Posibniki.com.ua Макроекономіка Статистика економічного зростання та конкурентоспроможності країни РОЗДІЛ V ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗОВНІШНІХ ФІНАНСОВИХ ПОТОКІВ


< Попередня  Змiст  Наступна >

РОЗДІЛ V ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗОВНІШНІХ ФІНАНСОВИХ ПОТОКІВ


5.1. Зовнішні джерела фінансування економічного зростання

5.2. Роль держави в залученні прямих іноземних інвестицій

5.3. Міжнародна інвестиційна позиція

України

5.1. Зовнішні джерела фінансування економічного зростання

261Для врегулювання зовнішніх платежів і покриття дефіциту платіжних балансів залучається зовнішні фінансові ресурси.

Джерела зовнішнього фінансування у сучасних валютнофінансових відносинах досить різноманітні, що видно на рис. 5.1.

Вони поділяються на державні (офіційні) і приватні, одні з них формують борги, інші не формують. На рисунку джерела, що не форму ють борги, подані справа у формі еліпса, а джерела, що тягнуть за собою боргові зобов’язання, — у формі прямокутників зліва і внизу.

Рис. 5.1. Структура джерел зовнішнього фінансування

Рис. 5.1. Структура джерел зовнішнього фінансування

На державному рівні джерелами зовнішнього фінансування є:

• офіційна допомога розвитку у вигляді безповоротних позик, державних грантів, списаних боргів;

• залучення коштів за двосторонніми (на рівні урядів) чи багатосторонніми (з міжнародними фінансовими організаціями) угодами, за якими виникають боргові зобов’язання.

262 Офіційна допомога розвитку має переважно політичний характер, і зі зміною політичних реалій змінює свої форми. Механізм офіційної допомоги передбачає гнучке маневрування умовами позик, кредитів, субсидій. У цьому механізмі широко використовують різні пільгові позики, зниження процентних ставок, відстрочка платежів тощо.

Двостороння допомога за економічним змістом — це свого роду державні інвестиції у ма йбутні ринки збуту. Країна-донор розглядає ці інвестиції як плату за можливість контролювати орієнтацію економічного розвитку країни-реципієнта [105, с.109]. Левова частина державної допомоги (50—70% двосторонніх кредитів) має «зв’язаний» характер, тобто при укладанні угоди щодо надання допомоги країна-реципієнт зобов’язується витратити кошти на придбання товарів і посл уг у країни-донора. Для країндонорів така допомога використовується як знаряддя досягнення довготривалих, глобальних цілей щодо країн-реципієнтів.

Важливою складовою державного двостороннього кредитування є державні позики, що мають пільговий характер і за своїми параметрами наближаються до офіційної допомоги (тривалість до 25 років, пільговий період 7—8 років, 3—4% річних). Значна частина офіційної допо моги адресується не безпосередньо країні-реципієнту, а опосередковано, через міжнародні фінансові організації, які, в свою чергу, надають їх позичальникам. Умови щодо позик і кредитів відбивають колективні інтереси кредиторів. Офіційна допомога розвитку протягом 1990-х років у провідних промислово розвинених країнах (членів Паризького клубу) досить стабільна. Це пояснюється праг ненням країн-донорів розглядати її як основу для створення умов щодо просування інших форм зовнішнього фінансування, передусім приватного.

Приватні кошти поступають від банків (банківські кредити), фірм (комерційні кредити), різних фондів і з фондового ринку, де дебітори продають свої державні й приватні цінні папери (акції, облігації, векселі), а також від пере продажу боргових зобов’язань на вторинному ринку цінних паперів.

Кожне джерело зовнішнього фінансування — це добре відпрацьований і справно діючий канал. Усі можливі збої і негативні наслідки за роки функціонування системи були усунуті. Зміни в структурі зовнішнього фінансування відбуваються за двома напрямами: знижується роль офіційних джерел на користь приватних і в дер жавному фінансуванні акценти зміщуються на багатосторонні кредити, які надаються через міжнародні валютнофінансові організації, передусім через МВФ.

263Як зазначалося раніше, для країн-дебіторів розроблені стабілізаційні програми, спрямовані на те, щоб, з одного боку, створити умови для погашення минулих і нових боргів, а з другого — забезпечити сталі темпи економічного зростання в цих країнах, що дало б можливість їм у майбутньому фінансувати за рахунок власних коштів як економічне зростан ня, так і нагромаджену зовнішню заборгованість.

