Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 3.2. Світовий досвід організації регулювання та нагляду на фінансовому ринку


< Попередня  Змiст  Наступна >

3.2. Світовий досвід організації регулювання та нагляду на фінансовому ринку


Структура державних органів, що регулюють фінансовий ринок, залежить від моделі ринку, що прийнята в тій чи іншій країні (банківської, небанківської), та рівня централізації управління в країні (у країнах з федеративним устроєм частину повноважень передана територіям: у США — штатам, у Німеччині — землям). Розглянемо організацію регулювання фінансового ринку у США та в ЄС, адже вони характеризуються найбільш розвиненими фінансовими ринками.

Регулювання фінансового ринку в ЄС

На початку 2011 р. керівництво ЄС нарешті запровадило в життя реформу системи фінансового нагляду, наростки якої зародилися майже десятиліття тому, коли виникла необхідність в уніфікації правил роботи на ринку й посиленні координації між окремими національними органами влади на фінансовому ринку. Глобальна фінансово-економічна криза підштовхнула очільників ЄС до активних дій, тож 1 січня 2011 р. запрацювали чотири нові панєвропейські регуляторні органи: три нові наднаціональні регулятори:

— Європейське управління з цінних паперів та ринків (European Securities and Markets Authority, ESMA) зі штаб-квартирою в Парижі;

— Європейська організація зі страхування та пенсійного забезпечення (European Insurance and Occupational Pensions Authority, EIOPA), розташована у Франкфурті;

— Європейське банківське управління (European Banking Authority, EBA), розташоване у Лондоні, а також: консультативно-аналітичний орган — Європейська рада з фінансових ризиків (European Systemic Risk Board, ESRB).

У сукупності ці органи нині становлять Європейську систему фінансового нагляду (рис. 3.1).

Нові наднаціональні регулятори EBA, EIOPA та ESMA створено з метою зменшення розбіжностей серед регуляторів відповідних сегментів фінансового ринку в країнах ЄС. Ключовими завданнями Європейської ради з фінансових ризиків є моніторинг стану фінансової системи ЄС, розроблення рекомендацій для національних регуляторів щодо подолання негативних наслідків кризи, а також координація діяльності нових органів регулювання та нагляду на рівні окремих фінансових ринків.

1

Лансков П. Развитие инфраструктуры финансового рынка и оптимизация его регулирования // Инвестор.Ру (www.investor.ru). — 02.03.2009.Європейська рада з фінансових ризиків (ESRB)

Рада ЄЦБ

Голови ЕВА,

ЕІОРА та ESMA Єврокомісія

Поради і попередженняОбмін інформацією Європейське банківське управління (ЕВА) Європейська організація зі страхування та пенсійного забезпечення (ЕІОРА) Європейське управління з цінних паперів та ринків (ESMA)

Національні банківські регулятори

Національні страхові регулятори

Національні регулятори ринку цінних паперів

1 Європейське управління з цінних паперів та ринків (ESMA) фактично є правонаступником Комітету європейських регуляторів цінних паперів (CERS), але спектр його функцій і повноважень доповнений новими положеннями, серед яких ключовими є:

Рис. 3.1. Організаційна структура Європейської системи фінансового нагляду

— можливість створювати проекти технічних стандартів, які є юридично обов’язковими для країн — членів ЄС;

— можливість запуску прискореної процедури застосування законодавства ЄС;

— нові повноваження у подоланні розбіжностей між національними органами;

— участь в роботі місцевих наглядових органів та здійснення інспекцій на місцях, можливість входити до адміністративних структур наглядових органів, міжнародних організацій та урядів країн;

— моніторинг системних ризиків транскордонних фінансових установ;

— додаткові обов’язки із захисту прав споживачів (у тому числі можливість забороняти обіг певних фінансових продуктів на період до трьох місяців);

— нагляд за діяльністю кредитних рейтингових агентств. ESMA має штаб-квартиру в Парижі, на відміну від свого попередника — Комітету європейських регуляторів цінних паперів, який не мав постійної прописки й розташовувався в офісі того національного регулятору цінних паперів, представник якого на той момент очолював Комітет.

Голова ESMA обирається на п’ять років, із правом продовження цього терміну один раз. За правилами ESMA, кандидата на посаду його голови висуває Наглядова рада цього Управління, а затверджує його кандидатуру Європарламент.

1

Офіційний сайт ESMA. — http://www.esma.europa.eu

Організаційна структура ESMA має дві основні керівні одиниці — Наглядову раду та Правління. Наглядова рада складається з голів національних регуляторів ринку цінних паперів ЄС, яких на даний момент 27, а також з представників Європейського банківського управління, Європейської організації зі страхування та пенсійного забезпечення та Європейської ради з фінансових ризиків. Наглядова рада має збиратися як мінімум двічі на рік. Її роль полягає у прийнятті ключових стратегічних рішень щодо діяльності Управління, нагляду за дотриманням національними регуляторами законодавства ЄС, інтерпретації законодавства, у затвердженні проектів технічних стандартів, керівних принципів, а також бюджету ESMA. Кожен член Наглядової ради має один голос і всі рішення приймаються простою більшістю голосів.

