Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 5.8. Створення Міжнародного центру з урегулювання інвестиційних спорів (МЦУІС). Основна мета та напрями діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >

5.8. Створення Міжнародного центру з урегулювання інвестиційних спорів (МЦУІС). Основна мета та напрями діяльності


бути резидентом країни-члена БАГІ, сама ж інвестиція може призначатися для будь-якої країни, навіть такої, що не входить до БАГІ.

Міжнародний центр з урегулювання інвестиційних спорів увійшов до Групи Світового банку в 1966 р. з метою надання узгоджувальних та арбітражних послуг під час вирішення спірних питань між іноземними інвесторами й урядами країн-позичальників, що виникають безпосередньо в процесі впровадження інвестицій. Кількість країн-членів, що підписали Конвенцію МЦУІС, на початок 2012 року становила 157 держав, із яких 147 вклали власні інструменти прийняття, ратифікації та погодження Конвенції.

Метою діяльності Міжнародного центру є сприяння приплив іноземних капіталів шляхом створення умов для примирення й урегулювання спорів між урядами та іноземними інвесторами, надання узгоджувальних і арбітражних послуг, що виникають безпосередньо у процесі впровадження інвестицій. МЦУІС не є кредитною організацією у прямому розумінні слова, через це його не завжди включають до групи Світового банку, хоча за цілями й організаційно він із нею пов’язаний.

Організаційна структура:

• Адміністративна рада;

• Технічний секретаріат;

• Президент.

Адміністративна рада складається з керуючих від кожної країни-члена й займається обговоренням найважливіших проблем Центру. Технічний секретаріат виконує поточну роботу. Його очолює Генеральний секретар, який є віце-президентом Світового банку. Президентом Центру є президент Світового банку.

Центр виступає в ролі арбітра між інвестором й урядом країни в разі виникнення конфлікту. Процес урегулювання інвестиційних спорів має дві форми: примирення й арбітраж. Примирення досягається в тому разі, якщо вдається переконати обидві сторони в можливості вирішити конфлікт узгоджено, через взаємні поступки. Якщо ж примирення неможливе, то МЦУІС виносить аргументоване рішення на користь однієї зі сторін; така процедура має назву арбітражу.

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ТА ПИТАННЯ

ДЛЯ ДИСКУСІЇ

1. Яка роль Банку міжнародних розрахунків у міжнародному валютному співробітництві?

2. Регіональні банки розвитку в системі міжнародних валютно-кредитних відносин. Європейські фінансові інститути.

3. Організації з регулювання зовнішньої заборгованості та їх роль у регулюванні валютно-кредитних відносин.

4. Еволюція механізмів зовнішнього фінансування країн міжнародними фінансовими інституціями.

5. Чим відрізняються Міжнародний валютний фонд і Всесвітній банк, що між ними спільного?

6. Чи можуть колишні соціалістичні країни Європи, об’єднавшись, впливати на рішення МБРР та заблокувати прийняття небажаних для них політичних чи економічних рішень?

7. Запропонуйте шляхи виправлення ситуації зі співвідношенням прибутку та валових адміністративних витрат у МБРР.

8. Що спільного та яка різниця у стратегіях співробітництва Міжнародного валютного фонду, групи Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку з Україною?

9. Як ви оцінюєте ефективність і перспективи співробітництва України з міжнародними валютно-кредитними організаціями?

ТЕМИ РЕФЕРАТІВ

1. Теоретико-методологічні засади діяльності міжнародних фінансових організацій на теренах України.

2. Поняття та розвиток інституціональної структури міжнародних валютно-кредитних відносин.

3. Особливості функцій Міжнародного валютного фонду, Міжнародного банку реконструкції та розвитку і Європейського банку реконструкції та розвитку.

4. Пріоритетні завдання розбудови економіки держави в контексті співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

5. Генеза та динаміка співробітництва України з міжнародними фінансово-кредитними організаціями.

