Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Історія бухгалтерського обліку 1.3. Професія «бухгалтер»: еволюція та значення від древності до наших днів


< Попередня  Змiст  Наступна >

1.3. Професія «бухгалтер»: еволюція та значення від древності до наших днів


Умови жорсткої конкуренції на ринку, які стали ще суворішими внаслідок світової економічної кризи, спричинили докорінні зміни у вимогах до кваліфікації працівника-обліковця. Бухгатер зараз, як ніколи, повинен бути ще і хорошим аналітиком ринку та економістом. На нього покладаються не тільки функції рахівника, а й управлінця. Ведення бізнесу в умовах виходу з кризи висуває підвищені вимоги до якості інформації, яка повинна бути пристосована до запитів користувачів.

Завдання бухгалтерської служби сьогодні — формування якісної, достовірної і всеосяжної інформації про діяльність підприємства та її результати. Правильне використання цієї інформації дозволить керівнику оптимізувати свої управлінські та фінансові рішення. Отже, бухгалтер сьогодні — це, в певній мірі, управлінець підприємства. Без перебільшення головного бухгалтера можна вважати другою особою після керівника, адже він несе юридичну і моральну відповідальність за законність та ефективність використання фінансових і матеріальних ресурсів підприємства, господарських операцій, що здійснюється. Право другого підпису закріплює контрольні функції бухгалтерії.

Пофесія бухгалтера є однією з найдавніших професій і має багатий спадок. Ми можемо згадувати минуле лише як історію, оскільки зі стрімким плином часу вона набуває значних змін, а її представники постійно удосконалюються.

Важко переоцінити значення бухгалтерської професії для нашого суспільства. Проте, як уже було сказано, воно значно змінювалось із плином часу та з ходом еволюції аж до своєї протилежності. Наприклад, у країнах Стародавнього Сходу, зокрема у Древньому Єгипті, обліковці обирались серед касти жерців і були наближеними особами фараонів. Вони мали великі привілеї, владу і значний вплив на управління державою. Люди, що володіли мистецтвом письма і рахунку, вважались обраними та складали дуже привілейовану касту.

У Древній Греції навпаки — займатись обліком вважалось украй не престижно. На посади обліковців призначались раби. Їх функції зводились до рахівництва. Рахунку та письму навчали у звичайних школах.

У період Радянського Союзу, протягом багатьох десятиріч головним завданням бухгалтерського обліку було забезпечення збереження власності. Функції бухгалтера зводились лише до виконання державного контролю та фіксації господарських подій. Характеристику адміністративно-командної системи у період існування Радянського Союзу зображено на рис 1.1.

Рис. 1.1. Характеристика адміністративно-командної системи у радянський період

Рис. 1.1. Характеристика адміністративно-командної системи у радянський період

В постіндустріальну епоху соціальний фактор набув вагомого значення. Виробниче підприємство вже розглядається не тільки як виробник матеріальних благ, але й як елемент суспільства, що активно впливає на зовнішнє середовище. Система управління чітко розподіляється по рівнях, на яких необхідно розв’язувати специфічні завдання. Відмінності між обліком періоду командно-адміністративної системи та періоду ринкової економіки представлено у табл. 1.1.

Таблиця 1.1

ВІДМІННОСТІ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ КОМАНДНО-АДМІНІСТРАТИВНОЇ СИСТЕМИ

ТА СИСТЕМИ ПЕРІОДУ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ

№ з/пО блік періоду ринкової економіки Облік періоду командно-адміністративної системи
1 Основна мета ведення обліку — виявлення прибутку Облік реально і об’єктивно відображає дійсність
2 Бухгалтерія працює у межах приватного підприємства Бухгалтерській облік — ведеться централізовано на рівні держави
3 Облік на підприємстві та управління здійснюються власником План рахунків єдиний для всіх підприємств, відбувається уніфікація методології обліку
4 Відображає процес відтворення, заснований на приватній власності Мета обліку — відображення виконання плану
5 Бухгалтерський облік — комерційна таємниця, отже, можуть бути фальсифікації Відображає процес відтворення, заснований на соціалістичній власності

Як наслідок, набуває актуальності питання розробки теоретичних аспектів підготовки спеціалістів з бухгалтерського обліку, які б сприяли задоволенню потреб соціально орієнтованого суспільства. Функції головного бухгалтера сучасності — забезпечення ефективної роботи облікової служби, контроль за правильністю ведення бухгалтерського обліку на підприємстві.

