Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 4.6. Торговельні об’єднання країн Латинської Америки та Африки


< Попередня  Змiст  Наступна >

4.6. Торговельні об’єднання країн Латинської Америки та Африки


Рис. 4.10. Положення НАФТА стосовно режиму гарантій іноземних інвестицій

Південний спільний ринок — МЕРКОСУР — створено в 1995 р. на основі Асунсьонського договору, підписаного в 1991 р. Аргентиною, Бразилією, Парагваєм і Уругваєм з метою формування зони вільної торгівлі та митного союзу. Ведуться переговори з іншими латиноамериканськими країнами про розширення зони вільної торгівлі на всі інші країни Латинської Америки, що фактично означало б уведення в дію Латиноамериканської зони вільної торгівлі (ЛАФТА).

Договір передбачає скасування всіх мит і нетарифних обмежень у взаємній торгівлі між чотирма країнами; вільний рух капіталів і робочої сили; введення єдиного зовнішнього тарифу; координацію політики в галузі промисловості, сільського господарства, транспорту та зв’язку, а також у валютно-фінансовій сфері.

Організаційна структура включає Раду спільного ринку, Групу спільного ринку, адміністрацію, спільний парламентський комітет, комісію з торгівлі та робочі підгрупи.

Спільний ринок східної та Південної Африки (КОНЕСА) (Common Market for Eastern and Southern Africa (CONESA)) включає 20 країн-членів (Ангола, Бурунді, Еритрея, Ефіопія, Замбія, Зімбабве, Кенія, Коморські острови, Лесото, Маврикій, Мадагаскар, Малаві, Мозамбік, Намібія, Конго, Руанда, Свазіленд, Судан, Танзанія, Уганда). Штаб-квартира організації знаходиться в м. Лусаці, Замбія. КОМЕСА, що є наступником Преференціальної зони торгівлі держав Східної та Південної Африки (РТА), створено відповідно до Угоди про створення Спільного ринку Східної та Південної Африки в 1994 р. Угода передбачає можливість перетворення КОМЕСА на Економічне співтовариство Східної та Південної Африки, якщо цілей створення Спільного ринку буде значною мірою досягнуто та країни-члени виконають свої зобов’язання.

Організація включає такі органи: Зустріч глав держав та урядів, Раду міністрів, Суд, Комітети (комітети керуючих центральних банків, міжурядовий комітет, технічні комітети, Консультативний комітет), Секретаріат. Основними напрямами діяльності є:

1. Забезпечення стійкого зростання та розвитку.

2. Розроблення та реалізація спільної макроекономічної політики та програм для тіснішої співпраці.

3. Залучення іноземних, транскордонних та місцевих інвестицій, зокрема, спільне використання науково-технічних досягнень.

4. Сприяння створенню та розвиткові Африканського економічного співтовариства.

5. Співпраця з іншими регіональними та міжнародними організаціями.

6. Реалізація політичних цілей шляхом узгодження політики та відстоювання спільних позицій країн-членів на міжнародних форумах.

Митний та економічний союз Центральної Африки (ЮДЕАК) (Central Africa Customs and Economic Union (CACEU)) є наступником Екваторіального митного союзу. Створено в 1966 р. відповідно до Браззавільської угоди, підписаної в 1964 р. Співпрацює із ПРООН, Групою Світового банку, МВФ, ФАО, ЮНЕСКО, Європейським союзом, особливо з Францією, та іншими організаціями. Штаб-квартира організації знаходиться в м. Бангі, Центральноафриканська Республіка. До складу входять сім країн Центральної Африки (Габон, Екваторіальна Гвінея, Камерун, Конго, Сан-Томе і Принсіпі, Центральноафриканська Республіка, Чад).

Організаційна структура включає раду глав держав, керівний комітет і генеральний секретаріат. Серед ключових напрямів діяльності можна визначити:

1. Поетапне створення та розвиток спільного ринку Центральної Африки.

2. Зміцнення союзу держав-членів, їхньої незалежності та субрегіональної солідарності.

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ТА ПИТАННЯ

ДЛЯ ДИСКУСІЇ

1. У чому полягає сутність багатобічного регулювання світових товарних ринків?

2. Які механізми реалізації міжнародних товарних угод?

3. Назвіть основні передумови створення стабілізаційних міжнародних товарних угод?

4. Значення регулювання світових товарних ринків для розвитку міжнародних торгових відносин.

5. Світова організація торгівлі як інституційна основа митної взаємодії країн.

6. Як еволюціонувала структура Світової організації торгівлі? У чому полягає різниця між ГАТТ і СОТ.

7. Вектори реалізації митної політики України.

