Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ТАЛАНОВИТИЙ ВЧЕНИЙ-ДИДАКТИК ТА ЙОГО ШКОЛА (До 100-річчя від дня народження доктора економічних наук, професора Прокопа Петровича Німчинова)


  Змiст  Наступна >

ТАЛАНОВИТИЙ ВЧЕНИЙ-ДИДАКТИК ТА ЙОГО ШКОЛА (До 100-річчя від дня народження доктора економічних наук, професора Прокопа Петровича Німчинова)


У статті викладено спогади автора про свого вчителя і наставника професора П. П. Німчинова (1906—1983 рр.), який виховав цілу плеяду вчених-економістів, створив наукову школу і залишив помітний слід у науці як визначний педагог-дидактик.

Ключові слова: Німчинов П. П., педагогіка, дидактика, бухгалтерський облік, науково-методична робота.

Щовечора на небосхилі гаснуть зорі і падають у всесвіт, а їх світло ще багато світлових років досягає Землі. Так і людина — помирає, а вчинені нею добрі справи продовжують жити у його учнях, дітях, продовжувачах роду. Отож, поспішаймо творити добро на землі, і нехай воно служить людям!

У ювілейну дату — 100-річчя від дня народження талановитого вченого-дидактика, доктора економічних наук, професора Прокопа Петровича Німчинова, який засіяв рідну українську землю добротним насінням — виховав плеяду науковців-патріотів, що створили соборну вільну Україну для себе і прийдешніх поколінь.

Звернімося до поняття вчений-дидактик (від грецького didaktikos

— навчальний) педагог, який створив теоретичні основи освіти й навчання, виховання у процесі навчання.

Київський фінансовий інститут (КНЕУ) відродився у 1944 році, ще жевріли пожежі Вітчизняної війни, ректором його був Віктор Федорович Гарбузов, у наступні роки Міністр фінансів СРСР. Кафедру бухгалтерського обліку очолював доцент Цюпа Митрофан Григорович, досвідчений педагог з підготовки бухгалтерських кадрів, інвалід. В період війни Цюпа М.Г. на курсах ЦСУ на Уралі готував бухгалтерів з числа людей понівечених війною, значну частину з них рятував від самогубства. Помер Цюпа М.Г. 10 січня 1993 року на 95 році життя, похований у Києві на Байковому цвинтарі, за некрологом, надрукованим у газеті «Урядовийкур’єр», помер він передчасно і, напевно, не помилково, бо люди, які сіють на землі добро, помирають завжди передчасно.

З 1947 року кафедру бухгалтерського обліку КІНГ (КНЕУ) очолив Німчинов Прокіп Петрович, обіймав посади завідувача, професора протягом 36 років, із 77 прожитих літ (27.02.1906—19.06.1983). Минуло 23 роки, як серед нас немає вченого-дидактика, наставника, вихователя і друга Прокопа Петровича Німчинова, а його зірка у науці, педагогіці не згасає, вона є променем світла для самовідданої праці науковця, педагога у підготовці фахівців з економіки світового рівня, вихователя патріотів України.

З вершини свого 85-ліття я, як вихованець школи професора Німчинова П. П., хочу відзначити кращі задатки, передані вчителем майбутнім фахівцям з педагогіки, економіки, фахівцям з професійної діяльності. Виконуючи наукові дослідження з економіки, дидактики з педагогічної науки, читаючи лекції для університетської молоді, я перевіряю якість своєї роботи за професором Німчиновим П. П., як еталоном якості.

Очолюючи методологічну роботу з бухгалтерського обліку і фінансового контролю в Укрраднаргоспі на посаді головного методолога (в 1960

—1965 рр.) я організував і керував її діяльністю, запросив до участі науковців П. П. Німчинова і І. І. Каракоза. Вони впроваджували наукові розробки КІНГ (КНЕУ) в народне господарство України. За їх участю була виконана велика кількість методичних розробок з бухгалтерського обліку, економічного аналізу і фінансового контролю та впроваджена на підприємствах машинобудування, металургії, хімії, будівництва, транспорту України, що сприяло успішному розвитку економіки різних галузей народного господарства України.

Впровадження наукових розробок з методології бухгалтерського обліку, аналізу і фінансового контролю здійснювалося через школи передового досвіду безпосередньо на підприємствах окремих галузей, де на громадських засадах читали лекції науковці Німчинов П. П., Каракоз І. І., Галузинський П. О., Цюпа М. Г., Твердохліб М. Г., Лучинський Й. М., Скрипник П. М., Степанюк А. Л., Сопко В. В., Бородкін О. С., Шкарабан С. І., Гуцайлюк З. В., Литвин Б. М., Малишев І. В., Лещенко Г. Т., а також молоді вчені Кужельний М. В., Лінник В. Г., Кузьмінський А. М., Єфіменко В. І., Прудкий М. С., Добровський В. М., Литвин Ю. Я., Бутинець Ф. Ф., Грабова Н. М., Шмигель О. Д., Джога Р. Т., Фенченко М. Т., Жилкіна Л. В., Савчук В. К., Валуєв Б. І., Гончарук Я. А., Озеран В. О. та ін.

Завдяки авторитету науковців Німчинова П. П. і Каракоза І. І. до проведення науково-практичних конференцій і симпозіумівУкрраднаргоспом залучалися провідні вчені інших республік СРСР — Безруких П. С., Татур С. К., Маргуліс А. Ш., Шеремет А. Д., Соколов Я. В., Дембінський М. В., Івашкевич Б. В., Карауш М. І., Ларіонов О. Д., Наринський О. С., Савічев П. І. та ін.

