Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Історія бухгалтерського обліку 3.6. Формування основних бухгалтерських шкіл


< Попередня  Змiст  Наступна >

3.6. Формування основних бухгалтерських шкіл


Як кожній країні притаманні свої особливості: політичний, економічний устрій, менталітет, система цінностей, що обумовлені попередніми історичними подіями та географічним розташуванням, так і облікові системи різних країн, хоч і базуються на принципах подвійної бухгалтерії, мають різні особливості застосування і напрямки.

Проте, можна виділити основні концепції бухгалтерського обліку, що розподіляються за країнами світу.

Отже перша група — англомовні країни; друга — континентальні; третя — латиноамериканські. Ці країни бачать функції подвійної бухгалтерії у обчисленні фінансового результату. Четверта група — у минулому соціалістичні країни східної Європи, які використовували облік більше для контролю збереження цінностей.

У країнах Європи облік ведеться по принципах, сформульованих державними органами та задля їх інтересів із фіскальними цілями.

На противагу цьому — для англомовних країн характерний недержавний підхід — облік ведеться в інтересах інвесторів і кредиторів.

Країни з англо-американською системою обліку будують свій облік виходячи з практики. Ми розрізняємо американський (США, Канада, Японія, Мексика і Філіппіни) та англійський (Великобританія, Південна Африка, Нова Зеландія, Австралія) варіанти обліку. До англомовної системи зазвичай відносять і Нідерланди, але для цієї країни особливим є підхід не від практики до теорії, а навпаки, від теорії до практики, іншими словами, в цій старій країні дедукцію визнають більше індукції. Англо-американська школа нині стала найпоширенішою, що пов’язано не стільки з її методологічними перевагами скільки з експансією анг-ло-американського капіталу і поширенням англійської мови. Її ідеї панують у США, Англії, Індії, Канаді, Японії, у багатьох африканських країнах.

Латиноамериканський облік, в основному, відображає процеси інфляції. У Латинській Америці послідовно змінювався вплив італійською, французькою і англо-американської школи.

Бухгалтерський облік східноєвропейських держав облік вівся від імені держави.

Окремо слід згадати і країни Ісламу. Враховуючи їх відмежованість від Християнського світу, економіка і облік у них ішли власним шляхом, не зазнаючи суттєвих впливів інших облікових течій. Коран — священна книга мусульман, основа релігійного та громадянського законодавства. Коран освятив інститут приватної власності, проголошуючи принцип її недоторканості та жорстокого покарання за посягання на неї. Значне місце у Корані відводиться торгівлі. На основі того, що «Аллах дозволив торгівлю», торговельний прибуток визначається як нормальне явище, виправдовується ризик у торгівлі і дотримання договірних зобов’язань. Дозволивши торгівлю, Аллах заборонив ріст (позичковий процент), тому вимагається точність при сплаті боргів, жорстко регламентується процедура укладання угоди та запису боргу.

Якщо відслідкувати послідовність змін теорії обліку, можна зробити такі висновки.

У переважній більшості країн світу із XV по XVII ст. домінувала італійська бухгалтерія, у межах якої описувались і формулювались такі категорії, як: баланс, рахунки, подвійний запис. Далі — XVII по XIX ст. отримує вплив французька школа, що описала синтетичний і аналітичний облік, диференційовану систему форм рахівництва. Французи дали світу ідею про можливість інтерпретації бухгалтерського обліку і як науки про управління окремим господарством. На початку XX ст. почала домінувати німецька бухгалтерська школа, у якій виникли балансоведення та економічний аналіз, були запропоновані різні процедурні підходи до реалізації облікових завдань. Німецькі обліковці також сформулювали положення про калькуляцію собівартості, про централізацію і децентралізацію обліку. Друга половина XX ст. була ознаменована перевагою вчень американської бухгалтерської школи. Американці розділили облік на мікро- і макрорівні. Виділили такі поняття, як управлінський облік та аудит. У рамках управлінського обліку було розроблено теорії стандарт-костинга та директкостинга. Розвиток обчислювальної техніки дозволив американцям створити дуже ефективні комп’ютерні системи обліку.

Отже, італійська школа звела всю бухгалтерську роботу до стосунків між учасниками події, французька школа висвітила фінансові аспекти обліку, німецька школа звела облік до формальної процедури і остаточно показала обмеженість подвійного запису. На основі попередніх трактувань постійно надбудовуються нові концепції. Так проходять еволюцію теорії бухгалтерського обліку.

Резюме

Немає достовірних тверджень про батьківщину виникнення подвійної бухгалтерії. Називають різні країни, починаючи від Древньої Греції та Риму, Кореї і закінчуючи середньовічними європейськими країнами.