8. Які особливості застосування тарифних інструментів?

9. Основні переваги та недоліки після вступу України до СОТ.

10. Членство в СОТ як необхідна умова інтеграції країни у світове господарство.

ТЕМИ РЕФЕРАТІВ

1. Глобальні переваги та недоліки системи світової торгівлі.

2. Формування механізму ефективної адаптації діяльності українського бізнесу до правил і вимог СОТ.

3. Використання конкурентних переваг глобальної торговельної системи.

4. Загальні переваги та ризики від членства у СОТ: досвід інших країн.

5. Використання конкурентних переваг глобальної торговельної системи.

ТЕСТОВІ ВПРАВИ

1. Коли Україна вступила до Світової організації торгівлі: а) у 1993 р.; б) у травні 2008 р.; в) тільки планує вступити; г) у 1996 р. д) у січні 2008 р.

2. До якого типу організацій належить СОТ? а) універсальна; б) спеціалізована

3. Кількість країн-членів Світової організації торгівлі: а) 199; б) 152; в) 153; г) 150; ґ) 151.

4. Цілі СОТ визначено у Преамбулі Марракеської угоди про створення СОТ. Основними з них є: а) підвищення життєвого рівня; забезпечення повної зайнятості; б) постійне зростання доходів та ефективного попиту; розширення виробництва товарів і послуг та торгівлі ними; в) оптимальне використання світових ресурсів відповідно до цілей сталого розвитку; захист і збереження навколишнього середовища; г) забезпечення для країн, що розвиваються, і найменш розвинених країн такої участі в міжнародній торгівлі, яка відповідала б потребам їх економічного розвитку; ґ) усі відповіді правильні.

5. До принципів СОТ відносять: а) принцип регіональних торговельних домовленостей; б) принцип дій у надзвичайних ситуаціях; в) принцип суверенітету; г) принцип верховенства права; ґ) усі відповіді правильні.

6. Принцип найбільшого сприяння в торгівлі означає: а) скорочення митних тарифів у торгівлі між країнами; б) надання країні-партнеру з торгівлі таких самих пільг, які надано будь-якій іншій країні; в) надання країні-партнеру з торгівлі валютних пільг.

7. До членства у СОТ ставляться більші вимоги, ніж до членства в ГАТТ: а) так; б) ні.

8. Вкажіть на суттєву різницю між ГАТТ і СОТ: а) ГАТТ не була членом ООН, а СОТ є; б) ГАТТ об’єднувала розвинені країни, а СОТ — і такі, що розвиваються; в) правила ГАТТ поширювалися тільки на торгівлю товарами, а СОТ — також на послуги.

9. Міжнародною організацією, створеною на основі Угод Уругвайського раунду, є: а) СОТ; б) СНД;

10. ЮДЕАК — це: а) спільний ринок Східної та Південної Африки, створений у 1994 році; б) митний та економічний союз Центральної Африки, створений у 1966 р. згідно із Браззавільською угодою; в) Південний спільний ринок, створений у 1991 р. на основі Асунсьонського договору; г) Північноамериканська зона вільної торгівлі, що почала свою діяльність у 1994 р. після підписання угоди між США, Канадою та Мексикою; ґ) немає жодної правильної відповіді.

11. МЕРКОСУР — це: а) спільний ринок Східної та Південної Африки, створений у 1994 році; б) митний та економічний союз Центральної Африки, створений у 1966 р. згідно із Браззавільською угодою; в) Південний спільний ринок, створений у 1991 р. на основі Асунсьонського договору; г) Північноамериканська зона вільної торгівлі, що почала свою діяльність у 1994 р. після підписання угоди між США, Канадою та Мексикою; ґ) немає жодної правильної відповіді.

12. КОМЕСА — це: а) спільний ринок Східної та Південної Африки, створений у 1994 році; б) митний та економічний союз Центральної Африки, створений у 1966 р. згідно із Браззавільською угодою; в) Південний спільний ринок, створений у 1991 р. на основі Асунсьонського договору; г) Північноамериканська зона вільної торгівлі, що почала свою діяльність у 1994 р. після підписання угоди між США, Канадою та Мексикою; ґ) немає жодної правильної відповіді.

13. Марракеська декларація, що стала заключним етапом Уругвайського раунду, була підписана у:

в) ОЕСР; г) ЄС; ґ) ОЧЕС.

14. Яка організація дієво підтримує гасло «нового економічного порядку»? а) СОТ; б) ЮНКТАД; в) ЮНСІТРАЛ.

