рівнях абстракції. Під час моделювання процеси відкриваються та виконуються компонентом Executer. Уся інформація, зібрана під час роботи, може бути вивчена за допомогою компонента Analyzer. Simulator створює сценарії типу «що, якщо...?» для всіх процесів або їх частин.

Система ММІІ дозволяє в комплексі розв’язувати задачі планування й управління у виробництві, постачанні та збуті, а також задачі бухгалтерського обліку та фінансів. Пакет ММІІ охоплює такі програмні модулі:

— підсистему управління матеріально-технічними ресурсами (ММ/3000);

— підсистему управління виробництвом (РМ/3000);

— підсистему управління технічним обслуговуванням і ремонтом устаткування (MNT/3000);

— підсистему управління придбанням ПКВ (РО/3000);

— підсистему управління збутом продукції (SOM/3000);

— підсистему складання кошторису витрат (СА/3000);

— підсистему ведення бухгалтерської та фінансової звітності (FA/3000).

Використовуючи модульну структуру ММІІ, можна комбінувати різну її конфігурацію. Вона має багаторівневу систему меню, меню допомоги, оперативну актуалізацію бази даних, оперативну реєстрацію даних, їх попереднє опрацювання і коригування помилок за допомогою системи VPLUS/3000, ефективні засоби захисту даних, автоматичне виконання рутинних диспетчерських функцій, а також можливість для користувача взаємодіяти із системою рідною мовою. Крім того, надається широкий набір засобів підтримки системи й консультаційних послуг.

РЕЗЮМЕ

Корпоративна інформаційна система Baan IV передбачає широкий набір функцій і задач з усіх основних підсистем АСУП і практично не має галузевих обмежень. Як показала світова практика вона може працювати на підприємствах будь-якого типу: у транспортній галузі, в енергетиці, в торгівлі, у сфері послуг, у страховій справі, в органах державного й місцевого управління. Система однаково ефективна як на виробничих гігантах, так і на підприємствах середнього масштабу (від 20 — 25 і більше АРМ управлінського персоналу).

У складі Вaan-IV є програмні модулі оперативного управління основним виробництвом, управління постачанням, збутом і складами, управління фінансами, підготовкою виробництва, управління допоміжним виробництвом, ремон-

реєструється, ефективність процесів можна аналізувати на основі бази поточних даних. Динамічна система підтримки користувача також використовує інформацію від Process Modeller. Вона завжди показує користувачам, у якому процесі вони перебувають, попередні та наступні завдання і відповідальних за них.

Відкритість архітектури Baan IV дозволяє легко і швидко налаштовувати систему відповідно до конкретних вимог замовника. Доступ до бази даних системи Baan IV можливий з будь-яких прикладних програм. Імпорт і експорт даних здійснює модуль обміну інформацією (Baan IV Exchange). За допомогою цього модуля дані перетворюються у формат Baan IV, і навпаки.

Корпоративна інформаційна система Baan IV вирізняється високим рівнем адаптивності, масштабованості, багатофункціональністю, що охоплює всі види управлінських задач фірми.

Вона складається з таких підсистем: адміністратор діяльності підприємства, моделювання підприємства, фінанси, збут, постачання, склади, виробництво, контролінг, проект, сервіс, процес, транспорт, інструментарій, управління персоналом.

Сучасна версія Oracle Application має багатофункціональність і широкомасштабність прикладних програм і підтримує 29 мов. Вона повністю реалізована в архітектурі інтернет/інтранет (ICA, Internet Computer Architecture) і за багатьма параметрами не має аналогів на ринку корпоративних інформаційних систем.

Фірму Oracle вважають чи не єдиним постачальником, який пропонує не лише прикладні рішення для управління підприємством, а й усю лінійку базових програмних продуктів і технологічних рішен: від систем управління базами даних (СУБД і засобів розроблення (Oracle Designer/2000, Oracle developer/200) до спеціалізованих продуктів для керівників вищої ланки управління (Oracle Express, DSS).

Модульний підхід у раіз впровадження Oracle Applications дає змогу замовнику розпочати з мінімального набору модулів і поступово розширювати його шляхом доповнення базової функціональності системи і позбавлення необхідності придбання зайвих у певний момент функціональних блоків. Існують такі групи модулів: Модулі Oracle Applications для управління фінансами (Oracle Financials): Головна книга (General Ledger), Кредитори (Accounts Payable), Дебітори (Accounts Receivable), Рух грошових засобів (Cash Management), Основні засоби (Fixed Assets), Фінансовий аналізатор (Financial Analyzer); Модулі управління матеріальними потоками, Модулі Oracle Applications для управління виробництвом тощо.