Небагато відомо і про точний період виникнення подвійного запису.

Причини виникнення подвійного запису умовно можна класифікувати на зовнішні, до яких відносять наявність ринкових стосунків, і внутрішні — пов’язані з логічною потребою узагальнення усіх об’єктів, що враховуються.

На перших етапах свого розвитку подвійний запис використовувався лише для контрольного порівняння доходу з витратами, лівою та правою колонок. І тільки з часом для цього став використовуватися рахунок капіталу, що дозволяло визначити фінансові результати господарської діяльності підприємства суто обліковими засобами. Є багато свідчень, що подвійні записи велись ще на зорі цивілізації у різних куточках світу, подвійність — існувала та буде існувати завжди у всіх аспектах життєдіяльності людини.

Отже, і до нашого часу немає однозначної точної відповіді на питання: де і як виник подвійний запис; як поширився цей спосіб реєстрації фактів господарського життя; яким чином у процесі створення бухгалтерії, задовго до виникнення книгодрукування, відбувався обмін інформацією; чому, тоді як у всіх країнах світу купці вели лише несистемні записи, у Італії одночасно, стихійно був здійснений грандіозний крок до створення подвійної бухгалтерії.

Найвпливовішою на подальший розвиток бухгалтерського обліку можна вважати працю італійського монаха, вченого Луки Пачолі «Трактат про рахунки та записи», який зібрав і систематизував відомості про прийоми, що застосовувались купцями того часу при веденнісвоїх торгових рахунків. Автор заклав основи методики обліку, виводячи його з практичної діяльності. Закладені в середньовічній Італії ідеї подвійного запису привернули до себе увагу багатьох видатних учених того часу.

Саме тоді облік почав розглядатись як наука. Попри всі негативні фактори епохи (адже розвиток обліку відбувся в епоху Пізнього Середньовіччя) саме завдяки тогочасним виникли посада бухгалтера і термін «бухгалтерія».

Появу бухгалтерії пов’язують ще з одним іменем. Це Бенедетто Котрульї — купець із міста Рагузи, який у 1458 р. написав книгу «Про торгівлю і досконалого купця», яка першим літературним твором з бухгалтерського обліку. Проте він не зміг або не захотів її видати.

Робота була присвячена організації ї техніці ведення торгівлі. Бухгалтерський облік розглядався в ній як один з інструментів управління одиничним підприємством, а тому автор присвятив йому спеціальну частину.

Найпершими і найпродуктивнішими на терені становлення бухгалтерського обліку є здобутки вчених Італії. Можливо, це пояснюється тим, що Італія є правонаступницею величезної культурної та наукової спадщини Древнього Риму.

Заповнення облікових регістрів необхідно було для досягнення цілей, поставлених перед обліком. У зв’язку з цим на багато століть наперед уся італійська бухгалтерія визначалася як мистецтво ведення книг.

У працях Котрульї та Пачолі йдеться тільки про бухгалтерський облік у торгівлі, і подвійний запис описується стосовно цієї галузі народного господарства; Альвизе Казанова поширює диграфізм на суднобудування; Д.А. Москетті — на промисловість; Людовіко Флорі — на госпіталі та державні організації; А. ді Пієтро — на облік монастирського господарства і банків, при цьому з об’єктів поточного обліку він виключав основні засоби, останні враховувалися тільки в інвентаризаційних відомостях; Бастіано Вентурі розглядав облік у сільському господарстві та трактував його як галузь адміністративного права.

Характерним для італійської школи був ретельний опис бухгалтерської процедури. Пачолі у своєму творі викладає облікову процедуру прагнучи до адекватного її опису, при чому порядок глав майже повністю відтворює послідовність обліку.

Як кожній країні притаманні свої особливості: політичний, економічний устрій, менталітет, система цінностей, що обумовлені попередніми історичними подіями та географічним розташуванням, так і облікові системи різних країн, хоч і базуються на принципах подвійної бухгалтерії, мають різні особливості застосування і напрямки.

Проте, можна виділити чотири основні концепції бухгалтерського обліку, що розподіляються за країнами світу.

Отже перша група — англомовні країни; друга — континентальні; третя — латиноамериканські. Ці країни бачать функції подвійної бухгалтерії у обчисленні фінансового результату. Четверта група — у минулому соціалістичні країни східної Європи, які використовували облік більше для контролю збереження цінностей.

У країнах Європи облік ведеться по принципах, сформульованих державними органами та задля їх інтересів із фіскальними цілями.

На противагу цьому — для англомовних країн характерний недержавний підхід — облік ведеться в інтересах інвесторів і кредиторів.