Основу приватного, підприємницького капіталу становлять прямі та портфельні інвестиції. Прямими інвестиціями є вкладання капіталу (первинного чи реінвестицій) з метою отримання підприємницького прибутку. До прямих інвестицій належать також усі внутрішньофірмові перекази капіталу у формі кредитів та позик між прямим інвестором і філіями, до чірніми та асоційованими компаніями. Портфельні інвестиції — це вкладення капіталу в цінні папери з метою отримання доходу у формі дивідендів.

Прямі інвестиції забезпечують реальний контроль інвестора над об’єктом інвестування, портфельні — не забезпечують такого контролю. Пряме інвестування розглядають як міжнародну інвестиційну діяльність, а портфельне — у контексті розвитку відповідн их операцій на фондовому ринку.

З боку країни-реципієнта більш вигідним джерелом зовнішнього фінансування вважаються прямі іноземні інвестиції (ПІІ), оскільки вони обумовлені довгостроковим економічним інтересом, не тягнуть за собою боргових зобов’язань і не погіршують стан платіжного балансу. Із глобалізацією руху капіталу загальні темпи зростання міжнародних інвестицій стали істотно переви щувати темпи зростання міжнародної торгівлі товарами, зокрема частка прямих інвестицій у загальному обсязі приватного і державного капіталу в 90ті роки сягнули 33%. Тенденція до зростання прямих іноземних інвестицій пояснюється низкою причин: зацікавленістю країндонорів у потенційних ринках збуту; зростання ролі країнреципієнтів як виробників важливих видів сировини, енергії; прагнен ня передати в ті країни, що фінансуються, трудомісткі і екологічно шкідливі галузі промисловості, розвиток яких стає недоцільним у промислово розвинених країнах; вищою прибутковістю ПІІ порівняно з іншими формами вкладання капіталу.

Проте після фінансових криз наприкінці 90-х років тенденції в потоках приватного капіталу змінилися, про що свідчать дані табл. 5 .1. Визначальними факторами зміни тенденції слід визнати: зниження попиту на інвестиції в приріст основного капіталу у

264 зв’язку з перенасиченням виробничих потужностей та їх передислокацією з розвинутих країн в азійські; посиленням ролі інформаційних технологій, а не виробничого капіталу як вирішального фактора зростання продуктивності праці; неефективність фінансових ринків та регулятивної політики на ринках, що розвиваються.

Таблиця 5.1

СЕРЕДНЬОРІЧНІ ТЕМПИ ПРИРОСТУ ПРЯМИХ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ У

СВІТІ, %

Роки 1986—1990 1991—1995 1996—2000 2000 2001 2002 2003 2004
Темпи приросту (зменшення) 23,1 21,1 40,2 29,1 – 40,9 – 21,0 0,3 4,1

Джерело: [email protected]

У ролі прямого інвестора найчастіше виступають транснаціональні корпорації, які й формують світовий інвестиційний ринок. Перенесення значної частини виробництва за кордон, створення там філій, інтегрованих в єдину мережу виробництва товарів та послуг, придбання акцій національних підприємств дозволяє ТНК використовувати ресурси і конкурентні переваги інших країн.

Однією з форм інвестування інозе много приватного капіталу є створення змішаних або спільних підприємств, тобто таких, які засновані на умовах пайової участі іноземного і національного капіталу. Сутність спільного підприємства полягає передусім у технологічному партнерстві, яке виражається: з боку іноземного інвестора — наданням техніки, нової технології, кваліфікованого персоналу, довгострокових позик; з боку національного учасника спільного підприємства — надання землі, пло щ для розміщення будівель, робочої сили, будівельних матеріалів, сировини і т. ін.

Чи буде взаємною вигода експортерів і імпортерів капіталу? Чи впливає зовнішнє фінансування, особливо ПІІ, на ВВП і зростання заощаджень у країні — імпортері капіталу? Неокласична трактова заперечує прямий внесок іноземного капіталу в національну економіку країни-донора, визнаючи лише йо го опосередкований вплив, оскільки отримані на інвестований капітал прибутки репатріюються.