6. Співробітництво України з МВФ, МБРР та ЄБРР у контексті її національних інтересів.

7. Шляхи підвищення ефективності співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями.

8. Розвиток національної економіки в контексті співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

9. Шляхи скорочення зовнішнього державного боргу та підвищення фінансової безпеки держави.

10. Роль зовнішнього фінансування у трансформаційних процесах країн із перехідною економікою.

11. Роль кредитів МБРР та ЄБРР в інвестиційній політиці трансформаційних процесів в Україні.

12. Технічна допомога як важливий компонент взаємодії України з МВФ.

13. Загальні принципи боргової стратегії та особливості фінансування бюджетного дефіциту України на сучасному етапі.

14. Економічні аспекти, механізми та стратегія подолання боргової кризи в Україні в коротко- та довгостроковій перспективі.

15. Практичні аспекти усунення проблемних питань валютнокредитних відносин та вдосконалення механізмів співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

16. Історичний аспект залучення Україною фінансових ресурсів із різних джерел.

17. Динаміка надання міжнародними фінансовими організаціями кредитних ресурсів Україні.

ТЕСТОВІ ВПРАВИ

МНОЖИННИЙ ВИБІР

1. МВФ — міжнародна організація, вступ до якої є: а) обов’язковим; б) необов’язковим; в) закритим; г) відкритим; ґ) усі відповіді правильні.

2. Дохід МВФ складається зі: а) зборів за використання ресурсів фонду; б) комісійних зборів; в) членських внесків; г) спонсорської допомоги; ґ) усі відповіді правильні.

3. Обов’язковою умовою країн-членів МВФ є надання інформації про: а) офіційні золоті запаси та валютні резерви; б) стан платіжного балансу; в) закордонні інвестиції; г) усі відповіді правильні; ґ) немає правильної відповіді.

4. Організація, метою якої є сприяння розвитку міжнародної торгівлі та валютного співробітництва шляхом встановлення норм регулювання валютних курсів, удосконалення багатосторонньої системи платежів, надання державам-членам коштів у іноземній валюті для вирівнювання платіжних балансів, є: а) МВФ; б) МБРР; в) СОТ; г) ЄС; ґ) усі відповіді правильні.

5. Світовий банк у своїй структурі створив організацію для надання допомоги найбіднішим країнам. Яка це організація? а) Міжнародний банк реконструкції й розвитку (МБРР); б) Міжнародна фінансова корпорація (МФК); в) Міжнародна асоціація розвитку (МАР); г) Багатостороннє агентство з гарантування інвестицій (БАГІ)

6. Квота України в МВФ становить: а) 0,2 %; б) 0,5 %; в) 0,7 %; г) 1,2 %.

7. Чи є Україна членом МБРР? а) так; б) ні

8. Чи є Україна членом ЄБРР? а) так; б) ні.

9. Яка організація з названих не є міжнародною валютнофінансовою організацією:

10. Що не є завданням міжнародних валютно-фінансових організацій? а) сприяння розвитку зовнішньої торгівлі та міжнародного й регіонального валютно-фінансового співробітництва; б) контролювання імпорту-експорту країн світу; в) підтримання рівноваги платіжних балансів країн, що входять до них; г) надання кредитів країнам та гарантування приватних позик за кордоном.

11. У якому році був заснований Міжнародний валютний фонд (МВФ)? а) 1954; б) 1944; в) 1958; г) 1966.

12. На якій конференції було утворено Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР)? а) конференції у Бреттон-Вуді; б) Потсдамській конференції; в) Паризькій конференції.

13. З якого року розпочав свою діяльність Міжнародний валютний фонд (МВФ)? а) 1947; б) 1955; в) 1944; г) 1966.

14. З чиєї ініціативи було створено Міжнародну фінансову корпорацію (МФК) в 1959 р.? а) Японії; б) Німеччини; в) Великої Британії; г) США.

а) Міжнародний валютний фонд (МВФ); б) Міжнародна фінансова корпорація (МФК); в) Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР); г) Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).

