< Попередня  Змiст  Наступна >

ВИСНОВКИ


Аналіз процесів, які є підґрунтям тривалого зростання виробництва продуктів та доходів у суспільстві, бере свій початок від досліджень класичної політекономії. В основі класичної концепції економічного розвитку лежать тези про еволюційний характер економічних змін, взаємозалежність детермінант економічного розвитку та переважаючий вплив економічного прогресу над ефектом спадної віддачі.

Серед основних концепцій економічного розвитку можна виок ремити теорії Й. Шумпетера та В. Ростоу. Теорія економічного розвитку Й. Шумпетера ґрунтується на гіпотезі дисгармонійності еволюції економічної системи суспільства, яка зумовлена інноваційними процесами. Розвиток економічних систем, за теорією В. Ростоу, включає п’ять лінійних стадій: традиційне суспільство; формування передумов для стрибка; стрибок до кумулятивного зростання; перехід до технологічної зрілості та ст адія масового споживання.

В сучасному трактуванні розвиток — багатоплановий процес, що веде до радикальних змін у соціальних структурах, поведінці людей, суспільних інститутах, а також до прискорення економічного зростання, скорочення нерівності та викорінювання безробіття. Серед ціннісних складових умов розвитку було виділено: забезпечення елементарних умов існування, самоповага та свобода. Основними параметрами економічного розвитк у вважаються характеристика груп бідності, рівень безробіття та структура справедливого перерозподілу.

Аналіз змін у структурі економіко-політичної системи суспільства може спиратися на один із наявних методологічних підходів або на їх екуменічне поєднання. Серед існуючих підходів вирізняють теорії перехідної економіки та теорії трансформації (перетворення) економічної системи.

Теорія перехідної економіки ґрунтується на статичному аналізі зага льної рівноваги та досліджує умови переходу від одного рівноважного стану до іншого. Основним оцінним критерієм такого переходу є відсутність можливостей перерозподілу ресурсів і відповідних змін у виробництві та споживанні, за яких поліпшення добробуту одного суб’єкта господарювання відбулося не за рахунок іншого. При цьому основні параметри економічної системи повинні ві дповідати

таким умовам: гранична норма заміщення у споживанні між двома благами має бути однаковою для всіх споживачів; гранична норма технічного заміщення має бути однаковою в усіх виробничих процесах; гранична норма трансформації будь-яких двох благ має дорівнювати граничній нормі заміщення у споживанні цих благ.

На противагу теорії перехідної економіки, концепція трансформації економічної с истеми ґрунтується на тезах про безперервність економічних перетворень у суспільстві та залежність результатів перетворень від їх розвитку. Теорія трансформації спирається на досить широкий методологічний апарат, підґрунтям якого є концепції марксизму, кейнсіанства, еволюціонізму та інституціоналізму.

Аналіз системних перетворень постсоціалістичних країн ґрунтується на основі екуменічного поєднання методологічних підходів трансформації економічних систем та перехідної економіки. Ринко ві перетворення формулювались як необхідні процеси розширення сфери дії ринкових відносин через конвергенцію капіталізму та соціалізму у їх сутнісній формі. В основу економічної політики системних перетворень було покладено стратегію «шокової терапії», яка включала швидку лібералізацію економічних відносин за умов жорсткої монетарної політики та стабілізації валютного курсу.

Трансформаційний цикл у постсоціалістичних країнах, як ий формується внаслідок різких змін регулятивних інститутів, поділяється на два етапи: первинну та вторинну депресію. Первинна депресія характеризується невідповідністю у структурі попиту і виробництва (сукупного попиту і сукупної пропозиції). До основних детермінант первинної депресії в постсоціалістичних країнах можна віднести такі: зміни формальних інститутів регулювання, спекулятивний характер системи фінансового забезпечення відтв орювального циклу, зміни у відносинах власності на засоби виробництва, стійкість монополістичних тенденцій, втрата економічних зв’язків із розпадом СРСР та невизначеність майбутнього. У ході формування первинної депресії виникли тенденції до субоптимальності розподілу ресурсів і доходів, наслідками якої стали гіперінфляція, поширення безробіття та дисбаланс в економічній системі.

Вторинна депресія є переродженням первинн ої депресії в кумулятивний процес скорочення реального випуску продукції та зростання загального рівня цін. Кумулятивний характер

вторинної депресії є незалежним від детермінант первинної депресії і зумовлений дією законів попиту і пропозиції, низки макроекономічних змінних та інституціональних детермінант.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
2. ОСНОВНІ НАПРЯМИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОЦЕСІВ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ КАПІТАЛІЗМУ В УМОВАХ СТАНОВЛЕННЯ ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО СУСПІЛЬСТВА
3. ІНДУСТРІАЛЬНЕ СУСПІЛЬСТВО ЯК «СУСПІЛЬСТВО НАГРОМАДЖЕННЯ ТЕХНІКИ ТА КАПІТАЛІВ»
4. ПОСТІНДУСТРІАЛЬНЕ СУСПІЛЬСТВО: СУТЬ, ОЗНАКИ ТА ОСОБЛИВОСТІ
5. ІНФОРМАЦІЙНЕ СУСПІЛЬСТВО ЯК ФОРМА Й РЕЗУЛЬТАТ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)