Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок РОЗДІЛ 6 РИЗИК ТА ДОХІДНІСТЬ Зміст розділу


< Попередня  Змiст  Наступна >

РОЗДІЛ 6 РИЗИК ТА ДОХІДНІСТЬ Зміст розділу


4. Суторміна В. М. Фінанси зарубіжних корпорацій : підручник. — К. : КНЕУ, 2004. — 566 с.6.1. Поняття та основні види ризиків на фінансовому ринку.

6.2. Вимірювання ризику та дохідності.

6.3. Теорія ефективного фінансового ринку.

6.4. Теорія портфеля.

6.5. Модель оцінювання капітальних активів.

6.6. Теорія арбітражного ціноутворення.

6.7. Графічний аналіз дохідності та ризику.

6.8. Співвідношення між ризиком та дохідністю. Скорочення MPT — теорія портфеля (сучасна теорія портфеля — Modern portfolio theory — МРТ)

МОКА — модель оцінювання капітальних активів (Capital Asset Pricing Model — CAPM)

САРМ — Capital Asset Pricing Model, модель оцінювання капітальних активів (МОКА) SML — лінія ринку цінних паперів (Security Market Line SML) APT — теорії арбітражного ціноутворення (arbitrage pricing theory, APT) EMH

• засвоєння базових знань щодо визначення ризиків на фінансовому ринку;

• здатність вимірювання та управління ризиками;

• формування фінансової грамотності з питань портфельного інвестування;

• розуміння змісту теоретичних підходів, що дозволяють визначити залежність між ризиком та дохідністю фінансових інструментів;

• формування навичок та вмінь здійснення розрахунків ризику та дохідності портфеля, що складається з фінансових активів, формування ефективного портфеля.

6.1. Поняття та основні види ризиків на фінансовому ринку

Поняття ризику

Ризик є важливою складовою теорії та практики фінансового ринку. Дослідження економічної літератури показує, що нема єдиного підходу до визначення ризику. Аналіз визначень ризику дає змогу виявити основні моменти, характерні для ризикових ситуацій:

• випадковий характер події, що визначає, якого з імовірних наслідків буде досягнуто на практиці (наявність невизначеності);

• наявність альтернативних рішень;

• є відомими або можна визначити можливі наслідки й очікувані результати;

• імовірність виникнення збитків;

• імовірність отримання додаткового прибутку.

Різниця між ризиком та невизначеністю пов’язана зі способом завдання інформації та визначається наявністю (у разі ризику) або відсутністю (за невизначеності) ймовірних характеристик змінних, які неможливо контролювати.

В математичній теорії такі терміни застосовують для дослідження операцій, в яких розрізняють задачі прийняття рішень у разі ризику та за умов невизначеності. Якщо існує можливість якісно та кількісно визначити міру ймовірності того чи іншого варіанта, то це й буде ситуація ризику .

Таким чином, ситуація ризику є різновидом невизначеності, коли настання події є ймовірним та може бути визначене, тобто в цьому разі об’єктивно існує можливість оцінити ймовірність подій. У фінансовій практиці, як правило, не розрізняють відмінності між ризиком та невизначеністю.

Ризик завжди пов’язаний із вибором альтернатив та розрахунком їхнього результату. Для розуміння економічного ризику велике значення має зв’язок ризику та прибутку. Учасники економічних відносин будуть йти на ризик за умов невизначеності, оскільки поруч із ризиком втрат існує можливість додаткових доходів. Разом із тим отримання прибутку не гарантоване, винагородою може бути як прибуток, так і збитки. Якщо обрати рішення, що гарантує менше ризику, при цьому буде меншим і прибуток, а за високого ризику прибуток матиме найвище значення.

Рух грошових коштів на фінансовому ринку супроводжується численними ризиками, тому учасники фінансового ринку приділяють значну увагу визначенню основних видів ризиків, ризикових сфер діяльності, оцінюванню та моніторингу ризиків, пошуку методів їхнього зменшення, контролю, управлінню. Особливістю фінансових ризиків є ймовірність отримання збитку в результаті проведення операцій, що мають ризиковий характер.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.2. Вимір ризику та дохідності
Волатильність
Стандартна помилка оцінки очікуваних доходів
6.3. Теорія ефективного фінансового ринку
6.4. Теорія портфеля
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)