Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Сертифікати ФОН як вид пайових цінних паперів


< Попередня  Змiст  Наступна >

Сертифікати ФОН як вид пайових цінних паперів


Закон України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» визначає сертифікат ФОН як цінний папір, що засвідчує право його власника на отримання доходу від інвестування в операції з нерухомістю. Згідно з цим Законом фінансові установи завласною ініціативою можуть створювати фонд операцій з нерухомістю. Метою створення ФОН є отримання доходу власниками сертифікатів цього ФОН.

ФОН створюється банком або іншою фінансовою установою, що має сплачений статутний капітал у розмірі не менш як мільйон євро та є емітентом сертифікатів ФОН. Емітент сертифікатів ФОН одночасно є управителем ФОН. ФОН не є юридичною особою. Залучені до ФОН кошти управитель ФОН використовує в інтересах власників сертифікатів на умовах управління майном для здійснення операцій з нерухомістю з метою отримання прибутку.

Власником сертифікатів ФОН може бути будь-яка юридична або фізична особа. ФОН створюється на термін, встановлений проспектом емісії. До завершення терміну обігу сертифікатів ФОН емітент не бере на себе зобов’язань з викупу таких сертифікатів. Після завершення терміну, на який було створено ФОН, та виконання зобов’язань перед власниками сертифікатів, ФОН припиняє своє функціонування.

Після закінчення терміну, на який було створено відповідний ФОН, власник сертифікатів при викупі їх емітентом має право на дохід у грошовій формі в сумі, що відповідає вартості частки чистих активів ФОН (різниці між вартістю майна ФОН та вартістю зобов’язань, що виникли внаслідок управління ФОН), яка припадає на належну йому кількість сертифікатів ФОН.

Сертифікат ФОН надає кожному його власникові однакові права. Правила ФОН можуть передбачати сплату доходів за сертифікатами ФОН.

Випуск сертифікатів ФОН може бути здійснений при виконанні таких вимог: загальна номінальна вартість сертифікатів ФОН, випущених емітентом, не може перевищувати десятикратного розміру власного капіталу емітента; обсяг здійснюваного в рамках емісії випуску сертифікатів ФОН повинен бути в сумі, еквівалентній не менш як 100 тисячам євро за курсом Національного банку України на день прийняття рішення про емісію сертифікатів ФОН. Оплата сертифікатів ФОН при їх розміщенні здійснюється тільки грошовими коштами. Розміщення сертифікатів ФОН здійснюються за цінами, встановленими на певну дату, виходячи з правил ФОН. Юридичні та фізичні особи мають право купувати і продавати сертифікати ФОН за ринковою ціною та здійснювати з ними інші операції, що не суперечать умовам випуску.

Сертифікати ФОН можуть бути іменними або на пред’явника, документарної чи бездокументарної форм існування.

Облігації як вид боргових цінних паперів

Одним з основних боргових інструментів ринку капіталів є облігації. За умов високої вартості банківського кредиту залучення коштів шляхом розміщення облігацій на ринку дозволяє емітентам отримати необхідні кошти для свого розвитку. За допомогою облігацій підприємства зазвичай мобілізують основну частину фінансових ресурсів на фондових ринках, вони також є основним інструментом мобілізації коштів державними та місцевими органами. У світовій практиці значна частина запозичень за допомогою облігацій має довгостроковий характер.

Згідно із законодавством України облігація — цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником грошей, визначає відносини позики між вла-сником облігації та емітентом, підтверджує зобов’язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій термін та виплатити дохід за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення .

Облігація завжди має номінальну вартість (номінал). При погашенні облігації інвестор завжди отримує суму, що дорівнює номінальній вартості облігації. На ринку ціна облігації може бути вище, нижче або дорівнювати номіналу. Якщо облігація продається за ціною, яка вище номіналу, то кажуть. що вона продається «з премією». Якщо ринкова ціна нижче номіналу — облігація продається «з дисконтом». Різниця між ціною придбання та ціною продажу або погашення впливає на дохід власника облігації.

