Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 9.3. Нелінійні деривативи опціонного типу


< Попередня  Змiст  Наступна >

9.3. Нелінійні деривативи опціонного типу


Опціони та їхні особливості

Опціон — це фінансовий інструмент, який дає право купити або продати базовий актив на заздалегідь визначених умовах у майбутньому. Основною особ

1

Деривативы. Курс для начинающих (Серия «Reuters для финансистов»). — С. 131.

2

Середньозважена відсоткова ставка за кредитами на лондонському міжбанківському ринку.ливістю їх є те, що опціони є несиметричними — держатель деривативу має більше прав, ніж його продавець. Це компенсується тим, що держатель опціону сплачує премію стороні, яка його виписує. Основними характеристиками простого опціону є такі:

• право держателя (купити чи продати базовий актив);

• ціна виконання опціону (страйк) — показує, за якою ціною держатель опціону зможе купити чи продати базовий актив;

• премія — ціна опціону;

• стиль — показує спосіб виконання опціону;

• дата початку та експірації (закінчення обігу) опціону;

• розмір гарантійного забезпечення та спосіб його нарахування.

Опціони є найбільш гнучким серед наявних похідних інструментів і можуть торгуватися як на біржовому, так і на позабіржовому ринку. Перевагою опціонів для покупця є те, що він не може втратити більше, ніж розмір премії, проте можливий виграш залишається теоретично необмеженим. Існують опціони, які дають право:

• на купівлю базового активу (call);

• на продаж базового активу (put) (рис. 9.10).

Рис. 9.10. Опціони на купівлю та продаж

Рис. 9.10. Опціони на купівлю та продаж

Сукупність опціонів одного виду (на продаж або на купівлю) з однаковим базовим активом називають класом опціонів, а опціони з одного класу з однаковими датою та ціною виконання — серією опціонів. Табличне подання різних класів та серій опціонів з одним базовим активом інколи називають дошкою опціонів (рис. 9.11).

1

Простими називають опціони, які не є екзотичними.Рис. 9.11. Дошка опціонів на ф’ючерс на індекс UX

За характером виконання виокремлюють такі стилі опціонів:

• американський — можна виконати в будь-який момент до дати експірації;

• європейський — можна виконати тільки на дату експірації.

Основна частка біржових опціонів є американськими.

Базові опціонні стратегії

Найпростішими опціонними стратегіями є довга або коротка позиція за опціонами на купівлю або продаж.

Фр

Фр

Рис. 9.12. Фінансовий результат за довгою позицією (купівля) за опціоном на купівлю на момент експірації

Якщо трейдер займає довгу позицію за опціоном на купівлю, це означає, що він, сплативши премію, має право придбати базовий актив за ціною виконання. У наведеному на рис. 9.12 прикладі трейдер зможе купити акцію за 100 гр. од. незалежно від її ціни на ринку спот. За це право він заплатив 5 гр. од. Якщо на момент вико-

нання опціону ціна акції буде 120 гр. од., то трейдер виконає опціон і придбає акцію за 100 гр. од., після чого одразу продасть її за ціною спот. Це принесе йому прибуток у розмірі 15 гр. од. (120 гр. од. – 100 гр. од. – 5 гр. од.). Якщо ж ціна опуститься нижче 100 гр. од. (наприклад, до 80 гр. од.), то трейдерові не буде сенсу користуватися своїм правом на покупку, а отже, на цій операції він втратить 5 гр. од. у вигляді премії. Точка беззбитковості для нього буде при ціні акції у 105 гр. од. акції, гр. од.

Рис. 9.13. Фінансовий результат за короткою позицією (продаж) за опціоном на купівлю на момент експірації

Рис. 9.13. Фінансовий результат за короткою позицією (продаж) за опціоном на купівлю на момент експірації

Якщо трейдер займає коротку позицію за опціоном на купівлю, то він бере на себе зобов’язання поставити базовий актив за ціною виконання опціону (100 гр. од. на рис. 9.13). За це він отримує премію (5 гр. од.). Якщо ціна акції на момент виконання опціону залишатиметься меншою за 100 гр. од., то держатель опціону не буде його виконувати, а отже, продавець отримає прибуток у розмірі премії. Проте у випадку зростання ціни акції держатель опціону скористається своїм правом на її придбання. У такому разі продавець опціону буде зобов’язаний продати акцію за ціною, нижчою за ринкову. Так, наприклад, якщо ціна акції зросте до 120 гр. од., то

Фр

Фр

Рис. 9.14. Фінансовий результат за довгою позицією (купівля) за опціоном на продаж на момент експіраціїЯкщо трейдер займає довгу позицію за опціоном на продаж, то він має право продати базовий актив за ціною виконання опціону. У нашому випадку (рис. 9.14) трейдер купив за 5 гр. од. опціон, який дає йому можливість продати акцію за 100 гр. од. Якщо ціна акції на ринку спот на момент експірації опціону буде вищою, то він не буде користуватися своїм правом на продаж. Проте у випадку зменшення ціни, наприклад до 80 гр. од., трейдер зможе купити на ринку акцію за 80 гр. од. і продати її згідно з умовами опціону за 100 гр. од. Його прибуток у такому разі становитиме 15 гр. од. (100 гр. од. – 80 гр. од. — 5 гр. од.).

Фрезу

Фрезу

Рис. 9.15. Фінансовий результат за короткою позицією (продаж) за опціоном на продаж на момент експірації

Як ми бачимо з рис. 9.15, продавець опціону на продаж отримує прибуток у розмірі премії (5 гр. од.) за умови, що ціна акції на ринку спот буде більшою за страйк (100 гр. од.). Якщо ж ціна акції буде падати, він зазнаватиме збитку.

З наведених вище прикладів можна зробити такі висновки:

• втрати власника опціону обмежені розміром сплаченої ним премії, прибуток може бути набагато більшим;

• прибуток продавця опціону обмежений розміром отриманої премії, втрати можуть бути набагато більшими;

• сумарний результат власника та продавця опціону дорівнює нулю .

З цього випливає, що хеджери можуть виступати тільки в ролі власників опціону. Продавцями виступають спекулянти, які ладні перебрати на себе ризики за відповідну плату (премія). Як і ф’ючерси, опціони дозволяють захиститися від несприятливих змін ціни базового активу, проте вони не обмежують можливості отримати вигоду від сприятливих змін.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Ціна опціону. Модель Блека — Шоулза
Екзотичні контракти
Система гарантування виконання зобов’язань
9.5. Особливості розвитку ринку похідних фінансових інструментів в Україні
Ринок опціонів в Україні
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)