Posibniki.com.ua Інформатика Корпоративні інформаційні системи 9.3.УПРАВЛІННЯ МАТЕРІАЛЬНИМИ ПОТОКАМИ В СИСТЕМІ R/3


< Попередня  Змiст  Наступна >

9.3.УПРАВЛІННЯ МАТЕРІАЛЬНИМИ ПОТОКАМИ В СИСТЕМІ R/3


Модуль управління матеріальними потоками (ММ) на підприємстві призначений для розв’язання широкого кола задач: від планування потреби в матеріалах, їх заготівлі і до контролінгу й складання звітності. Модуль ММ тісно пов’язаний з іншими модулями системи R/3, що унаочнено рис. 9.2.

Рис. 9.2. Схема взаємозв’язків функцій модуля ММ

Рис. 9.2. Схема взаємозв’язків функцій модуля ММ

Під час планування потреби в матеріалах використовують такі методи планових розрахунків: планування потреби в матеріалах за точкою замовлення і стохастичне планування потреби в матеріалах.

Сутність планування потреби в матеріалах за точкою замовлення детально розглянуто в п. 1.2 (розд. 1).

Стохастичне планування потреби в матеріалах, як і планування за точкою замовлення, також орієнтується на витати матеріалів. У цьому разі за допомогою програми прогнозування визначаються значення прогнозу для потреби в майбутньому. Однак на відміну від методу планування за точкою замовлення, у разі стохастичного планування потреба становить базу планування. Фахівець складає проноз через регулярні відрізки часу. Перевага цього методу полягає в тому, що автоматично встановлена потреба засобами модуля ММ узгоджується з фактичними витратами матеріалів. Якщо впродовж поточного періоду матеріал було витрачено, то прогнозована потреба буде зменшена на цю кількість витраченого матеріалу і, отже, вже витрачена частина спрогнозованої потреби не буде знову запланована.

Часовий крок для прогнозу (день, тиждень, місяць чи рік) і кількість періодів прогнозів фахівець із планування може встановлювати для кожного матеріалу окремо.

Отже, стохастичне планування потреби в матеріалах встановлює значення прогнозу на базі значень витрат матеріалу для його потреби в майбутньому.

Якщо в період прогнозу потреби в матеріалах виникне дефіцит у необхідних матеріалах, то завдання планування потреби в матеріалах полягає в негайному складанні проекту замовлення на поставку. Розмір партії для проекту замовлення на поставку визначається відповідно до прийнятих методів розрахунку розміру партії, який обирається в діалоговому вікні на обраний матеріал.

У системі R/3 передбачено найпоширеніші методи розрахунку розміру партії. Вони поділяються на три групи.

До першої групи належать статичний метод розрахунку розміру партії, за якого величина партії розраховується суто на підставі заданих значень об’ємних показників потреби в матеріалі. Розмір партії можна визначити за такими критеріями: точний розмір партії, фіксований розмір партії, наповнення до максимального обсягу запасів.

До другої групи належить метод періодичного розрахунку розміру партії. За цього методу потреби на один або кілька періодів складають разом в одну партію. Може бути встановлена будь-яка кількість періодів, які треба об’єднати в один проект замовлення на постачання, а саме: одноденний розмір партії, тижневий розмір партії, місячний розмір партії, розмір партії певних періодів, різних за терміном (наприклад, відповідно до календаря планування, звітних бухгалтерських періодів).

До третьої групи належить метод розрахунку оптимального розміру партії. При цьому враховується оптимальне співвідношення між постійними витратами на партію та витратами на складування. Використовуються такі методи: вирівнювання періодів виготовлення деталей, метод економічних обсягів партій, динамічне планування розміру партій, розрахунок розміру партії за Гроффом.

Процес прогнозування потреби в матеріалах у модулі ММ здійснюється з урахуванням значень витрат матеріалів у минулі періоди. Прогнозування потреби в матеріалах здійснюється, як правило, для всіх матеріалів у пакетному

Під час аналізу часового ряду минулих періодів можуть бути встановлені різні закономірності, на основі яких складаються різні моделі прогнозу: стійка модель, трендова модель, сезонна модель, сезонно-трендова модель.

Стійка модель показує стабільну динаміку значень витрат матеріалу за попередні періоди (рис. 9.3). На витрати можуть впливати лише випадкові коливання.

Витрати

Рис. 9.3. Стійка модель

Рис. 9.3. Стійка модель

У разі динаміки значень витрат за минулий період, що має трендовий характер, ці значення впродовж тривалого періоду або збільшуються, або зменшуються (рис. 9.4).