Науково-методична робота з бухгалтерського обліку, економічного аналізу і фінансового контролю в Укрраднаргоспі, творче спілкування з науковцями провідних вищих навчальних закладів СРСР сприяло моєму формуванню як науковця, так і фахівця за обраною спеціальністю. Без відриву від роботи в Укрраднаргоспі я в 1964 році отримав вчений ступінь кандидата економічних наук у КІНГ (КНЕУ) за сприянням кафедри бухгалтерського обліку, яку очолював П. П. Німчинов. В 1965 році Укрраднаргосп ліквідовано, а мене запрошено на роботу до КІНГ на кафедру бухгалтерського обліку, на посаду доцента.

Праця під безпосереднім керівництвом П. П. Німчинова була творчою лабораторією, моральним удосконаленням. За методами керівництва Прокіп Петрович був автократом в кращому розумінні, самочинно управляв кафедрою, хоч в ті роки однопартійної системи, коли КПРС була єдиною керівною і спрямовуючою силою суспільства, це вдавалося не кожному. Незадоволення роботою конкретного викладача Прокіп Петрович висловлював риторично: «За що я Вам сплачую заробітну плату? За добросовісну роботу, а студенти Ваші вчаться на «двійки». Зубами гризіть з ними граніт науки!»

Всіма любимий доцент (нині професор) кафедри Володимир Лінник, нерідко сперечався, що вина поганої успішності не його, а самих студентів: «То може Ви покажете, як гризти зубами граніт науки?!».

Суперечки закінчувалися здебільшого жартівливою посмішкою Прокопа Петровича.

На кафедрі бухгалтерського обліку працювали на посадах викладацького складу в основному чоловіки. Іноді збиралися після роботи на «фуршет» у кафе, у приміщенні кафедри цього ніколи не дозволялося. Молодь дозволяла собі почастуватися пивом або сухим вином, а Прокіп Петрович ставив перед собою мінеральну воду і дружньо виголошував тост, випивав фужер води. Всі вихованці Прокопа Петровича не палили цигарки, брали приклад з учителя.

Дидактика, як раніше відмічалося, є провідною частиною педагогіки, зокрема, вищої школи, як про це неодноразово відмічав Прокіп Петрович молодим науковцям і своїм аспірантам. Навчальний процес на кафедрі бухгалтерського обліку суворо регламентувався дидактичними матеріалами та їх супроводженням. Зокрема, викладачу заборонялося йти до аудиторії для проведеннялекцій, практичних або семінарських занять без конкретного плану. Плани занять регулярно рецензувалися членами кафедри і контролювалися відкритим їх відвідуванням завідувачем кафедри і викладачами. Відкриті відвідування занять обговорювалися на засіданні кафедри або на методичній комісії, за висловленими зауваженнями корегувалися плани занять, вносилися зміни до дидактичних матеріалів відповідно з навчальними планами, програмами дисциплін. Викладена методика педагогічного процесу сприяє підвищенню педагогічної майстерності викладача і активізує сприймання студентами знань, визначених навчальною програмою.

До аспірантури Прокіп Петрович проводив генетичний відбір абітурієнтів протягом всього періоду навчання студента у навчальному закладі. Так були відібрані стажистами кафедри на один навчальний рік Лінник В. Г., Кузьмінський А. М., Єфіменко В. І., Добровський В. М., Литвин Ю. Я., Джога Р. Т. та ін., які потім успішно завершили навчання в аспірантурі, захистили кандидатські, а деякі і докторські дисертації, отримали звання доцентів і професорів, поповнили золотий фонд педагогічної науки.

Нехай не гасне промінь дидактики талановитого вченогопедагога Прокопа Петровича Німчинова та його школи! Стаття надійшла до редакції 10.01.2006 р. УДК 657.1 Л. М. Трохименко, канд. екон. наук, доцент Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана


  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
НЕПАРАМЕТРИЧЕСКАЯ ФУНКЦИЯ ПРОИЗВОДСТВА В ОЦЕНКЕ УПРАВЛЕНИЯ И В ФОРМИРОВАНИИ ДЕНЕЖНЫХ ПРЕМИЙ
Частина 2. НЕПАРАМЕТРИЧЕСКАЯ ФУНКЦИЯ ПРОИЗВОДСТВА В ОЦЕНКЕ УПРАВЛЕНИЯ И В ФОРМИРОВАНИИ ДЕНЕЖНЫХ ПРЕМИЙ
ФОРМИРОВАНИЕ СИСТЕМЫ УЧЕТА И ОТЧЕТНОСТИ В РЕСПУБЛИКЕ БЕЛАРУСЬ В УСЛОВИЯХ РЫНОЧНЫХ ЭКОНОМИЧЕСКИХ ОТНОШЕНИЙ
РОЛЬ И ФУНКЦИОНАЛЬНОЕ НАЗНАЧЕНИЕ БУХГАЛТЕРСКОГО И НАЛОГОВОГО УЧЕТА
ПОКАЗАТЕЛИ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ЭФФЕКТИВНОСТИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПРЕДПРИЯТИЙ: ОБОСНОВАНИЕ И МЕТОДИКА РАСЧЕТА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)