Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 2.3.6. Економічна та Соціальна Рада (ЕКОСОР)


< Попередня  Змiст  Наступна >

2.3.6. Економічна та Соціальна Рада (ЕКОСОР)


Економічна та Соціальна Рада (ЕКОСОР) — головний координуючий орган ООН у сфері економіки, соціальних відносин, екології, охорони здоров’я, культури, науки й освіти. Найважливіші економічні та соціальні проблеми, що постають перед світовою спільнотою, розглядаються й вирішуються в ЕКОСОР та численних її підрозділах. Вона координує діяльність таких міжнародних велетнів, як МВФ, Світовий Банк, Світова торговельна організація, та інших галузевих міжнародних організацій (ЄС, СНД, НАФТА тощо), а також неурядових міжнародних економічних організацій.

Економічна та соціальна рада перетворилася на форум, де зіставляються й узгоджуються точки зору представників країн світу з економічних і гуманітарних питань, виробляються спільні принципи міжнародних економічних відносин.

Економічна та соціальна рада складається з 54 членів, які обираються терміном на три роки. Причому одна третина її складу переобирається щороку за географічним принципом. Розподіл місць за регіонами відбувається так: Африці належить 14 місць, квота Латинської Америки дорівнює 10, Азії — 11, Західної Європи та інших країн — 13, країн Східної Європи — 6. Кожен член ЕКОСОР має одного представника. Термін повноважень кожного члена закінчується 31 грудня. Членів ЕКОСОР обирають строком на три роки, щорічно по 18 членів.

Таблиця 2.9

КРАЇНИ-ЧЛЕНИ ЕКОСОР НА 2012 рік ТА СТРОК

ЗАКІНЧЕННЯ ЇХНІХ ПОВНОВАЖЕНЬ

Країна Строк повноважень минає 31 грудня, рік Країна

Закінчення табл. 2.9

Країна Строк повноважень минає 31 грудня, рік Країна

Україну було обрано до складу ЕКОСОР на період 2002— 2004 pp. та 2010

—2012 рр. Раніше до складу Ради наша країна входила в 1946, 1977

—1979, 1989—1991 та 1993—1995pp. Крім України Східноєвропейську регіональну групу в ЕКОСОР у 2003 р. представляли Азербайджан, Грузія, Росія, Румунія та Угорщина.

Важливість цього органу засвідчує той факт, що на нього припадає майже 70 % усіх бюджетних ресурсів, а також персоналу ООН.

ЕКОСОР проводить щорічно дві сесії тривалістю в один місяць, по черзі у Нью-Йорку та Женеві.

Упродовж року робота ЕКОСОР проходить у її допоміжних органах: комітетах, комісіях, спеціалізованих установах та інших органах.

Допоміжними органами ЕКОСОР є функціональні й регіональні комісії, а також постійні комітети та інші експертні органи.

Як один із шести головних органів ООН Економічна та Соціальна Рада має такі функції і повноваження:

— обговорює міжнародні економічні й соціальні проблеми глобального та міжгалузевого характеру і розробляє рекомендації щодо політики з цих проблем для країн-членів і для системи ООН;

— проводить дослідження, складає доповіді, розробляє рекомендації з міжнародних проблем в економічній і соціальній сферах Генеральній Асамблеї, членам Організації та зацікавленим спеціалізованим установам;

— заохочує держави до дотримання прав людини й основних свобод для всіх;

— скликає міжнародні конференції та розробляє для подання Генеральній Асамблеї проекти конвенцій із питань, що входять до її компетенції;

— веде переговори зі спеціалізованими установами відносно домовленостей, угод, що стосуються взаємовідносин цих установ з ООН;

— погоджує діяльність спеціалізованих установ через консультації з ними й надання рекомендацій;

— надає послуги та допомогу (за ухвалою Генеральної Асамблеї) членам ООН, а також спеціалізованим установам на прохання останніх;

— консультує відповідні неурядові організації з питань, які входять до її компетенції.

ЕКОСОР має розгалужену організаційну систему. До її складу входять дев’ять функціональних комісій, п’ять регіональних комісій, шість постійних комітетів. Крім того, 17 спеціалізованих установ, пов’язаних з ООН спеціальними угодами про співробітництво й координацію, взаємодіють із нею та одна з одною через координувальний апарат ЕКОСОР. Це самостійні міжнародні організації, створені на основі міжурядових угод, які мають широку компетенцію та працюють у співробітництві з ООН. Спеціалізовані установи користуються самостійністю й мають повну юридичну правоспроможність. ЕКОСОР координує їхню діяльність.

Рис. 2.3. Допоміжні органи ЕКОСОР

Рис. 2.3. Допоміжні органи ЕКОСОР

Функціональними комісіями є Комісія соціального розвитку. Комісія з питань запобігання злочинності та карного правосуддя, Статистична комісія, Комісія з прав людини, Комісія з питань наркотичних речовин, Комісія з питань народонаселення й розвитку, Комісія з питань науки й техніки в цілях розвитку, Комісія сталого розвитку, Комісія щодо статусу жінок.

Функціональні комісії охоплюють переважно соціальну сферу діяльності ЕКОСОР; принаймні шість із них (з 2-ї по 7-му) прямо займаються вирішенням актуальних соціальних проблем. Що стосується Статистичної комісії, то її функція полягає в доборі й обробленні величезного фактичного матеріалу з економічного та соціального становища всіх країн світу. Завдяки цій комісії людство має найточнішу й найповнішу інформацію про соціальноекономічне становище будь-якого регіону, країни, окремих верств населення. Важлива роль належить Статистичній комісії в підготовці дослідів, доповідей з економічних, соціальних, екологічних проблем. Комісія з науки й техніки ставить перед собою завдання поширювати інформацію про новітні відкриття в цій сфері та сприяти втіленню наукових досягнень і технологій у виробництво, особливо у країнах, що розвиваються. На підвищення економічного розвитку членів ООН, у першу чергу найбідніших країн, спрямовано діяльність Комісії зі сталого розвитку.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
2.4.2. Економічна та соціальна комісія для Азії та Тихого океану (ЕСКАТО)
2.4.3. Економічна комісія для Латинської Америки та Карибського басейну (ЕКЛАК)
2.4.4. Економічна комісія для Африки (ЕКА)
2.4.5. Економічна та соціальна комісія ООН для Західної Азії (ЕСКЗА)
2.6. Фонди, програми та робочі органи ООН
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)