15. Які операції виконує Банк міжнародних розрахунків? а) купівлю-продаж і зберігання золота; б) депозитно-позичкові операції з центральними банками; в) прийом урядових вкладів за особливими угодами; г) операції на світових ринках (валют, позик, цінних паперів, золота) як агента або кореспондента центральних банків; ґ) усі відповіді правильні.

16. Якого типу є форма організації МВФ? а) акціонерна; б) колективна; в) з обмеженою відповідальністю.

17. У якому році засновано Банк міжнародних розрахунків (БМР)? а) 1951; б) 1939; в) 1930; г) 1944.

18. Головні установи Світового банку: а) Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР); б) Міжнародний Центр із урегулювання інвестиційних суперечок (МЦУІС); в) Міжнародна асоціація розвитку (МАР); г) усі перераховані вище.

19. Місце перебування Міжнародного валютного фонду: а) змінюється кожні 10 років; б) Лондон; в) Вашингтон; г) Нью-Йорк.

20. На скільки років, як правило, надаються позики МИРР? а) 15—20 років; б) до 7 років; в) не більше ніж на 10 років; г) від 2 до 5 років.

21. Коли був заснований Міжнародний центр з урегулювання інвестиційних суперечок (МЦУІС) а) 1954;

22. Як часто змінюється відсоткова ставка позик? а) щороку; б) раз на 6 місяців; в) щомісячно; г) не змінюється взагалі.

23. Від чого залежать відсоткові ставки? а) від наявних у Банку коштів, які надходять від продажу облігацій МБРР на світових ринках капіталу; б) нерозподіленого прибутку; в) погашення раніше наданих позик та додаткових пожертвувань економічно розвинутих країн; г) усі відповіді правильні.

24. На основі чого приймаються рішення про надання кредиту Банком? а) на основі експертних оцінок МВФ та попередніх оцінок ефективності проекту; б) залежно від товарообороту країни, якій надається кредит; в) на основі погашення попередніх кредитів; г) усі відповіді правильні.

25. У 1995 р. між країнами-членами МВФ було досягнуто домовленості про створення механізму термінової фінансової допомоги окремим країнам на випадок фінансових криз, включаючи створення валютних стабілізаційних фондів. Через що реалізується така допомога? а) політику траншів; б) механізм розширеного фінансування; в) усі відповіді правильні.

26. Коли було створено Багатостороннє агентство з гарантування інвестицій (БАГІ)? а) у 1958 р.; б) у 1988 р.; в) у 1963 р.; г) у 1977 р.

б) 1963; в) 1971; г) 1966.

27. Які основні типи гарантій пропонує БАГІ? а) неконвертованість валюти; б) експропріацію; в) війну та громадянські заворушення; г) порушення умов контрактів; д) усі перераховані вище; е) усі перераховані, крім в).

28. На які країни орієнтується МВФ? а) на промислово розвинені; б) на країни Великої сімки; в) на країни, що розвиваються.

29. Який пільговий період мають позики МБРР? а) 2 роки; б) 5 років; в) 1 рік; г) не мають узагалі.

30. Кому надаються кредити МАР? а) постсоціалістичним країнам; б) країнам, що розвиваються; в) найбіднішим і найменш платоспроможним країнам; г) усі відповіді правильні.

31. Кому надає кредити Міжнародна фінансова корпорація (МФК)? а) високорентабельним приватним підприємствам; б) постсоціалістичним країнам; в) країнам, що розвиваються.

32. На який період надаються кредити від Міжнародної фінансової корпорації (МФК); а) до 10 років; б) від 10 до 20 років; в) не більше 5 років; г) від 5 до 15 років.

33. З чого складається статутний капітал МФКІ? а) з процентів від надання кредитів; б) із внесків країн-членів; в) усі відповіді правильні.

34. Міжнародні валютно-кредитні та фінансові організації здійснюють: а) кредитування транснаціональних корпорацій; б) міждержавне регулювання міжнародних валютно-кредитних та фінансових відносин; в) нагляд за світовою валютною системою та станом валютних курсів.