Розвинута і ефективно організована бухгалтерська справа є однією з невід’ємних елементів будь-якої економіки. Бухгалтери відіграють життєво важливу роль у наданні доказової і достовірної інформації, яка необхідна для прийняття управлінських рішень. На сьогодні в багатьох країнах ринок бухгалтерських послуг є нерозвиненим.

Завдання підприємства у таких умовах — знайти кваліфіковані та вузькоспеціалізовані кадри, завдання бухгалтера — знайти посаду, що відповідає рівню знань і кваліфікації та буде гідно оплачуватись

Бухгалтер, сьогодні, повинен бути не тільки економістом, але і юристом. Уся його діяльність регламентується тими або тими нормативними, сукупність вимог до яких дозволяє говорити про бухгалтерське право.

У вступі до Міжнародних стандартів освіти зазначено, що бухгалтер повинен бути технічним експертом із високими комунікативними навичками і відповідністю вимогам щодо інформації та складання звітності, які висуває нова економіка. Міжнародні стандарти освіти проголошують нові вимоги до професії обліковця.

Щоб отримати достойну, високооплачувану роботу спеціалістові-бухгалтеру, не досить мати вищу фахову освіту. Бухгалтер сучасності зобов’язаний змінювати, розширювати та вдосконалювати нові ланки своєї професії, підвищувати свою кваліфікацію, прагнути до іміджу ділової людини та дотримуватись усіх принципів ділової та професійної етики. Бухгалтеру також необхідно постійно підвищувати професійну кваліфікацію відповідно до сучасних стандартів Міжнародної федерації бухгалтерів. Адже він займається не тільки фіксацією господарських подій на рахунках, а й здійснює широкий спектр діяльності, пов’язаної із плануванням і прийняттям управлінських рішень. Бухгалтер вищої ланки зобов’язаний контролювати діяльність усього підприємства, проводити аналіз і привертати увагу керівництва до відхилень. Задовольнити потреби зовнішніх і внутрішніх користувачів облікової інформації

— теж обов’язки працівника обліку.

Отже, бухгалтер сучасності — це компетентна, освічена особистість, котра йде в ногу з часом. Це всебічно розвинена людина, що постійно займається самовдосконаленням і професійним розвитком і ніколи не зупиняється на досягнутому. Це комунікабельний, здатний до продуктивного ділового спілкування спеціаліст, що в змозі розібратися у самих складних економічних питаннях; спокійна, розсудлива, виважена людина.

Поряд із набутими технічними бухгалтерськими знаннями і навичками професійним бухгалтерам потрібні знання, які нададуть їм можливості у разі потреби виступати в ролі бізнесових радників, фінансових аналітиків, менеджерів, фахівців, які можуть вести переговори та готовність займати тверду позицію — необхідні якості професійних бухгалтерів. Професійні цінності, етика, відносини є невід’ємними складовими професійного бухгалтера.

Сучасні економічні умови та загальносвітові тенденції дають змогу та спонукають бухгалтера творчо підходити до своєї роботи, що розширює діапазон його можливостей і посилює відповідальність.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
1.5. Огляд матеріалу, викладеного у посібнику
РОЗДІЛ 2. Зародження бухгалтерії
2.2. Початок обліку у країнах Стародавнього Сходу ОБЛІК У СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ
ОБЛІКОВА СИСТЕМА ДРЕВНЬОГО ШУМЕРУ І ВАВИЛОНУ
2.3. Господарський облік у Античному Світі ОБЛІК У ДРЕВНІЙ ГРЕЦІЇ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)