Термінологічний словник

подвійний запис;

подвійна бухгалтерія;

теорії виникнення подвійного запису;

диграфізм;

уніграфізм;

професійний бухгалтер;

дебет;

кредит;

проводка;

методика обліку;

меморіал;

журнал;

сальдо;

правила Пачолі.

Питання для перевірки знань

1. Передумови ідеї створення подвійного запису.

2. Внесок вчених Італії у подальше становлення бухгалтерського обліку.

3. Лука Пачолі та його «Трактат про рахунки та записи».

4. Значення наукової праці Бенедетто Котрульї.

5. Розвиток італійської облікової школи.

6. Французька школа обліку — основні постулати.

7. Німецька бухгалтерська наука та ідеї вчених.

8. Значення та теорія англо-американської школи обліку.

9. Розповсюдження наукових теорій у країнах світу.

10. Бухгалтерський облік — як наука.

Тести для самоконтролю

1. Хто запропонував використати арабські цифри, у тому числі для обліку господарських операцій: а) Л. Пачолі; b) Л. Флорі; с) Л. Фібоначчі.

2. Уперше подвійний запис був описаний: а) Л. Пачолі; b) Б. Котрульї; с) Л. Флорі.

3. У середні віки в Європі панувала: а) уніграфічна бухгалтерія; b) диграфічна бухгалтерія; с) камеральна бухгалтерія.

4. Інститут контролерів (аудиторів) з’явився в 1299 р.: а) в Італії; b) у Франції; с) в Англії.

5. Скільки етапів в розвитку подвійного запису виділяє Я. В. Соколов: а) три; b) п’ять; с) два?

6. Яку мету не ставив перед обліком Л. Пачолі: а) отримання інформації про стан справ; b) обчислення фінансового результату; с) контроль за діяльністю осіб?

7. Який з постулатів не належить Л. Пачолі: а) сума залишків аналітичних рахунків завжди тотожна залишку синтетичного рахунку, до якого вони відкриті; b) сума дебетових і кредитових оборотів завжди тотожна у одній і тій же системі рахунків; с) сума дебетових сальдо (залишків по рахунках) завжди тотожна сумі кредитових сальдо в одній і тій же системі рахунків?

8. Лука Пачолі трактував баланс як: а) бухгалтерська рівновага, необхідна для контролю за правильністю розноски по рахунках; b) звітний документ; с) метод бухгалтерського обліку.

9. У староіталійській формі бухгалтерського обліку факти господарського життя фіксувалися: а) у журналі; b) у меморіалі; с) у Головній книзі.

10. Л. Пачолі відстоював оцінку майна: а) ринкову; b) фактичну (за собівартістю); с) планову.

МАТРИЦЯ ВІДПОВІДЕЙ НА ТЕСТИ

12 34 56 78 9 10
bb ас b аа а bb

Література для поглибленого вивчення матеріалу

1. Пачоли Л. Трактат о счетах и записях / Под ред. Я. В. Соколова. — М.: Финансы и статистика, 2001.

2. Рувер Р. Как возникла двойная бухгалтерия / Пер. с англ. А. Ф. Мухина. — М.: Гос

— финиздат, 1958.

3. Соколов Я. В., Соколов В. Я. История бухгалтерского учета. — М.: Финансы и статистика, 2004.

4. Шер И. Ф. Бухгалтерия и баланс / Пер. с нем. — М.: Экономическая жизнь, 1926.

5. Малюга Н.М. Двойная запись в бухгалтерском учете. — Житомир.: ЧП Рута, 2003.

6. Соколов Я.В. Лука Пачоли и его время: становление и развитие учета // Бухгалтерский учет. — 1994.

7. Горецька Л. Лука Пачолі — творець бухгалтерської науки / Л. Горецька // Світ бухгалтерського обліку (дод. до газ. «Все о бухгалтерском учете»). — 1998. — №1. — С. 76

—78.

8. Лучко М.Р., Остап’юк М.Я. Історія обліку. Світ та Україна, погляд крізь роки. — Тернопіль: Зорепад, 1998. — 108 с.

9. Пачоли Лука. Трактат о счетах и записях. — М.: Финансы и статистика, 1982. — 286 с.

10. Форте Д. Мартин Лютер и Томас Мюнцер, или Начала бухгалтерии / Пер. с нем. Венгерова Э. — М.: Искусство, 1976. — 239 c.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
4.2. Еволюція окремих категорій обліку
ОЦІНКА ОБ’ЄКТІВ ОБЛІКУ ТА ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС
4.3. Форми бухгалтерського обліку
Частина 2. 4.3. Форми бухгалтерського обліку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)