35. Світовий банк — це: а) міжнародна фінансово-кредитна установа, яка надає довгострокові кредити під державні програми тільки урядам та центральним банкам країн-членів; б) організація, до якої входять: Міжнародний банк реконструкції та розвитку, Міжнародна асоціація розвитку, Міжнародна фінансова корпорація, Багатостороннє агентство гарантування інвестицій, Міжнародний центр урегулювання інвестиційних конфліктів; в) здійснює страхування капіталовкладень від політичного ризику на випадок експропріації, війни, зриву контрактів; г) призначений для сприяння зростанню потоків міжнародних інвестицій через надання послуг з арбітражного розгляду та врегулюванню суперечок між урядами й іноземними інвесторами, надання консультативних послуг, проведення наукових досліджень.

ЗБІГ

Кожному з наведених нижче положень, позначених цифрами, знайдіть відповідний термін чи поняття.

1. Операція, що здійснюється на банківському ринку у вигляді міжбанківських угод терміном до 1 року з фіксованими датами виконання в один, два, три, шість і 12 місяців. а) міжнародні фінанси;

2. Середньо- та довгострокові синдиковані міжнародні позики, що надаються великими комерційними банками за рахунок ресурсів євровалютного ринку. б) світова фінансово-валютна система;

3. Відкриття кредитної лінії для країни-члена

МВФ. в) розширені кредити;

4. Форма організації фінансово-валютних відносин, які обслуговують міжнародний рух капіталу й факторів виробництва або які функціонують самостійно, що закріплено в міжнародних угодах. г) кредити стенд-бай;

5. Головний резервний актив та міжнародний засіб розрахунків і платежу Міжнародного валютного фонду. ґ) резервна частка;

6. Кредити, що надаються Міжнародним валютним фондом на три роки визначеними порціями для забезпечення рівноваги платіжного балансу країн. д) спеціальні права запозичення;

7. Відносини у грошовій формі, що виникають у процесі перерозподілу національних продуктів під час руху товарів, послуг і капіталів на світовому ринку. е) форвард;

8. Перевищення величини квоти державичлена МВФ над сумою в національній валюті даної країни, яка перебуває на рахунку Фонду. є) ф’ючерс;

9. Сукупність усіх видів майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об’єкти інвестування іноземними інвесторами з метою отримання прибутку. ж) іноземні інвестиції;

10. Операція, що реалізується на товарній чи фондовій біржі з метою отримання різниці в цінах (курсах) активів на моментзакінчення угоди. з) єврокредити.

СЛОВНИК КЛЮЧОВИХ ПОНЯТЬ

Багатостороннє агентство з гарантування інвестицій (БАГІ) Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA)

одна з п’яти інституцій Групи Світового банку, заснована в 1988 році. Місцезнаходження — Вашингтон. Страхує капіталовкладення від витрат, викликаних некомерційними ризиками. Нараховує 175 чле-нів. Україна стала членом БАГІ в 1995 році.

Валютні або золотовалютні резерви (Foreign Exchange Reserves) — запаси іноземних фінансових активів, які належать державі та перебувають у розпорядженні органів грошово-кредитного регулювання й можуть бути реально використані на регулятивні та інші потреби, що мають загальноекономічне значення.

Експропріація — захист від втрат, викликаних діями уряду країни перебування у зв’язку з обмеженням або ліквідацією права власності чи контролю над нею, а також права на застраховані інвестиції.

Міжнародні фінансові організації (МФО) — створені кількома державами організації — суб’єкти міжнародного публічного права, які надають фінансові ресурси державам — членам МФО на умовах, визначених їхніми установчими документами, і членом яких є Україна. розвинених західних держав на країни, що розвиваються. МАР надає безвідсотковий кредит на термін до 50 років (з 1986 р. термін надання кредитів скорочено до 40 років для найменш розвинених країн та до 35 років — для інших країн «третього світу»).

