Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Історія бухгалтерського обліку 3.5. Зародження облікової науки та її поширення у світі


< Попередня  Змiст  Наступна >

3.5. Зародження облікової науки та її поширення у світі


Бухгалтерський облік — один із небагатьох предметів, становлення і розвиток якого довгий час базувалося лише на практичному досвіді і не мало власної, чітко розробленої теорії. Теорії бухгалтерського обліку, яку можна назвати наукою, менше двохсот років. Це дуже мало порівняно навіть з тим історичним відрізком, який починається з часів, коли передбачається виникнення диграфічної бухгалтерії у XIII ст.

Періодизацію розвитку бухгалтерського обліку, як науки, відображено у табл. 3.1.

Таблиця 3.1

ПЕРІОДИЗАЦІЯ РОЗВИТКУ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

Періоди розвитку обліку Століття Значення для подальшої еволюції обліку
12 3
I Із початку товарногрошових відносин до кінця XVIII століття Різні способи реєстрації фактів в облікових регістрах способом хронологічних записів. Широке розповсюдження та вдосконалення методики подвійного запису
II Кінець XVIII ст. до кінця XIX ст. Кардинальні зміну у виробництв, розвиток фізичних форм товарних відносин і збільшення обсягів торговельних, фінансових та інших операцій у всьому світі. Виникають різні теорії обліку: юридична та економічна та видається велика кількість наукових праць з обліку

Закінчення табл. 3.1

Періоди розвитку обліку Століття Значення для подальшої еволюції обліку
12 3
III Кінець XIX ст. — початок XX ст. Становлення бухгалтерського обліку (рахівництва) як галузі наукових знань
IV Початок XX ст. до нашого часу Приблизно до середини XX ст. створюються принципи об’єктивної оцінки майново-правового стану господарюючого суб’єкта, відбувалося розширення державної регламентації національних систем бухгалтерського обліку та звітності; із середини XX ст. і до наших днів — розробка принципів оцінки майновоправового стану господарюючих суб’єктів в умовах зовнішнього ринкового середовища

Шлях до усвідомлення бухгалтерського обліку як науки був непрямим, і мав свої етапи. На протязі століть люди, зайняті господарською діяльністю, у пошуках відповіді задовольнялися методом проб і помилок. Розвиток і вдосконалення бухгалтерського обліку відбувалось поступово. В історії людства були відрізки, коли віками залишались без змін і не прогресували методи підрахунків та облікових записів.

Проте, із ускладненням господарської діяльності та її урізноманітненням старі методи та прийоми обліку перестають себе виправдувати, виникає необхідність у бухгалтерській науці. Отже, наука про бухгалтерський облік виникла на основі практичного досвіду людства.

Процес прогресу і розвитку бухгалтерської справи тривав кілька століть, за які було впроваджено безліч методів і підходів до розуміння і ведення обліку, з’явилось багато різноманітних шкіл бухгалтерського обліку, та обліково-економічних течій. Немало суперечок і впливів різних країн світу зазнала і методологія обліку. В історії є багато часових відрізків, коли бухгалтерію було занедбано та майже знищено (наприклад, у Середньовіччя), або перекручено ії основну мету (облік у командно-адміністративній системі Радянського союзу). У деяких випадках значення бухгалтерської справи було занижено, її висвітлювали як непотрібну та примарну.

Проте, вчені різних епох все ж таки розуміли значення бухгалтерського обліку. Вони намагалися довести це у своїх численних наукових працях.

Отже, становлення облікової науки покладено завдяки працям всесвітньовідомих науковців. Світ знає такі фундаментальні праці з обліку, як праця Б. Котрулі «Про торгівлю та досконалого купця» — першої книги, яка містила розділ про подвійну бухгалтерію. Вперше систематизація обліку була проведена Лукою Пачолі (1445—1515) у «Трактаті про рахунки та записи».

У період з XIX ст. і до початку XX ст. наукова робота в галузі рахівництва стала більш інтенсивною, з’явилось багато змістовних праць по теорії. Незважаючи на окремі розбіжності, всі праці провідних учених цього періоду в історії рахівництва по суті розвивали основні напрямки теорії рахівництва, які були сформульовані раніше, тому історичний розвиток рахівництва збігався з розвитком основних напрямків облікової науки. Рубежем, який характеризувався значним розвитком наукової думки, стала середина XIX ст. Саме тоді у науковій літературі з’являються твердження про необхідність відтворення бухгалтерії, її розвитку і застосування на різних торговельних і промислових підприємствах.