Загальне керівництво роботою ESMA здійснює його голова, який відповідає за організацію роботи Наглядової ради та Правління ESMA. І хоча за ідеєю свого створення ESMA є незалежним органом, який працює суто в інтересах Євросоюзу загалом, проте він є повністю підзвітним вищим органами ЄС — Європарламенту, Єврокомісії та Європейській Раді. Звітувати перед ними про роботу ESMA має його голова.

Бюджет ESMA на 2011 р. становив близько 17 млн євро в перший рік роботи, зі зростанням до 24 млн євро у 2013 р. Для порівняння: бюджет його попередника — Комітету європейських регуляторів цінних паперів у 2009 р. був втричі меншим — лише близько 5 млн євро. Основним джерелом фінансування діяльності ESMA є внески з фондів усіх національних регуляторів країн ЄС, які входять до Наглядової ради, а також кошти з бюджету ЄС.

Важливо, що ESMA має постійно співпрацювати з іншими учасниками Європейської системи фінансового нагляду, щоб регулювання європейського ринку трьома регуляторами не відбувалося, як у відомій байці Крилова. Зокрема, з числа членів всіх трьох регуляторів фінансового ринку ЄС сформовано Об’єднаний комітет. Цей Комітет має збиратись як мінімум раз на два місяці і виробляти скоординовану програму дій та спільну позицію щодо регулювання діяльності фінансових конгломератів.

Таким чином, система регулювання ринку цінних паперів у ЄС складається з двох рівнів: на нижньому перебувають національні регулятори ринку цінних паперів, на верхньому — Європейське управління з цінних паперів та ринків як панєвропейський регулятор, а також Європейська рада з фінансових ризиків як консультативний орган.

Що стосується системи регулювання банківської діяльності в ЄС, то вона структурно складніша, хоча також є дворівневою: на нижньому рівні працюють національні наглядові органи за банками, які представлені центральними банками чи іншими регуляторами банківського сектору, на верхньому — Європейський Центральний Банк (ЄЦБ) та Європейське банківське управління (EBA). ЄЦБ та центральні банки 27 країн-членів ЄС разом формують Європейську систему центральних банків (ESCB). ESCB виконує покладене на неї завдання забезпечення фінансової стабільності трьома способами. По-перше, ESCB здійснює моніторинг та оцінювання фінансової стабільності в межах усього ЄС. Ця діяльність доповнює й підтримує відповідну діяльність на національному рівні,

що здійснюється національними центральними банками та наглядовими органами в окремих країнах.

По-друге, ЄСЦБ дає рекомендації щодо розроблення та перегляду регуляторних і наглядових вимог до фінансових установ. Більшість з таких рекомендацій надаються шляхом участі Європейського Центрального Банку у відповідних міжнародних та європейських регуляторних і наглядових органах, якими є Базельський комітет з банківського нагляду, Європейський банківський комітет (European Banking Committee) та Комітет Європейських Банківських Наглядових Органів (Committee of European Banking Supervisors).

По-третє, ЄЦБ сприяє співпраці між центральними банками та наглядовими органами з питань, що становлять взаємний інтерес (наприклад, нагляд за платіжною системою, забезпечення фінансової стабільності). Ці заходи проводять за сприяння Комітету банківського нагляду — одного з комітетів Європейської системи центральних банків, який об’єднує експертів з центральних банків і наглядових органів країн — членів ЄС.

У вересні 2012 р. Єврокомісією було висунуто пропозицію продовжити реформу системи регулювання фінансового ринку, наділивши Європейський Центральний Банк функціями з нагляду за банками в ЄС. Внесені Єврокомісією пропозиції мають змінити нинішню ситуацію, наділивши ЄЦБ не лише монетарними функціями, а й надавши йому можливість впливати на окремі європейські банки. Зокрема, на базі ЄЦБ створюється єдиний наглядовий механізм (single supervisory mechanism, SSM), під контроль якого спочатку перейдуть всі найбільші банки Єврозони, а згодом — усі банки блоку.

Той факт, що Європейський центробанк матиме владу над усіма банками, має два важливі наслідки. По-перше, національні органи зобов’язані діяти відповідно до керівних принципів і правил здійснення нагляду, які будуть затверджені в ЄЦБ. По-друге, ЄЦБ зможе безпосередньо впливати на окремі банки чи навіть групи банків, відповідальні за створення фінансової нестабільності, оминаючи національні наглядові органи. Європейське банківське управління (EBA) як загальноєвропейський орган банківської влади й надалі повноцінно працюватиме як орган з розроблення технічних стандартів і підзаконних актів, які потім мають бути імплементовані в усіх країнах — членах ЄС. EBA також збереже свою роль органу, відповідального за забезпечення того, щоби європейське законодавство однаковою мірою застосовувалося в усіх країнах-членах усіма наглядовими органами.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Регулювання фінансового ринку в США
3.3. Міжнародна співпраця у сфері регулювання фінансового ринку
Міжнародні стандарти регулювання ринку цінних паперів
Міжнародна організація Комісій з цінних паперів (IOSCO)
Міжнародна асоціація з обслуговування цінних паперів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)