Міжнародний валютний фонд (МВФ) (International Monetary Fund (IMF)

— міжнародна наднаціональна валютнокредитна організація, що має статус спеціалізованої представницької установи Організації Об’єднаних Націй. МВФ розпочав свою діяльність у березні 1947 р. Місце розташування — Вашингтон.

Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) (International Bank for Reconstruction and Development (IBRD)

— міжнародна урядова організація, одна з п’яти інституцій Групи Світового банку, заснована в 1945 р. на Міжнародній валютно-фінансовій конференції у Бреттон-Вуді. Місце розташування — Вашингтон. Надає позики безпосередньо країнамучасницям або іншим позичальникам під гарантію державиучасниці;. Членами МБРР можуть бути тільки члени МВФ. До складу учасників банку входять 187 країн; Україна — учасник з 1992 р.

Міжнародна асоціація розвитку (МАР) (International Development Association (IDA) — одна з п’яти інституцій Групи Світового банку, створена в 1960 році. Місцезнаходження — Вашингтон. Була створена як філія МБРР з метою зберегти вплив Погашення кредитів починається з одинадцятого року після початку їх використання. Кредити надаються урядам та приватним організаціям країн, що розвиваються, без відсотків.

Міжнародна фінансова корпорація (МФК) (International Finance Corporation (IFC)

була створена в 1959 р. з ініціативи США. Штаб-квартира — Вашингтон. Її мета — заохочення розвитку приватних підприємств у країнах, що розвиваються. МФК надає кредити високорентабельним приватним підприємствам без гарантії уряду на термін від 5 до 15 років з умовою, що час-

тину акцій компанії-позичальники продають МФК. Рівень відсоткових ставок відповідає існуючим на міжнародних фінансових ринках.

Міжнародний центр з урегулювання інвестиційних суперечок (МЦУІС) (International Center for Settlement of Investment Disputes (ICSID) — одна з п’яти інституцій Групи Світового банку, заснована в 1966 p., місцезнаходження — Вашингтон. Призначена для сприяння зростанню потоків міжнародних інвестицій через надання послуг з арбітражного розгляду та врегулювання

Неконвертованість валюти — захист від втрат, які виникли у зв’язку з неможливістю конвертувати місцеву валюту в іноземну для її переказу за межі країни перебування.

Порушення умов контрактів

— це відмова від зобов’язань за контрактом з одержувачем гарантій, або його порушення з боку уряду країни перебування, коли одержувач гарантій не має можливості звернутися до суду чи арбітражного суду для розгляду позову про відмову від контракту або порушення його умов; рішення суду не приймається в розумні терміни; таке рішення не можна виконати. сьогодні провадить свою діяльність більш ніж у 100 країнах, що розвиваються, надаючи фінансову й консультаційну допомогу з метою підвищення рівня життя найбіднішого населення. Банк розробляє стратегії допомоги для кожної зі своїх країн-клієнтів у співробітництві з державними органами, неурядовими організа

Світовий банк (СБ) (World Bank) — є однією з найбільших у світі організацій, що надають допомогу з метою розвитку, заснований у 1944 році. Банк, що надав у 2002 фінансовому році країнам-клієнтам позики на загальну суму 19,5 млрд дол. США, на ціями та приватним сектором.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ

1. Лук’яненко Д. Г. Спільний європейський економічний простір: гармонізація мегарегіональних суперечностей : моногр. / Д. Г. Лук’яненко, В. І. Чужиков та ін. — К. : КНЕУ, 2007.

2. Міжнародні фінансові організації: підручник / Н. С. Рязанова, М. А. Гапонюк, А. А. Максименко. — К. : КНЕУ, 2010.

спорів між урядами й іноземними інвесторами, надання консультативних послуг, проведення наукових досліджень, надання інформації про інвестиційне законодавство. Нараховує 144 члени. Україна входить з 2000 р.