З часом друкуються докладні праці з бухгалтерії, все частіше на користь обліку почали виступати діячі науки, бухгалтерія почала перетворюватись з мистецтва в науку, яка набувала все більшого значення в економічному житті. Поступово науковці дійшли висновку, що рахівництво теж є наукою. Воно має предмет і досліджує його так, як не вивчає жодна інша наука. Рахівництво має свою загальну теорію знання, свій особливий метод дослідження і своє прикладне знання, як практичний додаток до загальної теорії та методу.

На початку XX ст. у вітчизняній бухгалтерській науці виникають тенденції до:

— виникнення реформаторських течій;

— висвітлення в літературі рекомендацій з дотримання правил ведення бухгалтерського обліку на підставі вже існуючих шкіл;

— наукових розробки з питань обліку та контролю.

Бухгалтерський облік як наука і практична діяльність тісно пов’язаний з цілою сукупністю фундаментальних і прикладних дисциплін. Досліджуючи історію розвитку бухгалтерсь-

кого обліку, необхідно розуміти, що існують науки, які так чи так пов’язані з обліком. Отже, знання, отримані з різних наук, пов’язаних з бухгалтерським обліком, служать вихідним матеріалом, який може бути використаний при побудові нових методологічних конструкцій обліку.

Бухгалтерський облік описує об’єктивні закономірності; має систематизоване знання (він кілька сторіч розвивався та модернізувався — від зародження у доісторичні часи, до принципів подвійного запису). Облік зазнав перехід від однієї парадигми до іншої. Усе вказане дає нам повне право вважати бухгалтерський облік самостійною наукою.

Кожен етап розвитку та становлення обліку характеризується певною парадигмою. Перехід від однієї парадигми до наступної зумовлений розвитком економіки і торговельних відносин, а також інтелектуальною революцією в розвитку бухгалтерської думки.

У наш час бухгалтерська справа отримала всесвітнє визнання. Отже, виникла потреба у гармонізації його методології. З цією метою в 1911 році у Брюсселі вперше створена Міжнародна асоціація бухгалтерів, що діяла до Першої світової війни. Відбувається розвиток бухгалтерської професії та підвищення її престижу, а також вирішення проблем уніфікації обліку на світовому рівні. У 1973 році асоціаціями професійних бухгалтерів кількох країн створено Комітет з міжнародних стандартів обліку. У 1977 році створено Міжнародну федерацію бухгалтерів.

Згодом, у 1982 році при Організації Об’єднаних Націй створено Міжурядову робочу групу експертів з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та звітності, яка займається проблемами обліку та звітності транснаціональних корпорацій, надає допомогу в розробці національних і регіональних стандартів обліку, допомагає в організації бухгалтерського обліку країнам, які розвиваються. До цієї робочої групи входять і представники України.

Отже, бухгалтерський облік має як науковий (теоретичний), так і практичний (прикладний) бік. Бухгалтерський облік є наукою, яка опирається на певні принципи та методи. Історія розвитку бухгалтерського обліку показує, що він являє собою самостійну галузь наукових знань, яка має певні системоутворюючі ознаки і є частиною системи економічних наук.

Підсумовуючи вказане, робимо висновок, що формування бухгалтерського обліку як науки мало свої історичні етапи. На протязі століть господарське життя розвивалося та ускладнювалося, внаслідок чого у людства виникла необхідність в одержанні справедливої інформації стосовно господарського процесу. Тому визначні вчені різних епох зосереджували увагу на питаннях формування і розвитку бухгалтерської науки.

У результаті численних, цілеспрямованих і вдалих зусиль науковців і практиків бухгалтерський облік перетворився на науку, що спирається на власну теорію, систему принципів, власний метод і методику конкретних дій.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЗДІЛ 4. Історія становлення базових категорій і форм бухгалтерського обліку
4.2. Еволюція окремих категорій обліку
ОЦІНКА ОБ’ЄКТІВ ОБЛІКУ ТА ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС
4.3. Форми бухгалтерського обліку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)