Система інформаційної підтримки керівництва (OBIS — Oracle Bisiness Intel-ligence System) є набором із 20 Інтернет-прикладних програм, призначених для відстежування й оперативного відображення для керівництва найбільш значущих, з точки зору управління, показників діяльності підприємства.

Систему Scala було створено у Швеції 1978 роаку групою компаній Скала (Scala Business Solutions) — усесвітнім розробником і постачальником програмного забезпечення з управління бізнесом, фінансами й виробництвом для місцевих і міжнародних компаній.

Головні позитивні якості програмного забезпечення Scala

— гнучкість і модульність, завдяки чому можна враховувати не лише міжнародні стандарти з організації бізнес-процесів, а й вимоги місцевого законодавства.

том і обслуговуванням техніки, транспортно-експедиційною діяльністю. Система доповнена модулями, що забезпечують обмін інформацією із системами САПР.

Серед останніх досягнень компанії Скала слід назвати відзначити серію програмних продуктів Scala для електронної комерції — Scala Solutions, яка стала володарем головного призу в категорії «Прикладні програми для електронної комерції». Інформаційна система Miracle V є інтегрованою інформаційною системою управління бізнес-процесами, базовано на найновітніших технологіях і сучасних методах інформатизації. Система працює в середовищі MS Windows.

Система Miracle надає повний набір інструментів для швидкого розроблення користувацьких додатків та їх експлуатації. Практично це інструмент, який дає змогу автоматизувати бізнесові операції з урахуванням специфіки й особливостей ведення справ на конкретному підприємстві.

Система ММІІ в комплексі розв’язує задачі планування й управління у виробництві, постачанні та збуті, бухгалтерського обліку та фінансів. Використовуючи модульну структуру ММІІ, можна комбінувати різну її конфігурацію. Вона має багаторівневу систему меню, меню допомоги, оперативну актуалізацію бази даних, оперативну реєстрацію даних, їх попереднє оброблення і коригування помилок за допомогою системи VPLUS/3000.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ

Корпоративна інформаційна система Baan IV.

Підтримка управління проектами.

Управління інвестиціями.

Моніторинг поточної діяльності підприємства.

Фінансовий облік та звітність.

Підтримка забезпечення якості продукції.

Підтримка сервісних функцій життєдіяльності.

Управління рухом матеріальних ресурсів.

Підтримка функцій закупівлі та збуту продукції.

Віртуальний програмний процессор.

Корпоративні бізнес-додатки Oracle Application.

Бібліотека бізнес-моделей.

Фінансовий аналізатор.

Система інформаційної підтримки керівництва.

Програмна система Scala.

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ

Дайте загальну характеристику інформаційної системи Baan IV.

Назвіть основні підсистеми корпоративної інформаційної системи Baan ІV і дайте їх загальну характеристику.

Схарактеризуйте схему подання даних за допомогою діаграми Ішикава.

Дайте характеристику підсистеми «Вааn — Моделювання підприємства».

Дайте характеристику підсистеми «Bааn — Фінанси» та її функціональних модулів.

Дайте характеристику підсистеми «Bааn — Інструментарій», включно з її структурою та функціональними можливостями.

Схарактеризуйте інформаційну систему Oracle Application та її функціональні можливості.

Дайте загальну характеристику модулів Oracle Applications для управління фінансами.

Схарактеризуйте модулі Oracle Applications для управління матеріальними потоками.

Назвіть основні Модулі Oracle Applications для управління виробництвом та їхні функціональні можливості.

Дайте загальну характеристику інформаційної системи Scala.

Дайте загальну характеристику модулів Scala.

Схарактеризуйте модуль «Головна книга системи Scala».

Дайте характеристику модуля «Управління виробництвом системи Scala».

Дайте характеристику модулів Scala «Управління проектами» та «Розрахунок заробітної плати».

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ

Розробити контрольний приклад для обраної економічної задачі (попередньо узгодженої з викладачем) та реалізувати її на ПК у програмному середовищі однієї з обраних (інстальованих) інформаційних систем Baan ІV, Oracle Appli-cation, Scala. РОЗДІЛ 11


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
11.2. ПРОГРАМНІ ПРОДУКТИ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ БІЗНЕСОМ CPM ТА ВPM
11.3. IР-ТЕЛЕФОНІЯ ТА ВІДЕОКОНФЕРЕНЦІЇ У КІС
ХАРАКТЕРИСТИКА ERP-СИСТЕМ, ЩО ФУНКЦІОНУЮТЬ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
9.3.УПРАВЛІННЯ МАТЕРІАЛЬНИМИ ПОТОКАМИ В СИСТЕМІ R/3
9.2.ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ТА ЗВІТНОСТІ В СИСТЕМІ R/3
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СИСТЕМИ R/3 ТА ЇЇ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ
8.7. КОНТУР УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)