Витрати

Витрати

Рис. 9.4. Трендова модель

Сезонна модель демонтує коливання показників витрат за минулий період залежно від пори року (рис. 9.5).

Витрати

Витрати

Рис. 9.5. Сезонна модель

режимі оброблення даних. Якість результатів прогнозу залежить від обсягу та надійності показників витрат за минулі періоди.

За сезонно-трендової динаміки значень витрат за минулі періоди виникають сезонні відхилення на середнє значення, яке постійно збільшується (рис. 9.6).

Витрати

Витрати

Рис. 9.6. Сезонно-трендова модель

На основі різних моделей прогнозу здійснюють розрахунок потреби матеріалів на майбутнє і постійний контроль мінімального та страхового запасів.

РЕЗЮМЕ

Система SAP R/3 — це одна з найпотужніших і функціонально розвинених КІС, яку розробила німецька компанія SAP AG (Systems Applications Products), штаб-квартира якої розташована в місті Вальдорф.

Система R/3 реалізована на базі сучасної клієнт-серверної архітектури (трирівневої), що дає можливість організувати ефективне розподілене оброблення інформації та працювати на різних моделях обчислювальної техніки, має гнучкий інтерфейс користувача і понад 30 мовних варіантів, зокрема й український.

Понад 15 000 компаній більш як 100 держав світу здійснюють свою діяльність, використовуючи продукт SAP, З 1992 р. SAP активно працює на ринку СНД. До складу R/3 входять додатки у сфері обліку та звітності, контролінгу, організації виробництва, управління матеріальними потоками, а також у сфері забезпечення якості, техобслуговування і ремонту устаткування, збуту, управління персоналом і проектами.

Відмітні особливості програми корпоративної системи R/3 такі:

— інтеграція всіх виробничих сфер – виробництва, збуту, сферу обліку;

— модульний принцип побудови, який уможливлює ізольоване використання окремих компонентів програми, а також їх комбінації, продиктовані виробничо-економічною необхідністю;

— наскрізний облік, включно зі сферою логістики, де облікові показники негайно фіксуються на носіях інформації й оперативно використовуються для контролю витрат, собівартості тощо;

— незалежність від конкретної галузі (програмне забезпечення R/3 застосовується на виробничих підприємствах, в торгівлі, в банках, страхових агентствах, у сфері державної служби, в різних союзах тощо);

— інтернаціональність; програма не залежить від мови, валюти, системи обліку тощо;

— відкритість; програмний продукт R/3 орієнтується на використання у відкритих системних середовищах.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ

Головна книга.

Бухгалтерія дебіторів.

Бухгалтерія кредиторів.

Фінансовий менеджмент.

ТОРУ (технічне обслуговування і ремонт устаткування).

План рахунків.

Основний рахунок.

Трендова модель.

Сезонна модель.

Сезонно-трендова модель.

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ

Дайте загальну характеристику системи R/3.

Яка сучасна клієнт-серверна архітектура використовується в системі R/3? R/3 побудована за модульним принципом, у чому полягає сутність такої побудови?

Яку роль відіграє головна книга у фінансовій бухгалтерії R/3?

Поясніть сутність застосування виробничого планування в R/3.

Назвіть найменшу організаційну одиницю зовнішнього обліку в системі R/3.

Схарактеризуйте сутність поняття бізнес-сфера.

Які функції виконує документ у системі R/3?

Яка роль відводиться плану рахунків у системі R/3?

Поясніть призначення оперативного плану рахунків.

Поясніть призначення локального плану рахунків.

Яку роль відіграє план рахунків концерну (корпорації) у системі R/3?

Поняття основний рахунок у системі R/3.

Дайте характеристику модуля управління матеріальними потоками.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ

За наявності інстальованої системи R/3 необхідно для визначених модуля і задачі (модуль і задачу визначає викладач) підготувати контрольний приклад (створити необхідні каталоги і заповнити електронні документи) та реалізувати його на комп’ютері.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
10.2. СКЛАД, ХАРАКТЕРИСТИКА Й ФУНКЦІОНАЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ СИСТЕМИ ORACLE APPLICATION
10.3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СИСТЕМИ SCALA ТА ІНШИХ СИСТЕМ
СЕРВІСНІ ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ ЗАСОБИ ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ В КОРПОРАТИВНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМАХ
11.2. ПРОГРАМНІ ПРОДУКТИ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ БІЗНЕСОМ CPM ТА ВPM
11.3. IР-ТЕЛЕФОНІЯ ТА ВІДЕОКОНФЕРЕНЦІЇ У КІС
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)