3. Міжнародні організації: навч. посіб. / М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, ф-т міжнар. відносин; за ред. О. С. Кучика. — 2-ге вид., перероб. і доп. — К. : Знання, 2007. — 749 с.

4. Міжнародні фінанси : навч. посіб. / О. Мозговий, Т. Оболенська, Т. Мусієць, Ю. Руденко та ін. — К. : КНЕУ, 2005. — 502 с.

5. Міжнародні фінанси : підруч. для студ. екон. спец. ВНЗ / О. І. Рогач, Н. Д. Амалян, С. Я Боринець, А. Бузлє та ін.; за ред. О. І. Рогача. — К. : Либідь, 2003. — 777 с.

6. ЄБРР підвищує статус в Україні // Урядовий кур’єр. — 2010.

— 2011.

7. Колосова В. П. Кредитна діяльність Міжнародного банку реконструкції та розвитку / В. П. Колосова // Енциклопедія банківської справи України. — К. : НБУ, 2010

—2011.

8. Економічна інтеграція та глобальні проблеми сучасності : навч.-метод. посіб. / за ред. д.е.н., проф. Д. Г. Лук’яненка. — К. : КНЕУ, 2005.

РОЗДІЛ 6

РЕГІОНАЛЬНІ МІЖНАРОДНІ

ФІНАНСОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ

6.1. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).

6.1.1. Загальна інформація.

6.1.2. Членство та організаційна структура.

6.1.3. Основні джерела фінансових ресурсів ЄБРР. Види, напрями та умови надання кредитів ЄБРР.

6.1.4. Співробітництво України з ЄБРР. Кредитний портфель.

6.2. Європейський інвестиційний банк (ЄІБ).

6.2.1. Загальна інформація.

6.2.2. Членство та організаційна структура.

6.2.3. Поточний стан і перспективні напрями співробітництва України з ЄІБ.

6.3. Чорноморський банк торгівлі та розвитку (ЧБТР).

6.3.1. Загальна інформація.

6.3.2. Членство та організаційна структура.

6.4. Північний інвестиційний банк (ПІБ).

6.4.1. Загальна інформація, членство та організаційна структура.

6.4.2. Поточний стан і перспективні напрями співробітництва України з ПІБ.

6.5. Банк міжнародних розрахунків (БМР).

6.5.1. Загальна інформація, членство та організаційна структура.

6.5.2. Поточний стан і перспективні напрями співробітництва.

6.6. Паризький та Лондонський клуби.

6.6.1. Загальна інформація та організаційна структура.

6.6.2. Основні умови та специфіка діяльності Клубів кредиторів.

6.6.3. Співробітництво Клубів з Україною.

Після вивчення розділу студенти повинні знати: ? сутність системи регіональних міжнародних фінансових організацій; ? основні аспекти діяльності Європейського банку реконструкції та розвитку: загальну інформацію, членство й організаційну структуру та джерела фінансів ЄБРР; ? основні тенденції співробітництва України з ЄБРР, кредитний портфель;

Також студенти повинні вміти: ? робити власні висновки та давати практичні рекомендації щодо перспектив співпраці України з регіональними міжнародними фінансовими організаціями.

Регіональні міжнародні інституції мають схожі цілі — це розвиток економіки, економічного співробітництва та інтеграції в регіоні. У них однотипний порядок формування пасивів, однакова форма правління, ідентичні об’єкти кредитування — переважно інфраструктура, сільське господарство, добувна промисловість. Усі вони видають кредити лише країнам-членам.

Поява цих інституцій пов’язана із прискоренням у 60-ті роки розпаду світової колоніальної системи, поширенням регіонального співробітництва та економічної інтеграції країн, що розвиваються.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.1.2. Членство та організаційна структура
6.1.3. Основні джерела фінансових ресурсів ЄБРР.
6.1.4. Співробітництво України з ЄБРР. Кредитний портфель
6.2.Європейський інвестиційний банк (ЄІБ)
6.2.3. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ЄІБ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)