СЛОВНИК КЛЮЧОВИХ ПОНЯТЬ

Економічна інтеграція — це об’єктивний процес розвитку глибоких, стійких взаємозв’язків та поділу праці між національними господарствами, створення міжнародних господарських комплексів у межах держави. Економічна інтеграція — форма інтернаціоналізації господарської діяльності (виробництва), зближення та поглиблення взаємодії національних економік. Вона зумовлена зростанням продуктивних сил, підвищенням рівня усуспільнення виробництва та науково-технічною революцією. Економічна інтеграція виявляється в державних формах об’єднання країн. Наприклад, Європейський Союз, ОПЕК, Всесвітня торгова організація, Європейська асоціація вільної торгівлі тощо. Одначе при цьому економіка інтегрованих країн втрачає своє національне обличчя, свою самобутність.

Конференція ООН із торгівлі й розвитку (ЮНКТАД, UNCTAD)

— орган Генеральної асамблеї ООН, який не є міжнародною торговою організацією. Створений у 1964 р. і нараховує 194 країничлени. Основні завдання — сприяння розвиткові міжнародної торгівлі, рівноправної взаємовигідної співпраці між державами, напрацювання рекомендацій щодо функціонування міжнародних економічних відносин. Резолюції, заяви ЮНКТАД мають характер рекомендацій. Під егідою ЮНКТАД розробляються багатосторонні угоди й конвенції. Найвищий орган ЮНКТАД — Конференція та Рада з торгівлі й розвитку, в рамках якої працюють шість комітетів.

МЕРКОСУР (MERCOSUR)

— економічний союз держав у Південній Америці, за темпами розвитку переважає всі інші подібні об’єднання. До нього входять Аргентина, Бразилія, Парагвай, Уругвай та Венесуела, як асоційовані члени — Чилі, Болівія, Перу, Колумбія та Еквадор. Це об’єднання охоплює територію у 12 млн кв. км з населенням 270 мільйонів осіб і загальним валовим внут-

а) вересні 1986 р.; б) квітні 1994 р.; в) січні 1995 р.; г) немає правильної відповіді. рішнім продуктом понад 3 трильйони доларів США. Це майже 60 % території Латинської Америки, 46 % її мешканців та близько 50 % ВВП. Наразі це п’ята за потужністю економіка у світі. Проте економічну стабільність МЕРКОСУР було послаблено у 2001 році падінням економіки Аргентини. Назва організації походить від ісп. Mercado Comun del Cono Sur, що в перекладі означає «Об’єднаний ринок країн південного конусу».

Механізм узгодженого використання інструментів національного торговельного регулювання — це загальновизнані норми та принципи міжнародного права, а також договори й інші конвенційні норми, учасниками яких є держава. Цей механізм визначає права й обов’язки держави щодо узгодженого з іншими країнами використання інструментів внутрішнього торговельного регулювання.

Північноамериканська зона вільної торгівлі (НАФТА; англ. North American Free Trade Agreement, NAFTA)

згідно з цією угодою із січня 1994 року розпочато формування найбільшого у світі ринку. Створення його передбачалося завершити у 2009 році. Специфічність НАФТА визначається низкою характеристик, котрі певною мірою відрізняють її як від західноєвропейської, так і від інших моделей міжнародної економічної інтеграції. Organization, WTO) —провідна міжнародна економічна організація, членами якої вже є 156 країн, на чию частку припадає більше 96 % обсягів світової торгівлі; її функціями є встановлення правил міжнародної системи торгівлі та вирішення спірних питань

Світова організація торгівлі (СОТ) (англ. World Trade між країнами-членами, що підписані під близько 30-ма угодами організації. Після приєднання ряду країн, які нині є кандидатами на вступ, у рамках СОТ здійснюватиметься майже весь світовий торговельний оборот товарів та послуг.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ

1. Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях / за ред. Ю. Г. Козака, В. В. Ковалевського, К. І. Ржепішевського. — К. : Центр навч. л-ри, 2004.

2. Герчикова И. Н. Международные экономические организации / И. Н. Герчикова. — М.: Консалтбанкир, 2000.

3. Киреев А. П. Международная экономика : Учеб. пособие для ВУЗов. — В 2-х ч. — Ч. 1. Международная макроэкономика: открытая экономика и макроэкономическое программирование. — М. : Междунар. отношения, 1999.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
5.2. Передумови створення Бреттон-Вудських міжнародних фінансових інституцій
5.3. Міжнародний валютний фонд 5.3.1. Загальна інформація
5.3.2. Членство та організаційна структура МВФ
5.3.3. Джерела фінансів МВФ. Напрями та механізми фінансування його операцій
5.3.4. Співробітництво України з МВФ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)