265У 1990-ті роки для країн Центральної і Східної Європи залучення прямих іноземних інвестицій виявилося основним джерелом фінансування капіталовкладень і покриття дефіцитів платіжних балансів, про що свідчать дані табл. 5.2.

Таблиця 5.2 ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ ЯК ДЖЕРЕЛО ПОКРИТТЯ ДЕФІЦИТУ ПЛАТІЖНОГО

БАЛАНСУ за 2000 р.

Країна Відношення рахунка поточних операцій до ВВП, % Співвідношення приросту ПІІ і дефіциту платіжного балансу
Болгарія – 5,4 140
Чехія – 4,6 189
Угорщина – 4,2 81
Польща – 6,2 82
Румунія – 3,0 72
Словаччина – 3,7 286

Джерело: Тенденції української економіки. —2001.

— Червень. — С. 73—74.

У Болгарії, Чехії і Словаччині прямі іноземні інвестиції перекривали дефіцит рахунка поточних операцій повністю, в Угорщині і Польщі — понад 80% , у Румунії, що мала найменший дефіцит платіжного балансу, — 72%. Велика роль прямих іноземних інвестицій в інноваційному наповненні інвестиційного процесу (передача сучасних технологій, ноу-хау і передового досвіду). Якщо дефіцит платіжного ба лансу утворився за рахунок інноваційного імпорту, то у майбутньому він сприятиме швидкій модернізації економіки і формуванню техніко-економічної бази для швидкого економічного зростання. Індикаторами зовнішнього інвестування слугують:

• відношення приросту прямих іноземних інвестицій до ВВП;

• відношення приросту прямих іноземних інвестицій до сальдо рахунка поточних операцій.

Взаємозв’язок між сальдо пла тіжного балансу і приростом прямих іноземних інвестицій можна подати алгебраїчно: 266

де СА — сальдо платіжного балансу; ?І — приріст прямих іноземних інвестицій; Q — валовий внутрішній продукт.

На рис. 5.2 подано взаємозв’язок між приростом ПІІ та сальдо платіжного балансу у країнах Східної Європи.

Рис. 5.2. Взаємозв’язок приросту прямих іноземних інвестицій і сальдо платіжного балансу в країнах Східної Європи:

Рис. 5.2. Взаємозв’язок приросту прямих іноземних інвестицій і сальдо платіжного балансу в країнах Східної Європи:

СА/Q; I/CA; I/Q

Відношення інвестицій до валового внутрішнього продукту певною мірою відтворюють ступінь покриття інвестиціями дефіциту платіжного балансу.

У системі міжнародного регулювання валютно-кредитних відносин центральну роль відіграє МВФ. Це один з економічних підрозділів ООН, який ставить за мету, як записано в його статуті, допомагати країнам-членам долати валютно-фінансові трудн ощі, зокрема:

• сприяти стабілізації міжнародної системи платежів і розрахунків;

• створювати умови для розширення і збалансованого розвитку зовнішньої торгівлі;

• узгоджувати та координувати валютну політику, підтримувати валютні курси і конвертованість валют, сприяти упорядкуванню валютно-фінансових відносин;

• надавати у тимчасове користування фінансові кошти для коригування платіж них балансів.

Фінансові ресурси МВФ складаються з власних і залучених коштів. Власні ресурси формуються за рахунок внесків країнчленів. Для кожної з них встановлюється квота, розмір якої обраховується в SDR і залежить від економічного потенціалу країни.

267Квота визначає кількість голосів країни в МВФ та максимальний розмір фінансової допомоги, яку можна отримати на врегулювання платіжного балансу. На початок 2001 р. фінансові можливості Фонду становили 210 млрд SDR. Набільшим (а отже, і найвпливовішим) акціонером Фонду є США (17,7%). Частка інших країн: Японії — 6,3%, Німеччини — 6,2%, Франція — 5,1%, Росії

— 2,8%. Квоти періодично переглядаються [24

4].

Надання фінансової допомоги Фондом має обумовлений характер: країна-реципієнт бере на себе зобов’язання виконати умови МВФ, твердо додержуватися програми стабілізації та її часового графіка, а

Фонд контролює виконання цих зобов’язань шляхом проведенням політики кредитних траншів (часток квоти). Для усіх країн, що зазнають фінансових труднощів, Фондом пропонується однотипна модель економічних реформ: фінансова стабілізація, лібералізація національної економіки, приватиза ція і відновлення економічного зростання.

