Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок РОЗДІЛ 5 ВІДСОТКОВІ СТАВКИ ФІНАНСОВОГО РИНКУ Зміст розділу


< Попередня  Змiст  Наступна >

РОЗДІЛ 5 ВІДСОТКОВІ СТАВКИ ФІНАНСОВОГО РИНКУ Зміст розділу


7. Фондовий ринок України: законодавче регулювання : навч.-метод. посіб. / [М. О. Бурмака, Д. С. Бутенко, А. Т. Головко та ін.] ; [уклад. Л. Б. Долінський та ін.]. — Вид. 6-те, переробл. та доповн. — К. : АДС УМКЦентр, 2011. — 858 с.5.1. Поняття позикового відсотка.

5.2. Чинники, що впливають на рівень відсоткових ставок.

5.3. Відсоткові ставки та інфляція.

5.4. Розрахунок відсоткових ставок.

5.5. Ризикова та строкова структура відсоткових ставок.

5.6. Відсоткові ставки та оподаткування. Альтернативні витрати на капітал. Скорочення EAR — ефективна річна відсоткова ставка r — відсоткова ставка або дисконтна ставка PV — справжня (сьогоднішня) вартість FV — майбутня вартість C — грошовий потік APR — щорічна відсоткова ставка k — кількість періодів нарахування складного відсотка за рік r (r) — реальна відсоткова ставка i — ставка інфляції NPV — чиста приведена вартість

Сn — грошовий потік, отриманий за період n n — кількість періодів r (n) — відсоткова ставка або дисконтна ставка за період n-років t — податкова ставка Компетентності, яких має набути студент:

• засвоєння базових знань щодо відсоткових ставок фінансового ринку;

• розуміння змісту поняття позикового відсотка як цінних фінансових ресурсів;

• формування фінансової грамотності з питань розрахунку відсоткових ставок.

5.1. Поняття позикового відсотка

Теоретичні засади та визначення позикового відсотка

Теорія капіталу, а також відсотка як винагороди, прибутку, отримуваного від цього капіталу, була систематизовано розглянута ще у праці К. Маркса «Капітал». Класичну теорію капіталу розробили австрієць Є. В. Бом-Баверк (E. V. Bohm-Bawerk), швед Кнут Віксель (Knut Wicksell) та американець Ірвінг Фішер (Irving Fisher) незалежно один від одного. Дуже докладно цю теорію розвинув І. Фішер. Він є одним із визначних американських економістів кінця XIX — середини XX ст. (1867

—1947), теорії якого дістали поглиблення у працях його співвітчизників та економістів інших країн. Цікавими в цьому контексті є праці Феттера, зокрема визначення ним відсотка.

Згідно із класичною теорією вартості домогосподарства надають інвесторам кошти, тимчасово відмовляючись від користування ними з метою одержання більших коштів у майбутньому. Потенційні користувачі інвестицій разом утворюють попит на ці інвестиції, щоб, з’єднавши ці кошти з землею, працею та іншими факторами виробництва, отримати прибуток. З цього приводу Ірвінг Фішер висловив таку думку: кількість капіталу та норма прибутку на капітал визначається взаємодією між нетерпінням людей споживати сьогодні, а не збільшувати запас капітальних благ заради майбутнього споживання, та інвестиційними можливостями, що дають вищий чи нижчий дохід від нагромадженого капіталу.

Як зазначено в «Капіталі» К. Маркса , взаємовідносини між платниками за користування капіталом та власниками капіталу виражені у ставці відсотка як грошової міри.

Головна мета учасників фінансового ринку — залучення або надання інвестицій для підвищення добробуту інвестора. Це підвищення (збільшення) називається доходом, а якщо воно виражається у відсотках до вартості інвестицій — ставкою доходу. Крім значення дохідності фінансові аналітики мають справу з невизначеністю отримання доходу, а саме з нею пов’язаний аналіз ризику. Інвестори можуть придбати активи (акції компаній, облігації чи нерухомість), сподіваючись отримати дохід або від продажу їх за вищою ціною, або у вигляді дивідендів, відсотків за купонами чи рентними платежами. Кредитори позичають гроші, сподіваючись отримати дохід у вигляді відсоткових платежів при погашенні кредиту позичальником. Таким чином, спільною метою кредиторів та інвесторів є отримання доходу або відсотка як результату інвестиційної чи позикової діяльності.

Основним товаром торгівлі фінансових інститутів між собою та з іншими є фінансові фонди, а їхньою ціною — відсоткова ставка, тобто фінансові фонди у грошовій формі, тому для фінансового ринку найважливішим питанням є стан грошового обігу та стійкості грошової одиниці. Іншими словами, відсоткова ставка у грошовому вираженні є вартістю користування капіталом.

Систематизована інформація про відсоткову ставку, її поділ на номінальну та реальну та впливу інфляції на ставку відсотка вперше з’явилася у працях І. Фішера «Appreciation and Interest» (1896) та «Rate of Interest» (1907).


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Види відсоткових ставок
5.2. Чинники, що впливають на рівень відсоткових ставок
Відсоткові ставки та інвестиційна політика
5.4. Розрахунок відсоткових ставок
Річні відсоткові ставки
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)