Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Векселі та вексельний обіг


< Попередня  Змiст  Наступна >

Векселі та вексельний обіг


За своїм змістом найповніше характеристикам грошового ринку відповідають платіжні інструменти: векселі та чеки. Насамперед зазначимо, що саме вексель можна розглядати як перший і успішний крок до заміни готівкового обігу безготівковим. Першопричинами виникнення вексельного обороту стало різке нарощування у ХІІ

—ХІІІ ст. товарного обігу та необхідність проведення великих угод з готівкою.

Законодавство України про обіг векселів складається із Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі, з урахуванням застережень, обумовлених додатком II до цієї Конвенції, та із Женевської конвенції 1930 р. про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі, Женевської конвенції 1930 р. про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів, Закону України «Про цінні папери і фондовий ринок», Закону України «Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі», Закону України «Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі», Закону України «Про обіг векселів в Україні».

Конкретизація законодавства в частині операцій комерційних банків з векселями відбувається на рівні затвердженого Національним банком України Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України.За Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», вексель — це цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання терміну платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).

Найчастіше використовують таку класифікацію векселів (рис. 10.3).

Рис. 10.3. Класифікація векселів

Рис. 10.3. Класифікація векселів

Розглянемо виокремлені вище види векселів.

Вексель переказний — вексель, який містить письмовий наказ однієї особи (юридичної або фізичної) іншій особі сплатити у зазначений термін визначену суму грошей третій особі.

Вексель простий — вексель, який містить зобов’язання векселедавця сплатити у зазначений термін визначену суму грошей власникові векселя (векселедержателю).

Вексель іногородній — вексель, який підлягає оплаті в іншому населеному пункті, ніж місцезнаходження векселедержателя.

Вексель місцевий — вексель, який підлягає оплаті в місцезнаходженні векселедержателя.

Вексель казначейський — один із видів державних цінних паперів, які випускаються для покриття видатків державного бюджету.

Приватний вексель емітується корпораціями, фінансовими групами, комерційними банками.

Фінансовий вексель має в своїй основі депозитну природу, використовується для мобілізації грошових ресурсів.

У міжнародних розрахунках найчастіше використовують переказний вексель (тратта). Обов’язкові реквізити векселя (тратти) включають:

• вексельна позначка (мітка), тобто визначення документа як векселя;

• сума векселя (безумовна вказівка виписати певну суму грошей);

• назва трасата (боржника);

• термін платежу;

• місце платежу;• ремітент (отримувач);

• дата і місце складання векселя;

• підпис векселедавця (кредитора).

Загалом існує чимало схем використання простого та переказного векселя в господарському обігу. Обіг простого векселя можна описати такою схемою (рис. 10.4).

Рис. 10.4. Типова схема вексельного обігу:

Рис. 10.4. Типова схема вексельного обігу:

1 — векселедавець (покупець) передає вексель;

2 — власник векселя (ремітент) пред’являє вексель до акцепту;

3 — векселедавець погашає вексель і передає його ремітенту;

4 — власник векселя (ремітент) вручає погашений вексель векселедавцеві.

Реалізовуючи операції з векселями, банк отримує доходи у вигляді відсотку (дисконту), для визначення якого використовують формулу : де D — сума дисконту; S — номінал векселя; N — кількість днів до погашення векселя; I — обліковий процент.

Чеки

< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Авалі та акцепти: їх зв’язок з короткостроковим кредитуванням
Депозитні (ощадні) сертифікати
Казначейські зобов’язання
Короткострокове банківське кредитування
10.5. Операції центральних банків на відкритому ринку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)