Вступ країни до МВФ автоматично забезпечує її членство у другому міжнародному фінансовому інституті — Світовому банку. Надання кредитів Фондом одночасно означає доступ до кредитних ресурсів Світового банку, який є основним джерелом інвестиційного фінансування. Країнам з трансфор маційною економікою Світовий банк надає системні позики на реформування окремих секторів економіки та інвестиційні кредити. Саме кредити Банку, які надаються далі за кредитами МВФ, мають нейтралізувати чи хоча б пом’якшати негативні наслідки реалізації стабілізаційних і адаптаційних програм МВФ.

Для країн — членів МВФ наявність такої «каси взаємодопомоги» має важ ливе значення, оскільки дає змогу оперативно реагувати на платіжні диспропорції і тим самим підтримувати стабільність курсу національної валюти. Кредити МВФ і Світового банку досить привабливі для країн-реципієнтів через їхню вартість, оскільки процент за цими кредитами суттєво нижчий порівняно з процентами на світових фінансових ринках. У 90-ті роки за кр едитами

Фонду нормальною була ставка 4,5

—5%, за кредитами банку —

7,5%. Звичайно, кредити МВФ і Світового банку самі по собі не є достатніми для вирішення усіх економічних і фінансових проблем країн-реципієнтів, зокрема, проблеми заборгованості. Так, наприкінці 90-х років відношення кредитів МВФ до кумулятивної заборгованості країн з трансформаційною екон омікою становило

23,7%, а до їхнього експорту — 26,4% [244]. Проте співпраця з цими впливовими міжнародними організаціями розглядається світовою фінансовою спільнотою як фактор довіри, підтвердження кредитоспроможності країни. Кредити сприяють скороченню бю

268джетних дефіцитів, покращанню економічної ситуації, дають сигнал для припливу в країну-реципієнт інших форм зовнішнього фінансування, зокрема і приватного капіталу.

Міжнародні фінансові організації реалізують у країнахреципієнтах чотири типи проектів розвитку економіки:

• проекти макроекономічної стабілізації економіки (системні);

• проекти структурних перетворень в окремих секторах економіки (структурні);

• інвестиційні проекти;

• проекти тех нічної допомоги.

Системні проекти призначені для надання допомоги урядові країни-реципієнта у трансформації економіки на таких напрямах: фінансова стабілізація економіки, структурні зміни в економіці, реформування економічних відносин, здійснення адміністративної реформи. Інвестиційними вважаються проекти розвитку окремих галузей, секторів економіки, виробництв, фінансування яких здійснюється на умовах самоокупності та обо в’язкового внутрішнього співфінансування.

Квота України в МВФ — 1372 млн SDR, або 0,65%. У рамках кредитних угод з МВФ в Україні за 1992—2002 рр. почергово реалізовано три типи програм: 1) програма системної трансформації економіки (STF); 2) програма «Stand-by» (SBA), спрямована на підтримку курсу національної валюти і фінансування дефіциту платіжного балансу; 3) трирічна програма розширеного фінансування (EFF), мета якої — сприяння макроеко номічній стабілізації. За час співпраці Україна отримала від МВФ 4,29 млрд USD, від Світового банку — 1,86 млрд USD за системними позиками і 0,27 млрд USD інвестиційних кредитів.

Нині заборгованість України перед Фондом перевищує квоту на 16%.

Фінансові ресурси, що надаються міжнародними фінансовими організаціями, спрямовуються траншами безпосередньо до державного бюджету, можуть бути використані на фінанс ування дефіциту бюджету та підтримку платіжного балансу і повертаються за рахунок бюджетних коштів.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
5.3. Міжнародна інвестиційна позиція України
Частина 2. 5.3. Міжнародна інвестиційна позиція України
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ОЗДІЛ VІ КРАЇНИ ЯК ІНДИКАТОР ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ
6.2. Методологія багатовимірної ст атистичної оцінки конкурентоспроможності країни
6.3. Система міжнародних рейтингових оцінок конкурентоспроможності країн
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)