Залежно від форми поточного доходу облігації можуть бути купонними (відсотковими) та безкупонними (облігації з нульовим купоном, або дисконтні).

За відсотковими (купонними) облігаціями власникові виплачується дохід у вигляді відсотка від номінальної вартості впродовж усього терміну існування такої облігації. Відсоток за облігацією може бути фіксованим або плаваючим. Сукупний дохід власника формується з різниці між ціною продажу (або погашення) та ціною придбання і отриманих відсоткових (купонних) доходів.

За безкупонними (облігаціями з нульовим купоном, або дисконтними) власник отримує дохід тільки у вигляді різниці між ціною продажу (або погашення) та ціною придбання. Щоб власник мав можливість отримати дохід від інвестування коштів в такі облігації, ціна їх придбання має бути меншою від номінальної вартості, тому такі облігації завжди є дисконтними.

Класифікацію облігацій, які можуть випускатися та обертатися на українському РЦП, подано у табл. 8.5.

Таблиця 8.5

КЛАСИФІКАЦІЯ ОБЛІГАЦІЙ В УКРАЇНІ

№ з/п

Ознака класифікаціїРізновиди облігацій

1За емітентами

• Облігації підприємств

• облігації місцевих позик

• державні облігації України

2За характером розпорядження

• Іменні

• на пред’явника

3

За особливостями погашення та отримання доходу

• Відсоткові (купонні)

• цільові

• дисконтні

4

За доходом, що сплачується власникові (тільки для відсоткових)

• З фіксованим розміром відсоткової ставки

• з плаваючою відсотковою ставкою

5Залежно від терміну погашення

• З фіксованим терміном погашення, без права дострокового погашення

• із правом дострокового погашення

• із правом продовження терміну обігу

1

Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок», р. І, ст. 7.Закінчення табл. 8.5 варів та/або надання послуг, а також сплати коштів власникові таких облігацій у випадках та порядку, передбачених проспектом емісії облігацій.

№ з/п

Ознака класифікаціїРізновиди облігацій

6Залежно від терміну обігу

• Довгострокові — понад п’ять років

• середньострокові — від одного до п’яти років

• короткострокові — до одного року

7За формою існування

• Документарні

• бездокументарні (в Україні від 2012 року — тільки бездокументарні)

8За сферою обігу

• Облігації внутрішніх позик

• облігації зовнішніх позик

Погашення відсоткових та дисконтних облігацій здійснюється виключно грошима. Погашення цільових облігацій здійснюється шляхом передавання то

Номінальна вартість облігації визначається в національній валюті, а якщо це передбачено умовами розміщення облігацій — в іноземній валюті.

Юридична особа має право розміщувати відсоткові або дисконтні облігації на суму, яка не перевищує трикратного розміру власного капіталу або розміру забезпечення, що надається їй з цією метою третіми особами.

До облігацій місцевих позик в Україні належать облігації внутрішніх та зовнішніх місцевих позик. Рішення про розміщення облігацій місцевих позик ухвалює Верховна Рада Автономної Республіки Крим або міська рада відповідно до вимог, установлених бюджетним законодавством.

Емісія державних облігацій України регулюється законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, яким встановлюються граничні розміри державного зовнішнього та внутрішнього боргу.

Продаж облігацій внутрішніх державних позик України здійснюється в національній або іноземній валюті, а облігацій зовнішніх державних позик України

— у валюті запозичення.

Виплата доходів і погашення державних облігацій України здійснюються грошима або державними облігаціями України інших видів за згодою сторін.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Казначейські зобов’язання України
8.6. Первинний ринок цінних паперів
8.7. Вторинний ринок цінних паперів
Угоди з цінними паперами: касові, строкові
Фондова біржа як організаційно оформлений ринок
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)